Wieczorna kąpiel niemal od samego początku przypominała w waszym domu pole walki? Albo dziecko, które do tej pory uwielbiało się kąpać, nagle okazuje strach przed wejściem do wanny. Zaproszenie dziecka do łazienki wiąże się z płaczem i krzykiem?

Reklama

Przyczyn lęku przed wieczornym myciem może być wiele. Jego źródłem mogą być negatywne doświadczenia z poprzednich kąpieli, jak na przykład zbyt duża ilość wody w wannie, poślizgnięcie się w wannie, za gorąca lub za zimna woda, szczypanie oczu spowodowane używaniem nieodpowiednich kosmetyków, zachłyśnięcie się wodą. Strach może być również związany z myciem główki lub używaniem prysznica.

Czytaj też: Pielęgnacja suchej skóry - prawdy i mity

Jak zlikwidować strach przed kąpielą

1. Jeżeli dziecko zdecydowanie protestuje przed wejściem do wody nie należy go do tego zmuszać. W przeciwnym wypadku możemy wywołać długotrwały uraz i strach przed wodą. Najlepiej spróbować mycia mokrą gąbką lub ściereczką w wannie bez wody lub poza wanną a w skrajnych przypadkach nawet poza łazienką.

2. Trzeba zrobić wszystko, aby kąpiel kojarzyła się z czymś przyjemnym. Można spróbować zrobić pianę, wrzucić kolorowe zabawki, wymyślić różne zabawy. Pomoże to w odwróceniu uwagi od samego namydlania i spłukiwania mydła wodą.

Zobacz także

3. Czasami pomaga kąpiel w towarzystwie mamy lub taty w dużej „dorosłej” wannie. Po pewnym czasie dziecko przywyknie do wspólnych kąpieli, w których na pewno czuje się bezpieczniej a potem zechce kąpać się samodzielnie.

Czytaj też: 8 trików, które ułatwią kąpiel dziecka

4. Należy zadbać o to, aby w łazience lub pomieszczeniu, w którym dziecko będzie się kąpać, było ciepło i przyjemnie. Chłodu nie lubi nawet dorosły, a dziecko może zniechęcić do zdejmowania ubrania. Po kąpieli najlepiej owinąć dziecko w duży gruby ręcznik, aby temperatura powietrza za bardzo go nie wychłodziła.

5. Czasem, jeśli wszystkie nasze póby spełzają na niczym, trzeba po prostu zrezygnować z kąpieli na kilka dni, aby dziecko zdążyło zapomnieć o przykrych doświadczeniach.

6. Nie zostawiaj dziecka ani na chwilę bez opieki podczas kąpieli. Przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa, a poza tym aby ono samo czuło się pewniej i bezpieczniej w niekomfortowej dla siebie sytuacji.

Zobacz: 8 produktów, które ułatwią kąpiel dziecka - HITY![CMS_PAGE_BREAK]

Nie lekceważ lęków

Każde dziecko jest inne i niepowtarzalne. Trzeba zawsze szanować jego uczucia i wolę. Nie należy bagatelizować jego strachu czy niechęci do określonych czynności, nawet, jeśli wydają się nam one absurdalne. Obserwując dokładnie reakcje dziecka, to co mu się podoba, co nie i czego się boi można znaleźć prosty sposób na uniknięcie strachu i niepotrzebnych nerwów i doprowadzić do tego, aby kąpiel była wesołym i przyjemnym zakończeniem dnia.

Czytaj też: Jak kąpać dziecko - film

Strach przed myciem głowy

Starsze dzieci z czasem zaczynają protestować przed myciem głowy. Zwykle wiąże się to ze spływającą po twarzy wodą z mydlinami, co może powodować szczypanie oczu i dostawanie się mydlin do buzi. Dlatego ważne jest używanie szamponów łagodnych dla oczu i najlepiej bezzapachowych. Jeśli zmiana kosmetyków również nie pomoże trzeba zmienić sposób mycia głowy. Można na przykład spróbować mycia głowy w pozycji półleżącej tak, aby można było odchylić główkę dziecka i aby cała woda z pianą spływała po plecach. Jeżeli strach wynika z używania prysznica, do spłukiwania mydlin można użyć dziecięcej zabawki i przemienić wszystko w zabawę (pamiętając o tym, aby mydliny nie dostawały się do oczu).

Czytaj też: Kąpiel dziecka krok po kroku

Myć główkę na siłę?

Zdecydowanie nie, jeżeli lęk dziecka przed myciem głowy jest nie do opanowania można na jakiś czas zrezygnować z tej czynności, zamieniając ją na przecieranie głowy mokrą myjką i szczotkowanie włosów wilgotną szczotką. Jest to możliwe przede wszystkim u dzieci młodszych i tych, które mają rzadkie i krótkie włoski. Dzięki temu dziecko zapomni o przykrych doznaniach i będzie można zacząć od początku przyzwyczajać dziecko do mycia głowy w sposób „tradycyjny”.

Reklama

Im krótsze włosy, tym łatwiejszy jest sam proces mycia. Warto się więc zastanowić czy na czas przyzwyczajania dziecka do mycia głowy i przeczekania lęków i protestów z tym wiązanych nie lepiej byłoby skrócić jego fryzurę a tym samym ułatwić sobie pielęgnację. Czas mycia włosków również najlepiej ograniczyć do minimum. Najlepiej wszystko przygotować sobie wcześniej a także rozczesać dziecka włosy przed myciem, aby uniknąć niemiłego dla dziecka rozczesywania kołtunów po kąpieli. Całą kąpiel najlepiej zakończyć wesołą zabawą.

Reklama
Reklama
Reklama