Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Rekrutacja do żłobka
Adobe Stock
Wychowanie

Rekrutacja do żłobka 2022/2023 – zasady. Kiedy złożyć wniosek?

Rekrutacja do żłobka trwa cały rok, ale najwięcej wniosków składanych jest od kwietnia do czerwca. Można otrzymać dodatkowe punkty przy rekrutacji m.in. za pochodzenie z rodziny wielodzietnej. Premiowane są także zaszczepione maluchy. Gminy i konkretne placówki określają zasady i terminy rekrutacji do wybranego żłobka. Opisujemy szczegóły naboru dzieci.

Rekrutacja do żłobka nie ma jednej ogólnopolskiej zasady. Warunki przyjmowania dziecka są ustalane w zależności od placówki i można znaleźć je na stronie internetowej danego żłobka, urzędu miasta, gminy lub bezpośrednio w placówce.

Najgorętszy czas składania przez rodziców wniosków o przyjęcie dziecka do żłobka to zwykle koniec kwietnia, maj i czerwiec. Ale o miejsce w placówce można starać się przez cały rok, jeśli dziecko spełnia podstawowe kryteria wiekowe.

Do publicznego żłobka może uczęszczać dziecko mające:

  • co najmniej 20 tygodni,
  • nie więcej niż 3 lata.

Warto wiedzieć, że nie w każdym żłobku znajdują się oddziały dla niemowląt. Trzeba to sprawdzić w statucie żłobka, do którego chcemy zapisać dziecko. W wyjątkowych sytuacjach, np. z powodu braku miejsca w przedszkolu, żłobek może przyjąć również dziecko powyżej 3. roku życia. 

Rekrutacja do żłobka – szczegóły:

Czy można jeść truskawki w ciąży? Tak, ale nie zawsze! (czy mogą wywołać uczulenie u dziecka?)

Zapisy do żłobka: terminy

Aby dziecko zostało przyjęte do żłobka, musi wziąć udział w rekrutacji do placówki. Każdy rodzic może znaleźć listę aktualnych placówek w rejestrze żłobków na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej lub w Biuletynie Informacji Publicznej swojego urzędu gminy albo miasta.

Każde miasto w Polsce określa swoje kryteria przyjęć do żłobków, ale co do zasady odbywa się ona w okresie wiosennym, od kwietnia do czerwca i dotyczy miejsc, które będą wolne od września.

Jeśli w żłobku będzie zwalniało się miejsce po wrześniu, istnieje możliwość przyjęcia innego dziecka. Taka sytuacja może zdarzyć się w dowolnym miesiącu. Żłobki wtedy informują rodziców dzieci, które nie dostały się do placówki w pierwszym naborze, o możliwości przyjęcia dziecka do żłobka na zwalniające się miejsce. Ze względu na długie listy oczekujących są żłobki, gdzie czeka się na miejsce nawet kilka lat! Z tego powodu wielu rodziców zapisuje swoje maleństwa do placówek zaraz po ich urodzeniu.

Jak zapisać dziecko do żłobka?

Zapisy do żłobka składają się z kilku etapów:

  • złożenie wniosku o przyjęcie dziecka do placówki,
  • ogłoszenie listy przyjętych dzieci,
  • potwierdzenie woli zapisu dziecka do wybranej placówki (jeżeli rodzice tego nie zrobią, wniosek zostanie odrzucony i nie bierze udziału w procesie rekrutacji do żadnej z placówek) oraz dostarczenie dodatkowych dokumentów,
  • rekrutacja uzupełniająca – zapisy do żłobków, w których jeszcze pozostały wolne miejsca (czerwiec-lipiec).

Kolejność zgłoszeń nie ma wpływu na przyjęcie dziecka do żłobka. Dzieci pozostające w placówce na następny rok nie biorą udziału w naborze.

Najwięcej wolnych miejsc w żłobkach jest zazwyczaj we wrześniu, gdy najstarsze żłobkowe dzieci idą do przedszkoli, jednak rekrutacja zaczyna się nawet na początku roku kalendarzowego. Wiele placówek prowadzi rekrutację ciągłą, czyli wnioski o przyjęcie można składać przez cały rok i również przez cały rok przydzielane są dzieciom miejsca.

Jak złożyć wniosek do żłobka?

Aby złożyć wniosek do wybranego żłobka, należy:

  • wejść na stronę internetową żłobka, urzędu miasta, lub gminy,
  • zapoznać się z listą wymaganych dokumentów,
  • wypełnić elektroniczny wniosek.

Często przy elektronicznej rekrutacji można wybrać kilka żłobków (maksymalnie trzy placówki) w obrębie gminy lub miasta.

Jeżeli żłobek nie prowadzi internetowego naboru, trzeba pobrać wniosek bezpośrednio z wybranej placówki. Tam także uzyskamy informację, czy będą potrzebne dodatkowe dokumenty. Wypełniony wniosek i ewentualne dokumenty składamy w wybranej placówce. Wzór wniosku można także wydrukować ze strony internetowej żłobka i wysłać go pocztą.

Ważne: w przypadku rekrutacji prowadzonej bezpośrednio (nie przez internet) czasem złożenie wniosku w więcej niż jednym żłobku może skutkować wykluczeniem z rekrutacji, dlatego warto to sprawdzić na stronie gminy lub urzędu miasta.

Rekrutacja do żłobka - jakie dokumenty?

Każdy żłobek może mieć w tej kwestii nieco inne wymagania, dlatego bardzo ważne jest, aby sprawdzić, jakie zasady ma wybrana placówka. Do wniosku mogą być potrzebne dodatkowe dokumenty:

  • potwierdzające zamieszkiwanie rodziców w danej miejscowości,
  • potwierdzające odprowadzanie podatku w miejscu zamieszkania,
  • zaświadczenie o zatrudnieniu,
  • zaświadczenie o niepełnosprawności (jeśli dotyczy rodziny).

Zasady rekrutacji do żłobka – dodatkowe punkty

W przypadku żłobków nie ma rejonizacji, więc dziecko można posłać do dowolnie wybranej przez rodziców placówki.

Warto jednak wiedzieć, że niektóre publiczne żłobki mogą przyznać dodatkowe punkty właśnie za meldunek w rejonie. Premiowane są także rodziny, w których:

  • oboje rodzice pracują,
  • rodzice odprowadzają podatek dochodowy w mieście, w którym jest żłobek,
  • dziecko jest wychowywane przez jednego rodzica,
  • dziecko wychowuje się w rodzinie wielodzietnej (więcej niż dwójka dzieci),
  • dziecko ma rodzeństwo – zwłaszcza z orzeczoną niepełnosprawnością lub uczęszczające już do danego żłobka,
  • dziecko wychowuje się w rodzinie zastępczej,
  • rodzice są niepełnosprawni,
  • rodzice uczą się w trybie dziennym.
Coraz więcej miast wprowadza zasadę przyjmowania do żłobków wyłącznie dzieci posiadających obowiązkowe szczepienia ochronne, tak jest m.in. w Warszawie, Wrocławiu, Białymstoku. Wyjątkiem są dzieci, które nie zostały zaszczepione z powodów zdrowotnych.

Rekrutacja do żłobka a opłaty

W przypadku żłobka publicznego wysokość opłat za pobyt dziecka oraz jego wyżywienie ustala urząd gminy lub miasta (stołeczne żłobki są darmowe).

Zwykle miesięczna opłata wynosi od 350 do 500 zł. Można ubiegać się o częściowe lub całkowite zwolnienie z opłat za żłobek ze względu na trudną sytuację życiową. Miesięczna opłata ulega zmniejszeniu, np. jeżeli maluch był nieobecny w żłobku.

Na stronie gminy warto sprawdzić, czy istnieją dopłaty do miejsc w żłobkach prywatnych (np. w Warszawie żłobki publiczne są darmowe). W niektórych miastach rodzice, którzy zrezygnują z ubiegania się o miejsce w publicznej placówce, mogą liczyć na bon żłobkowy w wysokości 400 zł w ramach programu Maluch Plus. Ceny w żłobkach prywatnych ustalane są przez ich właścicieli. Opłaty zaczynają się od kilkuset złotych w małych miejscowościach do ponad 2 tys. zł w większych miastach (nie wliczając wyżywienia). Często w ramach opłaty dzieci mają organizowane zajęcia dodatkowe.

W ramach Nowego Polskiego Ładu rodzice jednego dziecka otrzymają dopłatę do żłobka, klubu dziecięcego lub dziennego opiekuna w wysokości 400 zł miesięcznie. Pieniądze będą trafiać z ZUS-u bezpośrednio na konto placówki.

Rekrutacja do żłobka prywatnego

Rekrutacja do żłobka prywatnego zwykle wiąże się z dużo mniejszym stresem i ryzykiem rozczarowania. W dużych miastach taka alternatywa jest znacznie droższa, ale w mniejszych miejscowościach niekiedy opłaty w żłobkach publicznych i prywatnych są bardzo podobne.

Aby dziecko zostało przyjęte do prywatnego żłobka, zazwyczaj wystarczy zadeklarować, że maluch będzie chodził do placówki, i opłacić wpisowe (zwykle ok. 500 zł).

Podobnie jak w publicznych żłobkach, w placówkach prywatnych najwięcej miejsc zwalnia się we wrześniu. W procesie rekrutacji liczy się jednak kolejność zgłoszeń, więc warto zapisać dziecko odpowiednio wcześniej.
 
Pamiętaj, że niezależnie od tego, czy twoje dziecko będzie uczęszczać do państwowej, czy prywatnej placówki będziesz musiała przygotować wyprawkę do żłobka.

Źródło: gov.pl

Zobacz także:

rekrutacja do liceum
Adobe Stock
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2023/2024? Jak dostać się do dobrego liceum?
Rekrutacja do liceum jest dość stresującym momentem dla ucznia i jego rodziców. Ważne więc, by się do niej odpowiednio przygotować: nie przegapić terminów, znać zasady. Wyjaśniamy, jak wygląda rekrutacja do liceum na rok szkolny 2023/2024.

Rekrutacja do liceum, technikum czy szkoły branżowej to ważny krok przed rozpoczęciem nowego etapu edukacji, który składa się z kilku części. To właśnie podczas rekrutacji zostaje rozstrzygnięte, czy uczeń będzie mógł uczęszczać do wymarzonej szkoły średniej, czy może jednak będzie musiał wybrać inną. Wątpliwości często budzi to, do ilu szkół można składać dokumenty. W całej Polsce podczas rekrutacji do liceum można składać podanie o przyjęcie do trzech szkół. W ramach tych szkół kandydat do liceum może wybrać dowolną liczbę klas.  Wyjaśniamy, kiedy rozpoczyna się rekrutacja do liceów, do kiedy można składać dokumenty i jak przebiega cały ten proces krok po kroku. Spis treści :  1. Rekrutacja do liceum – kiedy, ważne terminy 2. Zasady rekrutacji do liceum Jak obliczyć punkty za oceny? Jak obliczyć punkt z egzaminu? Laureaci olimpiad a rekrutacja do liceum 3. Jak wygląda rekrutacja do liceum 2023/2024? Rekrutacja do liceum – kiedy, ważne terminy Wielu młodych ludzi wraz z rodzicami zastanawia się, kiedy zanieść świadectwo do liceum. Terminy, które obowiązują w 2023 roku, są podane na stronie internetowej kuratorium danego województwa. Są one zależne od konkretnego regionu, w którym znajduje się szkoła, do której aplikuje uczeń.  Poniżej przedstawiamy tegoroczne terminy, które obowiązują w jednym z województw, mogą się one jednak nieznacznie różnić w zależności od regionu. Wszystkich terminów trzeba bezwzględnie przestrzegać, ponieważ opóźnienie lub przeoczenie tych dat może przekreślić marzenia o dostaniu się do wybranej szkoły.  Do kiedy można składać dokumenty do szkoły średniej? Na przykład w Warszawie obowiązują następujące terminy: od 15.05.2023 r. do 19.06.2023  – wybór preferencji...

Odwołanie do przedszkola
AdobeStock
Aktualności
Odwołanie do przedszkola: zasady i terminy procedury odwoławczej [WZÓR ODWOŁANIA]
Odwołanie do przedszkola można złożyć, jeśli dziecko brało udział w rekrutacji do danej placówki i nie zostało przyjęte. Ważne jest, by w odwołaniu podać mocne argumenty i przedłożyć je odpowiednim władzom w wyznaczonym terminie. Co należy napisać w odwołaniu do przedszkola?

Wybór odpowiedniego przedszkola dla dziecka często spędza rodzicom sen z powiek. A kiedy już znajdą taką placówkę, która spełnia ich wymagania, zgłaszają dziecko do procesu rekrutacyjnego i czekają w napięciu, czy zostanie zakwalifikowane. Zdarza się, że decyzja komisji rekrutacyjnej jest odmowna. Gdy dzieci jest więcej niż miejsc w przedszkolu, nie wszystkie mogą zostać przyjęte. Przesądza o tym liczba uzyskanych punktów . Spis treści: Odwołanie do przedszkola: jak to zrobić krok po kroku? Jak napisać odwołanie do przedszkola? Jakich argumentów użyć, pisząc odwołanie do przedszkola? Od negatywnej decyzji komisji rekrutacyjnej można się jednak odwołać. Warto to zrobić, jeśli naprawdę zależy nam na posłaniu dziecka do danej placówki i mamy dobre argumenty, które mogą przekonać dyrekcję do zmiany stanowiska. Odwołanie do przedszkola odbywa się zgodnie z pewnymi wytycznymi. Kiedy i gdzie należy się zgłosić, by walczyć o miejsce dla dziecka w konkretnej placówce przedszkolnej? Odwołanie do przedszkola: jak to zrobić krok po kroku? 1. Wniosek do komisji rekrutacyjnej W ciągu 7 dni od ogłoszenia listy dzieci zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do przedszkola można odwołać się do komisji rekrutacyjnej. Należy w tym celu złożyć wniosek o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia dziecka . Komisja rekrutacyjna jest zobowiązana na piśmie uzasadnić swoją odmowę i podać liczbę punktów, jaką dziecko zdobyło w procesie rekrutacji , oraz liczbę punktów, która była potrzebna, by dostać się do danego przedszkola. Na sporządzenie uzasadnienia swojej decyzji komisja rekrutacyjna ma również ściśle określony termin – wynosi on 5 dni. 2. Odwołanie od uzasadnienia do dyrektora przedszkola W ciągu 7 dni od otrzymania pisma z komisji rekrutacyjnej można odwołać się od zawartego w nim...

Jakie dokumenty do becikowego
AdobeStock
Prawo i finanse
Becikowe 2023 – jakie warunki trzeba spełnić, by dostać 1000 złotych?
Becikowe w 2023 roku dostaną rodzice lub opiekunowie dziecka spełniający określone kryteria, m.in. kryterium dochodowe. Dochód na osobę w rodzinie nie może wynosić więcej niż 1922 zł netto. Aby otrzymać becikowe, należy złożyć wniosek oraz dołączyć do niego wymagane dokumenty. Wyjaśniamy, jak obliczyć dochód do becikowego i co przygotować, by ubiegać się o to świadczenie.

Becikowe to potoczne określenie jednorazowej zapomogi przyznawanej przez państwo z tytułu urodzenia lub przysposobienia dziecka. Świadczenie jest wypłacane rodzicom bądź opiekunom i wynosi 1000 zł. W niektórych gminach rodzice mogą liczyć na becikowe w wyższej kwocie. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby otrzymać becikowe w 2023 roku? Becikowe 2023: Kto dostaje becikowe? Kiedy nie przysługuje becikowe? Jak obliczyć dochód do becikowego?   Jakie dokumenty do becikowego? Wniosek o becikowe Gdzie złożyć wniosek o becikowe: online i tradycyjny?   Ile się czeka na becikowe? Gminne becikowe Kto dostaje becikowe? O becikowe możesz ubiegać się, jeśli: w danym roku kalendarzowym urodziło ci się dziecko (dotyczy urodzenia żywego dziecka); dochód w rodzinie w przeliczeniu na osobę nie przekracza 1922 zł netto; mama dziecka pozostawała pod opieką lekarską od 10. tygodnia ciąży aż do porodu (nie dotyczy: opiekunów prawnych, opiekunów faktycznych, osób, które przysposobiły dziecko ). O becikowe mogą ubiegać się nie tylko rodzice. Świadczenie jest wypłacane także faktycznym lub prawnym opiekunom dziecka, o ile spełnią oni kryterium dochodowe. Opiekun faktyczny to osoba, która sprawuje rzeczywistą opiekę nad dzieckiem, a nie jest jego rodzicem. Opiekun prawny zaś to osoba, która sprawuje opiekę nad dzieckiem na zasadach określonych w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Becikowe mogą otrzymać obywatele Polski, a także zamieszkujący w naszym kraju cudzoziemcy (obywatele Unii Europejskiej i krajów spoza Unii, które mają podpisane umowy z Polską). Becikowe należy się też obywatelom innych państw posiadającym kartę pobytu z adnotacją „dostęp do rynku pracy”. Kiedy nie przysługuje becikowe? Becikowe nie przysługuje osobom, które otrzymują podobne świadczenia...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz