Happy Color
materiały promocyjne
Gry i zabawy

Zabawy plastyczne zamiast smartfona! Rozwijają kreatywność, koncentrację i pamięć

Pisanie, rysowanie, wycinanie albo składanie figurek z origami – proste zabawy plastyczne nie tylko usprawniają rączki dziecka, lecz także rozwijają jego mózg.

 Aż pięć lat trwały badania amerykańskiej profesor psychologii ze Seattle, Virginii Berninger i wzięło w nich udział prawie 250 uczniów! Naukowczyni chciała dowiedzieć się, jak w XXI wieku wygląda dziecięce myślenie i jaki wpływ mają na nie elektroniczne gadżety.

Aby to sprawdzić, podczas jednego z badań Berninger dzieliła losowo klasy na dwie grupy tak, by jedna pisała wypracowanie długopisem, a druga na komputerze. Co się okazało? Za każdym razem wyniki były takie same: grupa pisząca odręcznie używała znacznie bogatszego słownictwa i tworzyła o wiele ciekawsze prace! Okazało się, że zwykłe, odręczne pisanie pobudza ośrodek w mózgu odpowiedzialny za kreatywne myślenie – a używanie elektronicznych gadżetów, choć atrakcyjne dla dzieci, niestety rozleniwia ich umysły.

Rozwój koncentracji

Twórcze myślenie to tylko jeden z „efektów ubocznych" zabawa manualnych: rysowania, malowania albo nawet zwykłego pisania długopisem. Drugą ważną korzyścią będzie rozwój koncentracji – mało się o niej mówi, tymczasem ta umiejętność skupiania uwagi jest bardzo ważna i bardzo trudna. Nawet nam, dorosłym, coraz trudniej utrzymać skupienie na dłużej: przeskakujemy z jednego działania na drugie, bezrefleksyjnie przewijamy ekrany naszych telefonów albo pstrykamy pilotem od telewizora.

Badania przeprowadzone kilka lat temu pokazały, że zdolność do skupiania uwagi dzisiejszych dwudziestolatków jest na poziomie... złotej rybki – i wynosi zaledwie kilka sekund! Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest właśnie nadmiar bodźców i ich bierna konsumpcja. Zupełnie inaczej działa nasz mózg, kiedy to my sami coś tworzymy, malując, kolorując albo wyklejając scrapbooki z ozdobnych papierów. Nawet jeśli w efekcie nie powstają dzieła na miarę Hieronima Boscha, to i tak ich wartość jest bezcenna, zwłaszcza dla naszego własnego rozwoju.

Poprawa pamięci

I wreszcie trzecia – po kreatywności i koncentracji – korzyść zabaw plastycznych: lepsza pamięć. Zdaniem pedagogów, świetnym ćwiczeniem na pamięć (polecanym nie tylko dzieciom, lecz także dorosłym!) jest składanie origami: od najprostszych łabędzi po kunsztowne kompozycje. W dodatku piękne, kolorowe papiery do origami sprawią, że ta zabawa będzie dla dziecka tak samo atrakcyjna, jak gra na smartfonie – i z pewnością dająca dużo satysfakcji, bo przynosząca namacalne efekty.

Więcej produktów i inspiracji znajdziesz na www.happycolor.pl
oraz na Facebooku: www.facebook.com/happycolorpl/

Jak zrobić loki na komunię – instrukcja krok po kroku [WIDEO]

układ słoneczny kolorowanki
Adobe Stock
Gry i zabawy
Układ Słoneczny – 9 edukacyjnych kolorowanek z planetami dla dzieci
Kolorowanki z Układem Słonecznym mogą pełnić funkcje edukacyjną. Dziecko dzięki nim może nie tylko dobrze się bawić, ale też poznać planety w naszym Układzie Słonecznym oraz ich cechy charakterystyczne.

Kolorowanki z Układem Słonecznym, a więc Słońcem, Ziemią i siedmioma innymi planetami krążącymi wokół najbliższej nam gwiazdy, są prawdziwie kosmiczne! Zapisz obrazek układu słonecznego do druku, a następnie wydrukuj go i daj dziecku do pokolorowania Ziemię i planety. Może też dorysować ufoludka! Takie kolorowanki Układu Słonecznego pomogą uświadomić dziecku, że jesteśmy częścią większego systemu, który rządzi się swoimi prawami (a przy okazji są świetną okazją do nauki!).   Kolorowanki z Układem Słonecznym: Układ Słoneczny 1 Układ Słoneczny 2 Układ Słoneczny 3 planety wesołe planety planety i skojarzenia planety z nazwami planety krążace wokół Słońca kosmos Układ Słoneczny: nauka poprzez zabawę rozmieszczenie planet Kolorowanki z Układem Słonecznym Poniżej znajdziesz dziewięć kolorowanek z Układem Słonecznym i planetami do druku, a na niektórych odnajdziesz nawet ufoludka! Potraktuj je jako zestaw edukacyjny. Pierwsza kolorowanka pokazuje rozmieszczenie planet w Układzie Słonecznym, pas asteroid znajdujący się między Marsem a Jowiszem, a także komety. Widać na nim, że planety są różnej wielkości. Druga i trzecia kolorowanka także pokazują rozmieszczenie planet wokół Słońca, ale są one prostsze, bardziej symboliczne. Pozostałe kolorowanki to mniej dokładne pokazanie Układu Słonecznego, ale z pewnością spodobają się dzieciom. Ostatnia kolorowanka to obrazek obfitujący w różne obiekty i symbole kojarzące się z kosmosem. Aby wydrukować kolorowankę, kliknij obrazek – otworzy się okno z plikiem w formacie PDF, który z łatwością zapiszesz lub od razu puścisz na drukarkę. 1. Układ Słoneczny do kolorowania – widok poglądowy Najlepsza z kolorowanek, na podstawie której można nauczyć się, jak wygląda Układ Słoneczny....

kolorowanka truskawka
AdobeStock
Gry i zabawy
Truskawka – kolorowanka do druku. Ćwiczy rączkę i rozbudza apetyt na owoce
Kolorowanka z truskawkami to mnóstwo dobrej zabawy dla maluchów, które uczą się precyzyjnie rysować, a przy okazji poszerzają swoją wiedzę o owocach. Kliknij na wybrany wzór kolorowanki, wydrukuj szablon i zacznij truskawkową przygodę.

Kolorowanka z truskawką pozwoli dziecku lepiej poznać ten smaczny owoc, a być może także zachęci do jedzenia truskawek. Kolorowanie wymaga od dziecka dłuższego skupienia uwagi, uczy precyzyjnych ruchów rączek . Możecie bawić się w kolorowanie truskawki według wzoru, jaki podpowiada natura, ale także puścić wodze fantazji. Kto powiedział, że na dziecięcej kolorowance truskawka nie może być niebieska albo granatowa?  Spis treści: Kolorowanka – trzy truskawki Truskawka do kolorowania dla początkujących Kolorowanka z wesołą truskawką Rodzina truskawek do kolorowania Truskawki do kolorowania – trzy owoce Kolorowanka z trzema truskawkami daje nie tylko możliwość plastycznego wyżycia się małemu dziecku. Warto zwrócić uwagę malucha podczas kolorowania na to, że wbrew pozorom nie wszystkie truskawki są czerwone . Podany niżej szablon można wykorzystać do narysowania truskawki dojrzałej, dopiero dojrzewającej i całkiem zielonej. Kliknij i wydrukuj:   Truskawka – kolorowanka dla początkujących Owoc w całej okazałości. Obrazek idealny do kolorowania dla młodszych dzieci. Wystarczą trzy kolory kredek, czarny, czerwony i zielony – i artystyczny zapał. Wydrukuj kolorowankę i zachęć dziecko do zabawy w rysowanie (sprawdź też, dlaczego warto zachęcać dziecko do kolorowania ). Kliknij i wydrukuj: Kolorowanka z wesołą truskawką Truskawka do kolorowania dla maluchów, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z kredkami . Kolorowanie obrazka może być okazją do rozmowy o ulubionych owocach, ich smaku i daniach, które się z nich przyrządza. ​Wesoła buźka zachęca małego rysownika do pracy.  Kliknij i wydrukuj: Kolorowanka – rodzina truskawek Kolorowanka z wesołą truskawkową rodziną idealna jako temat zajęć plastycznych, ale również pretekst...

kwiaty kolorowanki
Adobe Stock
Gry i zabawy
Kwiaty – kolorowanki. 22 wzory kolorowanek do wydruku za darmo!
Kwiaty – kolorowanki do wydruku o różnym stopniu trudności, od bardzo łatwych po trudniejsze, bardziej szczegółowe. Pokolorowane sprawdzą się też jako laurki dla najbliższych na różne okazje.

Kwiaty – kolorowanki są idealne do ćwiczeń grafomotorycznych dla dzieci i do zabawy. Można je wykorzystać jako szablon do ozdobienia laurki dla mamy, taty, babci czy dziadka. Da się je kolorować kredkami lub farbami, wypełnić kolorowymi kawałkami plasteliny albo zrobić z nich wyklejankę. Wszystko zależy od inwencji twórczej opiekuna i dziecka. Spis treści: Kwiaty-kolorowanki Kolorowanki do druku: kwiaty: 1. Kolorowanka - kwiaty w wazonie 2. Bukiet kwiatów kolorowanka 3. Bukiet kwiatów kolorowanka realistyczna 4. Kwiaty kolorowanka: kwiat w kształcie łezki 5. Kwiaty kolorowanka: stokrotka 6. Kwiaty kolorowanka: tulipan 7. Kolorowanka z kwiatem z płatkami z serduszek 8. Kwiaty kolorowanka z rozkwitającym kwiatem 9. Kwiaty kolorowanka z kwiatami w kształcie dzwoneczków 10. Kwiaty kolorowanka z kwiatem w czasie rozkwitu 11. Kwiaty kolorowanka z kwiatem podobnym do koniczynki  12. Kwiaty kolorowanka: kwiat-śnieżynka 13. Kwiaty: kolorowanka ze słonecznikiem 14. Kwiaty kolorowanki z kwiatem o kropkowanym środku 15. Kwiaty kolorowanki: kwiat pełen szczegółów 16. Kwiaty kolorowanka prosta w formie 17. Kwiaty kolorowanki: prosta kolorowanka dla maluchów 18. Kwiaty kolorowanka z kwiatem abstrakcyjnym 19. Kwiaty kolorowanka dla malucha 20. Kwiaty kolorowanka z kwiatem z gwiazdką w środku 21. Kwiaty kolorowanka antystresowa Jak kolorować? Kwiaty-kolorowanki Poniżej znajdziesz mnóstwo propozycji kwiatów-kolorowanek. Wybierz wzór odpowiedni do wieku dziecka – im młodsze, tym prostszą kolorowankę z kwiatkiem warto mu podsunąć i odwrotnie. Możesz także wybrać jedną dla siebie, taką bardziej skomplikowaną i potraktować ją jak kolorowankę antystresową . Oba rysunki – dziecka i twój możesz później oprawić i powiesić w dziecięcym pokoju – maluch będzie miał miłą pamiątkę...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj