Basen to miejsce w którym coraz częściej można spotkać niemowlęta. Doświadczona trenerka, Zofia Krawczyk, opowiada o nauce pływania dla najmłodszych.

Reklama

Sprawdź jakie korzyści daje zapisanie dziecka na basen

Kiedy niemowlę może zacząć naukę pływania?

Oswajanie dziecka z wodą można zacząć od pierwszych chwil życia - podczas porodu w wodzie. W 2. miesiąca życia możesz zapisać je na basen, na specjalne zajęcia dla niemowląt.

Niemowlę może iść na basen po konsultacji z pediatrą, bo nie może być osłabione ani chore (w basenie łatwo się wychłodza).

Oswajanie dziecka z wodą warto rozpocząć pod okiem wyszkolonego trenera.

Zobacz także

Obejrzyj FILM: Nauka pływania dla niemowląt

Pierwsza lekcja na basenie

Zajęcia na basenie muszą uwzględniać możliwości, temperament i potrzeby dziecka. Trzeba je uważnie obserwować i postępować z wyczuciem.

  • Niemowlę bardzo związane z mamą, potrzebuje bliskiego kontaktu z nią także w wodzie. Zachowuje się inaczej niż odważny, wszędobylski eksperymentator.
  • Niemowlę, które często je, będzie domagało się piersi również w czasie lekcji na basenie.
  • Niemowlę może wystraszyć się tego, co jest przyjemne dla dorosłej osoby, np. głośnej muzyki czy podwodnego oświetlenia.
  • Każde niemowlę miewa trudne dni (np. w okresie ząbkowania), kiedy może nie mieć ochoty na pływanie.

Nauka pływania powinna być zabawą

Do nowej formy aktywności dziecko przyzwyczaja się stopniowo, poprzez zabawę w wodzie.
Na basenie niczego nie wolno robić na siłę. Niemowlęciu trzeba jedynie towarzyszyć, bo tempo nauczania uzależnione jest od jego fizycznego rozwoju.
Na lądzie, zanim dziecko zacznie chodzić, próbuje raczkować. Podobnie jest w wodzie i nie da się tego przyspieszyć.
[CMS_PAGE_BREAK]

Na czym polega nauka pływania dla niemowląt?

Jeśli spodziewasz się, że niemowlę nauczy się pływać delfinem, możesz być rozczarowana. Nauka pływania dla niemowląt to:

Oswajanie z wodą. Chodzi o to, by dziecko było w niej rozluźnione.

Utrzymywanie się na wodzie. Dziecku pomagają w tym rękawki.

Pływanie w miejscu. Niemowlęta uczą się pływac na plecach, w pionie, a dopiero potem na piersiach - to jest najtrudniejsze, bo wymaga utrzymywania głowy nad wodą. Świadomego poruszania w wodzie dziecko uczy się dopiero w wieku poniemowlęcym

Nurkowanie. Jest najbardziej efektowne i robi największe wrażenie na rodzicach. Początkowo niemowlę nie boi się zanurzyć, bo odruchowo wstrzymuje oddech na 1-3 sekundy i porusza nóżkami. Ta wrodzona umiejętność znika jednak około 6. miesiąca życia i potem trzeba zdobyć ją na nowo.

Zadbaj o bezpieczeństwo dziecka na basenie

1. Wybierz basen, w którym prowadzone są zajęcia dla niemowląt. Powinien mieć czystą, ozonowaną wodę o odpowiedniej temperaturze (ok. 32°C).

2. Sprawdź, czego możecie się spodziewać na basenie. Zanim pójdziesz z dzieckiem na wybraną pływalnię, sama sprawdź, jakie panują tam warunki (szatnia, instruktorzy, głębokość basenu).

3. Spytaj o kwalifikacje osoby, która prowadzi naukę pływania dla niemowląt. W Polsce doświadczeni trenerzy współpracują ze Światową Szkołą Pływania dla Niemowląt (WABC).

4. Szukaj fachowej pomocy. Jeśli kąpiesz się z dzieckiem indywidualnie, dowiedz się, czy możesz liczyć na wskazówki instruktorów, którzy są w tym czasie na basenie.

5. Pamiętaj, by wyjąć dziecko z wody po pół godzinie. Im młodsze, tym szybciej i łatwiej wychładza się jego ciałko.

Sprawdź także: Ekwipunek małego pływaka - co zabrać na zajęcia pływania dla niemowląt?

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama