Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
mama, dziecko, kuchnia, pomagać
Wychowanie

Czy twoje dziecko kiedyś ci pomoże - zależy od ciebie

Pomaganie innym może być bardzo przyjemne. Pozwól dziecku poznać to uczucie. To od ciebie zależy, czy twoje dziecko nie przejdzie obojętnie obok osoby, która potrzebuje pomocy.
Julita Wojciechowska - psycholog
dr Julita Wojciechowska
Konsultacja merytoryczna

Gdy pomagasz innym, pomagasz swojemu dziecku. Angażując je w działania charytatywne, uwrażliwiasz na cudze problemy i rozwijasz empatię. Te cechy sprawią, że w przyszłości lepiej odnajdzie się w społeczeństwie niż myślące tylko o sobie maluchy.

Najpierw jestem egoistą
Dzieci do drugiego, trzeciego roku życia są skoncentrowane na sobie, trudno oczekiwać od nich oddawania innym własnych zabawek, dzielenia się ciasteczkami. Do takich odruchów serca muszą dojrzeć. Około trzecich urodzin pojawiają się pierwsze sygnały, że są w stanie rozumieć uczucia innych. Smucą się, gdy płacze kolega, przytulają mamę, gdy skarży się, że boli ją głowa. Cztero-, pięciolatki chętnie przygotowują prezenty dla bliskich i potrafią się dzielić. Starszaki świadomie i chętnie włączają się w pomoc słabszym i potrzebującym, a czasem same ją inicjują. Będą to robić jeszcze chętniej, gdy rodzice dadzą dobry przykład.

Dawania muszę się nauczyć
Aby zaszczepić w dzieciach potrzebę pomagania innym, nie wystarczy tylko wrzucać pieniądze do puszki. Maluchy potrzebują bardziej namacalnych i rozłożonych w czasie działań. Możecie razem przygotować ubrania dla potrzebujących – maluch pomoże ci je wybierać, układać, pakować, a ty przy okazji opowiesz mu, że to wszystko trafi do ludzi, których rzeczy są teraz zniszczone np. przez powódź. Przed świętami wybierzcie się razem do sklepu po produkty spożywcze, które oddacie w ramach zbiórki żywności dla potrzebujących. Takie działania lepiej zapadają w pamięć dziecka. Dobrą lekcją cieszenia się radością innych jest przygotowywanie z dzieckiem prezentów, np. dla taty na urodziny, dla babci z okazji imienin, ale również dla maluchów, które zaprosicie do domu na przyjęcie urodzinowe.

Nie zabieraj mi zabawek
Nawet całkiem małe dzieci przywiązują wagę do tego, co do nich należy. Mają prawo mieć swoje ulubione zabawki, przytulanki, którymi nie chcą się z nikim dzielić. Nie zmuszaj kilkulatka, by oddał innym dzieciom swoje niemowlęce książeczki, skoro teraz czytacie tylko książki dla przedszkolaków. Możesz jedynie złożyć taką propozycję i poczekać, aż dziecko do niej dojrzeje. Zabieranie zabawek po to, by oddać je innym dzieciom, może zaburzyć emocjonalny rozwój dziecka i wzbudzić w nim przekonanie, że nie zasługuje na to, by coś do niego należało.

Cudze nieszczęście może mnie przestraszyć
Czasem maluch może się bać, np. cudzego kalectwa. Nie zmuszaj go, by podszedł z tobą do inwalidy, którego się boi. W domu spokojnie opowiedz, na czym polega niepełnosprawność i dlaczego nie można być wobec niej obojętnym. Łatwiej to zrozumieć dzieciom, które mają niepełnosprawnych kolegów czy chodzą do przedszkola integracyjnego. Posyłanie dziecka do takiej placówki pomoże ten problem oswoić. Nie wdawaj się w rozmowie z dzieckiem w drastyczne szczegóły i zapewnij je, że dołożysz starań, aby ono nie znalazło się w sytuacji, o której mowa.

Histeria u dziecka – przyczyny, jak reagować?

mama dziecko idą do szkoły
Fotolia
Aktualności
25 czynności, które mama robi przed 9. rano!
Pamiętasz jeszcze te leniwe poranki, kiedy budziły Cię promienie słońca, zapach parzonej kawy i poczucie, że jesteś absolutnie wyspana? Nie? To tak jak my ;-)

Ach miło jest powspominać te wspaniałe chwile, kiedy w niedzielny poranek człowiek nigdzie się nie spieszył, a lenistwo było wskazane po całym tygodniu ciężkiej pracy... Dziś życie wygląda zupełnie inaczej, bo te prace, które musisz wykonać w ciągu dnia, często robisz zanim wstaną dzieci. Najgorsze są dni, kiedy dzieci idą do szkoły, a ty do pracy . Ilość czynności, które musisz wykonać, zanim wyjdziecie z domu, jest zatrważająca! To tylko 25 zadań ;-) 1.Budzisz dzieci - albo one ciebie. 2. Idziesz nastawić ekspres do kawy . 3. Budzisz starsze dzieci jeszcze raz – rzadko się zdarza, by wstały po pierwszej  prośbie. 4. Wybór ubrania – po ostrych negocjacjach czy spiderman będzie dziś lepszy od batmana , pomagasz dzieciom się ubrać. 5. Wspólne siusianie (dzieci uwielbiają towarzyszyć ci w łazience). 6. Robisz śniadanie , oczywiście inne dla każdego dziecka, bo jedno nie lubi jajek, a drugie nie zje płatków z mlekiem (nie zapomnij o właściwych kolorach kubków i talerzy). 7. Bierzesz najszybszy prysznic na świecie. 8. Wybór ubrania i układanie włosów – masz na to 5 minut. 9. Czeszesz włosy dzieci – przy krzykach i marudzeniu. 10. Sprawdzasz czy umyły ręce, zęby i buzie. 11. Szykujesz wszystkim 2.śniadanie. 12. Starasz się ogarnąć kuchnię po wspólnym śniadaniu. 13. Zbierasz piżamy i inne ciuchy porozrzucane po całym domu. 14. Nastawiasz zmywarkę. 15. Przyłapujesz synka, że zamiast szykować plecak gra na playstation. 16. Sprawdzasz, czy wszyscy zabrali książki, jedzenie, picie i prace domowe. 17. Odnajdujesz w plecaku syna ważny list od wychowawcy, który pilnie oczekuje odpowiedzi. 18. Szukasz torebki i kluczyków. 19. Szukasz także ukochanej zabawki córki, która z pewnością nie pójdzie bez niej do przedszkola. 20. Zastanawiasz się, czy wypiłaś kawę, którą robiłaś wcześniej i nastawiasz kolejny raz ekspres....

dzieci, przytulać, chłopiec, dziewczynka
Wychowanie
Pomaganie – jak go nauczyć, by dziecko było wrażliwe?
Chciałabyś, aby twoje dziecko było szczęśliwe? Naucz je pomagać innym. Życzliwość, umiejętność okazywania dobrych uczuć to świetny posag na przyszłość.

Dziecko nie przychodzi na świat z umiejętnością pomagania. Ale można je tego nauczyć. Wystarczy wzmacniać te zachowania, podczas których dziecko robi coś dobrego dla innych. I choć pomagamy bezinteresownie , uwrażliwienie na cudze problemy może przynieść wymierne korzyści. Bo empatia , życzliwość , wrażliwość służą budowaniu więzi między ludźmi. Dzieci, które nie przechodzą obojętnie obok cudzego nieszczęścia, lepiej odnajdą się w społeczeństwie jako dorośli niż te, z których wyrosną egoiści. Pomaganie innym - krok 1 Niemowlęta i dzieci do 2–3. roku życia mogą posmutnieć, np. gdy płacze inne dziecko, ale nie jest to objawem prawdziwej empatii. Dzieci w tym wieku skupiają się na sobie. Przedszkolaki także postrzegają świat przez pryzmat własnych potrzeb, a potem z tego wyrastają. Trzylatek jest w stanie zrozumieć uczucia innych. Przytuli zapłakaną koleżankę, okryje tatę kocem, gdy drzemie na kanapie. Cztero-, pięciolatek lubi przygotowywać prezenty dla bliskich, i potrafi się dzielić. Ale pod jednym warunkiem: takie dziecko musi brać z kogoś dobry przykład! Czytaj też: 10 rzeczy, których dziecko powinno nauczyć się od ciebie Pomaganie innym - krok 2 Jeśli malec widzi, że oddajesz ubrania potrzebującym, że kupujesz produkty spożywcze i zostawiasz mąkę, mleko i olej w koszu wyłożonym w sklepie w ramach akcji przedświątecznej zbiórki żywności, takie zachowania będą dla niego oczywiste. Dwu-, trzylatka możesz próbować włączać w takie akcje charytatywne , zaproponować, aby pomógł ci np. wybrać niepotrzebne już ubrania i zabawki. Pomaganie innym - krok 3 Szacunek dla starszych . Można powiedzieć, że wysysa się go z mlekiem mamy, a dokładnie przez podglądanie, jak rodzice traktują swoich rodziców i innych ludzi. Przeprowadzasz ociemniałą osobę przez przejście dla pieszych, pomagasz sforsować schody człowiekowi...

Dzień św. Mikołaja
Adobe Stock
Święta i uroczystości
Mikołajki – skąd się wzięło to święto i zwyczaj dawania prezentów 6 grudnia?
Mikołajki to wyczekiwane przez dzieci święto. 6 grudnia pojawia się przedsmak świątecznej gorączki – pisanie listów do Mikołaja, myślenie o prezentach... A skąd w ogóle zwyczaj dawania sobie prezentów i czekanie na wizytę Mikołaja 6 grudnia? Historia mikołajek zaczyna się od katolickiego biskupa i świętego – Mikołaja z Miry.

Mikołajki, czyli dzień św. Mikołaja to zwyczaj, który świętujemy 6 grudnia i w czasie którego nocą z 5 na 6 grudnia Święty Mikołaj  odwiedza grzeczne dzieci. Zwyczajowo tego dnia maluchy otrzymują od Mikołaja prezenty – najczęściej jakieś drobiazgi. Święto obchodzi się na cześć św. Mikołaja z Miry, katolickiego biskupa i świętego, którego wizerunek w innych religiach, regionach i kulturach przybiera też miano Dziadka Mroza i Gwiazdora. Co ciekawe, postać ta ma niewiele wspólnego z wizerunkiem Mikołaja, którego znamy i rozpowszechniamy.  Sprawdź, czy mikołajki to święto, które obchodzi się także w innych krajach. Spis treści :  Kiedy świętujemy Dzień Św. Mikołaja? Mikołajki – tradycje i zwyczaje w Polsce Mikołajki w innych krajach  Ciekawostki o mikołajkach Kiedy napisać list do Mikołaja? Oko w oko z Mikołajem Jaki prezent od Mikołaja na mikołajki? Strój Mikołaja Wizyta Mikołaja z prezentami u dziecka Kiedy świętujemy Dzień Św. Mikołaja? Dzień św. Mikołaja (inaczej Mikołajki) obchodzi się 6 grudnia – wtedy przypadają imieniny Mikołaja i jest to w kalendarzu katolickim dzień wspominania świętego, który był biskupem – Mikołaja z Miry. Czy zatem mikołajki to święto? Nie, tego dnia normalnie idziemy do pracy, szkoły, przedszkola. Ale… ten dzień to doskonała okazja – zaraz obok  świąt Bożego Narodzenia – do wręczania sobie prezentów i wizyty św. Mikołaja. Mikołajki: tradycje i zwyczaje w Polsce Mikołajki – jaka jest historia tego święta? Zwyczaj świętowania i wręczania sobie w tym czasie prezentów związany jest z legendą, która dotyczy postaci Świętego Mikołaja . Przynosi on maluchom podarki, zazwyczaj drobne zabawki, słodycze itp....

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak