Reklama

Reklama
kot214.jpg

Mamy dorosłego kota. Teraz, gdy niedługo przyjdzie na świat nasze pierwsze dziecko, wszyscy nas straszą alergią, tym, że kot może zrobić dziecku krzywdę. Już sami nie wiemy, co myśleć. Czy naprawdę są powody do obaw? Nigdzie nie znaleźliśmy opinii lekarza na ten temat. Julia i Zbyszek

Jeśli kot jest spokojny, nie ma konieczności oddawania go komuś na przechowanie. Jednak kiedy maleństwo pojawi się w domu, potrzebne będą nowe zwyczaje. Przez pierwszy miesiąc zwierzak nie powinien wchodzić do pokoju, w którym przebywa dziecko. Kot lubi wylegiwać się w przytulnych miejscach, a więc może się zdarzyć, że wybierze również łóżeczko lub wózek. To nie jest higieniczne. Poza tym płuca noworodka są tak delikatne, że kontakt z sierścią może wywołać reakcje alergiczne.

Proszę też zawsze nadzorować kontakt dziecka ze zwierzakiem. Niektóre koty chętnie kładą się obok śpiącego dziecka, więc trzeba to uniemożliwić.

Reklama

Warto zawczasu oswajać pupila z ograniczeniem swobody, bo opieka nad noworodkiem będzie dla Państwa na tyle angażująca, że na zajmowanie się kotem nie będzie czasu. Radzę też wybrać się do weterynarza i upewnić, że zwierzę jest zdrowe.

Konsultacja merytoryczna

Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich

Specjalistka neonatologii i chorób płuc, Konsultant Krajowy w dziedzinie neonatologii, ponadto konsultantka w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie oraz członkini Rady Naukowej IPCZD. Jej głównymi kierunkami zainteresowań są wczesne uszkodzenia mózgu, ich ewolucja kliniczna i wpływ na rozwój
Reklama
Reklama
Reklama