Jedną z najbardziej ukochanych i uwielbianych chyba przez wszystkich zabawek są… klocki. To jedna z najprostszych zabaw na świecie, a jednocześnie dających największe możliwości, jeśli chodzi o wszechstronny rozwój umiejętności malucha. Warto postawić na klocki LEGO® DUPLO®, gdyż mnogość dostępnych zestawów oraz możliwość ich łączenia to najlepszy pierwszy krok we wspieraniu dziecięcej kreatywności. I nie tylko!

Reklama

Jak się bawić, by rozwijać umiejętności malucha?

Beztroska zabawa przynosi mnóstwo korzyści na wielu poziomach, a zestawy LEGO DUPLO są najlepszą zabawką, by zacząć robić wielkie rzeczy.

W świecie maluchów nic nie jest oczywiste, a zabawa klockami LEGO DUPLO wspiera ich kreatywność i rozwój wyobraźni. Mogą one być stymulowane już od wczesnego dzieciństwa. Sięgnijcie po rozmaite zestawy i kreujcie światy, w których pociechy mogą wymyślać i odgrywać różne historie, dzięki uroczym seriom tematycznym, różnorodnym minifigurkom oraz przyciągającym wzrok kolorowym i realistycznym akcesoriom. Warto pozwolić dziecku budować wszystko to, co tylko podpowie mu jego nieskończona wyobraźnia - bez instrukcji i wedle własnego pomysłu. To także doskonały sposób na naukę wyrażania siebie.

Rodzice są od tego, aby pokazywać dziecku świat oraz świetnie się z nim bawić, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by maluch samodzielnie mierzył się z doświadczaniem sukcesów (gdy zbudowana wieża będzie pięknie stała) i trudności (gdy się przewróci). To niewątpliwie doskonały trening umiejętności motorycznych, ale i odporności psychicznej – warto mu pokazać, żeby nie poddawało się i próbowało nawet wiele razy, aż w końcu mu się uda zbudować wysoką i kolorową wieżę.

Zabawa klockami LEGO DUPLO to również przestrzeń na rozwój umiejętności kognitywnych. Elementy poszczególnych zestawów pomagają w poznawaniu zwierzątek, zawodów, krain geograficznych czy przedmiotów codziennego użytku, a także kształtów, kolorów i literek oraz cyferek. W zabawie klockami LEGO DUPLO można także łatwo wyjaśnić dziecku, jak wygląda rzeczywistość, w której żyje: dlaczego idziemy spać, kąpiemy się, jak korzystać z toalety lub skąd się bierze jedzenie. Pomocne są w tym liczne elementy przedstawiające przedmioty dnia codziennego, takie jak zegar, łóżko czy kasa sklepowa.

To także niezwykła pomoc w zdobywaniu umiejętności społecznych, takich jak np. zachowanie się w sklepie, na poczcie czy placu zabaw. W zabawie można również przepracować trudne dla dziecka sytuacje, np. zostawanie w przedszkolu czy zabieranie zabawek przez innych. Odgrywając scenki i korzystając z figurek, łatwiej wyjaśnić, dlaczego tak się dzieje, co można zrobić inaczej i dlaczego towarzyszą temu takie emocje. Tym samym jesteście w stanie sprawić, że następnym razem dziecku będzie łatwiej odnaleźć się w danej sytuacji społecznej na podwórku czy w przedszkolu.

I wreszcie – klocki LEGO DUPLO są także niezwykłym wsparciem w radzeniu sobie z emocjami. Poprzez zabawę, np. ze zwierzątkami dzieci ćwiczą empatię, uczą się opiekować innymi, odpowiadać na ich potrzeby, a także wyrażać swoje uczucia i lęki. Zabawa klockami LEGO DUPLO może być bardzo pomocna w nauce nazywania i rozumienia emocji: złości, frustracji, smutku czy radości. A to z pewnością zaowocuje w przyszłości wyższą inteligencją emocjonalną!

Rodzice są świadomi roli zabawy dla prawidłowego rozwoju dziecka

Jak wynika z badania przeprowadzonego w październiku 2023 roku na naszym serwisie, prawie trzy czwarte ankietowanych matek i ojców chętnie bawi się wspólnie ze swoimi dziećmi (74%). Czasem w zabawie uczestniczy tylko nieco więcej niż jedna piąta z nich (21%). Co więcej, badani lubią wspólną zabawę z dziećmi (76%). Tylko 15% osób przyznało, że lubi się bawić, ale często brakuje im pomysłu. Za to aż 95% dostrzega zalety zabawy klockami, a 89% widzi w tym możliwość rozwoju kreatywności i pewności siebie.

W co się bawić, by rozwijać umiejętności malucha?

Każda zabawa, która jest wspólna i w której udaje się „zatracić”, niesie ze sobą szereg korzyści. Jaki zestaw LEGO DUPLO wybrać? Oto 5 pomysłów na wspólne zabawy, które mają szansę dostarczyć wszystkim twórczej radości:

Zabawa nr 1: Odgrywanie ról

Zabawa w odgrywanie scenek czy wcielanie się w różne role pomaga zrozumieć emocje i niektóre zachowania w określonych sytuacjach. Pozwala także ćwiczyć empatię, np. podczas zabawy w gabinet weterynaryjny: trzeba zabierać chore kucyki do weterynarza i przygotować im na kolację to, co lubią jeść najbardziej. Można w zabawie przećwiczyć sytuacje z życia codziennego: jak zachować się po wejściu do sklepu, kiedy i jak komunikować swoje niezadowolenie lub co zrobić, gdy inne dziecko zabiera zabawkę.

Mat. prasowe

Idealnym zestawem pomocnym w poradzeniu sobie z „buntem dwulatka” lub z lękiem separacyjnym jest zestaw LEGO DUPLO „Dzień z życia w żłobku”. Poprzez zabawę łatwiej dziecku powiedzieć, czego się boi i dlaczego płacze. Zestaw zawiera mnóstwo różnych minifigurek, z którymi dzieci mogą odkrywać wszystkie ciekawe zabawy i zajęcia, w których można uczestniczyć w żłobku lub przedszkolu. To dobry sposób na oswojenie malucha z tym, że na kilka godzin zostaje sam, ale rodzic zawsze go odbierze po pracy. Na dodatek może on nauczyć się współpracy w grupie oraz dzielenia się różnymi rzeczami. Bo przecież w przedszkolu jest super!

Zabawa nr 2: Zostań superbohaterem!

To jedna z najlepszych zabaw pomocnych we wspieraniu pewności siebie i budowaniu poczucia własnej wartości. Bo kto z nas nie czuje dumy, gdy osiągnie sukces? A przecież taka jest rola superbohatera!

Mat. prasowe

W tym wypadku najlepiej będzie sięgnąć po zestaw LEGO DUPLO „Wóz strażacki pędzi na ratunek”. Znajdują się w nim m.in. minifigurki strażaka i kota, drzewo do zbudowania i wielofunkcyjny wóz strażacki z błyskającymi światłami oraz syreną. Można więc zacząć od uratowania kotka, który nie potrafi samodzielnie zejść z drzewa. A jeśli to nie będzie jedyna misja na tej ulicy, bo całkiem niedaleko uszkodzona została maszyna w fabryce cukierków? Trzeba będzie uratować miasto, któremu grozi zalanie słodyczami. Potrzebny jest superbohater stojący na straży zdrowych zębów. Dajcie się ponieść wyobraźni…

Zabawa nr 3: Mały ogrodnik

Wielu maluchom sprawia frajdę obserwowanie zmian zachodzących w przyrodzie. Część dzieci w miarę możliwości pomaga rodzicom w prowadzeniu ogródka, który można później odtworzyć z klocków. Inne z kolei mogą spróbować zaplanować swój wymarzony ogród, który w przyszłości, chciałyby posiadać. To także fantastyczna okazja do nauki o roślinach, zwierzętach i ekologii.

MAT. PRASOWE

Jaki zestaw wybrać do zabawy przyrodniczej? Niech będzie to LEGO DUPLO „Ogród uprawowy”. Są w nim i zwierzaki, i rośliny. Maluchy mają możliwość układania coraz wyższych elementów w klockowym ogródku (w końcu roślinki pięknie rosną, gdy się o nie dba), uczą się uprawiać warzywa i wybierają najlepszą do tego pogodę.

Zabawa nr 4: Na budowie

Twoje dziecko fascynują koparki, wywrotki i dźwigi? Wiele maluchów uwielbia obserwować pracę prawdziwych maszyn, a przeniesienie tego na grunt zabawy to wciągające zajęcie na wiele godzin.

Mat. prasowe

Dlatego warto sięgnąć po zestaw LEGO DUPLO „Budowa”. Znajdują się w nim buldożer, betoniarka i obrotowy żuraw, które zapewnią mnóstwo zabawy na ruchliwej budowie. Co powstaje? To już zależy tylko od waszej wyobraźni…

Zabawa nr 5: Wymarzony plac zabaw

To może być jeden z pomysłów na zabawę w budowanie, bo tak właśnie – "Wymarzony plac zabaw" – nazywa się niezwykły zestaw LEGO DUPLO wyposażony w huśtawki, drabinki i ściankę wspinaczkową z wielorybem. Można na nich bawić się i samodzielnie, i w grupie.

Mat. prasowe

Taki plac zabaw może jednak mieć także inne elementy – być może grządkę warzywną tuż obok piaskownicy? Albo most zwodzony, który pozwoli dostać się do „małpiego gaju”? A to wszystko na dziedzińcu zamku księżniczki?

Pozwól maluchowi wymyślać swoje własne historie i przeżywać przygody, które dostarczą mu emocji i wielu radości. I dołącz do tej zabawy. Niech obserwacja tego, co was otacza, będzie tylko punktem wyjścia do sięgnięcia po inne zestawy LEGO DUPLO. A później… godziny kreatywnej zabawy gwarantowane!

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat wpływu wspólnej zabawy na rozwój dziecka? Sprawdź wyniki badania.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama