Twój roczny szkrab jest bardzo ruchliwy, ale też coraz częściej skupia się na drobiazgach, np. potrafi spokojnie zająć się budowaniem wieży z klocków. Dzięki temu jego rączki ćwiczą precyzję ruchów. A ty możesz im w tym pomóc.

Reklama

Pozwól jeść samodzielnie
Gdy karmisz szkraba, daj mu do ręki łyżeczkę (ty weź drugą) i zachęcaj, by próbował sam wkładać do buzi kaszkę czy ziemniaki (produkty gęste są lepsze do nauki, bo nie „uciekają”). Zachęcaj do zabawy w karmienie misia czy lali. Chwal każde najmniejsze osiągnięcie (nawet gdy połowa kaszy znajdzie się na stole).

Daj koszulkę do założenia
Roczniak próbuje dzielnie sam się ubierać. A ty do takiej samodzielności go zachęcaj. Nie wyręczaj smyka we wszystkim (na pewno będzie szybciej, gdy ty go ubierzesz, ale wówczas odbierasz mu zapał do zdobywania nowych umiejętności). Gdy sobie nie radzi, dyskretnie pomagaj. Jak najczęściej go chwal i bij brawo.

To trudna sztuka
Samodzielne zakładanie poszczególnych części garderoby to jeszcze dla malucha problem. Twój smyk jednak z wielkim uporem próbuje się ubierać i nie pozwala sobie pomagać. Największe trudności sprawia mu:
- Włożenie rączki do rękawa i nóżki w nogawkę – malcowi zwykle rękawy i nogawki plączą się i nie potrafi „dotrzeć“ do ich końca.
- Trafienie główką w ten otwór, co trzeba – często trafia ona po prostu w rękaw.
- Założenie bucików – smykowi właściwie wszystko jedno, na której nodze bucik się znajdzie.

Wysyp klocki
Maluchy w tym wieku bardzo lubią klocki. Początkowo budują wieżę z dwóch czy trzech, by pod koniec drugiego roku ustawić już z sześciu. Proponuj malcowi klocki różnej wielkości i w różnych barwach.

Zobacz także

Oglądajcie książeczki
Niech maluch sam przewraca kartki. To trudna umiejętność, zwłaszcza gdy strony książki są cienkie. Ale jakże fascynująca! Możesz zostawić smyka na kilkanaście minut z kolorową książeczką (najlepiej jednak z taką, która ma sztywne kartki) – będzie ją z zapałem oglądał.

Kup dobry sorter
Maluch powinien już odróżniać trzy podstawowe kształty (koło, trójkąt, kwadrat) i umieć włożyć je do odpowiedniego otworu. Niektóre dzieci próbują dopasowywać kształty bardziej wymyślne: gwiazdki, trapezy... Ale nie kupuj zabawki zbyt skomplikowanej. Jeśli dasz maluchowi domek z klockami, np. w kształcie zwierzątek, nie poradzi sobie z włożeniem ich w odpowiedni otwór i zniechęci się do zabawy. Lepsze będą prostsze kształty.

Reklama

Kolorujemy
Smyk może ćwiczyć rączki także podczas rysowania czy kolorowania kolorowanek. Pamiętaj, że kredki dla malucha powinny być dość grube, by łatwiej mu było trzymać je w rączce.

Reklama
Reklama
Reklama