Reklama

Każde dziecko można wychować na geniusza. Choć wielu rzeczy dziecko uczy się samo, obserwując, co się wokół niego dzieje, to możesz go wspierać poprzez zabawę. Zobacz nasze pomysły na łatwe i rozwijające zabawy z dzieckiem.

Reklama

Zabawy na pierwsze pół roku życia dziecka

Zacznij bawić się z dzieckiem od pierwszych dni życia.

Podawaj mu zabawki – kolorowe, o atrakcyjnych kształtach. Włóż mu do rączki grzechotkę i zademonstruj, jak nią poruszyć. To pierwsze ćwiczenia koordynacji ruchów.
Często mów do dziecka. Zwłaszcza przy codziennych czynnościach, np. przewijaniu, karmieniu. Wkrótce zacznie kojarzyć poszczególne słowa.
Ucz je słuchania. Śpiewaj mu piosenki, szeptem opowiadaj bajeczki.
Reaguj na "zaczepki". Gdy maluszek zaczyna głużyć, uśmiechnij się i odpowiedz mu.

Zobacz, jak przebiega rozwój mowy u dziecka

Zabawy na drugie półrocze życia dziecka

Smyk jest coraz bardziej zainteresowany światem. Dlatego:

• Pozwól mu rzucać przedmiotami. Dziecko poznaje w ten sposób związek między swoim działaniem a skutkiem, jaki ono wywołuje.
• Mów poprawnie. Nie sepleń, nie zdrabniaj – dziecko musi poznawać normalne brzmienie wyrazów.
• Na spacerze opowiadaj o tym, co widzisz. Pokazuj przedmioty i nazywaj je. Czasem zadawaj mu pytania ("Czy to był samochód?").
• Oglądajcie książeczki. Z obrazkami! Objaśniaj, co na nich widać. Najlepiej, gdy przedstawiają pojedyncze, dobrze znane mu przedmioty.

Zobacz ciekawe książeczki dla niemowlaka

Jak wspierać rozwój mowy niemowlaka, radzi logopeda.

[CMS_PAGE_BREAK]

Zabawy, gdy dziecko skończy rok

Możecie już przejść do bardziej skomplikowanych zadań:

• Proponuj zabawy paluszkowe, np. "Sroczka kaszkę warzyła". Dziecko uczy się panowania nad rączkami, ćwiczy koordynację.
Daj mu pojemniki różnej wielkości. Będzie godzinami wkładał jeden w drugi. Może też napełniać i opróżniać kubeczki z wodą lub klockami.
• Przy każdej okazji rozmawiaj z dzieckiem. Mów powoli, wyraźnie. Opowiadaj o prostych rzeczach, często powtarzaj te same słowa. I dużo mu czytaj.
• Pytaj, gdzie są znane mu przedmioty, np. jego łóżeczko. Jeśli nie będzie umiał odpowiedzieć, zrób to za niego. Przy kolejnej próbie na pewno mu się uda.
• Zainteresuj go rysowaniem i lepieniem. Nawet mazanie kredką po kartce to świetne ćwiczenie dla mózgu dziecka.

Sprawdź, jak się bawić w rysowanie

Czytanie - zawsze i wszędzie!

Im wcześniej zaczniesz czytać dziecku, tym większa szansa, że szybciej zacznie mówić, a z czasem samo sięgnie po książki. Krótkich, rytmicznych wierszyków dziecko możesz słuchać, gdy skończy cztery miesiące. Już wtedy mózg dziecka zapisuje wszystko, co do niego dociera. Niemowlę uspokojone równomiernym, ciepłym tonem twojego głosu będzie uczyło się koncentracji na jednym bodźcu. Im bliżej drugich urodzin, tym lepsze będą krótkie bajki z kolorowymi ilustracjami.

Recenzje najnowszych książek dla dzieci znajdziesz na blogu Czytam dziecku codziennie

Dziecko kochane jest mądrzejsze!

Nawet geniusz potrzebuje miłości mamy. Dlatego:

• SŁUCHAJ MALCA CIERPLIWIE. Nie poganiaj go i nie zbywaj, gdy mozolnie próbuje Ci coś przekazać.
• NIE STROFUJ DZIECKA, GDY ROBI BŁĘDY. Wystarczy, jeśli serdecznym tonem poprawnie powtórzysz źle wypowiedziany przez niego wyraz lub dobrze ułożysz klocki.
• CHWAL GO Z CAŁYCH SIŁ. Ciesz się z każdego słowa, krzywo narysowanej kreski czy klocka, który trafił do odpowiedniego otworu w sorterze.
• POZWALAJ NA SAMODZIELNOŚĆ. To zachęca malucha do zdobywania umiejętności.

Zobacz też, najlepsze menu dla geniusza

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama