Wizyta z dzieckiem u dentysty - 5 pytań
Strach malucha przed tym, co nieznane, jest naturalny. Na szczęście są sposoby, by oswoić strach, nawet przed fotelem dentystycznym.
1 z 5
1. Kiedy wybrać się na pierwszą wizytę?
Stomatolodzy radzą, by na wizyty zacząć przychodzić, już gdy maluch ma pierwsze ząbki. Jednak nawet dobrze oswojone z dentystą dziecko może znów zacząć się bać, bo coś sobie wyobrazi, czegoś się przestraszy albo zrazi po bolesnym, nieprzyjemnym borowaniu.
Czytaj też: 8 kontrowersyjnych metod wychowawczych
2 z 5
2. Kiedy wybrać się na wizytę?
Poszukaj cierpliwego stomatologa dziecięcego. Umów się z nim najlepiej przed południem, aby maluch nie był śpiący ani głodny i nie zdążył jeszcze zmęczyć się strachem przed wizytą. Dzień wcześniej pobawcie się w dentystę w domu: poproś dziecko, żeby szeroko otworzyło buzię, delikatnie opukaj jego ząbki plastikową łyżeczką. Potem zamieńcie się rolami. To pomoże maluchowi zrozumieć, co go czeka u dentysty.
Czytaj też: Rozwój trzylatka - 5 dowodów, że przebiega prawidłowo
3 z 5
3. Co robić po wejściu do gabinetu?
Kiedy następnego dnia wejdziecie do gabinetu, daj dziecku czas na oswojenie się z sytuacją. By czuło się bezpieczniej, możesz sama usiąść na fotelu i wziąć je na kolana. Jeśli konieczne będzie borowanie, poproś dentystę o zastosowanie żelowego znieczulenia i pokazanie kolorowych plomb. Nie krzycz ani nie strofuj dziecka (i nie dopuść, by robił to dentysta), nawet jeśli maluch nie daje się namówić na otwarcie buzi albo w trakcie borowania zaczyna płakać. Czasem lepiej skrócić wizytę i umówić się za tydzień.
Czytaj też: 10 rad i mądrości, których lepiej nie słuchać
4 z 5
4. W jaki sposób przyzwyczaić kilkulatka, aby bez namawiania i przypominania dbał o zęby?
Odpowiada Anna Kałuba-Korczak, psycholog, prowadzi konsultacje problemów wychowawczych w poradni Uniwersytet dla Rodziców:
Lepiej nie straszyć dentystą, bo motywacja wypływająca ze strachu nigdy nie jest skuteczna. Warto za to rozmawiać z małym leniuszkiem o tym, że mycie zębów to nie tylko kwestia estetyki i świeżego oddechu, ale przede wszystkim zdrowia. W wyjaśnianiu, co to takiego są bakterie czy próchnica, pomocne mogą być filmy edukacyjne, np. serial „Było sobie życie” albo „Adibu” lub też znane słuchowisko dla dzieci „Król Bul”. Pamiętajmy, że kilkuletnie dziecko uczy się poprzez naśladowanie dorosłych. Jeśli my, rodzice, traktujemy dbanie o zęby jako coś normalnego, maluch najpewniej przejmie ten sam sposób myślenia. Niech wieczorne szczotkowanie ząbków stanie się rytuałem (jeśli dziecko jest zmęczone, róbcie to razem).
Czytaj też: 15 najbardziej wzruszających momentów w życiu mamy
5 z 5
5. Co powiedzieć, gdy dziecko zapyta, czy będzie bolało?
Bądź szczera. Konkretnie opisz przebieg wizyty. Mów zrozumiale, np: „Położysz się tak jak na leżaku. Pan zaświeci światłem do buzi, żeby zobaczyć twoje ząbki. Takim malutkim wiertełkiem usunie chory kawałek ząbka i zaklei dziurkę specjalną plasteliną. Na koniec popłuczesz usta wodą”. Poproś dentystę o znieczulenie, ale uprzedź dziecko, że może poczuć delikatne ukłucie czy lekki ból. Kiedy będzie po wszystkim - pochwal dziecko. Przytul, pocałuj, uspokój je, jeśli płacze. Powiedz, że jesteś dumna i wspaniale sobie poradziło.
Czytaj też: Czy dziecko jest gotowe do szkoły? - sprawdź!