Reklama

Skóra dzieci jest niedojrzała, dlatego też jest bardziej wrażliwa i wymaga wyjątkowego podejścia. Na co zwrócić uwagę, kupując preparaty do pielęgnacji skóry dzieci? Co zrobić, gdy pojawiają się problemy skórne takie jak np. świąd? Zobacz nasze wideo i znajdź odpowiedzi na te pytania oraz wiele innych dotyczących dbania o skórę maluchów.

Reklama

Pielęgnacja noworodków

– Trzeba pamiętać, że noworodki, czyli dzieci do 28. dnia życia, mają specjalne potrzeby jeśli chodzi o skórę. Mianowicie im mniej zapachowych produktów z dodatkowymi składnikami, tym dla tej skóry lepiej. Mówi się o tym, by kąpiel noworodka była np. w wodzie z dodatkiem słodkich migdałów. Kąpieli nie trzeba wykonywać codziennie u takiego małego dziecka – można to robić co 2-3 dni – rekomenduje położna Malwina Sierzan.

Ekspertka podkreśliła także, by podejść do kąpieli spokojnie i nie chodzi tutaj o korzystanie z dużej ilości kosmetyków. Tym samym im bardziej prosty skład, tym lepiej. Z kolei po kąpieli, jeśli dziecko nie ma przesuszonej skóry, nie należy stosować dodatkowych produktów. Obala również mity np. na temat oliwki.

Dowiedz się, jak pielęgnować okolicę pieluszkową i jak nawilżanie powietrza w pomieszczeniach oraz ubieranie dziecka wpływa na kondycję jego skóry.

AZS i inne trudności ze skórą najmłodszych

Atopowe zapalenie skóry może pojawić się w każdym wieku, jednak zwykle można je zauważyć już u niemowląt, nawet od 3. miesiąca życia. Według statystyk AZS ma około 10 proc. małych dzieci.

– Pacjenci z problemem AZS nie mogą sobie poradzić ze świądem, dlatego też nie można dać gorszej rady pacjentowi niż „nie drap się”. Należy pamiętać, że te odczucie świądy jest nawet 10-krotnie silniejsze niż świąd po ugryzieniu komara – podkreśla prezes PTCA Hubert Godziątkowski. Dodaje także, że bardzo ważne jest, by udać się do lekarza i zapytać o poradę, poprosić o wsparcie, a nie szukać pomocy i diagnozy w Internecie. Precyzuje także, że zazwyczaj powinno to być wsparcie dermatologa.

Reklama

Dowiedz się więcej, jak dbać o skórę dzieci, a także jak pomóc małym atopikom łagodzić objawy AZS. Po większą dawkę wiedzy zapraszamy do naszego wideo!

Reklama
Reklama
Reklama