Fotelik tyłem czy przodem do kierunku jazdy - wyniki crash testów
Czeka cię wymiana fotelika? Chcesz, by dziecko mogło wreszcie siedzieć przodem do kierunku jazdy? Zanim wybierzesz się do sklepu, sprawdź, czy to na pewno dobre rozwiązanie. Porównaj, jak bezpiecznie przewozi się dzieci w innych krajach i poznaj wyniki testów bezpieczeństwa.
W fotelikach montowanych tyłem do kierunku jazdy w Europie - głównie w Skandynawii - od dawna wozi się nie tylko niemowlęta, ale i starsze dzieci (nawet do szóstego roku życia). Takie rozwiązanie uznaje się za najbezpieczniejsze. Amerykańska Akademia Pediatrii również zaleca, aby przewozić dzieci tyłem do kierunku jazdy tak długo, jak to jest możliwe – minimum do drugiego roku życia lub dopóki dziecko nie przekroczy limitu wagi lub wzrostu określanego dla fotelika. Foteliki do przewożenia w takim ustawieniu dzieci starszych niż niemowlęta można kupić także w Polsce. Zobacz, dlaczego warto rozważyć taki zakup.
Dlaczego dziecko powinno jeździć w foteliku tyłem do kierunku jazdy?
To, że dziecko siedzi i pewnie trzyma głowę, nie znaczy, że w każdej sytuacji poradzi sobie z jej ciężarem. Głowa malucha w porównaniu z głową osoby dorosłej jest bardzo duża w stosunku do reszty ciała. Mięśnie szyi utrzymują ją pionie, ale są jeszcze zbyt słabe, by stanowić dla niej oparcie, gdy zadziałają siły przyspieszenia lub opóźnienia (np. podczas hamowania lub przyspieszania samochodu).
Przy zderzeniu, które zawsze warto brać pod uwagę, bo to właśnie przed nim fotelik ma chronić dziecko, maluch nie jest w stanie utrzymać ciężaru głowy. Skutkiem tego są urazy lub złamania kręgu szyjnego .
Fotelik samochodowy dla niemowlaka - sprawdź opinie!
Skąd wiadomo, że fotelik ustawiony tyłem to lepsze rozwiązanie?
Foteliki poddawane są tzw. crash testom , czyli kontrolowanym wypadkom z użyciem fantomów przypominających ciało dziecka. Przeprowadzają je niezależne organizacje konsumenckie, np. w Niemczech ADAC, w Wielkiej Brytanii AA TRUST czy OEAMTC w Austrii. Wynika z nich, że podczas zderzenia w foteliku montowanym przodem obciążenie mięśni szyi jest pięć razy większe niż kiedy dziecko siedzi w foteliku montowanym tyłem do kierunku jazdy . Dane...