Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
niemowlę, uśmiech
Rozwój dziecka

Co potrafię po 1. urodzinach

Roczny maluch potrafi zaskakiwać niezwykłą siłą i umiejętnościami, które wydają się być domeną starszych dzieci. No, ale jak się ma tyle energii i pomysłów...
Julita Wojciechowska - psycholog
dr Julita Wojciechowska
Konsultacja merytoryczna

W drugim roku życia dzieci stają się bardziej ruchliwe i silniejsze. Dzięki temu każdego dnia, niejako przy okazji, nabywają nowych umiejętności. Na pewno masz mnóstwo powodów, by być niezwykle dumna ze swojej pociechy. Drugi rok życia to również czas bardzo intensywnego rozwoju i kształtowania charakteru malucha, ale te kolejne osiągnięcia umożliwia właśnie rozwój ruchowy.

Wulkan energii
Od czasu, gdy dziecko przeszło samodzielnie kilka kroczków, zaczyna się prawdziwa rewolucja. Wchodzenie, schodzenie, dreptanie, wspinanie się – nie ma przeszkód nie do pokonania. Roczny maluch coraz sprawniej chodzi po schodach w górę i w dół. Pamiętaj, że choć domaga się samodzielności, trzeba trzymać go za rękę. Kilkunastomiesięczne dziecko częściej biega i skacze, niż chodzi, nadal szeroko rozstawiając nogi i unosząc je nisko nad ziemią.

Siłacz i akrobata
Teraz w błyskawicznym tempie rozwija się sprawność ruchowa całego ciała oraz rączek. Chodzący maluch jest tak silny, że umie np. popychać wózek z lalką czy swoje krzesełko, kopie dużą piłkę, a małą wyrzuca jedną ręką. Codziennie chodźcie na placyk zabaw, w domu skaczcie razem przez poduszki lub misie, bawcie się w chowanego i turlajcie do woli. Takie zabawy rozładowują energię, ćwiczą mięśnie, sprawność ruchową, pomagają poznawać ciało.

Mały instruktor
Pewnie zauważyłaś, że ulubione zabawy twojego dziecka to teraz wkładanie i wyjmowanie przedmiotów z różnych pojemników, układanie wież z klocków, wkładanie plastikowych kubeczków jeden w drugi itp. Pozwalaj swojemu dziecku na eksperymenty, nawet takie jak zabawa w karmienie zupką misiów czy mamy. Dzięki temu będzie coraz sprawniejsze. Czasem roczne dziecko potrafi już właściwie złapać kredkę, więc rysujcie razem (zachowaj pierwsze obrazy, bo to pamiątka na całe życie). Wszystkie te czynności są dobrymi ćwiczeniami rozwijającymi koordynację wzrokowo-ruchową – przygotowują do nauki pisania i czytania.

Mój mądraliński
Umiejętności ruchowe pomagają dziecku rozwijać się intelektualnie. Poznając otaczający je świat, zaczyna używać wyrazów dźwiękonaśladowczych. Zwykle mówi już ze zrozumieniem od kilku do kilkudziesięciu słów dwusylabowych. Potrafi też (gestem, słowem) odpowiedzieć na jasno i jednoznacznie zadane pytanie. Rozumie oraz wykonuje proste polecenia. I... powoli odkrywa siłę słówka: „nie”.

 

 

 

td_dopisek.gif

 

 

 

 

Dlaczego nie powinniśmy porównywać rozwoju naszych dzieci? Rady mamy 1,5-rocznej Michaliny

Dada zabawy
Fotolia
Patronaty
Zabawy rozwijające motorykę
Chcesz, aby twoje dziecko dobrze się rozwijało, było zdrowe i sprawne? Możesz mu w tym pomóc. Zobacz, jak bawić się z dzieckiem, jednocześnie usprawniając jego motorykę.

Coraz cieplejsze dni sprzyjają długim spacerom i spędzaniu wolnego czasu na dworze. Dobrze wykorzystać go na takie zabawy, które będą wspierać rozwój motoryczny dziecka , wzmacniać jego mięśnie i usprawniać koordynację wzrokowo-ruchową. Zabawy dla niemowlaka Rozwój motoryki niemowlaka wspierasz najlepiej wtedy, kiedy dajesz mu okazję do samodzielnego ruchu, który jest właściwy dla jego etapu rozwoju. Pamiętaj, że każde dziecko jest inne i rozwija się we własnym tempie – to, że córka koleżanki już dawno chodzi, a twój maluch dopiero pewnie stanął na nóżkach , wcale nie oznacza, że jest z nim coś nie tak. Po prostu rozwija się inaczej, a to nie znaczy przecież, że gorzej. Zapewnij brzdącowi czas i odpowiednie miejsce do ruchu. Jeśli wybieracie się na spacer do parku, weź ze sobą miękki kocyk, połóż na nim dziecko i pozwól mu trenować trzymanie główki , leżąc na brzuszku, lub przewracanie się z brzuszka na plecki i odwrotnie. Jeśli szkrab już raczkuje , weź piłkę, turlaj ją przed brzdącem i zachęcaj do podążania za nią. Gdy maluch stawia już pierwsze kroczki , trzymaj go za ręce i razem zwiedzajcie cały park. Możesz też motywować dziecko do samodzielnego chodzenia , stawiające je na jednym końcu koca i uśmiechem oraz gestami zachęcając, by samo przyszło do ciebie na drugi brzeg kocyka. Dla nieco starszych szkrabów Pomysłów na zabawy rozwijające motorykę u maluchów, które już pewnie i samodzielnie chodzą jest mnóstwo. Nadal doskonale będzie się sprawdzać uniwersalna piłka – kopanie jej, podrzucanie i łapanie czy rzucanie do celu świetnie usprawnia motorykę oraz koordynację wzorkowo-ruchową. Nie zapominaj też o starych, sprawdzonych zabawach, takich jak gra w klasy . Nie musicie wcale trzymać się określonych zasad – wystarczy, że maluch będzie potrafił przeskakiwać między polami, nie nadeptując na linie. Jeśli...

zabawy z niemowlakiem
Adobe Stock/Tomsickova
Pielęgnacja
Zabawy z niemowlakiem: zabawy rozwijające dla niemowlaka i noworodka
Zabawy z niemowlakiem nie muszą być nudne. Sprawdź, w co się bawić z dzieckiem w kolejnych miesiącach życia. Polecamy najlepsze zabawy rozwijające, które nie tylko edukują, ale i dają mnóstwo radości.

Jak wymyślać zabawy dla niemowlaka? Najpierw   poobserwuj dziecko. Na pewno szybko się zorientujesz, jakie zabawy lubi, a jakich wolałoby uniknąć. Jedne dzieci są bardzo żywiołowe i uwielbiają być w ruchu. Inne wolą spokojniejsze atrakcje i wolniej oswajają się z nowościami. Proponujemy zabawy rozwijające dla jednych i drugich. Spis treści: Zabawy z niemowlakiem 0-3 miesiące Kosi, kosi łapki A kuku! Pokaż język Zabawy z niemowlakiem 3-6 miesięcy Pokazuj mieszkanie Gładkie, szorstkie A kto to? Zabawy z niemowlakiem 6-9 miesięcy Bęc! Chcesz, to weź Taniec Zabawy z niemowlakiem 9-12 miesięcy Berek Zabawy w kąpieli Zabawy z niemowlakiem 0-3 miesiące Tuż po urodzeniu dziecko widzi najwyraźniej przedmioty znajdujące się w odległości 20–30 cm. Dostrzega kontrastujące kolory. Lubi również słuchać łagodnej muzyki. Z czasem maluszek zaczyna wodzić wzrokiem za poruszającymi się przedmiotami. Wymyślając zabawy dla noworodka, przygotuj zabawki i obrazki w wyrazistych kolorach, np. czarnym i białym. Oprócz karuzeli warto zainwestować w zestaw grzechotek albo matę edukacyjną z piszczącymi i szeleszczącymi zabawkami. Różnorodne bodźce rozwijają zmysły malca i pobudzają jego wyobraźnię. Zabawy z noworodkiem: kosi, kosi łapki Baw się rączkami dziecka (lub jego nóżkami), klaszcząc nimi i powtarzając wierszyk: „Kosi kosi łapki/ pojedziem do babki, babka da nam mleczka/ dziadek cukiereczka”. Ta zabawa usprawnia koordynację wzrokowo-ruchową i sprawność ruchową. Rozwija więź między wami i pozwala cieszyć się z bycia razem. W co się bawić z noworodkiem: a kuku! Zwróć na siebie uwagę dziecka, a potem przykryj swoją głowę i twarz pieluszką lub chusteczką. Po kilku sekundach zrzuć materiał i wykrzyknij radośnie „a...

niemowlę, grzechotka, zabawa, rozwój
fotolia
Rozwój
Kto zrozumie niemowlaka
Malutkie dzieci są takie zabawne. Raczkują do tyłu, zbierają z dywanu okruszki, ciągną za włosy... Przeczytaj jak głębokie ma to uzasadnienie.

Malutkie dzieci są takie zabawne. Raczkują do tyłu, zbierają z dywanu okruszki, ciągną za włosy... dlaczego? Zachowanie niemowlaków tłumaczy fizjoterapeuta - Paweł Zawitkowski. Obserwowanie maleństwa w pierwszych miesiącach życia – jak próbuje poznawać świat, z jakim zaangażowaniem ćwiczy wkładanie rączek do buzi, jak bardzo zafascynowane jest tym, co je otacza, i jak wytrwale próbuje się przesunąć i dostać do zabawki – to jedna z najprzyjemniejszych i najbardziej niesamowitych rzeczy na świecie! Trudno w to uwierzyć, ale taki malutki człowiek prawie cały czas naprawdę ciężko „pracuje”. Większość swoich sił wkłada w doskonalenie nowych umiejętności. Nawet najzabawniejsze i najdziwniejsze jego zachowania są przejawem niezwykłej mądrości natury. To właśnie ona podpowiada dziecku, co powinno robić, by stawać się coraz mądrzejsze i sprawniejsze. Wszystko wkłada do buzi Niemowlę robi tak z kilku powodów. Gmeranie paluszkami czy zabawką w ustach przygotowuje wargi, język i podniebienie do radzenia sobie z pokarmami innymi niż mleko. Wkładanie łapek do buzi jest też wstępnym, i niezbędnym, etapem nauki mówienia. „Trenuje” buzię, szykując ją w ten sposób do trudnej sztuki, jaką jest emisja dźwięków. Wkładanie przedmiotów do ust to także przejaw naturalnej niemowlęcej ciekawości. Dotyk, oprócz słuchu, jest u dziecka w pierwszym roku życia najlepiej wykształconym zmysłem. A w buzi czucie jest najdoskonalsze. „Paca” rączką Dwu-, trzymiesięczne maleństwo wyciąga łapki i stara się trącić zabawkę, a potem uderza w nią całą dłonią. Dlaczego? Bo tak bardzo pragnie wszystko poznać, wszystkiego dotknąć, wszystko samodzielnie sprawdzić! Wyciągnięcie ręki i próba dotknięcia dostrzeżonego przedmiotu wynika z chęci poznania otoczenia. Kontrola dłoni u kilkumiesięcznego maleństwa jest jeszcze nieprecyzyjna,...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Dzień Wagarowicza
Czas wolny
Dzień wagarowicza 2023 – kiedy obchodzimy i jak go spędzić?
Dominika Bielas
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
pierwszy dzień wiosny
Czas wolny
Pierwszy dzień wiosny 2023 – kiedy wypada, jak się obchodzi? (tradycje i zwyczaje)
Ewa Janczak-Cwil
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Marzanna: co to jest i jak wygląda? Co symbolizuje obrzęd topienia marzanny?
Aktualności
Marzanna: jak wygląda, co symbolizuje topienie marzanny?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak