Żyjemy w czasach, kiedy większość z nas przez znaczną część doby siedzi. My, dorośli, siedzimy w pracy, w drodze do pracy, a potem w domu, odpoczywając. Nasze pociechy chętnie spędzają czas na oglądaniu bajek w telewizji a wszystko to robią oczywiście na siedząco. Wówczas zapominamy o tym, że ruch to zdrowie, a także gwarancja prawidłowego rozwoju motorycznego naszych dzieci.

Reklama

Jakie korzyści daje dziecku ruch i aktywność fizyczna?

Jeśli zastanawiasz się więc, czy warto zapisać dziecko na jakieś zajęcia ruchowe, odpowiedź brzmi: warto! I nie chodzi tu o to, by do sprawy podchodzić bardzo profesjonalnie i zacząć przygotowywać malucha do Igrzysk Olimpijskich, ale o to, by wprowadzić go w świat Ruchu i zaszczepić miłość do aktywności fizycznej.

1. Ruch rozwija sprawność fizyczną i kondycję.

Zarówno szkielet malucha, jak i jego mięśnie ciągle się kształtują, a im bardziej są stymulowane, tym szybciej osiągają wyżyny swoich możliwości. Uprawiając sport, dzieci gimnastykują się, a przez to stają się sprawniejsze fizycznie i zwinniejsze. Ma to niebagatelne znaczenie także dla rozwoju koordynacji ruchowej i motoryki, zarówno dużej, jak i małej.

2. Ruch pozytywnie wpływa na zdolność zapamiętywania i koncentracji.

Zobacz także

Podczas aktywności fizycznej komórki naszego organizmu są lepiej dotlenione, przez co mózg pracuje wydajniej, co – jak wykazują badania – zwiększa zdolność zapamiętywania i koncentracji. Jeśli więc Twój maluch będzie dużo się ruszał, możesz się spodziewać, że będzie także szybciej chłonął wiedzę o otaczającym go świecie. Te umiejętności okażą się bezcenne w przedszkolu i szkole. Zanim jednak maluch zacznie naukę, zacznij rozwijać jego umiejętności już teraz np. poprzez kreatywne zabawy z zestawem Pociąg z cyferkami od LEGO® DUPLO®.

Lego Duplo

3. Ruch pozwala spożytkować nadmiar energii.

Jeśli Twoja pociecha jest wulkanem energii i niemalże roznosi Wasz dom, Ruch będzie idealnym rozwiązaniem. Z zestawem LEGO® DUPLO® Pociąg z cyferkami, twoje dziecko nie tylko podszkoli umiejętność liczenia, ale przy okazji rozładuje skumulowaną energię. Pociąg złożony jest z dużych klocków, które dadzą Twojemu maluchowi wiele radości przy składaniu i przebudowywaniu, pomagając przy tym rozpocząć naukę cyfr. Zestaw zawiera dwie figurki dzieci LEGO DUPLO oraz figurkę kota, co pozwala wymyślać jeszcze lepsze historie. Jak spożytkować nadmiar energii? Zbudujcie ciuchcię i ustawcie slalom z pustych plastikowych butelek, po czym starajcie się jak najszybciej przejechać pociągiem między przeszkodami. Wyścig wygrywa ten, kto jak najszybciej wróci na metę i nie strąci żadnej butelki.

4. Ruch relaksuje i redukuje stres.

Wydaje Ci się, że stres przeżywamy tylko my, dorośli? Nic bardziej mylnego! Dla kilkulatka kłótnia z koleżanką z przedszkola czy jutrzejsza wizyta u dentysty, którego się boi, to tak jak dla Ciebie trudna rozmowa z szefem czy publiczne wystąpienie. Warto więc nauczyć malucha, jak radzić sobie z takimi emocjami. Również w te kwestii aktywność fizyczna przychodzi z pomocą, bo podczas wysiłku zwiększa się poziom endorfin (czyli tzw. hormonów szczęścia) we krwi, przez co codzienne smutki wydają nam się nieco mniejsze.

5. Ruch uczy pewności siebie, konsekwencji i wytrwałości.

Wyobraź sobie, że maluch zaczyna grać w piłkę nożną i strzela bramkę. Jakie emocje temu towarzyszą? Duma, radość i oczywiście ma ochota na więcej! Dzięki temu dziecko czuje, że ma poczucie sprawstwa (to, co się stanie zależy od niego, od jego pracy, starań i wysiłku) i że jest wartościowym człowiekiem, który może osiągnąć wszystko, co sobie zaplanuje. To cechy, które są bardzo cenione w społeczeństwie. Dzięki temu dziecku będzie się łatwiej skupić również na nauce, czy zabawie edukacyjnej.

Lego Duplo

LEGO DUPLO

Więcej: LEGO DUPLO

Lego Duplo
Reklama

Reklama
Reklama
Reklama