Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
zabawy, dla , dzieci
Gry i zabawy

Ósemki w nieskończoność - zabawa dla dzieci

Daj maluchowi kolorowy flamaster i zachęć do rysowania "leżących" ósemek. Tym motywem pokryjcie całą kartkę...

Daj maluchowi kolorowy flamaster i zachęć do rysowania "leżących" ósemek. Tym motywem pokryjcie całą kartkę lub tablicę. Koniecznie zawsze zaczynaj rysować od środka do góry, w przeciwnym kierunku do ruchu wskazówek zegara. Możecie też narysować kredą wielką ósemkę na chodniku i biegać po namalowanej linii - pamiętając o odpowiednim kierunku.
Co to daje?
To ćwiczenie stymuluje rozwój połączeń między półkulami mózgowymi, czyli sprzyja szybszemu kojarzeniu faktów i logicznemu myśleniu.

Eksperymenty dla dzieci: jak zrobić tęczę [WIDEO]

fotelik tyłem do kierunku jazdy, fotelik dla dziecka, fotelik dla przedszkolaka, przewożenie dziecka w foteliku
Fotolia
Czas wolny
Fotelik tyłem czy przodem do kierunku jazdy - wyniki crash testów
Czeka cię wymiana fotelika? Chcesz, by dziecko mogło wreszcie siedzieć przodem do kierunku jazdy? Zanim wybierzesz się do sklepu, sprawdź, czy to na pewno dobre rozwiązanie. Porównaj, jak bezpiecznie przewozi się dzieci w innych krajach i poznaj wyniki testów bezpieczeństwa.

W fotelikach montowanych tyłem do kierunku jazdy w Europie - głównie w Skandynawii - od dawna wozi się nie tylko niemowlęta, ale i starsze dzieci (nawet do szóstego roku życia). Takie rozwiązanie uznaje się za najbezpieczniejsze. Amerykańska Akademia Pediatrii również zaleca, aby przewozić dzieci tyłem do kierunku jazdy tak długo, jak to jest możliwe – minimum do drugiego roku życia lub dopóki dziecko nie przekroczy limitu wagi lub wzrostu określanego dla fotelika. Foteliki do przewożenia w takim ustawieniu dzieci starszych niż niemowlęta można kupić także w Polsce. Zobacz, dlaczego warto rozważyć taki zakup. Dlaczego dziecko powinno jeździć w foteliku tyłem do kierunku jazdy? To, że dziecko siedzi i pewnie trzyma głowę, nie znaczy, że w każdej sytuacji poradzi sobie z jej ciężarem. Głowa malucha w porównaniu z głową osoby dorosłej jest bardzo duża w stosunku do reszty ciała. Mięśnie szyi utrzymują ją pionie, ale są jeszcze zbyt słabe, by stanowić dla niej oparcie, gdy zadziałają siły przyspieszenia lub opóźnienia (np. podczas hamowania lub przyspieszania samochodu).   Przy zderzeniu, które zawsze warto brać pod uwagę, bo to właśnie przed nim fotelik ma chronić dziecko, maluch nie jest w stanie utrzymać ciężaru głowy. Skutkiem tego są urazy lub złamania kręgu szyjnego . Fotelik samochodowy dla niemowlaka - sprawdź opinie! Skąd wiadomo, że fotelik ustawiony tyłem to lepsze rozwiązanie? Foteliki poddawane są tzw. crash testom , czyli kontrolowanym wypadkom z użyciem fantomów przypominających ciało dziecka. Przeprowadzają je niezależne organizacje konsumenckie, np. w Niemczech ADAC, w Wielkiej Brytanii AA TRUST czy OEAMTC w Austrii. Wynika z nich, że podczas zderzenia w foteliku montowanym przodem obciążenie mięśni szyi jest pięć razy większe niż kiedy dziecko siedzi w foteliku montowanym tyłem do kierunku jazdy . Dane...

test na HIV, ciąża, badania w ciąży, zarażenie wirusem HIV
Fotolia
Zdrowie w ciąży
Myślisz o dziecku, pomyśl o teście!
Jeśli jesteś w ciąży, podczas pierwszej wizyty lekarz powinien zaproponować ci badanie w kierunku wirusa HIV. Prosty test może ocalić zdrowie twojego dziecka.

Większość osób uważa, że problem wirusa HIV na pewno ich nie dotyczy. I prawdopodobnie tak jest, ale pewność możesz mieć dopiero wtedy, gdy masz za sobą badanie, a w ręku - jego negatywny wynik . Warto to zrobić dla swojego dziecka.    Dlaczego badanie w kierunku HIV należy wykonać w ciąży? Ponieważ szybkie wykrycie wirusa HIV pozwoli uchronić dziecko przed zarażeniem. Wirus może dostać się do jego organizmu podczas ciąży, porodu albo w pierwszym okresie po narodzinach. Ciężarne kobiety, u których stwierdzono obecność wirusa, od razu zostają objęte leczeniem (jest ono bezpłatne). Dostają lekarstwa, dzięki którym ryzyko zarażenia dziecka spada poniżej 1 procent. Gdy przyszła mama nie wie, że jest nosicielką, zagrożenie wzrasta do 50 procent.    Kiedy powinno się zrobić test na HIV? Najlepszy czas na poddanie się temu badaniu to początek ciąży. Zgodnie z zaleceniami test w kierunku wirusa HIV powinien być wykonany do 10. tygodnia ciąży razem z innymi badaniami, na które kieruje ginekolog podczas pierwszej ciążowej wizyty (zobacz: j ak wygląda pierwsza wizyta u lekarza ). Między 33–37. tygodniem ciąży badanie to można powtórzyć.   Dlaczego nie wszystkie kobiety poddają się temu badaniu? Test wykrywający wirusa HIV należy do badań zalecanych wszystkim kobietom w ciąży (zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 2010 r.). We Francji, Holandii, Anglii wykonuje go ponad 90 procent przyszłych mam. W Polsce sytuacja wygląda dużo gorzej. Zdarza się, że to lekarze nie informują swoich pacjentek o konieczności zrobienia testu. Jeśli jesteś w ciąży i nie zbadałaś się jeszcze w kierunku HIV, poproś ginekologa o skierowanie. To najlepszy dowód twojej macierzyńskiej odpowiedzialności.   Czytaj też:  W Polsce też rodzą się dzieci z HIV

badanie hcv w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Badanie HCV w ciąży jest obowiązkowe. Na czym polega?
Badanie HCV w ciąży musi przejść każda przyszła mama. Trzeba je wykonać do 10. tygodnia ciąży. Chodzi o to, aby wykluczyć u ciężarnej wirusowe zapalenie wątroby typu C. Jeżeli wynik będzie dodatni, kobieta pozostanie pod szczególną opieką aż do porodu.

Badanie HCV w ciąży należy do zestawu badań obowiązkowych . Polega ono na pobraniu krwi, jest bezpłatne i można je wykonać o każdej porze dnia. Najlepiej jeszcze przed poczęciem dziecka sprawdzić, czy nie jest się nosicielem wirusa HCV, gdyż leczenie choroby w czasie ciąży nie jest możliwe. A to z kolei stwarza ryzyko zarażenia wirusem dziecka. Spis treści: Dlaczego trzeba zrobić badanie HCV w ciąży? Kiedy wykonać badanie HCV w ciąży? Jak wygląda badanie HCV w ciąży? Czy wirus HCV w ciąży wpływa na zdrowie dziecka? Wyniki przeciwciał anty-HCV w ciąży Cena badania HCV w ciąży Test HCV przed ciążą Dlaczego trzeba wykonać badanie HCV w ciąży? Badanie w kierunku HCV to obowiązkowe badanie w ciąży  – powinno zostać zlecone przez ginekologa już na pierwszej wizycie. Wykonuje się je, aby sprawdzić, czy we krwi przyszłej mamy znajdują się przeciwciała anty-HCV, których obecność zwykle świadczy o zakażeniu wirusem HCV. Podczas ciąży nie ma możliwości leczenia WZW typu C. Dlatego badanie w kierunku HCV przyszła mama powinna zrobić przed poczęciem dziecka albo starać się o urodzenie dziecka dopiero w okresie remisji choroby. HCV (z ang. Hepaticis C Virus) to skrót od wirusa wywołującego zapalenie wątroby typu C (WZW C), popularnie nazywanej żółtaczką typu C. To choroba zakaźna, długo niedająca żadnych objawów, a mogąca spowodować ogromne spustoszenie w organizmie w postaci marskości wątroby i nowotworu wątrobokomórkowego. Kiedy wykonać badanie HCV w ciąży? Badanie w kierunku HCV powinno być wykonane do 10. tygodnia ciąży. Natomiast u kobiet ze zwiększonym ryzykiem zakażenia badanie musi zostać powtórzone pomiędzy 33. a 37. tygodniem ciąży. Jak wygląda badanie HCV w ciąży? Badanie wykonuje się z próbki krwi. Nie trzeba się do niego szczególnie przygotowywać. Pobranie krwi ze...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Dzień Wagarowicza
Czas wolny
Dzień wagarowicza 2023 – kiedy obchodzimy i jak go spędzić?
Dominika Bielas
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
pierwszy dzień wiosny
Czas wolny
Pierwszy dzień wiosny 2023 – kiedy wypada, jak się obchodzi? (tradycje i zwyczaje)
Ewa Janczak-Cwil
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Marzanna: co to jest i jak wygląda? Co symbolizuje obrzęd topienia marzanny?
Aktualności
Marzanna: jak wygląda, co symbolizuje topienie marzanny?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak