Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
żłobek prywatny
Fotolia
Wychowanie

Czy prywatny żłobek to zawsze dobry wybór?

Wybór placówki, w której dziecko będzie spędzało cały dzień to jedna z poważniejszych decyzji. Wielu rodziców skłania się bardziej ku żłobkom prywatnym wierząc, że tam ich dziecko dostanie lepszą opiekę.

Jeśli planujesz wrócić do pracy po rocznym urlopie rodzicielskim, najlepszym momentem na rozpoczęcie poszukiwań żłobka jest moment, gdy maluszek kończy sześć miesięcy. Trzeba się liczyć z tym, że poszukiwania odpowiedniej placówki i oczekiwanie na wolne miejsce może zająć nawet kilka miesięcy.  Wielu rodziców decyduje się na żłobek prywatny, gdyż wierzy, że maluszek będzie miał tam lepszą opiekę.

Czy płatny znaczy lepszy?

Choć mogłoby się wydawać, że w prywatnym żłobku zabawki i wyposażenie są znacznie lepsze, nie zawsze tak jest. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, koniecznie przyjrzyj się wyposażeniu żłobka, stanowi technicznemu budynku czy lokalizacji, w jakiej mieści się placówka. Warto także sprawdzić, jaki jest stan czystości w salach i toaletach. Nie zawsze opłata jest gwarantem, że powyższe elementy będą na najwyższym poziomie.

Żłobki tematyczne

W przypadku żłobka prywatnego masz większy wachlarz placówek do wyboru. Wiele z nich jest profilowanych np. ekologiczne, katolickie, muzyczne. W ramach comiesięcznej opłaty możesz liczyć na zajęcia tematyczne. Warto zaznaczyć, że w przypadku żłobków prywatnych znacznie częściej zatrudniane są młode osoby z mniejszym doświadczenie pedagogicznym, panie takie także często się zmieniają. Jednocześnie osoby takie mogą mieć bardziej "nowoczesne podeście" realizując program. Niektóre prywatne żłobki posiadają monitoring, co może być niewątpliwie plusem.

Nie tylko jakość zabawek czy opieki jest ważna. Wybierając prywatny żłobek, rodzice rzadziej zwracają uwagę na lokalizację. Jednak w przypadku dojazdów warto dobrze to przemyśleć. Szczególnie w okresie zimowym maluszek może nie być zachwycony porannym wstawaniem, a do tego trzeba doliczyć czas na "małe awarie".

Koszt prywatnego żłobka

Opłaty w placówkach prywatnych mogą się bardzo różnić. W ramach programu „Maluch plus” właściciele tego typu placówek mogą otrzymywać dotacje celowe z budżetu państwa. Mogą one wynosić nawet 80% kosztów, a to może wpłynąć na opłaty, wiele także zależy od lokalizacji. Najdroższe żłobki są w dużych miastach. W większości żłobków prywatnych obowiązuje jednorazowe wpisowe. Opłata ta może wynosić od około 200 do nawet 500 zł. Oprócz tego, co miesiąc rodzice muszą płacić za opiekę i wyżywienie. W zależności od miasta ceny za żłobek prywatny bez dotacji zaczynają się od około 650 zł i mogą dochodzić do około 1500 zł. (bez dofinansowania placówki).

Prywatne żłobki zazwyczaj nie przygotowują posiłków w placówce, a korzystają z usług firmy kateringowej. Co dla jednych jest plusem a dla innych minusem. Informacje na ten temat znajdziesz w statucie wybranego żłobka. Koszt wyżywienia w punktach prywatnych jest różny i wnosi od 9 do nawet 13 zł dziennie. Są także punkty opieki, które proszą o przynoszenie w termosach swoich obiadów dla dzieci.

Niektóre miasta wprowadzają świadczenia, które obniżają koszty. Warto wiec sprawdzić co proponuje twoja gmina, np. mieszkańcy Warszawy mogą liczyć na tzw. bon żłobkowy w wysokości 400 zł. Można go przeznaczyć na zatrudnienie niani lub żłobek prywatny. Warunkiem jest zrzeczenie się miejsca w placówce publicznej.

Warto wiedzieć!

Nawet zarejestrowane prywatne żłobki nie są kontrolowane stale. To gmina sama ustala, jak często będzie je wizytować i zgodnie z prawem może być to np. raz do roku. Założyciel żłobka nie musi być przy tym pedagogiem – wystarczy, by miał np. wykształcenie pielęgniarskie i zatrudniał odpowiednio wykwalifikowaną obsługę.

Niezależnie od tego, czy wasze dziecko trafi do żłobka samorządowego, czy punktu prywatnego, zawsze zwracajcie uwagę na niepokojące sygnały - np. zmiany w zachowaniu dziecka takie jak lęki, nadmierne pobudzenie czy spadek apetytu. Rozmawiajcie z wychowawczyniami i rodzicami innych dzieci, żeby mieć pewność, że wasze dziecko ma zapewnioną dobrą opiekę.

Zobacz także:

12 zdań, których lepiej nie mówić do mam domowych [WIDEO]

dobry żłobek, dzieci w żłobki, opiekunka w żłobku
RF
Wychowanie
Dobry żłobek - wiemy, jak go wybrać
Nie raz słyszałaś o okropnym traktowaniu dzieci w żłobkach. Martwisz się, że twoje dziecko też może źle trafić. Zobacz, na co zwrócić uwagę, by wybrać jak najlepiej.

Żłobek z monitoringiem, z lekcjami francuskiego albo rysunku. Czy to ma znaczenie? Dobrze prowadzony powinien przede wszystkim zapewnić twojemu dziecku bezpieczeństwo i dobry rozwój, a tobie spokój, gdy jesteś w pracy. Zobacz, jak go znaleźć.    Sprawdź, czy żłobek jest wpisany do rejestru  Rejestr żłobków prowadzi gmina. Posyłając dziecko do placówki, która widnieje w gminnym rejestrze, zyskasz pewność, że jest objęta nadzorem burmistrza lub wójta. Jeśli chcesz zapisać dziecko do żłobka spoza rejestru, uważniej mu się przyjrzyj.  W gminnym rejestrze nie ma niektórych placówek prywatnych. Mają one czas do 2014 roku, aby dostosować się do nowych przepisów.    Zapytaj o kwalifikacje opiekunek pracujących w żłobku Jeśli żłobek nie podlega nadzorowi gminy, to pytanie jest szczególnie ważne. W pozostałych placówkach obowiązek sprawdzania kwalifikacji spoczywa na gminie. W żłobkach powinny pracować osoby, które mają dyplom ukończenia odpowiednich studiów, np. wychowania przedszkolnego, pedagogiki albo edukacji wczesnoszkolnej. Ważne jest też, by odbyły kurs pierwszej pomocy. Może się zdarzyć, że w żłobku pracują panie bez odpowiedniego wykształcenia, ponieważ zezwalają na to przepisy. Muszą mieć jednak co najmniej dwuletnie doświadczenie w pracy z dziećmi do 3 lat lub szkolenie w opiece nad dzieckiem odbyte pod kierunkiem osoby z odpowiednimi kwalifikacjami. Ideałem byłoby, gdyby miały ukończony 80-godzinny kurs uzupełniający.   Weź pod uwagę opinie innych rodziców Żłobek językowy albo artystyczny - takie nazwy nie mają większego znaczenia. Nie kieruj się reklamą. Najważniejsze jest to, czy zostawisz swoje dziecko w dobrych rękach. Czy może ono liczyć na mądre traktowanie, swobodną zabawę, czy osoby nim się opiekujące będą wrażliwe na jego potrzeby. Pytaj o zdanie innych rodziców, np. na forach w...

Program Maluch Plus
AdobeStock
Aktualności
Całonocne kolejki, żeby zapisać dziecko do żłobka! O 2.00 rano już nie ma po co się zjawiać
W tym roku rodzice znowu stoją przez całą noc w kolejkach. Program Maluch Plus wszedł w życie w 2017 roku. Czas na kolejne rewolucje z nim związane, bo w żłobkach wciąż brakuje miejsc.

Całą noc liczna grupa rodziców stała przed wodzisławskim żłobkiem, aby zapisać dzieci do jednej z placówek w pierwszym dniu rekrutacji. Absurd? Jeśli chcesz, by twoje dziecko dostało się do państwowej placówki, może nie być łatwo. W Wodzisławiu lista kolejkowa zaczęła tworzyć się dzień wcześniej, przed godziną 21.00. Osoby, które dołączyły o 2.00 czy 3.00 nad ranem, ustawiały się na szarym końcu. Nie jest tak wszędzie, ale jednak wielu rodziców ma problem, by zapisać dziecko do państwowej placówki. Na szczęście szykują się zmiany, które mają poprawić sytuację żłobków , a tym samym rodziców, którzy potrzebują takiego wsparcia, by wrócić na rynek pracy. Będzie łatwiej dostać się do żłobka Po rocznym urlopie rodzicielskim wiele osób musi podjąć trudną decyzję. Jeśli rodziny nie stać, by jedno z rodziców zostało na bezpłatnym urlopie wychowawczym , czas znaleźć opiekę nad maluchem . Ci, który mają dużo szczęścia, mogą liczyć na instytucję babci. Jeśli rodziców nie stać na nianię lub prywatny żłobek zostaje walka o miejsce w żłobku państwowym. Minister Elżbieta Rafalska poszukuje rozwiązań dla problemu braku miejsc w żłobkach dla dzieci. Receptą ma być program Maluch Plus. Jak podaje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w zeszłym roku dzięki niemu dofinansowano ponad 50 tysięcy placówek i stworzono 23,1 tysięcy nowych miejsc przeznaczonych dla dzieci do 3. roku życia. Na koniec bieżącego roku liczba miejsc w żłobkach i klubach dziecięcych ma wzrosnąć do 185 tys. 450 mln zł na dotacje Wzrost liczby żłobków i klubów nie byłby możliwy, gdyby nie program Maluch Plus — podkreśla Rafalska. W jego ramach resort rodziny przyznaje dofinansowanie z budżetu państwa na uruchamianie nowych miejsc w placówkach oraz na pokrycie bieżących kosztów utrzymania w już istniejących. W 2019 roku na program zostanie przekazane...

trudna sytuacja w polskich żłobkach
AdobeStock
Aktualności
Dostanie się do żłobka to jak wygrana w totka! 1 miejsce na 18 dzieci to nie żart...
Dostać miejsce w żłobku graniczy w Polsce z cudem. Rodzice robią co mogą, ale i tak są bez szans - nawet zapisanie dziecka już w momencie urodzenia nie daje gwarancji miejsca. Co robić w takiej sytuacji i gdzie jest najgorzej?

Główny Urząd Statystyczny podsumował ubiegły rok jeśli chodzi o dostępność dzieci do żłobków - z danych wynika, że w Polsce na ponad 1 milion dzieci przypada 100 tysięcy miejsc w 3 tysiącach 120 żłobkach i klubach dziecięcych. Liczby te obrazują mizerię polskich żłobków i nikłe szanse rodziców na zdobycie miejsca dla swojej pociechy w placówce. Są takie miejsca w Polsce gdzie na jedno miejsce w placówce przypada 18 dzieci. Miejsc jak na lekarstwo Z raportu przygotowanego przez Niania.pl, największego portalu internetowego dla rodziców szukających opieki dla dzieci wynika, że najwięcej chętnych na miejsce w żłobku jest w województwie świętokrzyskim - na 1 miejsce przypadało 18 dzieci. Kiepsko jest także w województwach: warmińsko-mazurskim, lubelskim i kujawsko-pomorskim - o 1 miejsce walczy 17 dzieci. Słaba sytuacja jest także w województwach: podkarpackim, łódzkim, śląskim, pomorskim i małopolskim . W tych regionach na 1 miejsc przypada od 14 do 13 dzieci. Stosunkowo najlepsza sytuacja jest w województwach opolskim i dolnośląskim - o 1 miejsce ubiega się 8 dzieci. Nieco gorzej, ale i tak lepiej niż w innych regionach jest w województwach mazowieckim i zachodniopomorskim - 10 dzieci na 1 miejsce. Co zrobić, gdy dziecko nie zostanie przyjęte do żłobka? Gdy dziecko nie zostanie przyjęte do żłobka, niektórzy rodzice powierzają opiekę nad pociechą najbliższym. Posiadanie dziadków , którzy zajmą się maleństwem, jest najlepszym rozwiązaniem, ale też bardzo mało rodziców ma taki luksus, że dziadkowie mieszkają blisko i są chętni aż do takiej pomocy. Jeśli rodzice nie mają nikogo bliskiego, kto pomógłby w opiece nad maluszkiem, warto skorzystać z oferty sprawdzonej i profesjonalnej niani . "Niania może okazać się nawet lepszym rozwiązaniem dla dziecka niż żłobek czy klub dziecięcy" - mówi psycholog i terapeutka dzieci oraz...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak