Położna rozwiewa wątpliwości na temat zmian na skórze dziecka [LIVECHAT]
Z położną Weroniką Drozdalską rozmawiamy o krostkach, wysypkach, plamkach i zaczerwienieniach, które pojawiają się na skórze dziecka i często niepokoją rodziców. Spotkanie odbywa się w ramach Warsztatów Mamo, To Ja, a jego partnerem jest marka Ziajka.
Zmiany na skórze dziecka pojawiają się właściwie na każdym etapie jego życia – już od okresu noworodkowego, przez niemowlęcy, a także u żłobkowiczków, przedszkolaków i starszych dzieci. Jak należy pielęgnować skórę, aby dbać o jej kondycję? Kiedy należy udać się do lekarza, aby przekonać się, czy zmiana nie jest poważna? Wątpliwości rozwiewa położna – zobacz nasze wideo.
Dlaczego mówi się, że skóra dziecka jest piękna, gładka i nieskazitelna jak pupa niemowlaka? Skąd te pomysły, przecież wiemy dobrze, że nie zawsze taka bywa?
Podczas spotkania ekspertka podkreśliła, że chociaż skóra dziecka jest niezwykle miękka, to nie oznacza też, że nie pojawiają się na niej niedoskonałości. – Tak naprawdę już od urodzenia, kiedy noworodek pojawia się na świecie, pojawia się już ze zmianami skórnymi – mówimy tu o tzw. prosakach, czyli białych krostkach, które pojawiają się na nosku, policzkach. Z kolei na późniejszym etapie (nawet po kilku, kilkunastu dniach) pojawia się trądzik noworodkowy, który jest fizjologiczną zmianą skórną, spowodowaną wpływem hormonów, dojrzewaniem tej skóry i tak naprawdę nie zawsze ten nasz noworodek wygląda tak nieskazitelnie i idealnie – dodaje ekspertka.
A później? Jakie najczęstsze problemy ze skórą mają dzieci w kolejnych miesiącach czy latach życia?
– Oczywiście tu mówimy też o zmianach pieluszkowych, czyli odparzeniach pieluszkowych, tych wszystkich podrażnieniach, które mogą się w tej okolicy pojawić. Mówimy tu o potówkach, również o zmianach kontaktowych, które mogą się pojawiać, o skórach bardziej delikatnych np. atopowych – tutaj jest bardzo duży wachlarz tych wszystkich zmian – podkreśliła położna.
Dodała też, że szczególnie, gdy dziecko chodzi do żłobka i przedszkola, i przynosi różne zmiany i objawy z tej placówki, to rodzic się zastanawia, czy to już czas do lekarza, czy może lepiej wykorzystać jeszcze jakieś domowe sposoby. Zobacz nasze wideo i dowiedz się, kiedy rodzic powinien pokazać dziecko lekarzowi? Zapraszamy do obejrzenia całego materiału wideo.