Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
4571725-580x384.jpg
Wychowanie

Mamo, ja się z tobą ożenię

Przebywanie z tobą jest dla kilkulatka najwspanialszą atrakcją. Ale kiedy ktoś odwraca uwagę mamy, zaczynają się kłopoty.

Na pewno nieraz byłaś obiektem zazdrości małego aniołka, np. gdy chciałaś porozmawiać przez telefon czy poczytać gazetę i, o zgrozo, przez chwilę nie zwracałaś na niego uwagi. A może po prostu zamyśliłaś się i na moment straciłaś z oczu cały świat. Taki stan na pewno nie miał szans trwać długo.

Małemu egocentrykowi w takich sytuacjach natychmiast wyrastają różki. Zaczyna wytrwale pojękiwać: „Mamo, pobaw się ze mną, poczytaj mi, jestem głodny”, albo próbuje wdrapać się na twoje kolana, wyrwać ci z ręki słuchawkę lub zasłonić małym ciałkiem swojego tatę, z którym akurat starasz się porozmawiać. Dla niego liczy się tylko jedno: żeby zwrócić na siebie uwagę mamy...

Kiedy dziecko obdarza rodzica zaborczą miłością?

Dzieci między 3. a 6. rokiem życia obdarzają intensywnym uczuciem rodzica płci przeciwnej. Gdy zapytasz 4-letniego chłopca: „Która dziewczynka najbardziej ci się podoba?”, odpowie: „Mama, i dlatego w przyszłości się z nią ożenię”. Często tej fascynacji towarzyszy zazdrość o uczucie, jakim darzą się rodzice. Zdarza się, że obrażony malec próbuje odciągać was, kiedy się całujecie czy przytulacie, albo wciska się między mamę i tatę, nadstawiając policzki, by to jego pocałować.

Czy faworyzowanie jednego z rodziców może negatywnie wpłynąć na przyszłe życie emocjonalne dziecka?

Te uczucia są zupełnie normalne i jeśli traktuje się je w sposób naturalny, przemijają. Ważne, by uświadomić sobie, że faworyzowanie jednego z rodziców nie wynika z uprzedzeń wobec drugiego, lecz jest czymś typowym na tym etapie rozwoju.
Nie odtrącaj względów malca, bo spotęgujesz tylko jego zazdrość i wzmocnisz przekonanie, że np. tata stanowi zagrożenie. Nie okazuj też dziecku nadmiernego zainteresowania np. odtrącając jego ojca, bo to z kolei może zniekształcić u chłopca obraz relacji rodzinnych. W późniejszym okresie dzieci zadzierzgają bliższy kontakt z drugim rodzicem, by po jakimś czasie powrócić do swojego pierwotnego wyboru.

O czym świadczy nadmierne zainteresowanie dziecka osobą mamy?

Myślenie dzieci w wieku przedszkolnym cechuje egocentryzm. Maluchy są przekonane, że cały świat kręci się wokół nich, że ich życzenia podzielają inni i do tego zawsze je spełniają. Mali chłopcy zwykle uwielbiają mamy i uważają je za najatrakcyjniejszy obiekt na świecie.
Jednocześnie pragną nimi zawładnąć jak każdą inną rzeczą. Kiedy odkrywają ograniczenia rzeczywistości, a także istnienie innych ludzi (również kobiet), fantazje te, szczególnie dotyczące małżeństwa z mamą, zanikają. Czasem walka o mamę jest także wyrazem rywalizacji z ojcem o to, kto zajmie dominujące miejsce w rodzinie. Bywa, że jest wyrazem żalu lub złości wobec drugiego rodzica. Warto wtedy spróbować zrozumieć potrzeby dziecka i popracować nad wzajemnymi relacjami.

Gdy tata w cieniu?

Dziecko powinno czuć, że więź, która łączy rodziców, jest silna. Wtedy łatwiej poradzi sobie z trudnymi uczuciami.

  • Nie monopolizuj opieki nad dzieckiem. Nawet jeśli w głębi serca jesteś zadowolona z tak intensywnych uczuć dziecka, uważaj, by podświadomie nie umacniać takiej postawy.
  • Pozwól dziecku uczestniczyć w niektórych waszych czułościach.
  • Obdarzaj pocałunkami i przytulaj, gdy dziecko próbuje was rozdzielać – nie poczuje się odtrącone.
  • Powiedz synkowi, że kochasz i jego, i tatę – po równo.
  • Pilnuj, by dziecko nadmiernie nie rozwijał swoich fantazji, wytłumacz, że nie może się z tobą ożenić, bo jesteś jego mamą. Powiedz, że jak dorośnie, poślubi inną, ładną panią.
  • Dbaj, by dziecko więcej czasu spędzało z ojcem. Ich stosunki staną się bardziej zażyłe, a chłopiec w końcu zrozumie, że nie może zająć miejsca taty, choć może być do niego podobny.

Zobacz też: 5 ważnych zdań, które trzeba mówić dziecku

Odpowiada ekspert: Małgorzata Ohme, wykłada w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie, specjalizuje się w psychologii rozwoju.

Histeria u dziecka – przyczyny, jak reagować?

Synek zakochany w mamusi
Pantermedia
Wychowanie
Zakochany w mamie synek - czy to jest normalne?
Najpierw nie mogłaś doczekać się pierwszego uśmiechu syna, pierwszego przytulenia i buziaka. A teraz, gdy twój mały chłopiec świata poza tobą nie widzi, boisz się, czy to normalne. Sprawdź, co robić z nadmiarem synowskiej miłości.

Od pewnego czasu syn nie pozwala ci porozmawiać przez telefon, chce byś przebywała tylko z nim. Gdy rozmawiasz z jego tatą, zabiega o uwagę, tylko tobie chce pokazać swe rysunki. Co więcej – obiecuje, że się z tobą ożeni. Z jednej strony cieszysz się, że cię kocha, ale z drugiej – siła tego uczucia sprawia, że czujesz się nieswojo, że ogarnia cię strach, czy nie popełniłaś jakiegoś błędu. Czy to kompleks Edypa w wydaniu dziecięcym?  Dlaczego dziecko faworyzuje mamę? Wiele dzieci, szczególnie chłopców między 3–6. rokiem życia, obdarza intensywnym uczuciem rodzica płci przeciwnej . Często związana jest z tym zazdrość o relację, jaka łączy rodziców. Faworyzowanie mamy nie wynika jednak z uprzedzeń wobec taty. Po prostu mama staje się najważniejsza, a tata schodzi na drugi plan. To naturalny etap dziecięcego rozwoju.  Czytaj też: Co dziecko chce ci powiedzieć Jak się zachować, gdy synek nadmiernie okazuje ci swoje względy? Jeśli dziecko ci się oświadcza –  spokojnie wytłumacz, że małżeństwo z tobą jest niemożliwe, bo jesteś jego mamą i masz już męża. Zapewnij synka, że gdy dorośnie, pozna wspaniałą osobę, z którą zechce spędzić życie. Jeśli próbuje stanąć między tobą a tatą – nie okazuj mu nadmiernego zainteresowania. To może zniekształcić u chłopca obraz relacji rodzinnych. Jeśli syn próbuje ci się przypodobać, kiedy tata jest obok – nie mów: „Tylko na ciebie mogę liczyć”. To zaburzy relacje między członkami rodziny i podkopie autorytet taty. Jeśli mówi, jak bardzo cię kocha – nie pytaj, kogo kocha bardziej - mamusię czy tatusia. Dziecko powinno wiedzieć, że podobnym uczuciem można obdarzać więcej osób - rodziców, rodzeństwo, ukochanego zwierzaka.  Jeśli syn chce spędzać czas tylko z tobą – okaż mu zainteresowanie, nie ignoruj go,...

rodzeństwo
fotolia.com
Wychowanie
Narodziny brata. Jak pogodzić opiekę nad niemowlakiem i starszym rodzeństwem
Wybitne psycholożki, prof. Anna Brzezińska oraz Małgorzata Ohme rozmawiają o tym, jak pogodzić opiekę nad rodzeństwem: niemowlęciem i starszym dzieckiem. Przeczytaj, co zrobić, żeby starszak nie poczuł się odrzucony po narodzinach brata lub siostry.

Od kiedy urodziłam drugie dziecko, mój 4-letni Adaś dziwnie się zachowuje. Chce jeździć w wózku, ssie palec, śpi z wieloma pluszakami, czasem nawet gaworzy jak niemowlę. Zdarza mu się nawet doprowadzić do płaczu młodszego brata, np. ciągnąc go za ucho lub szarpiąc za rękę. Staram się poświęcać mu czas, ale młodszy synek bardziej mnie przecież potrzebuje. Co mam zrobić? Anna z Sandomierza MO: Anna chyba nie do końca daje sobie radę. Czy naprawdę jest tak, że młodsze dziecko potrzebuje mamy bardziej niż starsze? To przecież starszemu świat wywrócił się do góry nogami i jemu jest trudniej. Niemowlę potrzebuje mamy, ale pewien czas może też spędzać z inną troskliwą osobą. Starsze dziecko zaś czuje się... No właśnie, jak? AB: ...porzucone, odsunięte. Gdy widzi, że mama spędza więcej czasu z rodzeństwem, często słyszy, że „ma się bawić samo”, „ma nie przeszkadzać”, „ma zrozumieć”, może czuć się nieszczęśliwe. Będzie wtedy starało się wszelkimi sposobami zwrócić na siebie uwagę rodziców. To, co robi synek Anny, świadczy o tym, jak rozsądnie myśli: skoro częściej zajmują się bezradnym maleństwem, to może i ja spróbuję taki być? MO: Ssąc palec czy jeżdżąc w wózku, Adaś chce być znów w centrum uwagi dorosłych. Udając malutkie dziecko, ma nadzieję, że odzyska troskę rodziców. Ale co się dzieje, gdy nie przynosi to efektu? Gdy rodzice nie dają się na to nabrać lub karcą starsze dziecko? AB: To znak, że nie rozumieją sensu tych zachowań. Choć nie ma w tym nic złego, że chcą, by ich dziecko zachowywało się dojrzale i rozumiało sytuację. Tymczasem starsza pociecha zaskakuje ich agresywnymi zachowaniami czy drobnymi złośliwościami wobec młodszego dziecka. Mimo wszystko, jest to racjonalne zachowanie: skoro poprzednie sposoby zwrócenia uwagi i odzyskania rodziców zawiodły, maluch poszukuje...

przedszkolak, chłopiec, dziewczynka, bunt, złość, gniewać się
Wychowanie
6 irytujących zachowań dziecka - sprawdź, jak sobie z nimi radzić
Z jednej strony niewinna, ukochana istotka, a z drugiej... No właśnie – kto? Zachowania małego dziecka nieraz wprawiają rodziców w osłupienie, zażenowanie, poczucie winy...

Jeśli właśnie analizujesz, jakie błędy popełniłaś , co przegapiłaś, a może zastanawiasz się nad wizytą u specjalisty, przeczytaj ten tekst. Zdarza ci się tęsknić do czasów, gdy twoje dziecko umiało tylko jeść, spać i zapłakać? Teraz potrafi znacznie więcej. Z dumą opowiadasz, jak buduje zdania, jeździ na rowerku i układa trudne puzzle. Wolisz jednak przemilczeć, że siorbie, ćlamie, bałagani, krzyczy i robi inne mniej chlubne rzeczy? Opowiemy o tym za ciebie. Czytaj też: 10 rad i mądrości, których lepiej nie słuchać Dziecko - wyjątkowy okrutnik „Mamo, dlaczego ta pani jest taka brzydka?” – dziecko teatralnym szeptem ocenia wygląd osoby, która czeka razem z wami na windę. Główkując nad odpowiedzią, żałujesz, że nie zdecydowałaś się wejść z dzieckiem i wózkiem pod pachą na ósme piętro schodami. Czy ono naprawdę nie rozumie, że sprawia w ten sposób komuś przykroś ć? Z czego to wynika: Choć dziecko przychodzi na świat wyposażone w empatię (płacze, kiedy płaczą inne dzieci), w wieku dwóch, trzech lat jego zachowaniami kieruje przede wszystkim ogromna ciekawość i chęć poznawania całego świata . To główny powód, dla którego dzieci zachowują się, zdaniem rodziców, okrutnie – rozgniatają biedronkę, zadają niestosowne pytania , liczą babci zmarszczki na twarzy. Co robić: Dopiero pięciolatki zaczynają sobie uświadamiać, że pewne zachowania, słowa sprawiają innym  ból. Wtedy budzi się w nich tzw. inteligencja moralna . Możesz spróbować wskrzeszać ją wcześniej, tłumacząc, co sprawia innym przykrość, nie licz jednak na jej duże przebłyski. Mały zaborczy adorator Nie pozwala ci porozmawiać przez telefon, chce, byś przebywała tylko z nim, a gdy przytulasz się do jego taty, zazdrośnie wciska się między was i odpycha ojca . Głośno deklaruje, że jak urośnie, to się z tobą ożeni....

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak