Dobre gry komputerowe mogą stać się uzupełnieniem tradycyjnej edukacji kilkulatka i wielką frajdą. Jak wybrać to, co dla malucha najlepsze? Jak pomóc mu mądrze poruszać się w wirtualnym świecie?

Reklama

3 zalety grania na komputerze

• Gry komputerowe ćwiczą rękę
Operowanie myszką i obsługa klawiatury, rysowanie, kolorowanie na ekranie rozwija koordynację ręka-oko. Będzie ona potem niezbędna twojemu dziecku, gdy zacznie uczyć się pisać. Klawiatura to także wymarzone narzędzie do nauki literek, natomiast joystick i klawisze strzałek ułatwiają rozpoznawanie prawej i lewej strony, orientację w przestrzeni.

Zobacz też, jak przygotować dziecko do szkoły

• Gry komputerowe uczą koncentracji
Zabawy przy komputerze pomagają też ćwiczyć koncentrację, spostrzegawczość i analityczne myślenie. Niektóre rozwijają zdolności plastyczne, inne – matematyczne. Dają także możliwość zapoznania się ze światem roślin, zwierząt, z budowlami i innymi krajami. A wiedza, jaką przekazują, bywa bogatsza od tego, co sami potrafimy dziecku opowiedzieć.

Zobacz też, jak gry komputerowe poprawiają refleks dziecka

Zobacz także

• Gry komputerowe zbliżają dziecko i rodzica
Nowoczesne zabawy wcale nie muszą być nudne dla ciebie. Wspólne granie dostarcza rozrywki obu pokoleniom. A może przy okazji i ty nauczysz się czegoś nowego? Albo twój autorytet wzrośnie w oczach dziecka, gdy jako jedyna pokonasz np. groźnego przeciwnika?

Zobacz też, w czym komputer pomaga dziecku

[CMS_PAGE_BREAK]

3 ważne ostrzeżenia przed komputerem

• Dziecko nie może samo surfować w internecie
Internet obfituje w witryny, na których dziecko może rozsądnie spędzać czas. Jednak nie powinno po nim surfować samo! Możesz utworzyć dla malucha oddzielny profil z podwyższonym poziomem zabezpieczeń, umożliwiającym wchodzenie wyłącznie na wybrane, bezpieczne strony. Bądź też zawsze obok, gdy dziecko zajmuje się zabawą w internecie – gra, próbuje pisać kartkę elektroniczną do babci czy np. rozmawia przez komunikator z kuzynem. Przedszkolak ma za słabo rozwiniętą zdolność krytycznego myślenia, żeby właściwie ocenić prawdomówność osób, z którymi się kontaktuje.

Zobacz, co robić, by dzieci były bezpieczne w sieci

• Bardzo ważny jest umiar w graniu w gry komputerowe
Gry nie mogą być dla kilkulatka jedynym ani podstawowym sposobem na zabawę i naukę. Najciekawsze przygody na ekranie nie zastąpią rysowania na papierze, czytania książeczek, zabaw z rodzicami. Zdaniem psychologów dziecko w wieku 3–6 lat nie powinno korzystać z komputera dłużej niż przez 20 minut dziennie. Pilnuj tego. W przypadku starszego przedszkolaka sprawdzi się umowa, spisana przez ciebie, podpisana przez dziecko i powieszona w widocznym miejscu. Czasami jedynym sposobem jest nastawienie budzika – umów się z dzieckem, że gdy alarm zadzwoni, ma odejść od gry. Ale pozwól mu ją dokończyć – o ile nie trwa to zbyt długo. Pamiętaj też o dobrym oświetleniu i prawidłowej postawie przy komputerze (krzesło i biurko dostosowane do wzrostu dziecka).

Sprawdź, czy inne cyberzabawki są dla dziecka bezpieczne

• Gry komputerowe muszą być dobrze dobrane
W Polsce wciąż nie istnieje jednolity system oznaczeń wiekowych gier, ale większość producentów podaje zalecenia na opakowaniach – trzymaj się tego. Nie kupuj przedszkolakowi gier komputerowych, które zawierających sceny przemocy. Dziecko nie potrafi oddzielić świata gry i towarzyszących grze emocji od rzeczywistości. Może się zdarzyć, że zacznie naśladować zachowania, które zobaczyło w komputerze. Już u uczniów młodszych klas szkoły podstawowej często obserwuje się objawy uzależnienia od komputera (a zaczyna się to zwykle wcześniej!). Dbaj o to, by granie nie było podstawowym zajęciem dziecka. Jeśli zauważysz, że dziecko, pozbawione możliwości zabawy na ekranie, okazuje rozdrażnienie, nie potrafi się skupić, opowiada obsesyjnie tylko o grach, ogranicz mu czas przed komputerem. A najlepiej w ogóle nie włączaj go dziecku przez kilka najbliższych tygodni.

Zobacz, co oznaczają symbole PEGI na grach komputerowych

Konsultacja: Maria Kowalska, psycholog

Reklama



Reklama
Reklama
Reklama