Zabieg podcięcia wędzidełka u niemowlaka bywa koniecznością, ponieważ skrócone wędzidełko może powodować u malucha ogromne trudności ze ssaniem piersi, a u starszego dziecka z wymawianiem niektórych głosek. Zbagatelizowanie za krótkiego wędzidełka może być przyczyną zbyt szybkiego przestawienia dziecka na mleko modyfikowane (smoczek w butelce łatwiej się ssie), a w przyszłości prowadzić do wad wymowy oraz wad zgryzu. Kiedy należy wykonać zabieg i jak on przebiega?

Reklama

Wskazania do podcięcia wędzidełka u niemowlaka

Podcięcie wędzidełka jest zalecane, gdy dziecko ma:

  • ograniczony ruch języka w buzi;
  • problemy ze ssaniem piersi;
  • ograniczone możliwości wysuwania języka do przodu;
  • uczucie napięcia po uniesieniu języka;
  • wrażenie przyrośnięcia języka.

U starszych dzieci wskazaniem do zabiegu są m.in. problemy z wymawianiem głosek wymagających uniesienia języka, takich jak l, r, sz, ż.

Przeciwwskazania do podcięcia wędzidełka u niemowlaka

Podcięcia wędzidełka nie można wykonać, gdy:

  • niemowlę ma uczulenie na stosowane w czasie zabiegu leki znieczulające;
  • jego ogólny stan zdrowia jest zły,
  • ma infekcję dróg oddechowych.

Jak wygląda zabieg podcięcia wędzidełka u niemowlaka?

Zabieg podcięcia wędzidełka u niemowlaka lub starszego dziecka wykonywany jest przez laryngologa albo chirurga dziecięcego. Polega on na przecięciu błony znajdującej się pod językiem. Rana zwykle goi się szybko i bez komplikacji. W wielu gabinetach do zabiegu wykonuje się jedynie znieczulenie miejscowe, choć zdarzają się placówki, w których podcięcie wędzidełka u dziecka przebiega pod znieczuleniem ogólnym.

Zobacz także

U niemowląt zabieg nie wymaga specjalnego przygotowania. Kilkuletnie dziecko po otrzymaniu wskazania do podcięcia najpierw przez jakiś czas musi wykonywać ćwiczenia, które mają zapobiec zrostom i nauczyć malca prawidłowych ruchów języka. Aby zwiększyć skuteczność zabiegu, ćwiczenia te należy kontynuować również po jego wykonaniu.

Podcięcie krótkiego wędzidełka nie jest bolesne dla dziecka. U niemowląt do 6. miesiąca życia wędzidełko języka jest jeszcze nieunerwione, dlatego zabieg jest wówczas najłatwiejszy i najbardziej wskazany. Jeśli przegapi się ten moment, a problem zbyt krótkiego wędzidełka pojawi się u starszego dziecka, konieczne jest podanie znieczulenia, a w miejscu przecięcia pojawia się niewielkie krwawienie.

Koszt pocięcia wędzidełka

Zabieg jest refundowany przez NFZ i wówczas można skorzystać z niego nieodpłatnie w ramach ubezpieczenia. Cena podcięcia wędzidełka w prywatnym gabinecie mieści się w przedziale od 150 do 400 zł. Zależy od wybranej metody podcięcia, rodzaju znieczulenia, dostępnego sprzętu medycznego, a także od renomy lekarza, który ma wykonać zabieg.

Powikłania po zabiegu podcięcia wędzidełka

Zabieg jest stosunkowo prosty i praktycznie nie powoduje powikłań, szczególnie u niemowląt. U starszych dzieci może pojawić się bliznowacenie lub zrosty, które w przyszłości mogą prowadzić do ograniczenia ruchów języka. Aby temu zapobiec, lekarz zaleci masaż podjęzykowy. Starsze dzieci dodatkowo powinny wykonywać ćwiczenia logopedyczne. Jeśli pojawi się biała twarda tkanka w okolicy podcięcia, należy zgłosić się do lekarza.

Skutki niewykonania zabiegu podcięcia krótkiego wędzidełka

Jeśli pediatra lub logopeda zauważą u dziecka problem krótkiego wędzidełka, a lekarz laryngolog potwierdzi diagnozę, nie warto zwlekać z wykonaniem zabiegu. Brak podcięcia może skutkować u dziecka:

  • utrwaleniem niewłaściwych nawyków w trakcie jedzenia,
  • rozwojem wad wymowy,
  • rozwojem wad zgryzu,
  • ślinotokiem,
  • szczękościskiem.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama