Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
jeszcze nie chodzi
Rozwój dziecka

Dlaczego dziecko jeszcze nie chodzi?

Czy roczne dziecko powinno już chodzić? Czy można przyspieszyć naukę chodzenia? Doradza pediatra.

Mój roczny synek nie umie jeszcze samodzielnie chodzić. Poza tym Jacek rozwija się normalnie: raczkuje po całym pokoju, układa klocki jeden na drugim, klaszcze, gdy coś naprawdę go ucieszy. Czy powinnam z nim pójść do ortopedy?

Na pytanie o naukę chodzenia odpowiada dr Andrzej Malinowski, pediatra:

Rozwój psychoruchowy Jacka jest bardzo dobry i mieści się w normie dla jego wieku.

Trzeba zdawać sobie sprawę, że nie wszystkie dzieci po ukończeniu 12. miesiąca życia już chodzą. Na marginesie warto dodać, że na ogół chłopcy zaczynają chodzić nieco później niż dziewczynki.

Nie trzeba przyspieszać nauki chodzenia, lepiej cierpliwie poczekać, aż synek w sposób naturalny rozwinie umiejętność chodzenia.

Umieszczenie dziecka w tzw. chodziku nie przyspiesza nauki samodzielnego chodzenia, a w dodatku może być szkodliwe.

Sądzę, że nawet najwybitniejszy ortopeda na obecnym etapie rozwoju synka nie znajdzie u niego żadnej nieprawidłowości.

Proszę jeszcze pamiętać o kupieniu dziecku odpowiednich bucików, które powinny posiadać sztywny zapiętek, co znakomicie stabilizuje stopę przy nauce chodzenia.

Kiedy dziecko zaczyna chodzić - zobacz film

Czy dziecko potrzebuje chodzika - film

stopy, dziecko w łóżku, łóżko
fotolia
Zdrowie
Stopy małego dziecka - ważne pytania do ortopedy
Kiedy trzeba zacząć leczyć płaskostopie u dziecka? Co robić, gdy malec stawia stopy do środka albo szura nogami jak staruszka? Czy małe dziecko może nosić buty po starszym bracie?

Na pytania rodziców odpowiada lek.med. Andrzej Szybiński, ortopeda-traumatolog. Stopy mojego dziecka są zupełnie płaskie. Czy to oznacza, że mój dwulatek ma płaskostopie? Nie. Stopy  małego dziecka robią wrażenie zupełnie płaskich, bo miejsca, gdzie z czasem widać będzie łuki, wyściela tłuszcz, a mięśnie są jeszcze słabe i "siadają" pod ciężarem ciała. Taki stan uznaje się za fizjologiczny do 4 roku życia. O płaskostopiu można mówić dopiero wówczas, jeśli w 4 roku życia  stopy nadal wyglądają tak, jakby ktoś przykleił je do podłogi. Dziecko powinno wówczas trafić do ortopedy, który dobierze wkładki i zleci odpowiednie ćwiczenia, np. chodzenie na palcach, na zewnętrznych krawędziach stóp, podnoszenie drobnych przedmiotów palcami itp.   Przeczytaj także: Ważne pytania o płaskie stopy    Moja półtoraroczna córeczka chodzi ze stopami skierowanymi do środka. Czy to problem? Chodzenie ze stopami skierowanymi do środka najczęściej nie wymaga korygowania – dziecko z czasem samo zorientuje się, że znacznie wygodniej stawiać stopy równolegle.  Na wszelki wypadek warto jednak wybrać się do ortopedy: zdarza się , że kierowanie stóp do środka wiąże się z deformacją biodra albo nieprawidłowym ustawieniem podudzi. Zawsze trzeba skontaktować się z ortopedą, jeśli stopy dziecka wykrzywione są w znacznym stopniu albo  problem dotyczy tylko jednej z nich.   Mój synek chodzi na placach. Czy powinnam iść z nim do ortopedy? Jeśli dziecko potrafi stać i chodzić opierając się na całych stopach, można się tym nie przejmować – dziecko chodzi na palcach , bo lubi eksperymentować. Jeśli jednak robi to przez cały czas, a stopę trudno ustawić w prawidłowej pozycji, trzeba iść do lekarza. W grę mogą wchodzić problemy neurologiczne powodujące przykurcz ścięgna Achillesa. O dalszym...

Nauka chodzenia: genialny trik młodego taty
screen Imgur/natsdorf
Aktualności
Genialny trik czy pójście na łatwiznę? Ten sposób nauki chodzenia podzielił internautów!
Jak ułatwić dziecku naukę chodzenia? Ten młody tata ma na to sposób... Nie wszyscy jednak pochwalają jego metody!

Nauka chodzenia to ważny krok milowy w rozwoju dziecka. Pediatrzy radzą, by stymulować i zachęcać dzieci do chodzenia, ale pod żadnym pozorem ich do tego nie zmuszać. W serwisie Imgur pojawił się film, na którym tata pomaga dziecku w stawianiu pierwszych kroków przy pomocy... hula hop! Gdy dziecko stawia pierwsze kroki Twoje dziecko ma już rok i jeszcze nie chodzi, a ty boisz się, że nie rozwija się prawidłowo? Nie martw się – to mit, że dzieci powinny zacząć stawiać pierwsze kroki przed pierwszymi urodzinami. Większość maluchów umiejętność samodzielnego chodzenia nabywa między 13. a 15. miesiącem życia . Nagranie z serwisu Imgur szybko zostało hitem internetu. Serwis Huffington Post nazwał tatę z filmu "geniuszem". Czy jego metoda nauki chodzenia naprawdę jest tak "genialna"? Zobaczcie film: Dad uses hula hoop to help his kid learn to walk. "To się nazywa rodzicielstwo! Dobra robota" Wystarczyły 24 godziny, żeby film z malcem chodzącym przy pomocy hula hop wyświetlono ponad 700 tys. razy! Pojawiło się pod nim wiele komentarzy. Jeden z internautów żartobliwie zauważył, że dzięki takiej metodzie nauki chodzenia malec będzie chodził jak... zombie. Inni zachwycają się pomysłem i zapewniają, że wypróbują go w domu. Choć zachwytom nie ma końca, pojawiło się kilka negatywnych komentarzy. Dla niektórych wykorzystanie hula hop to nie żadna genialna metoda a... pójście na łatwiznę. Co myślicie o takiej metodzie nauki chodzenia? Hit czy kit? Zobacz także: Gdy dziecko zaczyna chodzić... 9 rad na najczęstsze problemy Źródło: Imgur

nauka chodzenia
Panthermedia
Rozwój
Milowe kroki w nauce chodzenia
Przez całe pierwsze pół roku życia niemowlę tylko leży. Potem uczy się czołgać. Wreszcie raczkuje. Na pierwszy krok trzeba będzie poczekać przynajmniej do 1. urodzin.

Nauka chodzenia zajmie dziecku cały pierwszy rok życia – a może i dłużej. To zresztą wcale nie jest jakoś bardzo długo, zważywszy na to, że dziecko w 6. miesiącu życia o swoich stopach wie mniej więcej tyle,  że wyśmienicie smakują i świetnie mieszczą się w buzi! Wkładanie nóżek do ust to niezłe ćwiczenie wspomagające rozwój stawów biodrowych , a także sygnał, że najpewniej już niedługo maluch będzie gotowy do raczkowania. O tym pamiętaj! Aby dziecięce nóżki mogły się prawidłowo rozwijać, muszą mieć dużo swobody. Nie zakładaj więc niemowlęciu sztywnych spodenek (np. dżinsowych) i nie otulaj go ciasno kocem. Spowijanie zalecane jest tylko dla noworodków! Raczkowanie – wstęp do nauki chodzenia Dziecko około 8. miesiąca życia zacznie się czołgać, potem przez krótki okres może raczkować do tyłu, aż wreszcie ruszy tam, gdzie poniosą go oczy. Sposobów raczkowania jest tyle, ile dzieci, ale główna zasada ruchu naprzemiennego (lewa ręka – prawa noga i odwrotnie) pozostaje zawsze taka sama. Zwróć zatem uwagę, czy niemowlę porusza się symetrycznie, raz angażując mięśnie z lewej, a raz z prawej strony. Jeżeli „oszczędza” jeden bok, powiedz o tym lekarzowi. Takie zachowanie może być oznaką np. nieprawidłowego napięcia mięśni , które czasem trzeba rehabilitować. O tym pamiętaj! Raczkowanie wzmacnia kręgosłup, zapobiega wadom postawy, a do tego sprzyja rozwojowi mózgu. Nie jest jednak koniecznym etapem nauki chodzenia: są niemowlęta, które go omijają. Kiedy niemowlę zacznie wstawać? Podczas pierwszych prób wstawania maluch z pewnością o wiele częściej będzie łapał... zająca! To normalne. Nie staraj się go ratować przed każdym upadkiem, ponieważ właśnie padając i podnosząc się, poznaje swoje możliwości i uczy się równowagi . Mniej więcej w 7–8. miesiącu dziecko powinien też zacząć...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak