7 sygnałów, że twoje dziecko ma ducha przywódcy. Nie podcinaj mu skrzydeł, a zwojuje świat!
Być może teraz bywa ci trudno okiełznać malca, ale za jakiś czas będziesz z niego dumna!
Jak określiłabyś swoje dziecko? Odważne, waleczne, krnąbrne, zadziorne, głośne? Wychowanie takiego malca przypomina nieco opiekę nad dzikim zwierzęciem. Może to niekiedy frustrować i przyprawiać o zawrót głowy, ale dawać też ogromną satysfakcję i radość. Oto klasyczne sygnały świadczące o tym, że twoje dziecko wyrośnie na wielkiego przywódcę!
1. Nigdy się nie poddaje
Jest pewne siebie, wie, czego chce i za wszelką cenę dąży do osiągnięcia celu. Może męczyć cię do skutku, byś zbudowała z nim trzypoziomowy statek kosmiczny z krzeseł w salonie lub upierać się, że założy szorty, mimo że na dworze jest -5 stopni Celsjusza. Martwisz się, że nie masz kontroli nad swoim dwulatkiem? Tak naprawdę bunt i wytrwałość, które teraz widzisz, są cechami, które pozytywnie wpłyną na niego i na jego późniejsze życie w wielkim świecie.
2. Nie da się go „wyłączyć”
Mimo że twój maluch ma dopiero dwa lata, o drzemkach w dzień już dawno zapomnieliście? W dodatku kładzie się spać o 22, a wstaje skoro świt? To dlatego, że ma aż tyle rzeczy do zrobienia i nie chce niczego przegapić. Maluch ze skłonnościami przywódczymi stale jest czymś zajęty. Jeśli coś go interesuje, potrafi spędzić nad tym dużo czasu, np. układać budowle z Lego do późnych godzin wieczornych.
3. Lubi, gdy jest głośno
Oczywiście gdy samo jest w centrum zainteresowania. Nie przejmuje się tym, że wszyscy je słyszą, gdy idzie klatką, mimo że ty jako rodzic już dawno chciałabyś zapaść się pod ziemię ze wstydu. Ma to jednak również pewne korzyści. Głośne dziecko nigdy nie zgubi się w tłumie, nie pozwoli też na żadną niesprawiedliwość wobec siebie. Radzimy tylko, byś uświadomiła go o istnieniu jednej cennej rzeczy zwanej „głosem wewnętrznym”.
4. Nie działa na nie to, co na inne dzieci
Inni rodzice z pewnością chętnie udzielają ci tysięcy rad, jak poskromić twoje nieokiełznane dziecko. Jedyne, co możesz zrobić, to im przytakiwać i się uśmiechać. Dobrze wiesz, że twój przypadek jest wyjątkowy i nie taki prosty do ugładzenia.
5. Rządzą nim emocje
To przez nie jest takie głośne i ekspresyjne. W jednej chwili tryska energią i jest radosne, a za sekundę histeryzuje. Znaczna większość kilkulatków ma problemy z kontrolowaniem swoich emocji i ich wyciszaniem, ale twoje dziecko jest nimi po prostu owładnięte. Na przyjęciu urodzinowym kolegi najgłośniej śpiewa i krzyczy, wspina się na najwyższe gałęzie drzew. Wszystko robi tak, jakby ciągle gdzieś się spieszyło.
6. Jest waleczne i nieustępliwe
Nie tak łatwo wymusić na nim zmianę zachowania. Musisz wykazać się o wiele większą cierpliwością, niż inni rodzice, tłumaczyć i przekonywać dłużej, by zaniechało robienia czegoś, na co akurat ma ogromną ochotę, a z jakichś przyczyn nie powinno tego robić. No cóż, możesz się jedynie pocieszać, że dzięki swojemu dziecku każdego dnia ćwiczyć się w sztuce negocjacji (a niestety czasami też przekupstwa).
7. Przyciąga inne dzieci jak magnes
Takie żywe, energiczne, wygadane dziecko jest zwykle bardzo lubiane i popularne. Inne dzieci do niego lgną. Dzięki temu ma wiele przyjaźni i uczy się funkcjonowania w społeczeństwie od najmłodszych lat.
To prawda, zadziorne, pewne siebie i odważne dziecko może być trudniejsze w wychowywaniu, ale wiedz, że właśnie w ten sposób właśnie przygotowuje się do przejęcia świata :) Bądź na to gotowa!
Źródło: babyology.com.au