Kiedy przychodzi pora na zamianę pieluszki na nocnik, dziecko na początku może czuć się nieco zdezorientowane, a co za tym idzie, stawiać opór przed nowością. Dlatego świetnym pomysłem jest przygotowywanie malca do tej zmiany poprzez czytanie mu książeczek na temat pożegnania z pieluchą i korzystania z nocnika. Na rynku jest ich całkiem sporo. Przedstawiamy wam te najciekawsze.

Reklama
 1. „Nocnik nad nocnikami”
 2. „Żegnaj, pieluszko. Jak miś polubił nocniczek”
 3. „Ale kupa! Co masz w pieluszce?”
 4. „Kicia Kocia i Nunuś. Na nocniku”
 5. „Kuba i jego nocnik”

1. „Nocnik nad nocnikami”

 • Autor: Frankel Alona
 • Wydawnictwo: Nisza

Książka wydawana jest w dwóch wersjach – dla chłopca i dla dziewczynki (w tej tematyce to jedyna taka propozycja, co jest jej ogromnym plusem). „Nocnik nad nocnikami” to prosta, przemawiająca do dziecka historyjka, opatrzona pięknymi ilustracjami i okraszona nutką humoru. Na uwagę zasługuje fakt, że sprawy fizjologiczne nie są w tej książce tematem tabu, autorka otwarcie o nich pisze, dzięki czemu dla dzieci też staje się to czymś normalnym, naturalnym.

2. „Żegnaj, pieluszko. Jak miś polubił nocniczek”

 • Autor: Bellinda Rodik, Kerstin M. Schuld
 • Wydawnictwo: Debit

To zaskakująca historia o misiu, który robił wszystko, żeby tylko nie korzystać z nocnika. Pewnego dnia usłyszał, że będzie mógł iść do przedszkola dopiero wtedy, gdy przestanie nosić pieluchę. Ale jak to zrobić? Opowieść wciąga dzieci, zwłaszcza te, które same właśnie wybierają się do przedszkola lub są początkującymi (nieodpieluchowanymi) przedszkolakami. Dla nich właśnie jest to lektura obowiązkowa!

3. „Ale kupa! Co masz w pieluszce?”

 • Autor: Guido Van Genechten
 • Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Ta propozycja to coś więcej niż zachęta do pożegnania z pieluszką, lecz także pomoc przy nauce liczenia i rozpoznawania zwierząt. Dociekliwa myszka jest żądna wszelkiej wiedzy o świecie. Sama nosi pieluszkę i jest żywo zainteresowana tym, co inni mają w swoich pieluszkach. Intrygujące? Wasze pociechy będą z zaciekawieniem słuchać tej zabawnej, pouczającej historii.

4. „Kicia Kocia i Nunuś. Na nocniku”

 • Autor: Anita Głowińska
 • Wydawnictwo: Media Rodzina

Kicia Kocia jest już na tyle duża, że nie nosi pieluchy, ale jej młodszy brat, Nunuś, właśnie uczy się korzystać z nocnika. Jak mu pomóc? Starsza siostra wpada na świetny pomysł, dzięki któremu to zadanie będzie naprawdę łatwe. Może twojemu dziecku też się on spodoba i podobnie jak Nunuś, przestanie w końcu nosić pieluszkę? Jest to bardzo prawdopodobne, bo Kicia Kocia jest w swoim pomyśle niezwykle przekonująca.

Zobacz także

5. „Kuba i jego nocnik”

 • Autor: Liesbet Slegers
 • Wydawnictwo: Adamada
Reklama

Tytułowy Kuba właśnie pożegnał się z pieluchą i nosi już majtki. Nie oznacza to jednak, że korzystanie z nocnika przychodzi mu z łatwością. Zdarza mu się jeszcze popełniać błędy, ale kto ich nie popełnia? Zaletą tej książki jest krótka i konkretna opowieść, która oczywiście kończy się sukcesem bohatera. Ta historia uczy dziecko, że ono także, nawet jeśli wciąż zdarza mu się zapomnieć lub nie zdążyć usiąść w porę na nocniku, ostatecznie odniesie nocnikowy sukces. Dzięki tej książeczce może nawet szybciej, niż myślisz.

Reklama
Reklama
Reklama