Apteczka rodzica – co powinno się w niej znaleźć?
Powinna być w każdym domu, a w domu, w którym jest małe dziecko – szczególnie. Nie od dziś wiadomo, że otarcia, stłuczenia czy drobne rany mogą zdarzyć się nawet tym maluchom, których rodzice nie odstępują na krok. Co zatem powinno pojawić się w apteczce pierwszej pomocy?
Apteczka pierwszej pomocy to nieodzowny element każdego domu. To synonim bezpieczeństwa i odpowiedzialności, również tej rodzicielskiej, bo przecież drobne czy większe wypadki zdarzają się również najmłodszym. Co powinno znajdować się w domowej apteczce każdego rodzica? Oto lista najpotrzebniejszych elementów.
Domowa apteczka – dlaczego warto ją mieć?
Prawidłowo wyposażona może zaoszczędzić wiele stresu i niepotrzebnych emocji. Upadki, oparzenia, otarcia, rany – te wszystkie sytuacje mogą przytrafić się zarówno tobie, jak i twojemu dziecku. Jeśli chcemy uniknąć niepotrzebnych nerwów, warto skomponować apteczkę i mieć ją zawsze pod ręką, by nie szukać jej w trudnych momentach.
Apteczkę warto przechowywać w suchym i chłodnym miejscu. I chociaż w wielu polskich domach apteczkę znajdziemy w łazience czy w kuchni, to niestety nie jest to najlepsze miejsce. Dlaczego? Głównie ze względu na wyższe temperatury i wilgotność. Lepszym miejscem będzie szuflada lub półka w pokoju. Ważne, by apteczka znajdowała się w na tyle niedostępnym miejscu, by twoje dziecko nie miało do niej dostępu.
Co powinno znaleźć się w apteczce rodziców?
Zestawy opatrunkowe
Kompresy jałowe, bandaże o różnej szerokości i długości, opaski uciskowe, a także opaski elastyczne – to koniecznie powinno pojawić się w apteczce. Przydadzą się w przypadku ran czy otarć, by zatamować krwawienie lub ucisnąć otwartą ranę.
W apteczce rodziców prym jednak powinny wieść plastry. Najlepiej kolorowe, z ulubionymi postaciami z bajki. Znajdziesz je w każdej aptece czy w popularnych drogeriach. Plaster przyda się zarówno na niewielką ranę, jak i otarcie. Ale nie tylko. Wielu doświadczonych rodziców przyzna, że plaster w przypadku niektórych dzieci daje swoisty efekt placebo. Uderzenie? Wielki płacz? Drobna rana? Plaster z barwnym zwierzaczkiem uratował spokój niejednego rodzica. Warto więc go mieć nie tylko w domowej apteczce, lecz także w torbie, portfelu czy ogólnie w pobliżu.
Środki do odkażania ran na bazie oktenidyny
W domowej apteczce powinien pojawić się środek na drobne rany. To jedne z częstszych problemów, z którymi zmagają się rodzice. Upadek podczas zabawy, nauki chodzenia czy jazdy na rowerze to całkiem naturalna sprawa. W apteczce warto mieć środek na bazie oktenidyny, który działa odkażająco.
Sprawdź działanie sprayu na rany octenisept®. Ten lek działa zarówno na rany, jak i podrażnienia skórne. Odkaża i wspomaga leczenie małych, powierzchniowych ran takich jak okaleczenia czy otarcia. Działa antybakteryjnie, antygrzybiczo i wirusobójczo, Może pomóc w przypadku wystąpienia afty lub podrażnienia gardła, a także jako wsparcie stosowane do pielęgnacji pępka noworodka.
Jak stosować octenisept® spray? Produkt należy aplikować bezpośrednio na oczyszczoną skórę, rozpylając go na ranę. Ważne jest pozostawienie go na skórze na minimum jedną minutę, by preparat mógł zadziałać.
Żel lub maść na stłuczenia
Pierwsze kroki, nauka jazdy na rowerze, hulajnodze, rolkach – o stłuczenia nietrudno. Z drugiej strony nie od dziś wiadomo, że jak się nie przewrócisz, to się nie nauczysz. Ta zasada sprawdza się tu idealnie.
Żeby nie zniechęcić malucha do dalszego rozwoju, ale też by nie musiał on cierpieć z powodu stłuczenia, warto mieć też żel lub krem minimalizujący ból. W przypadku najmłodszych najlepiej zawsze skontaktować się z lekarzem i wybrać polecany produkt leczniczy.
Termometr
Przyda się częściej, niż myślisz. To dlatego zaleca się młodym rodzicom zakup dobrego termometru jako elementu wyprawki dla maluszka. Co to znaczy „dobry”? Chodzi o czułość i rodzaj. W przypadku dzieci, które niechętnie czekają na pomiar klasycznym termometrem, najlepiej sprawdzą się te bezdotykowe.
Środki przeciwgorączkowe
Przydadzą się w przypadku wystąpienia podwyższonej temperatury lub stanu zapalnego. Pamiętaj, by zawsze stosować się do zaleceń lekarza, farmaceuty i ulotki, dołączonej do opakowania. Nigdy nie podawaj zawyżonej dawki leku. Otwarty lek oznacz datą, by wiedzieć, czy jest odpowiedni do użycia.
Nawadniające płyny
Chodzi o produkty stosowane podczas biegunki lub wymiotów. Podaje się je, by zminimalizować ryzyko odwodnienia. W apteczce warto mieć sprawdzone leki, które możesz rozpuścić w wodzie lub innym płynie i podać dziecku. W przypadku najmłodszych świetnie sprawdzą się produkty o owocowym smaku.
Sól fizjologiczna i jałowe gaziki
Soli fizjologicznej nigdy dość. To powszechny produkt stosowany do przemywania oczu u niemowląt i małych dzieci, a także do wykonywania nebulizacji podczas drobnych infekcji.
Nebulizator
Legendy rodzicielskie głoszą, że schowanie nebulizatora wieszczy rychłą chorobę. I oczywiście można się z tego śmiać lub nie, ale faktycznie – dobry nebulizator to ważny element domowej apteczki. Przyda się chociażby do podania roztworu soli fizjologicznej w przypadku infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych, a także gdy zajdzie potrzeba podania sterydów wziewnych.
Domowa apteczka – o tym warto pamiętać?
Przede wszystkim należy dbać o to, by produkty, które znajdują się w apteczce, nie były przeterminowane. Warto więc co jakiś czas robić jej przegląd i utylizować to, co nie powinno się w niej znajdować.
Dobrą praktyką jest też zapisywanie daty otwarcia syropu, by móc określić termin jego przydatności. Nie zaleca się przechowywać resztek antybiotyków. Co ważne – lekarze i farmaceuci nie zalecają gromadzenia leków na zapas, bo wiele z nich ma krótki termin ważności.
Leki przechowuj w oryginalnych opakowaniach razem z ulotką, by w każdej chwili móc sprawdzić ich zastosowanie, dawkowanie oraz przeciwwskazania czy niepożądane efekty stosowania.
Materiał promocyjny marki octenisept®