Jak ułatwić dziecku naukę przez zabawę? 4 rady dla rodziców

1. Stwórz sprzyjające środowisko. Spokojnie, nie musisz od razu zabierać dziecka do laboratorium. Wystarczy, że zadbasz o to, by otoczenie motywowało brzdąca do nowych odkryć. Mogą w tym pomóc ciekawe, edukacyjne zabawki, które znajdą się w pokoju malucha, nowe przedmioty czy wykreowane przez Ciebie zadania, z którymi maluch będzie musiał się zmierzyć, by osiągnąć zamierzony efekt.

Reklama

2. Pozwól eksperymentować i doświadczać. Chcesz na przykład, żeby dziecko poznało zwierzątka, które mieszkają na farmie, i dowiedziało się, jak wygląda życie na wsi? Masz dwa wyjścia: możesz mu o tym opowiedzieć i być pewna, że maluch jutro niewiele będzie z tego pamiętał, lub pozwolić mi doświadczyć takiego życia. By to zrobić, nie musisz od razu zabierać malucha na wakacje na wsi, nie każdy przecież ma taką możliwość. Wystarczy, że sięgniecie po Muzyczną Farmę Małego Odkrywcy od Fisher-Price. Dzięki niej brzdąc będzie sam mógł się przekonać, ile pracy wymaga prowadzenie farmy i pomóc w tym odpowiedzialnym zadaniu dzielnemu farmerowi Jedowi. Twoja pociecha będzie mogła sama przekonać się, jak wygląda codzienna opieka nad zwierzętami i w ten sposób nauczyć się troski i odpowiedzialności. Ponadto farma jest pełna elementów pobudzających zmysły malucha – od jaskrawych kolorów po piosenki, dźwięki i różne materiały, które zapraszają małe rączki do zabawy i wspierają rozwój małej motoryki. Po takiej zabawie wizyta na prawdziwej famie będzie tylko formalnością.

3. Nie zaniedbuj żadnej strefy rozwoju. Czasem zdarza nam się zapomnieć, że rozwój to nie tylko zdobywanie wiedzy i poszerzanie informacji o świecie, lecz także doskonalenie różnych umiejętności, w tym również społecznych. Już od najmłodszych lat warto wyrabiać w dziecku dobre nawyki zachowania się w grupie, takie jak np. ćwiczenie dobrych manier przy stole. Jak układać sztućce, jak z nich korzystać i co powiedzieć gospodarzom po smacznym posiłku? Tego wszystkiego Twoje dziecko będzie mogło nauczyć się dzięki Stoliczkowi Dobrych Manier Fisher-Price. Maluch może układać przysmaki, rozkładać sztućce i kubeczki, ćwicząc jednocześnie umiejętność sortowania. Pracę umilą dziecku wesołe zwroty i piosenki, które uczą manier, dopasowywania elementów, dzielenia się z innymi i wielu innych rzeczy! Doskonale znane brzdąca postacie Szczeniaczka i jego Siostrzyczki zachęcą malucha do dzielenia się z innymi i zachowania dobrych manier przy stole.

Reklama

4. Motywuj. Każdy człowiek, również ten mały, potrzebuje motywacji, by robić nowe, często wymagające wysiłku rzeczy. Dlatego nie zapominaj, by podczas zabawy zachęcać dziecko do nowych odkryć. Jak ro robić? Najprościej jak się da, czyli mówiąc, np. „Dasz radę; Świetnie Ci idzie; Wiem, że sobie z tym poradzisz; Spróbuj sam to zrobić, uda Ci się”. Pamiętaj też, by wysiłki dziecka nagradzać pochwałą lub brawami. Szybko zobaczysz, że dla Twojego uznania brzdąc będzie chciał zwiększać swoje osiągnięcia.

Reklama
Reklama
Reklama