Jakie ubranka powinny znaleźć się w wyprawce dla malucha i jak o nie dbać? Podpowiadamy!
Słodkie, maleńkie, urocze i… niejednokrotnie budzą pytania o przeznaczenie i pielęgnację. Mowa o niemowlęcych ubrankach. Ile ciuszków i jakie konkretnie są niezbędne maleństwu? Dlaczego koronkowa sukienka czy elastyczne dżinsy dla noworodka to nienajlepszy pomysł oraz w czym i jak prać ubranka, by były przyjazne dla skóry dziecka i by nie zniszczyć tkaniny? Podpowiadamy!
Wielu rodziców, jeszcze kiedy maluch mieszka w brzuchu mamy, skupia się na skompletowaniu niezbędnych po jego przyjściu na świat akcesoriów. Jednym z podstawowych elementów takiej wyprawki noworodka są ubranka. Przygotowując się na powitanie dzidziusia, warto w tym temacie pamiętać o kilku prostych zasadach.
Delikatna i wrażliwa skóra niemowlaka
Skóra bobasa jest nawet do 5 razy cieńsza niż skóra dorosłych. Ponadto keranocyty, czyli komórki naskórka, są ułożone tu luźniej niż na skórze osób dorosłych, dlatego wszelkie substancje, także te niekorzystne, mogą o wiele łatwiej w nią wniknąć. Ponieważ naczynia krwionośne u malucha znajdują się bliżej skóry, środkom tym łatwiej również przeniknąć do krwioobiegu. Co więcej, płaszcz hydrolipidowy, a więc warstwa ochronna na skórze niemowlęcia, nie jest jeszcze w pełni wykształcony, co czyni ją dodatkowo szczególnie wrażliwą. Zarówno na działanie czynników zewnętrznych – takich jak wiatr, mróz, słońce czy alergeny – jak i tych bardziej prozaicznych elementów, jak np. kosmetyków, tkanin czy detergentów, w których są prane. Dlatego właśnie skóra małego dziecka wymaga aż tak wielkiej uwagi.
Wyprawka niemowlaka – jakie ubranka powinny się w niej znaleźć?
Przygotowując się do powitania dziecka na świecie i kompletując dla niego wyprawkę, pamiętaj o 3 podstawowych zasadach.
- Stawiaj na rzeczy bezpieczne, w każdym aspekcie, dotyczy malucha. Produkty, które wybierasz, powinny być wykonane z nietoksycznych, nieuczulających materiałów. Zwłaszcza ubranka, które bezpośrednio przylegają do skory malca, muszą być wykonane z delikatnych tkanin. Najlepiej sprawdzi się bawełna oraz bambus.
- Wybieraj produkty dobrej jakości. Warto zainwestować w mniejszą ich ilość, ale wybrać takie, które najlepiej jak to możliwe spełnią swoje zadania. Warto zaufać znanym i działającym od lat producentom, którzy mają wiedzę na temat technologii produkcji i stosowanych materiałów. Najczęściej lekarze i położne zalecają szukanie ubranek z czystej bawełny.
- Postaw na wygodę. Zarówno swoją, jak i malucha.
W zależności od pory roku, w jakiej maluch przyjdzie na świat, w jego szafie dominować będą nieco cieńsze lub grubsze tkaniny. Zadbaj jednak o to, by były delikatne i przewiewne. W szufladach miej kilka sztuk pajacyków, śpiochów, bodziaków i kaftaników. Najlepiej w rozmiarze 56, 62 oraz 68. Nie wiesz, jak duży urodzi się twój maluch, ale pamiętaj – szybko dorośnie do tych większych! Zadbaj również o skarpetki i czapeczkę. Wszystkie ubranka wypierz w delikatnych środkach i wyprasuj, zanim włożysz je dziecku. Niech czekają gotowe na nowego członka rodziny!
Jeśli maluch ma przyjść na świat jesienią lub zimą, będzie mu także potrzebny kombinezon. Wybierz model wygodny w zakładaniu – najlepiej z zamkiem błyskawicznym. Pamiętaj, aby miał kaptur, rękawiczki i buciki. Postaw na tkaninę impregnowaną i nieprzemakalną.
Jak dbać o dziecięce ubranka?
Pamiętaj, aby wszystkie substancje, z którymi wrażliwa skóra się styka, zwłaszcza produkty do prania i płukania, były dla dziecka bezpieczne. By nie podrażnić delikatnej skóry maluszka, niezbędne są zatem nie tylko odpowiednie tkaniny, z których wykonano jego ubranka. Niezwykle ważna jest także ich odpowiednia pielęgnacja.
Warto więc pamiętać przede wszystkim o odpowiednich detergentach do prania dziecięcych ubranek. Ważne, żeby były hipoalergiczne, miały łagodny zapach i formułę opracowaną w taki sposób, żeby nie podrażniała delikatnej skóry maluszka. Dobrym wyborem będą produkty marki Lovela - hipoalergicznie środki do prania ubranek dziecięcych, dostępne w formie proszku, mleczka oraz kapsułek. W linii Lovela Baby znajdują się także płyn do płukania oraz odplamiacz. Produkty zostały przebadane dermatologicznie i mogą być bezpiecznie stosowane już od pierwszego dnia życia dziecka, dbając o jego delikatną i wrażliwą skórę. Posiadają rekomendację lekarza dermatologa, a także pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka, dzięki czemu cieszą się zaufaniem mam już od prawie 20 lat. Wielu specjalistów rekomenduje używanie hipoalergicznych, delikatnych dla skóry detergentów do prania nawet do 3 roku życia dziecka. Co ważne, powinno się je stosować nie tylko do prania ubranek niemowlęcia, lecz także do wszystkich tkanin, z którymi dziecko ma kontakt, np. pościeli, kocyków, piżam czy niektórych ubrań rodziców.
Jak prać dziecięce ubranka?
W pierwszej kolejności oddziel ciuszki malucha od waszych. Zwłaszcza, gdy masz w domu niemowlaka, taki podział jest konieczny.
Następnie posortuj je ze względu na kolor. Najlepiej będzie, jeśli podzielisz ubrania na 4 kategorie: białe, czarne, jasne (bladoróżowe, błękitne, lekko żółte itp.) oraz intensywne (czerwone, różowe czy zielone). Zwróć również uwagę na gatunek materiałów. Inaczej należy prać tkaniny delikatne, inaczej len, a jeszcze inaczej wełnę. W przypadku malucha najlepiej będzie wybierać bawełnę i bambusa – to tkaniny najbardziej delikatne i bezpieczne dla dziecka. Ostatnim istotnym elementem są nadruki. Warto z nich zrezygnować wybierając ubranka dla niemowlaka. W przypadku starszaków zaś uważać trzeba na ich ewentualne odklejanie.
Noworodki i niemowlęta często ulewają mleko, które może powodować trudne do wywabienia zażółcenia na tkaninach. Starszaki z kolei poznają nowe smaki, więc na ich ubraniach nie trudno o plamy z marchewki, malin czy pomidorów. Jeśli zauważysz, że ubrania są szczególnie zabrudzone, namocz je przed praniem. W linii Lovela Baby znajdziesz hiopoalergiczny odplamiacz, który możesz bezpiecznie stosować już od pierwszego dnia życia dziecka. Przechodząc później do samego procesu prania – wybór pomiędzy proszkiem, płynem a kapsułkami zależy tylko od ciebie i twoich preferencji.
Ostatnim elementem jest wybór temperatury i programu prania. W kontekście niemowlaka, warto pamiętać o dwóch elementach. Dziecięce bodziaki możemy śmiało prać w 90 stopniach Celsjusza. Z kolei w przypadku pozostałych ubranek, 60 stopni będzie wystarczające. Każdorazowo jednak zwróć uwagę na zalecenia producenta umieszczone na metce.
Ciuszki malucha warto po upraniu uprasować. Wysoka temperatura działa bowiem jak sterylizator, eliminując z tkaniny wszelkie pozostałe w niej drobnoustroje. Im mniejsze dziecko, tym bardziej warto przestrzegać tej zasady, zwłaszcza w przypadku ubrań bezpośrednio dotykających skóry.
Artykuł powstał z udziałem marki Lovela