Warto wiedzieć, że tempo rozwoju malucha w dużej mierze zależy od genów. Mają one wpływ nie tylko na temperament, kolor oczu, wzrost czy wagę, ale również i na to, jaki będzie układ nerwowo-mięśniowy, a co za tym idzie, jak szybko dziecko zacznie chodzić, czy mówić.

Reklama

Nie jest tajemnicą, że pierwsze lata życia to okres nabywania nowych umiejętności i nauki. Rodzice powinni uczestniczyć w tym procesie i wspierać dziecko na każdym etapie intensywnego rozwoju. Jak? Warto uświadomić sobie kilka ważnych kwestii, by pomagać, a nie przeszkadzać lub popędzać.

Wyłącz stoper. Rozwój to nie wyścig

Prawie wszystkie mamy zderzają się z szarą rzeczywistością rodzicielskiego porównywania. Na wizycie u rodziny możesz usłyszeć, że wg „ściśle nieokreślonych widełek rozwojowych” twoje dziecko powinno już siedzieć. Innym razem możesz dowiedzieć się od znajomej, że jej dziecko, gdy było w wieku twojego, już dawno chodziło, a nawet biegało! Kiedyś z pewnością ktoś ci powie, że dziecko koleżanki sąsiadki już mówi, a twoje dopiero co zaczyna powtarzać pierwsze słowa. I choćbyś nie wiadomo, jak bardzo się starała, to w końcu zderzysz się ze ścianą porównań i zaczniesz się zastanawiać, czy zrobiłaś wszystko tak, jak trzeba.

Uspokajamy - każde dziecko rozwija się w swoim tempie. To, że maluch znajomych już siedzi, chodzi, mówi czy liczy do 10, nie oznacza, że twój też musi to robić. Jeśli masz wątpliwości, poradź się lekarza pediatry. Nie porównuj, nie panikuj, wyłącz stoper i zakończ ten wyścig.

Rozwój to wspaniała przygoda, ale tylko wtedy, gdy odbywa się w przyjaznych warunkach, bez pośpiechu, popędzania i presji, które zamiast wspierać, powodują rozdrażnienie i niepokój. Zarówno w zmartwionych rodzicach, jak i dziecku, które chłonie i rozumie emocje lepiej, niż może nam się wydawać.

Wspieraj, nie popędzaj. Bądź - tak po prostu

Niezwykle ważnym zadaniem rodzica jest po prostu „BYĆ”. Bycie blisko i z dzieckiem, dla dziecka i z pełną świadomością jego potrzeb. Rodzicielstwo bliskości, oparte na budowaniu więzi, to najlepsze, co możesz dać swojemu dziecku. To w końcu synonim bezpieczeństwa i miłości, a także element wspierający prawidłowy rozwój.

Do prawidłowego rozwoju potrzeba spokoju, dobrych emocji i bezpiecznej przestrzeni, którą rodzic może stworzyć. Staraj się wspierać, szczególnie w momentach, kiedy dziecku nie wszystko idealnie wychodzi i doznaje porażek. Ucz, jak radzić sobie z każdymi emocjami. To zaprocentuje w przyszłości, a maluch będzie bardziej odporny psychicznie.

Rozwój to sinusoida

Raz będzie lepiej, a raz gorzej. Warto do tego przywyknąć. Może się okazać, że twój maluch szybko nauczy się chodzić, układać klocki i mówić, ale więcej czasu może potrzebować na naukę jazdy na rowerze. Twoją rolą - rodzicu - jest zachowanie spokoju, a także wspieranie wtedy, kiedy trzeba. Autentyczny rozwój potrzebuje czasu, miejsca na błędy i doskonalenie nowo nabytych umiejętności.

Rozwój to zabawa

Dzieci uczą się przez zabawę i naśladownictwo. Możesz więc dostarczać dobre wzorce, które z pewnością niebawem twój maluszek zacznie naśladować. Możesz też spędzać z dzieckiem czas, bawiąc się i jednocześnie wpływając na jego rozwój. Z naszego badania, przeprowadzonego w październiku 2023 roku wynika, że 90% rodziców wspiera rozwój swojego dziecka poprzez zabawę, 74% przez odkrywanie i doświadczanie, a także naukę w formie zorganizowanych zajęć - 33%.

Na jakie zabawy warto zwrócić uwagę? Wybór zależy od dziecka, jego upodobań i temperamentu. Rodzice, którzy brali udział w badaniu, wskazali następujące aktywności:

  • Układanie klocków - 207 osób
  • Spacery - 206 osób
  • Czytanie książek - 202 osoby
  • Zabawy na placu zabaw - 194 osoby
  • Prace plastyczne - 184 osoby
  • Zabawa samochodzikami - 142 osoby
  • Taniec i śpiewanie - 157 osób
  • Zabawa zwierzątkami - 142 osoby
  • Jazda rowerem - 113 osób
  • Zabawa lalkami - 71 osób

Matki i ojcowie chętnie bawią się z dziećmi. Prawie 3/4 ankietowanych (74%) przyznało, że często bierze udział we wspólnych aktywnościach ze swoją pociechą. Czasem w zabawie uczestniczy 21% ankietowanych. Z kolei tylko 2% stwierdziło, że jest obserwatorem i siedzi z boku. Tyle samo osób przyznało, że w czasie gdy dziecko się bawi, wykonuje inne czynności.

15% przyznało, że lubi się bawić, ale często brakuje im pomysłu. Co ciekawe - wszyscy badani rodzice są zdania, że ich dzieci lubią się z nimi bawić.

A czy widzą związek między zabawą a rozwojem? Zdecydowanie tak. Aż 99% ankietowanych dostrzega, jak ważna jest wspólna zabawa z dzieckiem dla jego rozwoju. Tyle samo osób uważa, że wspólna zabawa z dzieckiem jest ważna dla budowania relacji i bliskości*.

Układanie klocków

Z naszego badania wynika, że aż 95% dzieci buduje z klocków. Co ciekawe, rodzice zauważyli, że ten rodzaj aktywności pozytywnie wpływa na maluchy i aż 89% widzi w tym możliwość rozwoju kreatywności oraz pewności siebie. A my zdecydowanie się z tym zgadzamy.

Dzieci odkrywają magię w rzeczach, które nam dorosłym wydają się całkiem zwyczajne. Aby w pełni rozwinąć ich kreatywność i ciekawość, warto sięgnąć po klocki LEGO® DUPLO®. To świat nieograniczonej zabawy, połączonej z nauką. Klocki LEGO DUPLO są dopasowane rozmiarem do wieku maluszków i ich małych rączek. Są odpowiednio duże, by nieporadne jeszcze rączki małych dzieci potrafiły je łączyć ze sobą i rozłączać. Ponadto klocki LEGO DUPLO pobudzają ciekawość świata, rozwijają motorykę małą, poprawiają koordynację ręka-oko i edukują w radosny sposób.

Budując modele z klocków, możecie odtwarzać konstrukcje zgodnie z załączoną instrukcją lub działać na własnych zasadach. Niech poniesie was kreatywność i niczym nieskrępowana radość z zabawy. Wieża może zamienić się w zamek, a potem... w statek kosmiczny lub robota. To wy decydujecie!

Maluszek dopiero uczy się składać klocki? A może tym razem nie wyszło mu stworzenie pociągu? To nic. Ważne są zarówno te udane, jak i te mniej udane próby. Najistotniejsze jest dążenie do celu i niepoddawanie się, gdy za pierwszym, piątym czy dziesiątym razem nie uda się stworzyć wymarzonej konstrukcji. Kiedyś w końcu się uda! Każda próba jest ważna, bo uczy pewności siebie i radzenia sobie z przegraną.

Czy wiesz, że klocki LEGO DUPLO rozwijają w dziecku odporność psychiczną? Wyobraź sobie, że twój dwulatek nie może zbudować pociągu z klocków. Zaczyna się złościć i traci ochotę na dalszą zabawę? Pokaż mu, że ta drobna porażka to nic takiego. Naucz, jak radzić sobie z emocjami oraz wytłumacz, że tylko dążenie do celu przynosi skutek, w postaci chociażby pięknej, kolorowej budowli.

Klocki LEGO DUPLO to też możliwość trenowania autoekspresji. Maluszek może dać się ponieść fantazji, pobudzić kreatywność i stworzyć coś, co będzie się mu podobało.

A teraz wyobraź sobie radość dziecka, które w końcu, po wielu próbach, buduje to, co sobie wymarzyło. Widzisz te emocje? My widzimy też możliwość budowania pewności siebie.

Jakie klocki LEGO DUPLO wybrać?

Zestaw LEGO DUPLO "Dzień z życia w żłobku" (10992)

Mat. prasowe

Ten kolorowy zestaw pozwoli maluchom bawić się tak, jak w przedszkolu. Zawiera mnóstwo różnych minifigurek dzieci i realistycznych akcesoriów, dzięki którym dziecko może kreować fascynujące historie. To doskonały prezent dla maluszków, które dopiero zaczynają przygodę ze żłobkiem lub przedszkolem. W zabawie rodzice mogą im pokazać, jak wygląda schemat dnia w żłobku lub przedszkolu, jak nawiązywać przyjaźnie oraz że wspólna zabawa z rówieśnikami to wspaniała przygoda. Będzie im też łatwiej wyjaśnić, jak poradzić sobie z rozstaniem z mamą każdego ranka i emocjami, które temu towarzyszą.

Zestaw LEGO DUPLO "Pociąg z cyferkami" (10954)

Mat. prasowe

Ten zestaw dla dzieci w wieku od 18. miesiąca życia zawiera lokomotywę z wagonikami, które jeżdżą, klocki z cyferkami od 0 do 9 oraz minifigurki dziewczynki, chłopca i pieska. To doskonała zabawka dla dziecka, dzięki której maluch może nauczyć się kolorów, cyferek, relacji społecznych oraz troski o zwierzęta. Łączcie razem klocki, budujcie wagoniki, wieże, wymyślajcie historie pełne przygód i pielęgnujcie zamiłowanie do podróży.

Zestaw LEGO DUPLO "Ogród uprawny" (10984)

MAT. PRASOWE

Jeśli twoje maluchy uwielbiają szaleć na dworze, podaruj im ogródek do zabawy w domu – w tym zestawie są i zwierzaki, i rośliny. Najmłodsi, układając klocki, uczą się nazw warzyw i owoców, a także kolorów i dbałości o naturę. Z warzyw możecie przygotować zupę. Z chmury niech pada radosny deszcz, który sprawi, że wasz ogród rozkwitnie. Dajcie się ponieść fantazji i kształtujcie kreatywność.

Rozwój dziecka może być waszą wspólną przygodą. Podczas gdy maluch będzie zdobywał nowe umiejętności, ty możesz pomagać i obserwować, jak cudownie się rozwija.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat wpływu wspólnej zabawy na rozwój dziecka? Sprawdź wyniki badania.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama