Twoja pociecha pewnie mówi już kilka prostych słów, jednak sama nauka nowych wyrazów to za mało, by dziecko w przyszłości mówiło ładnie i świetnie radziło sobie z wypowiadaniem nawet tych trudniejszych polskich głosek, takich jak np. "r." Dlatego poza poszerzaniem słownictwa dziecka, zadbaj też o ćwiczenia buzi i języka. Proponujemy Ci kilka zabaw, które nie tylko usprawnią aparat mowy malucha, lecz także przyniosą mnóstwo radości Tobie i dziecku!

Reklama

1. „Brum, brum”

Wyobraźcie sobie, że jesteście samochodami i jeździcie po mieście. Zawsze kiedy „ruszacie”, wydawajcie dźwięk podobny do tego, który emitują silniki aut, czyli „brum, brum”. Akcentujcie i przedłużajcie głoskę „r” przez wprowadzenie języka w lekkie drżenie. Do zabawy możecie wykorzystać także zbudowane własnoręcznie samochodziki z klocków LEGO DUPLO. To także doskonała okazja, by nauczyć malucha podstaw bezpiecznego poruszania się po drodze.

2. „Mniam, mniam”

Pokażcie, jak bardzo smakował Wam obiad! Najpierw wprawcie wargi w lekkie drżenie, wypowiadając bardzo długo głoskę „m”. Po chwili otwórzcie usta i wypowiedzcie cały wyraz „mniam”, po czym znów zamknijcie lekko usta i wpraw wargi w drżenie, długo artykułując ostatnią głoskę „m”. Następnie wysuńcie język i zataczajcie nim koliste ruchy tak, jakbyście chcieli dokładnie oblizać buzię. Starajcie się dotknąć językiem nosa, obu policzków i brody.

3. Odgłosy zwierząt

Zestaw LEGO DUPLO „Przygody na farmie” nie tylko pozwoli dziecku przekonać się, jak wygląda życie na wsi, lecz także podsunie więcej inspiracji do wspierania nauki mówienia. W zestawie znajdziesz m.in. figurki krówki, koguta i owcy, które wspaniale nadają się do zabaw usprawniających aparat artykulacyjny. Możecie na przykład zamienić się na chwilę w krówkę, która je trawę na pastwisku. Przeżuwajcie ją powoli i dokładnie, wykonując obszerne ruchy całą żuchwą. Bawiąc się owcą i kogutem, wydawajcie takie dźwięki jak one. Możecie naśladować dźwięki wydawane przez inne zwierzęta np. końskie podkowy uderzające o bruk. Klaskaj językiem, jednocześnie otwierając usta i składając je w dziubek, tak aby uzyskać dźwięk podobny do uderzeń końskich podków.

Lego Duplo

4. Śmieszne miny

Zróbcie konkurs na najśmieszniejszą minę. W tej konkurencji wszystkie chwyty są dozwolone – wystawianie języka, wykrzywianie warg i co tylko przyjdzie Wam do głowy. Możecie też na chwilę zamienić się w rybki i próbować naśladować ruch ich pyszczków. Jak? To proste: wysuwajcie wargi do przodu i rozszerzajcie na końcu.

Zobacz także

5. Echo

Wyobraźcie sobie, że jesteście w lesie, gdzie mieszka Echo, którym jest Twoja pociecha. Wypowiadaj poszczególne samogłoski w dowolnej konfiguracji, a zadaniem dziecka jest dokładne ich powtórzenie.

Lego Duplo

LEGO DUPLO

Reklama

Więcej: LEGO DUPLO

Lego Duplo
Reklama
Reklama
Reklama