dzieci, malowanie
Panthermedia
Gry i zabawy

Rozwój zdolności manualnych dziecka

Zanim dziecko nauczy się pisać i wiązać sznurówki na piękne, równe kokardki, musi sprawić, aby rączki były mu posłuszne.

Gdy twój przedszkolak był niemowlęciem, zupełnie nie panował nad rękami: ruszał nimi bezładnie i odruchowo zaciskał palce na wszystkim, co dotknęło wnętrza dłoni.
Z czasem nauczył się sięgać po grzechotkę, uderzać klockiem o klocek i podnosić z ziemi nawet okruszki. Teraz prawdopodobnie twój smyk potrafi już narysować kółko (niekształtne, ale jednak) i z pasją zabazgruje kolejne kartki. To bardzo dużo, jednak zanim zacznie rysować domki z kwiatkami w doniczkach i pisać „Kocham cię, mamusiu”, musi jeszcze poćwiczyć. Co mu pomoże w rozwoju?

ZABAWA. Np. budowanie zamków z klocków, turlanie piłki, gra w kręgle, ubieranie lalek, rozkładanie autek na części, robienie korali z makaronu czy guzików, przesuwanie pionków na planszy i wszelkie inne wymagające manipulacji zabawy. Dziecko robi to, co lubi najbardziej, a przy okazji trenuje umiejętności, które przydadzą mu się później podczas  nauki pisania i nie tylko: doskonali koordynację oko–ręka (stawiając klocek na klocku czy zakładając misiowi sweterek, jego mózg musi zgrać informacje dostarczane przez oczy z pracą rąk), ćwiczy precyzję i cierpliwość oraz uczy się planowania kolejnych ruchów.
NASZA PROPOZYCJA. Zgniećcie gazety w kule i urządźcie sobie wojnę na papierowe śnieżki – zgniatanie wzmacnia mięśnie palców, a celowanie w mamę ćwiczy koordynację oko–ręka.

RYSOWANIE. A także malowanie, lepienie oraz inne zabawy plastyczne. Proponując takie zajęcia, pamiętaj, że zbyt wysoko ustawiona poprzeczka może malca zniechęcić. Nie rzucaj swojego przedszkolaka na głęboką wodę i nie zmuszaj go do rysowania szlaczków czy kolorowania niewielkich obrazków. Zacznij od zachęcenia go do malowania (także palcami) po dużych powierzchniach (np. po brystolu), robienia „pieczątek” otwartymi dłońmi, malowania wielkich kartonowych pudeł itd. Koniecznie kup mu plastelinę albo ciastolinę – lepienie wzmacnia dłonie.
NASZA PROPOZYCJA. Dziecku znudziło się rysowanie? Zróbcie skrzynkę na listy (pudełko po butach plus czerwona farba), narysujcie mapę (koniecznie zaznaczcie krzyżykiem miejsce, w którym ukryty jest skarb) albo miasto (z ulicami i parkingami  dla resoraków). Dziecku prawdopodobnie spodoba się także możliwość wymalowania wąsów (farbkami do twarzy lub kosmetykami) na twojej twarzy.

Ekspertka radzi, jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola [WIDEO]

przedszkole, przedszkolak, edukacja przedszkolaka
Panthermedia
Edukacja
Co robią dzieci w przedszkolu?
Zapytaliśmy o to osobę, która pracuje z dziećmi od dwudziestu lat – Annę Zioło, dyrektorkę wrocławskiego „Zielonego Przedszkola”.

Co dzieci robią w przedszkolu? samodzielnie jedzą . Przy okazji uczą się dobrych manier i nabierają wprawy w posługiwaniu się sztućcami. Samodzielność trenują także przy wielu innych okazjach, np. gdy same się ubierają albo sprzątają po zabawie. Sprawdź , czy twoje dziecko wie, jak się właściwie zachowywać.   zaprzyjaźniają się z książkami. Słuchając czytanych przez nauczycielkę bajek, nie tylko poznają przygody Muminków czy Jasia i Małgosi, ale także rozwijają wyobraźnię , zdobywają wiedzę o świecie, poszerzają słownictwo, ćwiczą koncentrację itd. Podczas przedstawień, gdy same wcielają się w bajkowe postaci, ćwiczą pamięć, uczą się pokonywania tremy, interpretacji tekstu, wyrażania uczuć za pomocą gestów i tego, że nie zawsze można grać główną rolę. układają puzzle, grają w gry planszowe, bawią się klockami. Bawiąc się, uczą się wielu rzeczy, m.in. wytrwałości w dążeniu do celu czy przestrzegania reguł. Rozwijają również spostrzegawczość, koordynację oko–ręka oraz trenują wiele innych umiejętności, które są potrzebne do nauki czytania i pisania. bawią się z innymi dziećmi. A przy okazji uczą się, że warto mieć przyjaciela, że nie zawsze można wygrywać, że razem jest weselej, że dobre pomysły zawsze są w cenie itd. A także tego, że kłótnia nie oznacza końca świata – można się przecież pogodzić! badają, eksperymentują, doświadczają. Dzięki temu dowiadują się mnóstwa rzeczy o przyrodzie, technice i wszystkim, co je otacza. Uczą się także wyciągania wniosków, logicznego myślenia itd. Przekonują się, że warto wiedzieć więcej, a świat to pasjonujące miejsce, które najlepiej poznaje się wszystkimi zmysłami. rysują, malują, lepią zwierzątka z plasteliny. Dzięki temu sprawiają, że ich dłonie z dnia na dzień stają się bardziej posłuszne i lepiej przygotowane do nauki...

rysunki dziecka, kłopoty z rysowaniem
Fotolia
Wychowanie
Dlaczego tak brzydko rysuje?
Myślałaś, że twój kilkulatek będzie chętnie rysować, a jego dzieła ozdobią przedszkolne tablice. Tymczasem dziecko nawet nie chce dotykać kredek, a jeśli już bierze je do rączki, na kartce widać tylko bazgroły. Co zrobić, gdy dziecko jest słabsze manualnie? Odpowiada pedagog Agnieszka Galica.

Moja córka ma cztery lata. Rok temu nie chciała nawet wziąć kredki do ręki. Teraz jest poprawa, ale Oliwka tylko bazgrze... Prace innych dzieci są piękne. Czy powinnam się  martwić? Monika z Konina Być może Pani córeczka jest trochę słabsza manualnie, ale proszę się nie denerwować, powinna to powoli nadgonić. Rysowanie to dla dziecka nie tylko zabawa, ale także ćwiczenie sprawności oraz koordynacji ręka-oko. Skoro Oliwka niechętnie rysuje, proponuję inne zabawy: Malowanie dłońmi na dużych arkuszach papieru. Wystarczy kupić nietoksyczne farbki przeznaczone do malowania rękami i duże arkusze papieru. Przyda się także fartuszek ochronny, który zabezpieczy ubranko przed zabrudzeniem. Czytaj też: Jesienne zabawy – 6 zabaw rozwijających małe rączki Wylepianie obrazków z plasteliny. Taka technika doskonale poprawia zdolności manualne. Lepienie z ciasta. Dzieci lubią pomagać w pracach kuchennych, a przy okazji poprawiają sprawność rączek. Układanie puzzli. Trzeba dobrać je do wieku dziecka, bo zbyt trudne zniechęcą malca do zabawy. Sprawdź też: Wybieramy puzzle dla przedszkolaka Dokańczanie rysunku , który rozpoczęła mama. Wycinanki-naklejanki. Można skorzystać z wydzieranek z gazet lub kolorowego papieru. Proszę pamiętać, że należy chwalić dziecko, nawet za niezbyt udane dzieła, by mogło doświadczyć sukcesu i budować swoje poczucie wartości. Czytaj też: Dziwne rysunki dzieci – czy powinny niepokoić?

jak narysować choinkę
Adobe Stock
Gry i zabawy
Jak narysować choinkę świąteczną - instrukcja krok po kroku
Jak łatwo narysować ładną choinkę? Przedstawiamy najprostszą instrukcję! Rysunek stworzysz w zaledwie kilku ruchach.

Jak się rysuje choinkę? Nie jest to wcale takie trudne, zwłaszcza z naszymi wskazówkami! Bez choinki nie ma prawdziwych świąt! Dlatego koniecznie naucz się jak narysować choinkę swojemu dziecku. Nasza instrukcja jest arcyprosta - dzięki niej opanujesz sztukę jak narysować choinkę w kilku krokach. W oczekiwaniu na święta możesz zaproponować maluchowi rysowanie choinki, ale nie tylko! Świetna propozycją będzie również kolorowanie choinki lub wykonanie jej z szyszek . Takie świąteczne drzewko zrobicie też ze słomek .  Jak naszkicować choinkę? Wybrałyśmy dla was bardzo prosty sposób na narysowanie choinki. Jego pierwszym etapem jest narysowanie kształtu drzewka, a następnie dorysowanie na nim linii gałęzi. Tłumaczymy, jak narysować choinkę krok po kroku: Jak narysować choinkę – krok 1 Jak się rysuje choinkę – krok 2 Jak narysować choinkę - krok 3 Jak się rysuje choinkę – krok 4 Jak narysować choinkę – krok 1 Narysowanie choinki zacznij od naszkicowania jej konturu w postaci stożka. Stożek przedziel czterema poziomymi liniami.   Jak się rysuje choinkę – krok 2 Narysuj pień choinki, w kształcie prostokąta lekko zwężającego się ku górze.   Jak narysować choinkę - krok 3 Wzdłuż poziomych linii drzewka narysuj kształt gałązek.   Jak się rysuje choinkę – krok 4 To już czysta przyjemność – zostało kolorowanie choinki .   Choinka do narysowania a rozwijanie umiejętności dziecka Prawda, że to było proste? Pamiętajcie, że wspólne rysowanie nie tylko rozwija zdolności manualne dziecka , ale jest również bardzo fajnym sposobem spędzania z nim czasu i wzmacnianiem więzi rodzinnych. Rysowanie zachęca do: rozwoju wyobraźni i kreatywności dziecka, pomaga...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Zmiany w Kodeksie pracy ważne dla rodziców [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Prawo i finanse
Zmiany w Kodeksie pracy  ważne dla rodziców w 2023 roku [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Luiza Słuszniak
wniosek 500 plus 2022
Prawo i finanse
Wniosek 500 plus 2023 – od kiedy? Jak go złożyć przez internet?
Magdalena Drab
wiersz o zimie
Gry i zabawy
Wiersz o zimie: 7 zimowych wierszyków dla maluchów i przedszkolaków
Agnieszka Majchrzak
karnawał
Aktualności
Karnawał – kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku, najciekawsze zwyczaje
Ewa Janczak-Cwil
Sanki dla dzieci
Zakupy
Sanki dla dzieci: z oparciem, drewniane i plastikowe. Jakie sanki dla niemowlaka?
Milena Oszczepalińska
ferie kiedy
Aktualności
Ferie zimowe – terminy dla województw w 2023 roku
Luiza Słuszniak
urlop macierzyński
Prawo i finanse
Urlop macierzyński 2023 – zasady, zmiany w związku z dyrektywą unijną
Ewa Janczak-Cwil
szczęśliwe imiona dla dziewczynek
Imiona
Szczęśliwe imiona dla dziewczynek: imiona oznaczające i przynoszące szczęście. Lista
Magdalena Drab
matura 2023 zmiany
Edukacja
Matura 2023: zmiany. Matematyka, polski, angielski – egzamin będzie łatwiejszy
Magdalena Drab
miód na przeziębienie
Zdrowie
Miód na przeziębienie – jaki jest najlepszy?
Małgorzata Wódz
AMR, jak często kąpać noworodka
Noworodek
Jak często kąpać noworodka: co ile dni kąpać latem i zimą? Zalecenia
Magdalena Drab
maski karnawałowe dla dzieci
Gry i zabawy
Maski karnawałowe dla dzieci: jak zrobić (krok po kroku) + maski do druku
Karolina Stępniewska
sposoby na zaparcia w ciąży
Zdrowie w ciąży
Sposoby na zaparcia w ciąży: najlepsze są te domowe i naturalne
Sylwia Niemczyk
kalendarz szczepień 2022
Zdrowie
Kalendarz szczepień 2023: szczepienia obowiązkowe i zalecane [PROGRAM SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH] ​
Luiza Słuszniak
Królik dla niemowlaka
Dieta
Królik dla niemowlaka: jak go przygotować, od kiedy można go podać [PLUS PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Ząbkowanie dziecka
Zdrowie
Ząbkowanie dziecka – kiedy się zaczyna, ile trwa i jakie są objawy?
Magdalena Drab
Dodatki do zasiłku rodzinnego
Prawo i finanse
Dodatki do zasiłku rodzinnego 2023: ile wynosi dodatek szkolny, rehabilitacyjny i na dziecko niepełnosprawne?
Joanna Biegaj
kosmetyki na cellulit i rozstępy po ciąży
Mama
Sprawdzony sposób na piękną skórę po ciąży. Znikną rozstępy, cellulit i flabby skin
Barbara Daszuta