Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
mama, dziecko, czytanie, książka
Wychowanie

5 powodów, by czytać dziecku 20 minut dziennie

Czeka cię wizyta z dzieckiem u lekarza? Chcesz je przygotować na pojawienie się rodzeństwa? Znajdź odpowiednie książeczki – ich moc jest ogromna.

Malutkie dzieci chętnie sięgają po książeczki, jeśli tylko mają do nich dostęp. Nie zmarnuj tego i naucz swojego maluszka czerpać przyjemność z czytania.

A czytać możesz już niemowlakowi. To nie tylko stymuluje jego umysł do rozwoju. Zalet jest mnóstwo! Podpowiemy Ci, jakie książeczki warto postawić na jego półeczce, by były Twoim wychowawczym sprzymierzeńcem.

 

1. Wystarczy mi 20 minut czytania

Czytając kilkulatkowi, pomagasz mu zrozumieć siebie samego i świat, który go otacza, a także pogłębiasz więź, jaka Was łączy – podczas wspólnej lektury maluch czuje się ważny i kochany. Badania naukowe dowodzą, że emocjonalny i intelektualny rozwój dzieci, którym rodzice czytają od najmłodszych lat, jest o 30 proc. szybszy niż u ich rówieśników, którzy nie mają kontaktu z książką. Wcale nie musisz poświęcać na czytanie wiele czasu – wystarczy 20 minut dziennie. Tak głosi zresztą hasło kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”, która trwa już od sześciu lat. Z czasem zauważysz, że te 20 minut przestanie Wam wystarczać. Słuchanie bajek uczy malucha myślenia, wzbogaca jego język, rozwija pamięć i wyobraźnię. Dobre oddziaływanie książeczek na tym się nie kończy. Pomagają one też rozwiązywać dziecięce problemy i wprowadzają Twoją pociechę w świat wartości. Jak to się dzieje, że mają taką moc?

 

 

 

2. Poznaję wielki świat

Z książeczki już od najmłodszych lat dzieci mogą czerpać wręcz nieograniczoną wiedzę o świecie. Wcale nie trzeba przecież być w Afryce, by wiedzieć, jak wygląda pustynia i co jada żyrafa. Już czterolatka może zafascynować to, jak funkcjonuje ludzkie ciało, jeśli tylko podsuniesz mu odpowiednią książeczkę. Zdecydowanie łatwiej przekonasz go, by nie jadł słodyczy, gdy na obrazku zobaczy, co dzieje się wówczas w buzi. Informacje poparte sugestywnymi ilustracjami to lekcja, która zostaje w małej główce na długo.

 

 

 

 

3. Już się nie boję

Problemy dzieci wydają im się ogromne – gdy ktoś dokucza w przedszkolu albo gdy co noc spod łóżka wychodzi potwór. Ważna jest wtedy rozmowa z maluchem, ale to nie zawsze wystarcza. Możesz wielokrotnie powtarzać dziecku, że w szafie nie ma ducha, a ono dalej będzie się go bało. Kiedy tłumaczenia i pocieszania to za mało, z nieocenioną pomocą przychodzi literatura. Brzdąc prędzej uwierzy słonikowi z bajki niż własnemu rodzicowi. Identyfikując się z bohaterem, dzieci przeżywają trudne emocje i sytuacje, które w ten sposób przestają już być groźne, są oswojone. Potwór przestaje straszyć!

 

 

 

 

4. Umiem postępować

Książeczki uczą też właściwych zachowań bez uciekania się do podnoszenia głosu albo klapsów. Słuchając mądrych opowieści, maluchy dowiadują się na konkretnym przykładzie, jak trzeba postępować, a czego robić nie wolno. I wiedzą dlaczego. W trudnej sytuacji przypomną sobie np. bohatera bajki, którego inne dzieci przezywały. Nie będą wtedy bezradne, staną się pewne siebie.

 

 

 

 

5. Wiem, co jest dobre

Chcesz wychować swoje dziecko na szczęśliwego i silnego człowieka, przekazać mu, że prawda jest najważniejsza, a uczciwość popłaca. Ale tych wartości nie da się narzucić. Możesz jednak nauczyć ich w mądry sposób. Przede wszystkim ofiaruj dziecku cenne wzorce – sama postępuj tak, jak chciałabyś, żeby ono się zachowywało. Ale świat wartości jest też w książeczkach. Czytanie sprawia, że maluch zdobywa życiowe doświadczenie w bezpiecznej, serdecznej dla niego sytuacji. Dowiaduje się, że warto być odważnym, dbać o przyjaciół i szanować innych ludzi. Tak przygotowujesz swoje dziecko na spotkanie ze światem, innymi ludźmi i z… samym sobą. Będzie odważny i rozsądny. Z tych powodów warto czytać dzieciom. Nie tylko 20 minut dziennie!

Konsultacja: Elżbieta Olszewska, współautorka książki „Z dzieckiem w świat wartości”, członek zarządu i dyrektor programowy Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”

Zobacz także:
Zróbmy książkę!

 

 

 

td_dopisek.gif

 

 

Cytaty o tacie – 17 wzruszających, mądrych i śmiesznych złotych myśli na Dzień Ojca [WIDEO]

Lewandowscy czytają książkę córce Klarze
screen/facebook.com/healthyplanbyann
Aktualności
Jestem jak Lewandowska! Nareszcie mam to, co ona!
Chcesz żyć jak Lewandowscy? Ja już mam tę najważniejszą rzecz, taką jak oni. Czy to drogi wózek, czy markowe ubrania? Ty też możesz to mieć! Jeśli tylko zechcesz.

Wkurzają cię newsy na temat Lewandowskich? Ten będzie inny. Chociaż nie, właściwie taki sam. Bo ja popieram taki lans. Jeśli się lansować lub promować konkretne produkty – to właśnie takie i w takim stylu. Mam gdzieś newsy na temat Lewandowskich, a ty? Informacje na temat życia rodziny Lewandowskich mnie w ogóle nie ruszają (z całym szacunkiem dla Anny i Roberta). Powiem więcej, gdyby nie praca w portalu parentingowym, niewiele bym wiedziała na temat tego w jakim wózku jeździ na co dzień Klarcia, jakie ubranka nosi i co dokładnie całymi dniami robi jej mama. Albo kiedy i w jakich strojach kibicowały tacie. Takie jednak informacje "klikają się" u nas i rozchodzą niczym świeże bułeczki. Bardzo przepraszam, ale to wy jednak klikacie. Gdyby tak nie było, media, by o nich nawet nie wspomniały. To jest bardzo prosty mechanizm ;). Zgłoś się do testowania: zdobądź 1 z 200 opakowań Enfamil Premium 3! Kolejny post Anny Lewandowskiej - czy wzbudzi kontrowersje? Anna Lewandowska właśnie opublikowała kolejny post w portalach społecznościowych, który być może nie jest aż tak sensacyjny jak te dotychczasowe, ale mi się bardzo spodobał. Tym razem nie chodzi o super modny wózek, ani kolejny luksusowy ciuch dla Klary. Tym razem chodzi o… książkę i czytanie książek dzieciom. A wpis Ani brzmi mniej więcej tak: „Kochamy, więc czytamy! Cała Polska czyta dzieciom! Leżymy w domu z Klarcią i czytamy jej bajeczki. Była już o piesku, ta o żabie, a Robert czytał o samochodziku. Czytamy, bo chcemy przyzwyczaić ją do tego nawyku od najmłodszych lat, tak jak w naszym dzieciństwie przyzwyczajono nas. Mnie na dobranoc mama zawsze czytała "Małego Księcia", a Robertowi tata czytał "Baśnie braci Grimm". Czytamy, bo chcemy żyć w tym co rzeczywiste. Tak jak e-mail nie zastąpi prawdziwej rozmowy, telewizor własnych doświadczeń, tak obrazek z...

czytanie dziecku, książki dla dziecka, Irena Koźmińska, Cała Polska czyta dzieciom, głośne czytanie dziecku, 20 minut czytania
Fotolia
Pielęgnacja
Czytanie dziecku może zdziałać cuda!
Czytanie dziecku to najprostszy sposób, by nauczyć je mówić i sprawić, aby lepiej się rozwijało, nawet jeśli jest to dziecko niepełnosprawne, przekonuje pomysłodawczyni akcji „Cała Polska czyta dzieciom” i wyjaśnia, jak czytać dzieciom, by nie zniechęcić ich do książek.

Uważa Pani, że czytanie dzieciom jest czymś więcej niż sposobem na wychowanie czytelnika. – To sposób na wychowanie mądrego i szczęśliwego człowieka. Choć wielu ludziom czytanie wydaje się czymś banalnym, jest w nim niezwykła moc. Dzięki niemu budujemy więź z dzieckiem, uczymy je języka, poszerzamy wiedzę, przekazujemy system wartości, rozwijamy wyobraźnię. To prowadzony w miłej atmosferze wszechstronny trening – mniej kosztowny niż lekcje języków czy karate i lepiej przygotowujący do szkoły i życia. Dlaczego warto czytać dziecku już od urodzenia? – Bo zanim niemowlę zacznie mówić, musi się dobrze osłuchać z językiem, a język literacki jest bogatszy i bardziej poprawny od mówionego. Dzieci mają dziś ogromne problemy z mową . Rodzice często postępują tak, jakby umiejętności językowe ich pociech rozwijały się same, jakby myśleli, że w pewnym momencie włącza się jakiś przycisk i dziecko samo zaczyna mówić. Maluch nie nauczy się dobrze języka, jeżeli nie mówimy do niego dużo i wyraźnie, nie czytamy mu i nie zachęcamy do rozmów. Rodzicom może się wydawać, że takie małe dzieci jeszcze nic nie rozumieją? – Dziecko, osłuchując się z nowymi słowami, szybko zaczyna je kojarzyć, bo z kontekstu domyśla się ich znaczenia. Maluchy potrafią pięknie mówić. Moja córka w wieku 18 miesięcy powiedziała zdanie: „Dzidzia sama nie umie suszyć główki suszarką”. To się nie mieści w podręcznikach, ale mieści się w możliwościach malucha, z którym się dużo rozmawia i któremu się czyta. A jeśli zaczynamy przygodę z czytaniem dziecku później niż w niemowlęctwie? – Dzieci, które nie miały wcześniej doświadczeń czytelniczych, potrzebują czasu, by nauczyć się skupiać i wyobrażać sobie. Część nauczycieli twierdzi, że uczniowie nie chcą słuchać czytania. Na Ursynowie jest szkoła, do której chodzi córka...

czytanie z dzieckiem
Panthermedia
Gry i zabawy
Dlaczego warto czytać dzieciom? Pytamy psychologa!
Czy warto dzieciom czytać książki? Oczywiście! Bo czytanie pobudza wyobraźnię, ćwiczy pamięć i umiejętność koncentrowania uwagi. To nie wszystkie zalety czytania. Mówi o nich dr Aleksandra Piotrowska, psycholog z Wyższej Szkoły Pedagogicznej ZNP w Warszawie.

Dlaczego warto czytać dzieciom książki? Wszyscy zachęcają do czytania dzieciom, ale jakie są z tego korzyści dla dziecka? Przeczytaj, co o zaletach czytania dziecku książek mówi psycholog. Czy warto dzieciom czytać książki? Nie tylko warto czytać dzieciom książki, ale wręcz trzeba! Jest kilka powodów. Może zacznę od tego oczywistego, że czytanie w cudowny sposób buduje więź emocjonalną między dzieckiem a mamą czy tatą. Rodzice często nie potrafią w konstruktywny sposób spędzić z maluchem czas. Wydaje im się, że jak nakupują mu zabawek to okazują w ten sposób miłość. Z książką jest inaczej. Rodzic najpierw czyta, dziecko zadaje pytanie, później wywiązuje się rozmowa. O, to ma sens. Po drugie,w czasie czytania można w naturalny sposób przekazać swój system wartości. Omawia się wtedy zachowanie fikcyjnego bohatera,więc dla dziecka to bezpieczniejsza sytuacja, niż gdyby wytykać mu, że zrobiło coś złego. Czytając książkę, dziecko uczy się nie tylko nowych słów, ale też ładnej polszczyzny. Niestety, nie wszyscy rodzice mówią ładną polszczyzną, więc książka jest jej źródłem. To nie wszystko. Czytanie jest świetnym treningiem procesu uwagi . Dziecko koncentruje się, by śledzić fabułę, czego nie musi robić, gdy np. ogląda telewizję. Okazuje się, że maluchy, którym czyta się regularnie, potrafią koncentrować swoją uwagę, gdy mają pięć lat, a zwykle dzieci tę umiejętność zdobywają rok później. Czytanie to też dobre ćwiczenie postrzegania, zwracania uwagi na szczegóły. Ćwiczy też pamięć. A co z wyobraźnią? Czytanie pobudza wyobraźnię . Skłania do tego, by tworzyć w umyśle ilustracje do treści werbalnej. A do 11. roku życia to wyobrażenia są używane w procesie myślenia, a nie abstrakcja. O niektórych bajkach mówi się, że są terapeutyczne. To kolejna funkcja czytania. Jeśli umiejętnie dobierzemy książkę,...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz