Komputer (a wraz z nim internet) przyciąga twoje dziecko niczym magnes? To dobrze! By jednak przygoda z nim była bezpieczna i służyła rozwojowi dziecka, musisz wiedzieć, jak zwalczać wirtualne zagrożenia, jak wybierać odpowiednie gry i jak zorganizować wygodne i zdrowe stanowisko pracy dla małego komputerowca.

Reklama

Przeczytaj także: Dziecko w cyberświecie

Dziecko i Internet

Nie zabraniaj dziecku korzystania z sieci. Zakazany owoc jeszcze bardziej kusi. Internet sam w sobie nie jest zresztą zły. Dzięki niemu twoje dziecko może się naprawdę wiele nauczyć. By tak było:

  • Podsuń dziecku ciekawe strony dla dzieci. Ich listę znajdziesz np. na www.bezpiecznyinternet.org.
  • Ucz zasad bezpieczeństwa w sieci. Pomoże ci w tym ... sam Internet, a konkretnie przygotowane przez fachowców strony, np.: www.sieciaki.pl – dla dzieci w wieku szkolnym, i www.przedszkolaki.sieciaki.pl – dla najmłodszych. Wchodząc na te strony, dzieci dowiedzą się, dlaczego trzeba być ostrożnym w sieci. Nauczą się błyskotliwie odpowiadać na podstępne pytania (np. o dane osobowe czy zarobki rodziców), a także jak reagować, gdy ktoś obcy proponuje im spotkanie. Aby dzieci łatwiej zrozumiały czyhające na nie zagrożenia, zostaną im przedstawione sieciowe wirtualne czarne charaktery: Bełkot (ktoś, kto nas obraża i denerwuje), Kradziej (czyli po prostu internetowy złodziej – może np. chcieć wyczyścić konta rodziców), Śmieciuch (zasypuje nasz komputer nielegalnymi lub niechcianymi plikami) oraz Kłamacz (może nim być np. pedofil!).
  • Kontroluj. Zanim dziecko nauczy się samodzielnie rozpoznawać wrogów, kontroluj jego poczyniania. W przypadku najmłodszych koniecznie trzeba sprawdzać pocztę i przeglądać historię odwiedzanych stron.
  • Nie lekceważ zła w sieci. Jeśli natrafisz gdzieś na dziecięcą pornografię, treści rasistowskie czy propagujące wrogość w stosunku do innych ludzi, zgłoś to na www.dyzurnet.pl lub dzwoniąc na infolinię 0-801 615 005, na stronie www.stoppedofilom.pl lub bezpośrednio na policji
  • Nie pozwalaj siedzieć przed komputerem zbyt długo. Przygoda z komputerem może prowadzić do uzależnienia. By uchronić przed nim dziecko, kontroluj nie tylko to, co malec robi przed monitorem, ale także to, jak długo przed nim siedzi. Bezpieczny limit w przypadku uczniów szkół podstawowych to 2 godziny dziennie liczone łącznie z czasem spędzanym przed telewizorem.
  • Załóż blokadę rodzicielską. Jej zakres możesz ustalić samodzielnie. Z cyberniani możesz korzystać za darmo. Wystarczy, że ściągniesz przez Internet „Beniamina” (www.beniamin.pl). Wśród płatnych programów warte polecenia są m.in. Cenzor (www.cenzor.pl), Opiekun (www.opiekun.pl) i x-Guard (www. x-guard.pl).

Sprawdź także: Poradnik dla rodziców małego internauty
[CMS_PAGE_BREAK]

Dziecko i gry komputerowe

Nie demonizuj gier komputerowych. Według psychologów, dobrze dobrana gra komputerowa pomaga rozwijać koordynację wzrokowo-ruchową, refleks i inteligencję. Sprawia też frajdę – zwłaszcza mężczyznom (podczas gry aktywizują się u nich obszary mózgu odpowiedzialne za odczuwanie przyjemności). Trzeba jednak uważać, dlatego:

Zobacz także

Sprawdź także: Gry komputerowe poprawiają refleks dziecka

  • Nie pozwalaj grać dziecku we wszystko. Niewłaściwie dobrana gra wywołuje stany lękowe i agresję, uczy, że za złe uczynki należy się nagroda (np. punkty za zabijanie), odziera z wrażliwości i zaciera granice między dobrem a złem.
  • Nie daj sobie wmówić, że jakaś gra jest dobra, bo grają w nią rówieśnicy twojego dziecka. Z badań wynika, że wiele „kultowych” gier skierowanych jest do osób powyżej 18. roku życia.
  • Sprawdzaj, w co gra twoje dziecko. Aby przekonać się, czy dana pozycja będzie odpowiednia dla twojego dziecka, poczytaj w Internecie recenzje, weź też pod lupę symbole, które znajdują się na opakowaniu gry (znajdziesz je poniżej). Na większości gier można spotkać oznakowania PEGI – to klasyfikacja stosowana w 25 krajach. Więcej informacji znajdziesz na stronie www.pegi.info/pl, tam też znajduje się wyszukiwarka, dzięki której sprawdzisz znane ci gry i zobaczysz listę tytułów dostosowanych do wieku twojego dziecka.

Ściągawka: co to za gra?

Liczba oznacza minimalny dopuszczalny wiek gracza

Ostrzeżenie – w grze używany jest wulgarny język!

Program zawiera treści zachęcające do dyskryminacji

Jest mowa o zażywaniu narkotyków

Gra może budzić lęk

Pojawia się nagość, seks lub nawiązujące do niego treści

Gra pokazująca przemoc

Uczy hazardu lub do niego zachęca

Sprawdź także: Gram i uczę się przy komputerze

Czytaj i dyskutuj na naszym forum >>
Kasia9641: Dziewczyny, tak się zastanawiam czasem, czy nie pozwalam na zbyt dużo mojej prawie 4-letniej córce???

[CMS_PAGE_BREAK]

Dziecko i komputer - jak przygotować stanowisko

W większości rodzin z tego samego komputera korzystają i mali, i duzi domownicy. Ważne jest więc, by w ciągu paru minut móc przystosować stanowisko pracy do wzrostu komputerowca.

1. Światło – nie może padać na monitor. Najlepiej by było, gdyby komputer stał prostopadle do okna.
2. Wysokość krzesła – powinna być taka, by dziecko mogło swobodnie postawić całe stopy na podłodze (kolana pod kątem prostym), przy czym łokcie podczas siedzenia muszą się znaleźć na wysokości blatu biurka. Jeśli takie ustawienie krzesła jest niemożliwe, trzeba dziecku podłożyć pod pupę poduchę (jeśli biurko jest za wysokie) i dać podnóżek.
3. Oparcie – należy minimalnie odchylić do tyłu, tak by opierając się, odciążać kręgosłup. Jeśli nie ma możliwości regulacji, w odcinku lędźwiowym można podłożyć malutką poduszkę.
4. Podłokietniki – ich położenie należy dopasować do wzrostu i „obszerności” użytkownika. Podłokietniki powinny znajdować się na tyle blisko tułowia, by komputerowiec mógł pisać na klawiaturze, mając podparte przedramiona.
5. Klawiatura powinna mieć z przodu żelową podkładkę pod nadgarstki. Jeśli ręce zwisają w powietrzu albo opierają się bezpośrednio na blacie biurka, dochodzi do przeciążenia stawów i mięśni.
6. Ustawienie monitora – jest prawidłowe, jeśli górna krawędź ekranu wypada nieco poniżej oczu. W razie potrzeby możesz podłożyć pod ekran np. książkę.
Uwaga! Monitor powinien być odsunięty na odległość wyciągniętej ręki (dziecka lub twojej – zależnie od tego, kto aktualnie siedzi za biurkiem).

Sprawdź także: 3 zalety gier komputerowych i 3 ważne ostrzeżenia

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama