chodzik dla dziecka
Adobe Stock
Rozwój dziecka

Zanim kupisz dziecku chodzik, przemyśl to! Źle wpływa na rozwój i jest niebezpieczny (wyjaśniamy dlaczego!)

Myślisz o zakupie chodzika? Odradzamy, nie pomoże dziecku w nauce chodzenia, a może poważnie zaszkodzić. Przeczytaj, dlaczego dzieci nie powinny używać klasycznych chodziki i co można im zaproponować w zamian!

Co powinnaś wiedzieć o chodzikach?
1. Wpływ na rozwój i naukę chodzenia
2. Dlaczego chodziki są niebezpieczne
3. Stanowisko UE
4. Co zamiast chodzika?
5. Jeśli dziecko już go używa

Chodziki jeszcze do niedawna były sprzętem często kupowanym rzez rodziców. Kiedy dziecko uczyło się chodzić, wkładali je do chodzika i przez chwilę mogli odpocząć od ciągłego prowadzenia malucha za rękę. Wierzono, że chodzik pomaga dziecku w nauce chodzenia. Nic bardziej mylnego! Okazuje się, że klasyczne chodziki nie tylko nie pomagają w stawianiu pierwszych kroków, ale też są przyczyną wielu kontuzji i urazów. Zamiast tego specjaliści polecają pchacze i zdecydowanie przestrzegają przed używaniem przez dziecko zwykłych chodzików.

Chodzik a nauka chodzenia

Wbrew nadziejom wielu rodziców zwykły chodzik nie tylko nie ułatwia nauki chodzenia, ale ją utrudnia. Specjaliści od lat odradzają rodzicom ich zakup ze względu na to, że zamiast stymulować rozwój dziecka, działają dokładnie na odwrót. Nie dość, że chodziki dość często przyczyniają się do wypadków i kontuzji, to jeszcze dziecko umieszczone w chodziku:

 • nieprawidłowo obciąża stopy, bo uczy się odpychać od podłoża palcami,
 • nieprawidłowo ustawia miednicę, a przez to również kręgosłup,
 • nie uczy się samodzielnego utrzymywania równowagi, bo nie musi o to wcale dbać (chodzik robi to za nie),
 • źle ocenia odległości,
 • nie trenuje odpowiednich mięśni potrzebnych do chodzenia, przez co samodzielne chodzenie, a wcześniej także raczkowanie, się opóźnia,
 • nie wie, jak radzić sobie w razie upadku.
- Odradzam używanie chodzików, bo nie stymulują rozwoju dziecka - mówi Bożena Cieślak-Osik, położna, psycholog ze Szpitala Klinicznego WUM w Warszawie. - Chodzik nie jest potrzebny i zbyt wcześnie wymusza pionową postawę, co może być niekorzystne dla kręgosłupa.

Chodziki są niebezpieczne

Badania prowadzone nad chodzikami w latach 1990-2014 wykazały ponad 230 tys. przypadków urazów u dzieci poniżej 15-ego miesiąca życia. I to pomimo wyraźnych ostrzeżeń na opakowaniach oraz materiałów wyjaśniających niebezpieczeństwa związane z nieprawidłowym używaniem chodzików. Używanie chodzika to częsta przyczyna domowych wypadków. Przez 24 lata do lekarzy trafiło 230 676 dzieci z urazami właśnie z tego powodu. 90 proc.z nich dotyczyło głowy i szyi, najczęściej były to zadrapania tkanki miękkiej, wstrząśnienia oraz uszkodzenia głowy. Większość wypadków w statystykach stanowiły upadki ze schodów.

Badania wykazały jednak, że 59 proc. rodzin, w których doszło do urazów dzieci w wyniku stosowania chodzików, wiedziało o zagrożeniach przed wypadkiem. Jednak około 32 proc. rodziców stwierdzało, że po wydarzeniu nie pozbyło się urządzenia i dziecko dalej z niego korzystało.

Te fatalne statystyki już wiele lat temu doprowadziły do modyfikacji w konstrukcji chodzików, tak aby zwiększyć bezpieczeństwo ich użytkowania. W 1997 roku wprowadzono standard bezpieczeństwa, nakazujący projektowanie chodzików tak, aby były szersze niż ościeżnice drzwi lub aby posiadały mechanizmy zatrzymujące, gdy jedno z kółek spadnie z jakiejkolwiek krawędzi. Zmiany te przyniosły efekty, liczba wypadków spadła w USA z ponad 20 tysięcy w 1990 roku do około 2 tysięcy w 2014 roku. Najbardziej, bo aż o 91 proc. spadła ilość obrażeń związanych z upadkiem ze schodów. W 2010 roku wprowadzono dodatkowo obowiązkowe spowalniacze. Dzięki temu zanotowano kolejny spadek wszystkich urazów związanych z chodzikami o 22 proc.

Nawet jeśli konstrukcja chodzików została zmieniona tak, żeby były bardziej bezpiecznie, musimy pamiętać, że nadal negatywnie wpływają na rozwój dzieci, opóźniając wykształcanie przez nie odpowiednich zdolności umysłowych i motorycznych.

Chodzik a stanowisko UE

Urazów spowodowanych użytkowaniem przez dziecko tego sprzętu nie brakuje też w Europie. Najczęściej są to upadki ze schodów lub przewrócenie się dziecka po zahaczeniu o dywan. Przykładowe liczby: w ciągu roku kontuzji z powodu chodzika nabawiło się 850 dzieci w Portugalii, 2300 w Wielkiej Brytanii. W 2009 roku Unia Europejska opublikowała normę bezpieczeństwa dla tego sprzętu.

Każdy chodzik powinien mieć dołączoną do opakowania informację, że:

 • nie jest przeznaczony do nauki chodzenia,
 • może zaburzać naturalny rozwój,
 • nie jest przeznaczony dla niemowląt, które nie potrafią samodzielnie siedzieć,
 • o wadze dziecka, od której może z niego korzystać.

Pchacz zamiast chodzika

Zdaniem specjalistów, najlepszym rozwiązaniem w nauce chodzenia jest chodzik pchacz. Pchacz to zabawka na kółkach, którą maluch popycha przed sobą. Najważniejsze, że z chodzika pchacza dziecko korzysta z własnej woli (nie jest do niego wkładane) i dopiero wtedy, gdy naprawdę jest do tego rozwojowo gotowe. Maluch może się na niej nieco wesprzeć, jednak musi pamiętać także o odpowiednim napięciu mięśni i utrzymaniu równowagi. Nauka chodzenia z pomocą pchacza wymaga jednak od rodziców sporo uwagi, bo pchacze nie mają zabezpieczeń przed upadkiem, ale za to dzięki temu dziecko uczy się prawidłowo upadać i samodzielnie się podnosić.
 

Ważne! Jeśli kupisz chodzik

Jeśli mimo wszystko zdecydujesz się na używanie klasycznego chodzika, pamiętaj:

 • ograniczaj czas przebywania dziecka w chodziku do minimum – maluch musi bawić się na podłodze, odkrywać otoczenie, ćwiczyć nowe umiejętności,
 • odstaw chodzik zaraz po tym, gdy dziecko nauczy się samodzielnie poruszać – raczkować, czołgać się,
 • nigdy nie zostawiaj dziecka w chodziku samego.

Czy dziecko potrzebuje chodzika - film

nauka chodzenia, pierwsze kroki dziecka, rozwój dziecka, rozwój niemowlaka
Panthermedia
Rozwój dziecka
Czy pomagać dziecku w nauce chodzenia - film
Czy rodzice powinni pomagać dziecku w siadaniu czy stawianiu pierwszych kroków? O mądrym wspieraniu rozwoju dziecka opowiada pediatra.

Film powstał we współpracy z Centrum Medycznym    Nauka chodzenia to bardzo ważny przełom w rozwoju dziecka . To mit, że maluch musi już chodzić na swoje pierwsze urodziny: większość dzieci nabywa umiejętność samodzielnego chodzenia między 13 a 15 miesiącem życia. Zastanawiasz się, jak pomóc maluchowi stawiać pierwsze kroki? Pediatra radzi: stymuluj i zachęcaj , ale nie zmuszaj i nie wyręczaj. Jeśli dziecko ma jeszcze słabe mięśnie grzbietu, nie sadzajmy go i nie stawiajmy na nóżkach na siłę. Kiedy będzie ono gotowe - samo zacznie się podpierać i wstawać. Jeśli mamy wątpliwości, czy rozwój psychomotoryczny malucha przebiega prawidłowo, najlepiej zasięgnąć rady pediatry lub pielęgniarki .

nauka chodzenia, pierwsze kroki, dziecko zaczyna chodzić, dziecko na plaży
Panthermedia
Rozwój dziecka
Dziecko chodzi na palcach – to norma czy zaburzenie? [WIDEO]
Dlaczego dziecko chodzi na palcach? Przyczyn może być wiele – od niegroźnych po powody chorobowe, np. porażenie mózgowe lub obciążenia genetyczne. Chodzenie na palcach u dziecka wymaga konsultacji ze specjalistą, aby w razie potrzeby wdrożyć leczenie.

Chodzenie na palcach to najczęściej chwilowy etap nauki chodzenia. Jeżeli maluch do tej pory był zdrowy i dopiero stawia  pierwsze kroki dziecka , ma prawo chodzić na palcach. Starsze dziecko (w drugiej połowie 2 roku życia lub starsze) już nie powinno stawiać w ten sposób stóp. Jeżeli to robi, czas zapisać je na konsultacje do specjalisty. Spis treści: Dziecko chodzi na palcach, co robić? Chodzenie na palcach u dzieci – przyczyny Jak oduczyć dziecko chodzenia na palcach: ćwiczenia Buty dla dzieci chodzących na palcach Dziecko chodzi na palcach, co robić? Jeśli dziecko dopiero uczy się chodzić, a chodzenie na palcach nie jest dominującym sposobem chodzenia, nie musisz się martwić. W takiej sytuacji warto trochę poczekać. Najprawdopodobniej wkrótce dziecko zacznie stawiać stopy normalnie. Dowodzą tego badania przeprowadzone na grupie 1401 szwedzkich dzieci w wieku 5,5 lat. Chód na palcach występował u 5 proc. dzieci z badanej grupy (dokładni u 63 dzieci). Z grupy 63 dzieci, którym zdarzało się chodzić na palcach: w wieku 5,5 roku, na palcach nadal chodziło 26 dzieci w 8. roku życia 6 z 26 dzieci przestało chodzić na palcach do 10 roku życia 79 proc. dzieci spontanicznie (bez terapii) zaprzestało chodzenia na palcach. Tylko u 4 z dzieci, które nadal chodziły na palcach, zdiagnozowano choroby neurorozwojowe, natomiast chód na palcach nie wpłynął u nich na powstanie skrócenia mięśnia trójgłowego łydki. Natomiast jeżeli dziecko cały czas chodzi na palcach, warto skonsultować się z lekarzem . Do specjalisty trzeba wybrać się, gdy na palcach chodzi dziecko: starsze niż 2 lata, z opóźnionym rozwojem psychomotorycznym, z problemami z koncentracją uwagi, z opóźnionym rozwojem mowy. Chodzenie na palcach u dzieci – przyczyny...

nauka chodzenia
RF
Rozwój
Kiedy dziecko zacznie chodzić
Twoje roczne dziecko ciągle raczkuje? Nie martw się, tylko poznaj etapy nauki chodzenia.

Zbliżają się pierwsze urodziny dziecka, a jubilat ciągle raczkuje. Nie martw się. Jeśli poznasz etapy nauki chodzenia , zrozumiesz, dlaczego tak się dzieje. Tylko 60 proc. dzieci potrafi samodzielnie zrobić kilka kroków w pierwsze urodziny – twierdzi prof. Theodor Hellbrügge, ekspert Światowej Organizacji Zdrowia. Według opracowanej przez niego skali rozwojowej, prawidłowo rozwijający się malec w wieku 12 miesięcy, trzymany za rączki, samodzielnie podnosi nóżkę do góry i robi krok do przodu. Utrzymuje się w pozycji stojącej, bez podtrzymywania, przynajmniej 2 sekundy. Skończywszy 12,5 miesiąca, a przed ukończeniem 16., postawi co najmniej trzy kroki, nie trzymając się. Pierwszy krok dziecka Rozwój umiejętności chodzenia rozpoczyna się od zaniku odruchu „chodu automatycznego” i automatycznego prostowania nóżek. Już trzymiesięczne niemowlę oparte na nogach, zgina je, zamiast prostować. W 4. lub 5. miesiącu dziecko znowu prostuje nóżki przy kontakcie z podłożem, tym razem jednak świadomie. Począwszy od 5. miesiąca coraz częściej opiera się na prostych nogach i próbuje utrzymać własny ciężar ciała. Na początku udaje mu się to przez 1 lub 2 sekundy. W 7. miesiącu niemowlę „sprężynuje”, czyli prostuje i zgina nóżki podtrzymywane pod pachami. W ten sposób przygotowuje się do tego, aby w 9. miesiącu, trzymając rodzica za ręce, na kilka sekund stanąć mocno na nogach i utrzymać ciężar ciała. Wtedy też, przytrzymując się mebli lub spodni mamy, podciągnie się do stania. Utrzyma się na nogach dłużej niż pół minuty. W 11. miesiącu znudzi je stanie w miejscu i zacznie przesuwać się wzdłuż mebli. Gdy złapiesz malca za rączki, ruszy ostrożnie do przodu. W 12. miesiącu życia, trzymany za rączkę, postawi pierwsze kroki. Obserwacja nauki chodzenia Rozwój chodzenia polega na doskonaleniu kolejnych umiejętności. Różnice...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj