Letnie miesiące to czas rodzinnych wyjazdów, plażowania, spacerów i zabawy na świeżym powietrzu. Jednak promieniowanie UV nie bierze urlopu – przeciwnie, w pełni lata działa najmocniej. Skóra dziecka jest szczególnie wrażliwa i wymaga troski – nie tylko podczas upałów.

W najnowszym odcinku naszego podcastu rozmawiamy z Natalią Grzywińską, ekspertką marki Ziaja, o tym, jak mądrze korzystać ze słońca w towarzystwie najmłodszych. Dowiesz się:

  • od jakiego wieku można stosować kosmetyki z filtrem u dzieci,
  • jak często i jak obficie nakładać SPF,
  • co powinno znaleźć się w wakacyjnej torbie każdej mamy i każdego taty,
  • jakich błędów unikać, by zapewnić dziecku bezpieczeństwo na słońcu.
ziaja
Burda Media Polska

Czy dzieci mogą się opalać?

Wielu rodziców zastanawia się, czy opalanie w ogóle jest bezpieczne dla dzieci. Słoneczna kąpiel brzmi przyjemnie, ale czy jest odpowiednia dla delikatnej, rozwijającej się skóry?

Nie jestem zwolenniczką tego, żeby dzieci się opalały, w szczególności do szóstego miesiąca życia. Naprawdę unikałabym dużej ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Skóra takiego malucha dopiero się rozwija, kształtują się mechanizmy obronne. Opalanie może prowadzić do jej uszkodzenia, a tego chcemy uniknąć. Po szóstym miesiącu życia można wybrać się z maluchem na spacer, ale tylko po uprzedniej aplikacji produktu z wysokim filtrem – najlepiej SPF 50 – i w godzinach, gdy nasłonecznienie nie jest tak intensywne, czyli przed 10:00 lub po 16:00
mówi Natalia Grzywińska.
ziaja
Burda Media Polska

Co rodzice powinni zapakować do torby podróżnej?

Słońce to wyzwanie logistyczne, szczególnie gdy podróżujemy z dzieckiem. Dlatego przy pakowaniu wakacyjnej torby warto pomyśleć nie tylko o zabawkach i przekąskach, ale też o solidnej ochronie przed słońcem.

– W torbie każdego rodzica powinien znaleźć się kosmetyk z filtrem SPF 30 lub 50 – najlepiej mleczko o lekkiej konsystencji, które łatwo się aplikuje. Po ekspozycji na słońce dobrze sięgnąć po łagodzące produkty z aloesem, depantenolem lub czufą – pomogą ukoić i nawilżyć skórę. Nie zapominajmy też o wodzie (najlepiej z elektrolitami) i ochronie fizycznej: czapce, kapeluszu czy okularach przeciwsłonecznych z filtrem UV – również tych dla dzieci
radzi ekspertka.

Jak wybrać odpowiedni kosmetyk do opalania?

Wybór kosmetyku dla dziecka to nie lada wyzwanie. Na etykietach aż roi się od skrótów i obietnic, ale które informacje są naprawdę istotne?

Zawsze sprawdzajmy deklarację wieku – to producent ponosi odpowiedzialność za to, by produkt był bezpieczny. Jeśli kosmetyk jest przeznaczony od pierwszych dni życia lub od szóstego miesiąca, oznacza to, że jego skład został odpowiednio dobrany. Warto też zwracać uwagę na obecność antyoksydantów, takich jak witamina C czy E. Stabilizują one formułę kosmetyku, ale też wspierają naturalne procesy obronne skóry i neutralizują działanie wolnych rodników powstających pod wpływem promieni UV
podkreśla Natalia Grzywińska.

Warto też pamiętać, że w ochronie przeciwsłonecznej kluczowa jest nie tylko jakość produktu, ale także jego odpowiednia aplikacja i systematyczność. Kosmetyk z filtrem powinien być nakładany w odpowiedniej ilości – mówi się o tzw. zasadzie dwóch palców. To prosta metoda, zgodnie z którą krem nanosimy na palec wskazujący i środkowy – taka porcja powinna wystarczyć na dokładne pokrycie twarzy i szyi dziecka.

Ważne jest, by produkt tworzył wyczuwalną warstwę ochronną – nie powinien całkowicie się wchłaniać, ponieważ jego zadaniem jest fizyczna ochrona naskórka przed działaniem promieniowania UV. Dlatego tak istotne jest, by nie żałować ilości kremu i pokryć skórę równomiernie, bez pomijania trudniej dostępnych miejsc, takich jak kark, uszy czy stopy.

Reaplikacja to drugi filar skutecznej ochrony. Filtr należy nakładać ponownie co 2–3 godziny, a także zawsze po kąpieli, wytarciu skóry ręcznikiem czy intensywnym poceniu się. Warto pamiętać, że jedno opakowanie emulsji powinno wystarczyć na tydzień użytkowania przez jedną osobę – jeśli wystarcza na dłużej, to najpewniej stosujemy go za mało.

Bezpieczne lato zaczyna się od mądrych wyborów

Słońce nie musi być wrogiem. Wręcz przeciwnie – może być źródłem radości, energii i pięknych wspomnień. Trzeba tylko podejść do niego z rozwagą – zwłaszcza wtedy, gdy jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za siebie, ale też za delikatną skórę naszych dzieci. Warto więc planować wakacje z głową – i z filtrem. Jakie kosmetyki warto ze sobą zabrać?

Oto kilka przykładów, które zdały egzamin na placu (a raczej plaży) boju:

  • Ziajka Emulsja wodoodporna SPF 50+ – idealna na długie plażowanie. Nie spływa, nawet po intensywnych kąpielach i nie drażni skóry. Przetestowana na dzieciach, które nie umieją usiedzieć w miejscu.
  • Ziaja Med Krem do twarzy SPF 50 – ratunek na buźkę, która wystawiona na słońce szybciej się rumieni. Lekki, bezzapachowy i bezpieczny.
  • Ziajka Mleczko SPF 30 w sprayu – sprytna forma aplikacji dla dzieci powyżej 1. roku życia. Wystarczy jedno psiknięcie i gotowe – żadnych dramatów z rozsmarowywaniem.
  • Ziajka Krem ochronny SPF 6 – sprawdzi się w mniej intensywnym słońcu i jako dodatkowa ochrona np. przy wietrze lub spacerze w górach.
Ziajka
Mat. prasowe

Zobacz cały odcinek z udziałem Natalii Grzywińskiej – ekspertki marki Ziaja.

Ziaja sun belka
mat. prasowe

Materiał promocyjny marki Ziaja