niemowlę, dziecko, ząbki, zęby mleczne, wady zgryzu
gekaskr - Fotolia.com
Pielęgnacja

Wady zgryzu u dzieci: 8 błędów które powodują wady zgryzu

Wada zgryzu u dziecka to nie defekt kosmetyczny, ale poważny problem, do którego czasami przyczyniamy się my, rodzice, przez dobór nieodpowiednich smoczków i inne błędy. Czego należy unikać?

Wada zgryzu to nie lekki defekt kosmetyczny, a dość poważny problem. Pozostawiona sama sobie sprawi, że dziecko będzie miało kłopoty z prawidłowym mówieniem (z tego powodu może być wyśmiewane, a potem nawet gorzej się uczyć, bo będzie np. wstydziło się wypowiadać na lekcjach). Niektóre wady zgryzu są wrodzone, ale często jest tak, że na wadę pracuje samo dziecko (albo ściślej mówiąc: jego rodzice).

Najczęstsze błędy powodujące wady zgryzu u dzieci

  1. Układanie dziecka płasko
  2. Niekarmienie dziecka piersią
  3. Wybieranie złych smoczków
  4. Częste podawanie smoka gryzaka
  5. Niepodawanie napojów w kubku
  6. Nieleczenie infekcji
  7. Niedbanie o mleczaki
  8. Unikanie dentysty

1. Układanie dziecka płasko

Niemowlak nie powinien leżeć płasko na plecach, bo wtedy jego usta nie domykają się, a żuchwa opada w tył (to sprzyja powstawaniu tyłozgryzu). Nie podkładaj jednak niemowlęciu pod główkę poduszki, bo to niebezpieczne (grozi uduszeniem). Lepiej pod materacyk włożyć złożony kocyk albo pod nogi łóżeczka po stronie wezgłowia wsunąć gazety.

2. Niekarmienie dziecka piersią

Natura tak to wymyśliła, żeby ssanie piersi niosło same korzyści. Dzidziuś nie tylko otrzymuje z mlekiem wszystkie potrzebne mu do prawidłowego rozwoju składniki, ale także podczas karmienia prawidłowo układa szczęki.

Zobacz też: 5 najlepszych pozycji do karmienia piersią

3. Wybieranie złych smoczków

Jeśli karmisz dziecko butelką, zwracaj uwagę na smoczek. Ma być tak wyprofilowany, by ssanie przypominało karmienie naturalne (ma lekko wydłużać się przy ssaniu i wracać do pozycji wyjściowej, kiedy dziecko przełyka).

4. Częste podawanie smoka gryzaka

Jego częste ssanie może prowadzić do wad zgryzu (choć jest lepsze niż ssanie kciuka). Podawaj go tylko, gdy nie możesz uspokoić niemowlęcia albo dziecko bardzo się go domaga. Dobry smoczek powinien być dostosowany do wieku dziecka i tak się układać w buzi, by dziecko obejmowało go ustami, wysuwając do przodu żuchwę. Po pierwszym roku staraj się odzwyczaić dziecko od uspokajacza.

5. Niepodawanie napojów w kubku

Podczas przełykania niemowlęta wsuwają język między dziąsełka. Na początku życia to zupełnie naturalny sposób łykania. Jednak starsze dzieci, najpóźniej do 3. urodzin, powinny zacząć łykać już jak dorośli, tzn. trzymając język za zębami. Przedłużający się niemowlęcy sposób połykania może prowadzić do wielu wad zgryzu i w przyszłości utrudnić prawidłową wymowę. Dlatego już w drugim półroczu życia zacznij podawać dziecku mleko, wodę i napoje w kubeczku z ustnikiem. A po pierwszych urodzinach stopniowo ucz je pić ze zwykłego kubka. 

6. Nieleczenie infekcji

Przewlekły katar u dziecka, który bez przerwy zatyka nos, albo nieleczony trzeci migdał sprawiają, że dziecko niemal przez cały czas oddycha przez usta. Mało kto wie, ale to może stać się przyczyną wady zgryzu.

7. Niedbanie o mleczaki

Przedwczesna utrata większej ilości zębów, np. na skutek próchnicy, może zahamować rozwój szczęki lub żuchwy. Co więcej, problemem może być także utrata pojedynczych mleczaków. Np. wyrzynająca się jako pierwsza stała „szóstka” może ustawić się w miejsce utraconej zbyt szybko mlecznej „piątki”, powodując przy tym całą lawinę konsekwencji. Na szczęście można temu zapobiec, idąc z dzieckiem jak najszybciej do ortodonty. Lekarz zakłada w pustym miejscu „utrzymywacz przestrzeni”, a przy większej utracie zębów – robi protezę dziecięcą.

Jakie są skutki nieleczenia zębów mlecznych - tłumaczy stomatolog:

8. Unikanie dentysty

Kontrole u stomatologa pomagają uniknąć próchnicy, dają też szansę na szybsze wykrycie i leczenie wady zgryzu. Niektóre z nich bowiem można, a nawet trzeba korygować już u czterolatków (z wiekiem mogą się nasilić). Często korekcja zgryzu mlecznego nie jest trudna, a za to tańsza niż zakładanie aparatu na zęby stałe. Co prawda zdarza się, że wada powraca, gdy dziecko ma już stałe ząbki, ale mimo tego warto próbować. Jeśli nawet powróci, nie będzie tak nasilona, jak wówczas, gdyby nic z nią nie robiono.

Zobacz też:

Jak zapobiec próchnicy u dziecka? To musisz wiedzieć! [WIDEO]

dziecko, zęby, uśmiech
Panthermedia
Zdrowie
Wady zgryzu - 10 rzeczy, które możesz zrobić, by im zapobiec
Nieprawidłowy zgryz wygląda brzydko i powoduje inne problemy. Możesz jednak sprawić, by twoje dziecko nie wstydziło się uśmiechać.

Wada zgryzu to nie to samo co krzywe zęby. Polega na złym ustawieniu szczęki i żuchwy względem siebie (np. żuchwa jest za bardzo cofnięta, wysunięta do przodu lub przesunięta w bok). Nie każda wada jest wrodzona, na niektóre z nich pracujemy sami. Jak zapobiegać wadom zgryzu u dzieci? Obserwuj rozwój dziecka. Żuchwa noworodka jest cofnięta, jednak z czasem przesuwa się do przodu. Między górnymi a dolnymi ząbkami trzylatka nie powinno być już wolnej przestrzeni. Jeśli zgryz jest prawidłowy , górne zęby zachodzą na dolne mniej więcej do połowy długości, a górne trójki (kły) są pomiędzy dolnymi trójkami i czwórkami. Nie układaj niemowlęcia całkiem płasko Powstaniu (a właściwie utrwalaniu)  tyłozgryzu sprzyja układanie dziecka na płaskim podłożu (usta nie domykają się, a  żuchwa opada w tył).  Poduszka jest niebezpieczna, dlatego używaj twardego, elastycznego klina albo unieś materac pod kątem ok. 45 stopni. Sprawdź , dlaczego należy kłaść niemowlaka na brzuchu .   Pilnuj, by dziecko nie oddychało przez usta... Gdy buzia malca się nie domyka, żuchwa nie rozwija się jak należy. Dlatego dbaj o to, by nos dziecka nie był zatkany.  ...i prawidłowo przełykało Podczas przełykania niemowlęta wsuwają język między bezzębne dziąsełka. Po pierwszych urodzinach (najpóźniej do końca 3. roku życia)  dziecko powinno przełykać trzymając język za zębami.  Przetrwały niemowlęcy sposób oddychania może prowadzić do wielu wad, poza tym utrudnia prawidłową wymowę (dziecko  wsuwa język między zęby także podczas mówienia). W pozbyciu się go pomagają logopeda i orodonta. Kup dobry smoczek  Lepiej, by dziecko  ssało smoczek niż palec. Smoczek powinien mieć  spłaszczoną końcówkę,  wypukłą od strony podniebienia, a skośną  w części skierowanej ku dołowi. Malec...

dziecko u dentysty
Panthermedia
Pielęgnacja
Prosty sposób na proste zęby dziecka
Wady zgryzu czasem są wrodzone, ale często na krzywy zgryz dziecka pracują... jego rodzice. Co zatem powinnaś robić, by dziecko w przyszłości nie czekały wizyty u ortodonty i aparat ortodontyczny?

Aby zapobiec wadom zgryzu, nie układaj dziecka zupełnie płasko To sprzyja powstawaniu tyłozgryzu, bo wtedy dziecięce usta nie domykają się, a żuchwa opada w tył. Nie podkładaj jednak niemowlęciu pod główkę poduszki, bo to niebezpieczne (grozi uduszeniem). Lepiej pod materacyk włóż np. złożony kocyk albo pod nogi łóżeczka (po stronie wezgłowia) wsuń kilka gazet. Aby ząbki prosto rosły, karm niemowlę piersią Dziecko nie tylko otrzymuje z mlekiem wszystkie potrzebne do prawidłowego rozwoju składniki, ale także podczas karmienia prawidłowo układa szczęki. Aby zgryz był prawidłowy, wybieraj dobre smoczki Jeśli karmisz dziecko butelką , zwracaj uwagę na smoczek. Ma być tak wyprofilowany, by ssanie przez niego jak najbardziej przypominało karmienie naturalne (powinien mieć szeroką podstawę i podczas karmienia modyfikować swój kształt, czyli nieco wydłużać się w czasie ssania i powracać do pozycji wyjściowej, kiedy dziecko przełyka).   Jaki smoczek dla noworodka - sprawdź opinie o produktach Aby zęby się nie wykrzywiły, nie przedłużaj karmienia butelką Podczas łykania niemowlęta wsuwają język między dziąsełka. Jednak starsze dzieci powinny zacząć łykać jak dorośli, tzn. trzymając język za zębami. Przedłużający się niemowlęcy sposób połykania może prowadzić do wad zgryzu. Dlatego już w drugim półroczu zacznij dziecku podawać mleko i napoje w kubeczku z ustnikiem , a po pierwszych urodzinach ucz je pić ze zwykłego kubka. Aby uniknąć krzywego zgryzu, uważaj na smoczek gryzaczek Jego zbyt częste ssanie może prowadzić do wad zgryzu. Podawaj go tylko, gdy nie jesteś w stanie uspokoić dziecka. Dobry smoczek dziecko musi obejmować ustami, wysuwając do przodu żuchwę. W drugim roku życia staraj się odzwyczaić smyka od uspokajacza. Aby zęby były proste, lecz infekcje dziecka Przewlekły katar albo nieleczony trzeci...

dziecko z krzywym zgryzem
Fotolia
Zdrowie
Krzywy zgryz u dziecka - jak mu zapobiec?
Dzieci rodzą się z fizjologicznym tyłozgryzem (lekko cofnięta bródka), ale już po kilku miesiącach żuchwa powinna przesunąć się do przodu. Co robić, aby tak się stało?

Jeśli karmisz piersią , sprawdzaj, czy dziecko obejmuje wargami całą otoczkę brodawki. Ssanie piersi to świetne ćwiczenie dla żuchwy dziecka. Dzięki temu w ciągu kilku miesięcy dolna szczęka rozwija się intensywniej niż górna i zanika dysproporcja ich ustawienia Jeśli karmisz butelką , używaj smoczka fizjologicznego, z otworem dostosowanym do wieku dziecka (zbyt duży sprawia, że dziecko ssie za mało, bo pokarmy wylewa się samoistnie). Nie opieraj butelki o bródkę, bo w ten sposób unieruchamiasz żuchwę dziecka. Ucz dziecko gryzienia Ośmiomiesięczne dziecko nie powinno jeść już samych papek. Gryzienie i przeżuwanie działa jak stymulacja do rozwoju szczęki . Stłoczone zęby w szczęce dziecka zwykle są objawem tzw. „leniwego żucia” - w takim przypadku jako pierwszy etap leczenia zgryzu stomatolodzy zalecają gryzienie przez dziecko marchewek czy skórek od chleba. Dopiero jak to nie pomoże, zastanawiają się nad doborem aparatu.   Dawkuj smoczek-uspokajacz Nie podawaj go więc zbyt często (np. wyłącznie do zaśnięcia). Nie pozwól też, by dziecko przyzwyczaiło się do ssania paluszki albo np. kołderki.   Zobacz też: Czy twoje dziecko jest gotowe na pożegnanie ze smoczkiem? – test Nie układaj niemowlęcia na płasko Możesz podłożyć pod przednie nogi łóżeczka kilka książek, tak, aby głowa dziecka była odrobinę wyżej niż klatka piersiowa. Kiedy malec leży całkiem płasko, mięśnie twarzy nie są odpowiednio napięte i żuchwa się cofa. Najczęstsze wady zgryzu u dzieci: Tyłozgryz. Żuchwa cofnięta do tyłu, siekacze górne wychylone do przodu Przodozgryz. Żuchwa jest wówczas wysunięta do przodu. Zgryz otwarty. Między dolnymi i górnymi zębami jest wolna przestrzeń. Zgryz głęboki. Przednie zęby za bardzo na siebie zachodzą (górne siekacze przykrywają więcej niż 1/3 zębów dolnych). Zęby mogą...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj