Jak poradzić sobie z trudnymi emocjami dzieci? Podpowiada psycholog – Roksana Benedykciuk [wideo]
Dlaczego maluchy się złoszczą? Czy w dziedzinie psychologii rozwojowej występuje pojęcie „buntu dziecka”, jak rozmawiać o emocjach? Zobaczcie całe wideo.
- malgorzatagoreckakosmala
- , Małgorzata Górecka
Dzieci odczuwają różne emocje. Czasem jest to radość innym razem smutek, a nawet złość. Niezależnie od stanu emocjonalnego, rolą rodzica jest prowadzenie dziecka przez świat, pokazywanie jak radzić sobie z własnymi uczuciami, jak je nazywać i panować nad nimi. O emocjach rozmawialiśmy z psychologiem dzieci i młodzieży – Roksana Benedykciuk.
Dlaczego dzieci się złoszczą?
Maluchy płaczą, bywają rozdrażnione, a nawet mocno zdenerwowane. Podobnie jak dorośli odczuwają – i mają do tego prawo – różne emocje. Dlaczego czują złość?
Dzieci złoszczą się wtedy, kiedy ich potrzeby nie są zaspokojone. Warto zastanowić się, czego dziecko potrzebuje. Co jest dla niego w danym momencie najważniejsze i postarać się w jakimś stopniu zaspokoić te potrzeby
Warto wiedzieć, że wszystkie emocje są ważne i potrzebne. Co może ułatwić radzenie sobie z trudnymi emocjami?
Rutyna, to coś przewidywalnego. To zapewnienie poczucia bezpieczeństwa. Dziecko wie, na co może czekać i co się wydarzy. Ważna jest też akceptacja i zrozumienie ze strony rodzica. Ważne, żeby rodzic nie obwiniał dziecka za to, co czuje, bo to nie jest jego wina. Rodzice też sobą powinni pokazywać, jak radzić sobie z emocjami
Jak mówić o emocjach i czy je klasyfikować?
Roksana Benedykciuk zachęca do tego, by o emocjach mówić w kategorii przyjemnych i mniej przyjemnych. Każda z nich jest ważna i potrzebna. Warto te emocje nazywać. Ekspertka zachęca też do tego, by malować trudne emocje.
Podczas rozmowy przywołany został też scenariusz trudnych emocji w sklepie, gdy dziecko koniecznie chce coś kupić, a rodzic się nie zgadza? Płacz, czasem histeria – te sytuacje zna wiele mam i ojców. Jak sobie z nimi poradzić?
Niezwykle ważne jest zauważanie tych emocji i podanie argumentu, dla którego nie możemy zrealizować jakiejś potrzeby, np. kupienia zabawki. Warto pokazać, że rozumiemy emocje, ale i postawić granicę
Chcesz wiedzieć więcej na temat emocji i sposobów radzenia sobie z nimi? Zobacz całe wideo.
Materiał promocyjny marki Bella Baby Happy