Gdy coraz więcej sześciolatków zaczyna naukę w pierwszej klasie, w przedszkolach zwalniają się miejsca dla młodszych dzieci. Jeśli twój dwulatek ma z tego skorzystać, przeczytaj naszą rozmowę.

Reklama

Co najbardziej się liczy w przygotowaniu dziecka do przedszkola?

Najważniejsza jest samodzielność. Dzięki niej dziecko, nawet dwuletnie, może być bardziej pewne siebie i lepiej odnajdzie się bez mamy w grupie wśród innych dzieci. Wiadomo, że dwulatek nie jest w stanie robić doskonale wszystkiego sam, ale jeśli wcześniej miał w domu okazję jeść zupkę łyżką, zakładać spodenki, kapcie czy czapkę, będzie czuł się pewniej w przedszkolu, gdy przyjdzie mu zmierzyć się z tymi zadaniami.

Czy twoje dziecko jest samodzielne? - zrób TEST

A jeśli dziecko jeszcze słabo sobie z tym radzi?

Od momentu zapisania dziecka do przedszkola, warto zwracać uwagę, by miało jak najwięcej okazji do ćwiczenia samodzielności. Ale nawet jeśli w chwili rozpoczęcia zajęć dziecko nie będzie samodzielne w 100 procentach, nic się nie stanie – w przedszkolu i tak może liczyć na pomoc ze strony opiekunek. Kontakt ze starszymi dziećmi sprawia też, że obserwując je, dziecko zaczyna się szybciej rozwijać – jeśli nie we wszystkich sferach, to w niektórych na pewno.

Dwulatki zwykle jeszcze słabo mówią...

To prawda. Przedszkolne początki bywają łatwiejsze dla dziecka, które w miarę dobrze się porozumiewa. Dobra komunikacja przydaje się w kontaktach między dziećmi, ale też ułatwia opiekunkom zrozumienie potrzeb dziecka.

Zobacz także
Reklama

Logopeda radzi, jak wspierać rozwój mowy dwulatka:

Reklama
Reklama
Reklama