Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
maluch, farby, malowanie
Wychowanie

Niechęć do rysowania

Pedagodzy podkreślają, jak ważne dla rozwoju dziecka jest rysowanie. Co robić, gdy maluch nie chce rysować?
Agnieszka Galica - pedagog, terapeuta rodzinny i małżeński
mgr Agnieszka Galica
Konsultacja merytoryczna

Ula świetnie się rozwija, ma bogaty zasób słów, masę wiadomości. Niestety, próby namówienia jej na rysowanie to prawdziwa udręka. Czy warto zmuszać dziecko do tego tylko po to, żeby jego koślawy rysunek zawisł na przedszkolnej wystawie?
Marta z Błonia


Słowo „zmuszać” brzmi naprawdę groźnie, ale zachęcać do rysowania jak najbardziej warto.
Rysowanie to nie tylko forma ekspresji dziecka, ale też powolne przygotowanie do sztuki pisania liter. Przez rysowanie i malowanie dziecko wyrabia sprawność manualną i ćwiczy koordynację między ruchem rąk a wzrokiem. Ta sprawność jest nieodzowna, by osiągnąć sukces w szkole.

Przeczytaj także: co poza rysowaniem pomaga w rozwoju manualnym dziecka

Nauka rysowania nie powinna być jednak dla dziecka udręką. Warto z niej zrobić wspólną, rodzinną zabawę. Na początek proszę próbować zachęcać Ulę do malowania palcami, szerokim pędzlem, grubymi flamastrami oraz do dowolnego zestawiania kolorów i kształtów.
Najlepiej zacząć od rysowania na dużych płaszczyznach, np. na rozpiętym lub rozłożonym na podłodze papierze pakowym. Dobrze, by mała poczuła, że nie jest do niczego zmuszana, że rysowanie może być przyjemnością i że nikt nie będzie oceniał efektów.
Jeśli zrobicie z tego wspólną zabawę, córeczka szybko nabierze chęci do rysowania i jestem przekonana, że zarówno ona, jak
i Państwo będziecie naprawdę dumni, gdy w końcu zobaczycie jej dzieło na wystawie w przedszkolu.

Przeczytaj także: Gdy dziecko nie lubi rysować. 12 sposobów, by to zmienić.

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

dziecko, farby, malowanie, pianino
Fotolia
Rozwój dziecka
Kiedy warto dać dziecku kredki i farby do ręki?
Jak zachęcić dzieci do rysowania i twórczej kreacji, wyjaśnia Katarzyna Gruszczyńska, nauczycielka zajęć artystycznych, które prowadzi m.in. w warszawskim przedszkolu Akademia Sztuk Dziecięcych.

Kiedy można rozpocząć naukę rysowania z dzieckiem? Dziecko ma potrzebę podjęcia aktywności plastycznej już wtedy, kiedy nauczy się siedzieć stabilnie i operować rękoma nie poruszając całym ciałem (czyli mniej więcej pod koniec 1. roku życia ). Początkowo ćwiczenia polegają na samym obcowaniu z przyborami plastycznymi , później bardzo chętnie pozostawia ślady przy użyciu jedzenia czy kredek.  Swobodne działania plastyczne sprawiają dziecku ogromną radość, zwłaszcza w początkowym okresie życia, gdy dominuje u niego postrzeganie zmysłowe. Dziecko ma tak silną potrzebę zostawiania rozmaitych znaków i śladów, że jeżeli mu tego nie umożliwimy, będzie spontanicznie rysować kreski na ścianach i meblach. Warto więc zapewnić maluchowi wielki arkusz papieru, najlepiej na ścianie (by pozbyć się niewygodnego ograniczenia w postaci sztywnego siedzenia na krzesełku) i bawić się razem z nim. Kredki powinny mieć miękki grafit i dobrze "leżeć" w dziecięcej dłoni, tak by umożliwić pozostawienie wyraźnego i łatwego do narysowania śladu. Wygodnym narzędziem jest też gruby mazak.  Koncentracja małego dziecka łatwo ulega rozproszeniu, więc starajmy się wykorzystać każdą krótką chwilę, kiedy akurat ma ochotę gryzmolić. Dobrym pomysłem jest również stworzenie kącika do prac plastycznych , gdzie zawsze powinien znajdować się papier i kredki. Nigdy nie wiadomo, kiedy młody artysta będzie miał wenę. Czy w początkowym okresie warto zwracać uwagę na dobierane przez dziecko kolory? Warto wiedzieć, że przynajmniej do ukończenia 1. roku życia dziecko wybiera kolory kontrastowe , stąd często skłania się ku kolorowi czarnemu. Nie ma to nic wspólnego z jego stanem emocjonalnym. Podsuńmy mu takie barwy , jakimi lubi się posługiwać.  Polecamy: Jak nauczyć dziecko rozpoznawania kolorów? Kiedy rysunki dziecka zaczną stawać się...

szlaczki – dziecko rysuje
Adobe Stock
Gry i zabawy
Jak przygotować dziecko do nauki pisania?
Pamiętasz z pierwszej klasy rysowanie w nieskończoność szlaczków? Przeplatające się figury geometryczne, np. kółka i kwadraty albo bardziej skomplikowane: słoneczka i grzybki? To ważny element nie tylko nauki pisania, ale i rozwoju dziecka! Dowiedz się, dlaczego przedszkolak powinien wykonywać ćwiczenia polegające na rysowaniu i jak mu w tym pomóc.

Nauka pisania odbywa się na trzech etapach: przygotowawczym, właściwej nauki pisania oraz doskonalenia umiejętności. Pierwszy etap dobrze jest rozpocząć, zanim dziecko pójdzie do szkoły. Zwykle w przedszkolach odbywają się zajęcia tego typu. Jednak dzieci pozostające w domu aż do czasu pójścia do zerówki, powinny ćwiczyć sprawność rąk w domu . Dzięki temu będą gotowe nauki pisania w szkole. Gotowość tę twoja pociecha musi dopiero wykształcić poprzez odpowiednie ćwiczenia. A ty możesz mu w tym pomóc!   Jak przygotować dziecko do nauki pisania Ćwiczenia ogólnej sprawności ruchowej Ćwiczenia sprawności manualnej Ćwiczenia grafomotoryczne Po co to wszystko? Jak wspomagać dziecko w ćwiczeniach grafomotorycznych? Jak przygotować dziecko do nauki pisania Bardzo ważne jest rozwijanie sprawności motorycznej dziecka. Gotowość do nauki pisania polega na prawidłowej koordynacji ruchów całej ręki: ramienia, przedramienia, nadgarstka oraz palców. Wbrew pozorom zadanie to nawet dla 6-7 letniego dziecka bywa jeszcze ciągle trudne. I takie będzie nadal, jeśli nie będzie sprawne ogólnie. Zobacz: Hulajnogi dla dwulatka od 70 do 400 zł Ćwiczenia ogólnej sprawności ruchowej ćwiczenia równowagi (chodzenie po linii, krawężniku), chodzenie i bieganie ze zmianą kierunku na sygnał kształtowanie orientacji kierunkowej związane ze słuchem (skąd dochodzi głos?) zagadki ruchowe: Jak porusza się kot? Jak chodzi niedźwiedź itp. zabawy zręcznościowe (rzucanie i chwytanie przedmiotów, gra w bierki, kręgle, pchełki, skakanie na jednej nodze, przeskakiwanie przeszkód, skoki na skakance) Celem tych ćwiczeń jest to, aby dziecko nauczyło się celowo używać mięśni – napinać te niezbędne do wykonania konkretnego ruchu i rozluźniać te, których praca nie jest konieczna do jego wykonania. Zobacz: Rowerki biegowe trójkołowe...

dziecko, kredki, rysować
Wychowanie
Tajemnice dziecięcych rysunków
Co można wyczytać z dziecięcych rysunków? Rąbka tajemnicy uchyla psycholog Maria Ligęza, która zajmuje się interpretowaniem i analizą rysunków dziecięcych.

Poprzez swoje rysunki (czyli przez to, CO i JAK rysuje) dziecko wyraża swe emocje , mówi o własnych przeżyciach, ukazuje swój stosunek do siebie i do najbliższych, prezentuje swoją wiedzę o świecie. Przyglądając się jego pracom, można się naprawdę wiele o tym wszystkim dowiedzieć. Czy powinniśmy obserwować rysunki dzieci? W książkach, pismach, w internecie można znaleźć testy rysunkowe (np. Postaci Ludzkiej, Drzewa, Rodziny) wykorzystywane przez psychologów. Wydają się proste: daj dziecku kartkę i kredki, a poznasz jego emocje („No tak, ciemna kredka – jest smutne”) lub to, co dzieje się w domu („Smyk pominął tatę, to znaczy, że go nie kocha?”). – To nie tak! – ostrzega dr Ligęza. – Interpretacja rysunków wymaga doświadczenia i wiedzy. Bawiąc się w psychologa, można wyciągnąć błędne wnioski (np. uznać, że maluch ma zaburzenia rozwojowe ), a nawet skrzywdzić kogoś z jego otoczenia (np. uznając, że dziecko jest ofiarą przemocy). Czy w takim razie nie warto samemu przyglądać się rysunkom? Nie tylko warto, ale trzeba! I koniecznie też trzeba rozmawiać o nich z dzieckiem. Nie wolno tylko przypierać malca do muru („Dlaczego to narysowałeś? No powiedz!”). Jeśli powtarza się w nich coś niepokojącego, lepiej pokazać je psychologowi. Co powinno niepokoić rodziców w rysunkach dzieci? Niechęć do rysowania. Może mieć wiele przyczyn (od niedelikatnych uwag dorosłych typu: „To ma być pies?”, po różnego rodzaju kłopoty z motoryką rączki). Dziecka nie wolno zmuszać, ale warto je zachęcać (świetnie działa towarzystwo mamy, która rysuje razem ze smykiem). Wiele trzy-, czterolatków niechętnie rysuje, bo wolą biegać, skakać i trudno im skupić się nad kartką papieru. Z czasem jednak przekonują się do tego zajęcia. Może to właśnie wasz przypadek? Opóźnienie w stosunku do rówieśników....

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak