Rekrutacja do żłobka
Adobe Stock
Wychowanie

Rekrutacja do żłobka 2022/2023 – zasady. Kiedy złożyć wniosek?

Rekrutacja do żłobka trwa cały rok, ale najwięcej wniosków składanych jest od kwietnia do czerwca. Można otrzymać dodatkowe punkty przy rekrutacji m.in. za pochodzenie z rodziny wielodzietnej. Premiowane są także zaszczepione maluchy. Gminy i konkretne placówki określają zasady i terminy rekrutacji do wybranego żłobka. Opisujemy szczegóły naboru dzieci.

Rekrutacja do żłobka nie ma jednej ogólnopolskiej zasady. Warunki przyjmowania dziecka są ustalane w zależności od placówki i można je znaleźć na stronie internetowej danego żłobka, urzędu miasta, gminy lub bezpośrednio w placówce. W związku z epidemią koronawirusa część placówek prowadzi nabór wyłącznie drogą elektroniczną lub mailową. Najgorętszy czas składania przez rodziców wniosków o przyjęcie dziecka do żłobka to zwykle koniec kwietnia, maj i czerwiec, ale o miejsce w placówce można starać się przez cały rok, jeśli dziecko spełnia podstawowe kryteria wiekowe.

Do publicznego żłobka może uczęszczać dziecko mające:

 • co najmniej 20 tygodni,
 • nie więcej niż 3 lata.


Warto wiedzieć, że nie w każdym żłobku znajdują się oddziały dla niemowląt. Trzeba to sprawdzić w statucie żłobka, do którego chcemy zapisać dziecko. W wyjątkowych sytuacjach, np. z powodu braku miejsca w przedszkolu, żłobek może przyjąć również dziecko powyżej 3. roku życia. 

Rekrutacja do żłobka – szczegóły:

Jak zrobić loki na komunię – instrukcja krok po kroku [WIDEO]

Zapisy do żłobka: terminy

Aby dziecko zostało przyjęte do żłobka, musi wziąć udział w rekrutacji do placówki. Każdy rodzic może znaleźć listę aktualnych placówek w rejestrze żłobków na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej lub w Biuletynie Informacji Publicznej swojego urzędu gminy albo miasta.

Każde miasto w Polsce określa swoje warunki rekrutacji do żłobków, ale co do zasady odbywa się ona w okresie wiosennym, od kwietnia do czerwca i dotyczy miejsc, które będą wolne od września.

Jeśli w żłobku będzie zwalniało się miejsce po wrześniu, istnieje możliwość przyjęcia innego dziecka. Taka sytuacja może zdarzyć się w dowolnym miesiącu. Żłobki wtedy informują rodziców dzieci, które nie dostały się do placówki w pierwszym naborze, o możliwości przyjęcia dziecka do żłobka na zwalniające się miejsce. Ze względu na długie listy oczekujących są żłobki, gdzie czeka się na miejsce nawet kilka lat! Z tego powodu wielu rodziców zapisuje swoje maleństwa do placówek zaraz po ich urodzeniu.

Jak zapisać dziecko do żłobka?

Zapisywanie dziecka do żłobka składa się z kilku etapów:

 • złożenie wniosku o przyjęcie dziecka do placówki,
 • ogłoszenie listy przyjętych dzieci,
 • potwierdzenie woli zapisu dziecka do wybranej placówki (jeżeli rodzice tego nie zrobią, wniosek zostanie odrzucony i nie bierze udziału w procesie rekrutacji do żadnej z placówek) oraz dostarczenie dodatkowych dokumentów,
 • rekrutacja uzupełniająca – zapisy do żłobków, w których jeszcze pozostały wolne miejsca (czerwiec-lipiec).


Kolejność zgłoszeń nie ma wpływu na przyjęcie dziecka do żłobka. Dzieci pozostające w placówce na następny rok nie biorą udziału w naborze.

Najwięcej wolnych miejsc w żłobkach jest zazwyczaj we wrześniu, gdy najstarsze żłobkowe dzieci idą do przedszkoli, jednak rekrutacja zaczyna się nawet na początku roku kalendarzowego. Wiele placówek prowadzi rekrutację ciągłą, czyli wnioski o przyjęcie można składać przez cały rok i również przez cały rok przydzielane są dzieciom miejsca.

Jak złożyć wniosek do żłobka?

W związku z epidemią koronawirusa placówki w zdecydowanej większości prowadzą rekrutację online. Aby złożyć wniosek do wybranego żłobka, należy:

 • wejść na stronę internetową żłobka, urzędu miasta, lub gminy,
 • zapoznać się z listą wymaganych dokumentów,
 • wypełnić elektroniczny wniosek.


Często przy elektronicznej rekrutacji można wybrać kilka żłobków (maksymalnie trzy placówki) w obrębie gminy lub miasta.

Jeżeli żłobek nie prowadzi internetowego naboru, trzeba pobrać wniosek bezpośrednio z wybranej placówki. Tam także uzyskamy informację, czy będą potrzebne dodatkowe dokumenty. Wypełniony wniosek i ewentualne dokumenty składamy w wybranej placówce. Wzór wniosku można także wydrukować ze strony internetowej żłobka i wysłać go pocztą.

Ważne: w przypadku rekrutacji prowadzonej bezpośrednio (nie przez internet) czasem złożenie wniosku w więcej niż jednym żłobku może skutkować wykluczeniem z rekrutacji, dlatego warto to sprawdzić na stronie gminy lub urzędu miasta.

Jakie dokumenty do żłobka są potrzebne?

Każdy żłobek może mieć w tej kwestii nieco inne wymagania, dlatego bardzo ważne jest, aby sprawdzić, jakie zasady ma wybrana placówka. Do wniosku mogą być potrzebne dodatkowe dokumenty:

 • potwierdzające zamieszkiwanie rodziców w danej miejscowości,
 • potwierdzające odprowadzanie podatku w miejscu zamieszkania,
 • zaświadczenie o zatrudnieniu,
 • zaświadczenie o niepełnosprawności (jeśli dotyczy rodziny).

Zasady rekrutacji do żłobka – dodatkowe punkty

W przypadku żłobków nie ma rejonizacji, więc dziecko można posłać do dowolnie wybranej przez rodziców placówki.

Warto jednak wiedzieć, że niektóre publiczne żłobki mogą przyznać dodatkowe punkty właśnie za meldunek w rejonie. Premiowane są także rodziny, w których:

 • oboje rodzice pracują,
 • rodzice odprowadzają podatek dochodowy w mieście, w którym jest żłobek,
 • dziecko jest wychowywane przez jednego rodzica,
 • dziecko wychowuje się w rodzinie wielodzietnej (więcej niż dwójka dzieci),
 • dziecko ma rodzeństwo – zwłaszcza z orzeczoną niepełnosprawnością lub uczęszczające już do danego żłobka,
 • dziecko wychowuje się w rodzinie zastępczej,
 • rodzice są niepełnosprawni,
 • rodzice uczą się w trybie dziennym.
Coraz więcej miast wprowadza zasadę przyjmowania do żłobków wyłącznie dzieci posiadających obowiązkowe szczepienia ochronne, tak jest m.in. w Warszawie, Wrocławiu, Białymstoku. Wyjątkiem są dzieci, które nie zostały zaszczepione z powodów zdrowotnych.

Rekrutacja do żłobka a opłaty

W przypadku żłobka publicznego wysokość opłat za pobyt dziecka oraz jego wyżywienie ustala urząd gminy lub miasta (stołeczne żłobki są darmowe).

Zwykle miesięczna opłata wynosi od 350 do 500 zł. Można ubiegać się o częściowe lub całkowite zwolnienie z opłat za żłobek ze względu na trudną sytuację życiową. Miesięczna opłata ulega zmniejszeniu, np. jeżeli maluch był nieobecny w żłobku.

Na stronie gminy warto sprawdzić, czy istnieją dopłaty do miejsc w żłobkach prywatnych (np. w Warszawie żłobki publiczne są darmowe). W niektórych miastach rodzice, którzy zrezygnują z ubiegania się o miejsce w publicznej placówce, mogą liczyć na bon żłobkowy w wysokości 400 zł w ramach programu Maluch Plus. Ceny w żłobkach prywatnych ustalane są przez ich właścicieli. Opłaty zaczynają się od kilkuset złotych w małych miejscowościach do ponad 2 tys. zł w większych miastach (nie wliczając wyżywienia). Często w ramach opłaty dzieci mają organizowane zajęcia dodatkowe.

W ramach Nowego Polskiego Ładu rodzice jednego dziecka otrzymają dopłatę do żłobka, klubu dziecięcego lub dziennego opiekuna w wysokości 400 zł miesięcznie. Pieniądze będą trafiać z ZUS-u bezpośrednio na konto placówki.

Rekrutacja do żłobka prywatnego

Rekrutacja do żłobka prywatnego zwykle wiąże się z dużo mniejszym stresem i ryzykiem rozczarowania. W dużych miastach taka alternatywa jest znacznie droższa, ale w mniejszych miejscowościach niekiedy opłaty w żłobkach publicznych i prywatnych są bardzo podobne.

Aby dziecko zostało przyjęte do prywatnego żłobka, zazwyczaj wystarczy zadeklarować, że maluch będzie chodził do placówki, i opłacić wpisowe (zwykle ok. 500 zł).

Podobnie jak w publicznych żłobkach, w placówkach prywatnych najwięcej miejsc zwalnia się we wrześniu. W procesie rekrutacji liczy się jednak kolejność zgłoszeń, więc warto zapisać dziecko odpowiednio wcześniej.

Źródło: gov.pl

Zobacz także:

rekrutacja do przedszkola
Fotolia
Edukacja
Rekrutacja do przedszkola na rok 2022/2023
Prawo do miejsca w przedszkolu przysługuje wszystkim 3-, 4- i 5-latkom. Dla 6-latków przedszkole jest obowiązkowe. Dowiedz się, jak zapisać dziecko do przedszkola. Sprawdź harmonogram rekrutacji do przedszkola i oddziałów przedszkolnych w roku 2022 roku.

Miejsce w przedszkolu przysługuje wszystkim trzy-, cztero- i pięciolatkom, których rodzice chcą, aby dziecko korzystało z przedszkolnej edukacji. Dzieci, które ukończyły 2,5 roku, również mogą zostać przyjęte do placówki przedszkolnej pod warunkiem, że po rekrutacji zostaną wolne miejsca. Dzieci w wieku sześciu lat muszą obowiązkowo odbyć edukację przedszkolną (w przedszkolu lub w oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej). Spis treści: Kiedy rusza rekrutacja do przedszkola – harmonogram Zapisy (rekrutacja) do przedszkola na rok 2022 Kryteria przyjęcia do przedszkola Wniosek o przyjęcie do przedszkola Szczepienia obowiązkowe a rekrutacja do przedszkola Wyniki rekrutacji do przedszkola Gdy dziecko nie dostało się do przedszkola Czy można zapisać dziecko do przedszkola po rekrutacji Kiedy rusza rekrutacja do przedszkola – harmonogram Nie ma jednego odgórnie ustalonego terminu składania wniosków. O tym, kiedy odbywają się zapisy do przedszkoli, decyduje gmina –  najczęściej jest to początek marca . Dokładnych informacji szukaj na stronie urzędu miasta lub gminy. Znajdziesz tam też listę przedszkoli, które uczestniczą w rekrutacji, wraz z informacją o liczbie wolnych miejsc i sposobie rekrutacji. Jak wyglądają zapisy (rekrutacja) do przedszkola na rok 2022? Jeśli dziecko chodziło już do przedszkola, rodzice muszą jedynie złożyć deklarację o kontynuowaniu edukacji w wybranej placówce. Jak zapisać dziecko do przedszkola, jeśli jeszcze do niego nie uczęszczało? Jeśli dziecko idzie po raz pierwszy do przedszkola, musi wziąć udział w rekrutacji. Polega ona na złożeniu wniosku o przyjęcie dziecka (online lub bezpośrednio w przedszkolu – niżej opisujemy szczegółowo, jak to zrobić). Jeśli są wolne miejsca, dziecko zostanie przyjęte, jeśli ich nie ma, o pomyślnej rekrutacji w...

żłobek miejski
Fotolia
Wychowanie
Wokół miejskich żłobków krąży wiele mitów. Sprawdź, co jest prawdą, a co nie
Gdy kończy się urlop macierzyński, rodzice często muszą znaleźć opiekę nad dzieckiem. Wielu rodziców ze względów finansowych skłania się ku żłobkom miejskim.

Wybór placówki, w której dziecko będzie spędzało cały dzień to jedna z poważniejszych decyzji. Na żłobki publiczne decydują się rodzice, którzy uważają, że takie rozwiązanie jest znacznie tańsze , ale to nie zawsze prawda. Wokół „darmowych żłobków” krąży także wiele innych mitów. Kiedy do żłobka? Każdego roku miejsc w miejskich żłobkach jest za mało , a dostanie się, graniczy niemalże z cudem. Niektóre dzieci czekają na przyjecie nawet kilka lat! Dlatego rekrutacją należy się zainteresować na kilka miesięcy wcześniej niż planowany powrót do pracy. W zależności od żłobka rekrutacja może odbywać się bezpośrednio w placówce lub za pośrednictwem systemu internetowego. Do publicznego żłobka można zapisać maluszka, który ma co najmniej 20 tygodni, ale nie więcej niż 3-latka. Warto wiedzieć jednak, że nie w każdym żłobku znajdują się oddziały dla niemowląt, możesz to sprawdzić w statucie żłobka, do którego chcesz zapisać swoją pociechę. Czasem żłobki przyjmują dzieci powyżej 3. roku życia, jeśli w gminie brakuje miejsc w przedszkolach. Opłaty w żłobku publicznym Jednym z najpopularniejszych mitów dotyczących miejskich żłóbków jest to, że są bezpłatne. O ile w odróżnieniu od żłobków prywatnych nie ma wpisowego, to jednak opłaty są. Za każdą godzinę pobytu dziecka w placówce płaci się 2-4 zł, do tego dochodzi oplata za wyżywienie od ok. 6 zł wzwyż. W sumie miesięczna opłata zwykle wynosi od 350 do 500 zł. Tak więc w mniejszych miejscowościach różnice między opłatami w placówkach miejskich i prywatnych wcale nie muszą być duże. Plan dnia maluszka W żłobkach państwowych zazwyczaj jest mniej pań na jedno dziecko niż w placówce prywatnej. Zgodnie z przepisami musi to być jeden opiekun na 8 dzieci (lub 5 jeśli w grupie jest niepełnosprawne dziecko). W żłobku miejskim zazwyczaj jest stała kadra, co bez...

żłobek prywatny
Fotolia
Wychowanie
Czy prywatny żłobek to zawsze dobry wybór?
Wybór placówki, w której dziecko będzie spędzało cały dzień to jedna z poważniejszych decyzji. Wielu rodziców skłania się bardziej ku żłobkom prywatnym wierząc, że tam ich dziecko dostanie lepszą opiekę.

Jeśli planujesz wrócić do pracy po rocznym urlopie rodzicielskim, najlepszym momentem na rozpoczęcie poszukiwań żłobka jest moment, gdy maluszek kończy sześć miesięcy. Trzeba się liczyć z tym, że poszukiwania odpowiedniej placówki i oczekiwanie na wolne miejsce może zająć nawet kilka miesięcy .  Wielu rodziców decyduje się na żłobek prywatny, gdyż wierzy, że maluszek będzie miał tam lepszą opiekę. Czy płatny znaczy lepszy? Choć mogłoby się wydawać, że w prywatnym żłobku zabawki i wyposażenie są znacznie lepsze, nie zawsze tak jest. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, koniecznie przyjrzyj się wyposażeniu żłobka , stanowi technicznemu budynku czy lokalizacji, w jakiej mieści się placówka. Warto także sprawdzić, jaki jest stan czystości w salach i toaletach. Nie zawsze opłata jest gwarantem, że powyższe elementy będą na najwyższym poziomie. Żłobki tematyczne W przypadku żłobka prywatnego masz większy wachlarz placówek do wyboru. Wiele z nich jest profilowanych np. ekologiczne, katolickie, muzyczne. W ramach comiesięcznej opłaty możesz liczyć na zajęcia tematyczne. Warto zaznaczyć, że w przypadku żłobków prywatnych znacznie częściej zatrudniane są młode osoby z mniejszym doświadczenie pedagogicznym, panie takie także często się zmieniają. Jednocześnie osoby takie mogą mieć bardziej "nowoczesne podeście" realizując program. Niektóre prywatne żłobki posiadają monitoring, co może być niewątpliwie plusem. Nie tylko jakość zabawek czy opieki jest ważna. Wybierając prywatny żłobek, rodzice rzadziej zwracają uwagę na lokalizację. Jednak w przypadku dojazdów warto dobrze to przemyśleć . Szczególnie w okresie zimowym maluszek może nie być zachwycony porannym wstawaniem, a do tego trzeba doliczyć czas na "małe awarie". Koszt prywatnego żłobka Opłaty w placówkach prywatnych mogą się bardzo różnić. W...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj