Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
zabawa z dzieckiem
fotolia.com
Gry i zabawy

Zalety zabawy z dzieckiem – wydrukuj i powieś na lodówce!

Odłóż na bok swoje dorosłe "ja" i rzuć się z dzieckiem w wir zabawy! Skorzystacie na tym oboje. Zabawa rozwija umiejętności dziecka, rozładowuje napięcia i daje mnóstwo radości!

Wspólna zabawa to nie jest tylko zabijanie czasu. Przynosi mnóstwo korzyści: odpręża, uczy, rozwija zmysły i, co bardzo ważne, wzmacnia relację między dzieckiem a jego rodzicami. Sprawdź, jakie zalety ma zabawa z dzieckiem i jakie konkretnie zabawy warto proponować maluchowi.

Korzyści z ruchu

Nie tylko ciało kocha ruch, mózg także! Po ćwiczeniach rosną jego możliwości. Dobre są zwłaszcza ćwiczenia, od których można dostać zadyszki ;) Berek, piłka, konkurs podskoków na jednej nodze – wszystkie będą świetne. Dziecko uczy się przy okazji, że aktywność fizyczna to fajna część życia.
Zaproponuj dziecku: wyścigi, berek, podskoki, piłkę

Czas tylko dla was

Każdy dzień jest pełen okazji do zabawy! Znajdź w sobie odpowiednie nastawienie, a zabawę urządzicie sobie nawet w drodze do sklepu. Wygospodaruj chociaż 15 minut dziennie tylko na zabawę z dzieckiem. Pilnuj, aby nic Wam nie przeszkodziło. Rezerwacja czasu pomoże Ci wykrzesać z siebie więcej entuzjazmu, a dziecku doda pewności siebie!  
Zaproponuj dziecku: układankę, klocki, kręgle, basen 

Podtrzymanie bliskości 

Zabawa burzy dystans i odbudowuje więź między rodzicem a dzieckiem. Nie zadowalaj się powierzchowną relacją z dzieckiem.  Ono bardzo Cię potrzebuje, chociaż czasami może dawać przeciwne sygnały! W zabawie możecie się do siebie zbliżać bez poczucia skrępowania. 
Zaproponuj dziecku: siłowanie, łaskotki

Rozładowanie emocji

W zabawie dziecku łatwiej będzie wyrazić, co je gryzie. Zwłaszcza dziecko, które jeszcze dobrze nie mówi, może odtworzyć sytuację, która zapadła mu w pamięć. Być może twoje dziecko będzie miało do wyrażenia same pozytywne emocje? Dołącz do niego, a będziesz na bieżąco z jego sprawami!
Zaproponuj dziecku: rysowanie, teatrzyk

Uspołecznienie

W zabawie dziecko przećwiczy nowe role – klienta w sklepie, zawodnika w drużynie, pracownika. Wszystko na wesoło i na niby, ale będzie musiało ustalić swoją pozycję w grupie. Dowie się też czegoś o relacjach między ludźmi. Ty pokażesz mu kolejny kawałeczek świata.
Zaproponuj dziecku: zabawę w sklep, w przychodnię, w przedszkole

Nauka i rozwój

Zabawa pomaga się dziecku rozwijać. Jest świetną okazją do poznania świata. Nawet najprostsza zabawa uczy koncentracji, ćwiczy zdolności motoryczne i poszerza horyzonty. Nauczcie się razem układać domino, pójdźcie do zoo i obejrzyjcie najdziwniejsze zwierzęta świata. Dowiecie się czegoś oboje.
Zaproponuj dziecku: wycieczkę do zoo, klocki Duplo, domino, malowanie

Radość

Zabawa daje radość. Rodzice i dzieci mają to zakodowane w mózgu. Po prostu się jej poddajcie! 
Zaproponuj dziecku: każdą zabawę, którą wybierzecie wspólnie.

Kliknij i wydrukuj ściągawkę z zaletami wspólnych zabaw:



Tekst powstał w ramach akcji Miasteczko Zmysłów, którego Partnerem jest:

Superniania: Zabawa ma pobudzać kreatywność dziecka – obejrzyj film

gąsienica fisher price
materiały prasowe
Wychowanie
Jak zachęcić dziecko do samodzielnej zabawy?
Twoja pociecha uwielbia się z Tobą bawić? Doskonale! Powinna jednak potrafić również sama zorganizować sobie czas. Dlaczego i jak sprawić, by maluch umiał bawić się również bez Ciebie?

var _gde_khkrbuhkxm = new Image(1,1); _gde_khkrbuhkxm.src='https://edipresse.hit.gemius.pl/redot.gif?l=8/tstamp='+(new Date()).getTime()+'/id=.XnlP6s8pXwPCD8WZEGiBmXj31NZVG_UO1.kQXbWZ5X.17/stparam=khkrbuhkxm/fastid=lhwfnycjiwyoemdykrwfdwrpbfmj'; Zabawa rodziców z dzieckiem ma ogromne znaczenie dla rozwoju malucha – wzmacnia rodzinne więzi, daje poczucie bezpieczeństwa i bycia kochanym. Co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Dziecko powinno jednak potrafić bawić się również wtedy, gdy Ciebie nie ma w pobliżu. Dlaczego? Dlaczego dziecko powinno umieć bawić się samo? Kiedy dziecko się bawi? Najprostsza odpowiedź brzmi: wtedy, gdy nie ma innych zajęć, które musi wykonać (np. zjeść posiłku, umyć się, uczestniczyć w zajęciach przedszkolnych itp.). Zabawą maluch wypełnia więc swój wolny czas. Pomyśl teraz, co by było, gdybyś każdą sekundę swojej pociechy dokładnie zaplanowała i przygotowała scenariusz nawet na czas wolny? W pierwszej chwili być może pomyślisz: „Byłoby świetnie! Dziecko nie nudziłoby się ani minuty”. To jednak złudne wrażenie. Okazuje się bowiem, że nuda… jest potrzebna maluchowi! Z niej właśnie rodzą się najlepsze pomysły i rozwija kreatywność. Nawet jeśli brzdąc chwilę pomarudzi, że nie ma co robić, możesz być pewna, że za chwilę znajdzie sobie fascynujące zajęcie. Wystarczy tylko mu w tym nie przeszkadzać. Bo przecież nie zaplanujesz każdej sekundy w całym życiu swojej pociechy – dziecko kiedyś dorośnie i będzie musiało samo wypełnić sobie wolny czas i efektywnie go wykorzystać. Tego właśnie uczy samodzielna zabawa. Rozwija także pomysłowość i wyobraźnię, a także skłania brzdąca do kontaktów z rówieśnikami. Jest jeszcze jedna zaleta sytuacji, gdy dziecko bawi się bez Twojego udziału. Jaka? W tym czasie Ty masz wolną chwilę, w której możesz zając się swoimi obowiązkami lub po prostu trochę odpocząć....

niemowlę, zima, zabawa
Panthermedia
Pielęgnacja
Zimowe zabawy z niemowlakiem
Maluch jeszcze nie chodzi, na lepienie bałwana też jest wciąż za mały. Na szczęście istnieje mnóstwo zimowych zabaw w sam raz dla niego.

Chociaż opatulone po uszy dziecko ma ograniczone ruchy i nie może na zimowym spacerze zażyć ruchu ani rozrywki, pragnie zabawy! I bardzo dobrze. Dla niego każde „a kuku!” to nie tylko przyjemność, ale i ważna lekcja. Dzięki waszym wspólnym zabawom dziecięce zmysły są stymulowane, więź między wami się umacnia, co ma przełożenie na poczucie bezpieczeństwa dziecka. Zatem jak uatrakcyjnić zimowe wyjścia? Zabawa dla niemowlaka: Taniec kolorów Na świecie zrobiło się szaroburo (a w najlepszym przypadku: biało), dlatego nie zapominaj o dostarczeniu dziecku kolorystycznych wrażeń. Przypnij do budki wózka kilka czerwonych i soczyście żółtych wstążeczek, np. z satyny, ich taniec na wietrze na pewno przyciągnie uwagę dziecka. Możesz też zawiązać dziecku na nadgarstku kolorowy balonik z helem – nawet nie będziesz musiała zachęcać go do poruszania rączką... Korzyści z zabawy: dwu-, trzymiesięczne dzieci uwielbiają kontrastowe barwy. Wiedzą, co dla nich dobre: zdecydowane kolory ułatwiają im koncentrację uwagi na poruszających się przedmiotach. Przeczytaj: Groźne zabawy z niemowlakiem Zabawa dla niemowlaka: Osypywanie gałązek Kiedy spadnie świeży śnieg, na spacerze wyjmij malucha z wózka i trzymając go w ramionach, podejdź do drzewa i delikatnie potrząśnij jego gałązką . Dzięki temu miękki i drobny puszek delikatnie osadzi się na twarzy malca (możesz też na chwilkę zdjąć mu rękawiczki, ale uważaj, by maluch nie zmarzł). Jeśli zabawa spodoba się dziecku, pokieruj jego rączką, aby mogło samo osypać kolejne gałązki. Przekona się, że swoim działaniem może wpływać na otoczenie. Korzyści z zabawy: niemowlę nie tylko poznaje przyrodę, ale także doświadcza nowych wrażeń dotykowych . Samodzielne osypywanie gałązek (jak każda samodzielna zabawa) wzmacnia jego pewność siebie. Zabawa dla niemowlaka: Samoloty W...

w co się bawić z dzieckiem w domu jesienią?
Fotolia
Gry i zabawy
Zabawy na jesienne wieczory? 9 pomysłów do wypróbowania
Jesień to wymarzony na czas, by popuścić wodze fantazji i zamienić dom w fortecę dobrej zabawy! Zobacz nasze propozycje zabaw na długie jesienne wieczory.

Co robić z dzieckiem, kiedy na dworze pada, jest ciemno i nawet pies odmawia spaceru? Oto kilka podpowiedzi na domowe jesienne zabawy z dzieckiem. Mają tę zaletę, że nie wymagają od nas wiele ruchu: jesień to idealny czas dla zmęczonych rodziców. Zainspiruj się! Gry planszowe dla całej rodziny Wszyscy kochają gry planszowe , prawda? Planszówki to ulubiona rozrywka dla wielu dorosłych i dzieci, a przy okazji wspaniała okazja do budowania więzi z dzieckiem. Z grania  dziecko wynosi wiele korzyści: uczy się, że nie zawsze musi być pierwsze, że nie zawsze się wygrywa i że należy przegrywać z klasą. Gry planszowe to doskonała okazja do doskonalenia logicznego myślenia, kreatywnych rozwiązań, liczenia, a nawet nauki czytania .  Każda rodzina ma swoje ulubione planszówki. My uwielbiamy m.in. Rummikub Junior – uczy liczenia, rozpoznawania kształtów i kolorów, Monopoly Junior – znana wszystkim wersja gry w Monopoly (Eurobusiness) w wersji dla najmłodszych, Śpiące Królewny – świetna, estetycznie wykonana gra dla całej rodziny (chłopców też: są tu rycerze i smoki!) – liczy się refleks, a przy okazji dziecko uczy się dodawania! Dowiedz się, dlaczego warto grać z dzieckiem w Monopoly . Karty do gry, czyli domowy hazard Alternatywą dla planszówek są karty. Mają tę zaletę, że można spakować je do torebki i wszędzie zabierać ze sobą. Wystarczy talia tradycyjnych kart, by zająć dziecko na długie godziny – nauczcie się sztuczek magicznych, budujcie domki z kart albo zagrajcie w wojnę. Możecie też kupić którąś z gier karcianych . My najbardziej lubimy grać w Snap (jedna z wielu gier w superzestawie Dinozaury), Piotrusia, Idź na ryby, Dobble i Uno. Zabawy kreatywne Jesień to idealny moment, żeby odświeżyć domowe zapasy kolorowego papieru, plasteliny, modeliny, farb, mazaków, sznurków, cekinów i ciastoliny....

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz