Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
31-miesięczne dziecko na rowerze
Panthermedia
Rozwój dziecka

Pierwszy rowerek dziecka

Gdy dziecko nauczy się chodzić, pora, by nauczyło się jeździć. Świat podziwiany z rowerowego siodełka nabiera zupełnie nowego wymiaru.

 

Kask dla dziecka potrzebny od zaraz

Razem z rowerkiem kup dziecku kask. To najlepsza ochrona przed urazami głowy, które zdarzają się także początkującym rowerzystom. Aby kask dobrze chronił malca, musi być precyzyjnie dobrany (ani za duży, ani za ciasny). Powinien przylegać do głowy na całej powierzchni i mieć dobrze naciągnięte paski.

 

 

Oswajanie dziecka z przepisami drogowymi

Cała uwaga jest teraz skupiona na nauce jeżdżenia, ale przy okazji możesz też podpowiadać dziecku, jak jeździć bezpiecznie. Ucz je, by nie patrzyło cały czas tylko na pedały albo prosto przed siebie, ale także by zwracało uwagę, co dzieje się z boku (także słuchało). Podpowiadaj, by jeździło z prawej strony parkowej alejki lub osiedlowej uliczki i z daleka od zaparkowanych samochodów. Nie tylko w trosce o cudze auta – małego rowerzystę trudniej dostrzec, więc nagłe otwarcie drzwi może być dla niego niebezpieczne.

 

 

Zanim kupisz dziecku pierwszy rowerek

Zwróć uwagę na:

Wielkość roweru. Najważniejsza zasada jest taka, że rower powinien być dostosowany do wzrostu dziecka, a nie do jego wieku. Maluchy rozwijają się w różnym tempie, dlatego nie można jednoznacznie określić, jakiej wielkości sprzęt będzie dla nich odpowiedni na danym etapie rozwoju.

Rozmiar kół. Do niego dostosowany jest również rozmiar ramy – im większe koło, tym większa jest rama. Giant ma np. w swojej ofercie rowery z kołami 12- i 16-calowymi dla dzieci w wieku 2–4 lata i dla maluchów 4–6-letnich. Ale wiek podany jest tylko orientacyjnie, bo to wzrost małego rowerzysty jest decydujący.

Wypróbowanie roweru przez dziecko w sklepie. Maluch powinien usiąść na rowerze i sprawdzić, czy jest w stanie utrzymać nad nim kontrolę. Musi swobodnie sięgać stopami podłoża, by zachować równowagę. Z łatwością powinien także dosięgać hamulców i ich używać. 

Niezbędne atesty. Producenci nie mają obowiązku oznaczania rowerów takimi normami. Atesty jednak zawsze są dowodem na to, że sprzęt został sprawdzony, spełnia określone wymagania i jest po prostu bezpieczny. Rowery dziecięce powinny spełniać normę EN 14765, a rowery bez pedałów, czyli biegowe – muszą posiadać oznaczenie CE. Pamiętajmy również, że dla pełnego bezpieczeństwa mały rowerzysta zawsze powinien jeździć w kasku, nawet na  osiedlowej uliczce.

Monika Zduńczyk, ekspert z firmy Giant Polska

 

 

 
Konsultacja: Małgorzata Skura, pedagog z Katedry Pedagogiki Małego Dziecka Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie
 

 

Dlaczego nie powinniśmy porównywać rozwoju naszych dzieci? Rady mamy 1,5-rocznej Michaliny

Bezpieczeństwo dziecka
AdobeStock
Czas wolny
Możesz zadbać o bezpieczeństwo dziecka w prosty sposób, więc dlaczego tego nie robisz?
Wielu rodziców chce, by maluchowi nie zabrakło ruchu, jednocześnie zapomina o jednej bardzo ważnej kwestii. To przeoczenie może kosztować dziecko zdrowie... a nawet życie!

Aż serce rośnie, gdy na świeżym powietrzu dzieci śmigają na rowerkach, hulajnogach i innych sprzętach na kółkach. Pod przedszkolem mojej córki dziecięcy parking dla jednośladów dosłownie pęka w szwach. Jednak jeśli uważasz, że wystarczy dać dziecku rower, to jesteś w olbrzymim błędzie. Wielu rodziców dbając o zdrowie dziecka, zapomina o jego bezpieczeństwie. W kasku czy bez? Pojawiają się pomysły wprowadzenia przepisów, które nałożą na dzieci obowiązek jazdy w kasku do 14 roku życia, obecnie jednak takowych nie ma. W praktyce oznacza to, że jest to indywidualna decyzja każdego rodzica. I wielu z nas rezygnuje z takiego zabezpieczenia . Kilka lat temu TNS Pentor przeprowadził badania dotyczące jazdy w kasku. Prawie 80 proc. dorosłych Polaków popiera wprowadzenie przepisów nakazujących jeżdżenie na rowerze w kasku, jednak używa go tylko 2 proc. badanych. Sondaż pokazał też, że jedynie 45 proc. dzieci w wieku 6-12 lat używa kasków rowerowych, a po przekroczeniu 12. roku życia liczba dzieci noszących kask zdecydowanie maleje. Warto pamiętać, że nie chodzi tylko o rowery. Nasze pociechy jeżdżą także na hulajnogach, deskorolkach, czy rolkach. Na tych sprzętach osiągają spore prędkości i nie zawsze są uważne. Upadek bez kasku na głowie może oznaczać wycieczkę na pogotowie . Na własnym przykładzie wiem, że im wcześniej jest wprowadzony kask, tym malec mniej się buntuje. Od początku tłumaczyliśmy, że to dla bezpieczeństwa i teraz córka sama pamięta, by go włożyć. Wybierając kask, zwróć uwagę na jego kształt. Warto wiedzieć, że różnią się od siebie wyglądem nie tylko designem!     Przed zakupem koniecznie sprawdź, czy kask posiada odpowiednie atesty . Informacje na ten temat znajdziesz wewnątrz kasku na naklejce. Jeśli mamy tam oznaczenie CE oraz EN 1078, oznacza to, że kask spełnia wymagania europejskich dyrektyw bezpieczeństwa...

kask narciarski dziecięcy
Adobe Stock
Gry i zabawy
Kask narciarski dla dziecka: jak wybrać i dobrać rozmiar?
Kask narciarski dla dziecka to obowiązkowe wyposażenie na stoku. W kasku muszą jeździć wszystkie dzieci do 16. roku życia, choć oczywiście najlepiej, gdyby używał go każdy narciarz niezależnie od wieku. Podpowiadamy, jak dobrać rozmiar kasku narciarskiego i po czym poznać, że jest dobry dla dziecka.

Kask narciarski jest niezbędny dla dziecka. Na nartach trzeba chronić dziecięcą głowę tak samo skutecznie, jak podczas jazdy na rowerze. Uderzenie w lód lub zmrożony śnieg, zderzenie z innym narciarzem, kolizja ze słupem od wyciągu... Na narciarzy czyha sporo niebezpieczeństw – nie tylko tych najmłodszych, którzy dopiero uczą się szusować. Dlatego przed wyjazdem na narty trzeba kupić kask narciarski dziecięcy. Jaki wybrać? Podpowiadamy, jak dobrać rozmiar dla dziecka. Spis treści: Kask narciarski dla dziecka – rodzaje Jak dobrać rozmiar kasku narciarskiego dla dziecka? Dobry kask narciarski dla dziecka: cechy Kask narciarski dziecięcy – rodzaje Na rynku są trzy typy kasków narciarskich dla dzieci. Poniżej znajdziesz ich opisy wraz z zaletami i wadami. Kask narciarski dla dziecka z pełną skorupą Jest mocno zabudowany – plastik chroni całą głowę dziecka z wyjątkiem twarzy. Taki kask narciarski jest twardy i doskonale zabezpiecza dziecięcą głowę. Może jednak tłumić dźwięki. Dlatego koniecznie trzeba sprawdzić, czy w wybranym kasku dziecko wszystko słyszy. Kask narciarski dla dziecka z niepełną skorupą Ma twardą plastikową nakładkę, która chroni czoło, wierzch głowy, skronie i potylicę, ale nie osłania uszu. Spod skorupy wystają miękkie nauszniki. W takim kasku lepiej słychać to, co dzieje się wokół, jednak dla dzieci bezpieczniejsze są kaski z pełną skorupą. Kask narciarski dla dziecka z osłonką na szczękę Jest bardzo podobny do kasku z pełną skorupą, ale ma rodzaj pałąka, który chroni dolną część twarzy. Warto kupić taki kask dziecku, które uczy się jazdy na tyczkach. Jak dobrać rozmiar kasku narciarskiego dla dziecka? Rozmiar kasku narciarskiego jest zwykle oznaczony symbolami S, M, L. Nie należy się jednak nimi kierować, gdyż każdy producent nieco...

26 miesięczne dziecko na rowerze
yanlev - Fotolia.com
Wychowanie
Czar dwóch (i więcej) kółek
Rower, wrotki, rolki - każde dziecko chce je mieć. Sprawdź, jak wybrać najlepszy sprzęt i jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze, wrotkach i rolkach.

Rower, rolki i wrotki to sprzęt, który jest potrzebny dziecku o wiele bardziej niż tablet albo konsola do gier.  Zamiast tkwić w domu, dziecko: oddycha świeżym powietrzem ćwiczy mięśnie (wbrew pozorom nie tylko mięśnie nóg) rozwija zmysł równowagi i koordynację. świetnie się bawi Sprawdź także, dlaczego dzieciom potrzebny jest ruch Podpowiadamy jak wybrać odpowiedni sprzęt, jak nauczyć dziecko z niego korzystać oraz jak zapewnić mu bezpieczeństwo podczas jazdy. Kiedy dziecko może zacząć jeżdzić na rowerze? Twój malec pewnie dobrze już poznał rower – na trójkołowych rowerkach potrafią śmigać smyki, które mają niewiele ponad rok. Trzylatek lepiej się będzie czuł na zwykłym dwukołowcu wyposażonym w boczne kółka. Pięcio-, sześciolatka (a nawet bardzo sprawnego czterolatka) można już zacząć naukę jazdy na rowerze, o ile oczywiście ma na to ochotę. Robienie tego na siłę jest bez sensu. Można bowiem zrazić malca do roweru na dobre, poza tym nie wszystkie dzieci są w stanie nauczyć się jazdy na rowerze w tym samym czasie . Niektóre są do tego gotowe dopiero w zerówce albo nawet na początku podstawówki. Uwaga: coraz popularniejsze są rowerki biegowe , kótre nie mają pedałów i mogą na nich jeździć nawet dwulatki.   Jak wybrać rower dla dziecka? Zasada jest prosta: im młodsze dziecko, tym mniejsze koła: 2-3 lata: koła 12-calowe. 3-5 lat: koła 14-calowe 5-6 lat: koła 16-calowe 6-7 lat: koła 20-calowe Uwaga:  dzieci w tym samym wieku znacznie różnią się od siebie wzrostem. Najlepiej wybrać się z maluchem do dobrego sklepu, dobrać odpowiedni rower z pomocą sprzedawcy, a potem na miejscu odpowiednio go wyregulować. Sprawdź także   jak wybrać pierwszy rower biegowy Jak przygotować rower do jazdy? Jeśli dziecko dopiero uczy się jeździć, siodełko lepiej ustawić...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak