Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
dłonie, ręce
Wychowanie

Nie zgub mnie, mamo

Co trzeba zrobić, gdy nagle tracimy dziecko z oczu? Szukać na własną rękę? Od razu zawiadamiać policję? Sprawdź, jak nie stracić głowy.

Najłatwiej zgubić dziecko w tłumie, dlatego podczas pobytu na lotnisku, dworcu, plaży czy basenie musisz mieć oczy dookoła głowy. Dzieci znikają spod domu, ale gubią się też w zoo lub wesołym miasteczku. Właściwie wszędzie.

Jak nie zgubić dziecka?

  • Pilnuj dziecka. Ułatwisz sobie zadanie, ubierając go w jaskrawą czapeczkę, koszulkę itd. Niektórzy rodzice korzystają z elektronicznych gadżetów (w formie bransoletek i breloczków) wszczynających alarm, gdy pociecha odejdzie za daleko. Można je kupić przez internet. Taka elektroniczna smycz nie kojarzy się może najlepiej, jednak matka energicznego malca powsinogi, który idzie, gdzie oczy poniosą, nie miałaby pewnie nic przeciwko niej :)
  • Nie zostawiaj smyka samego. Ani w domu, ani na podwórku, ani przed sklepem, ani w samochodzie. Po prostu nigdzie!
  • Ucz i powtarzaj. Od najmłodszych lat ucz dziecko, jak się nazywa i gdzie mieszka. Starszaka naucz na pamięć swojego numeru telefonu.
  • Tłumacz, że nie wolno nigdzie iść bez zgody rodziców. Ale nie licz na to, że kilkulatek zawsze będzie o tym pamiętać (na wszelki wypadek poćwiczcie taką sytuację).
  • Podpowiedz dziecku, jak ma się zachować, gdy się zgubi. Powinno stać w miejscu i czekać, aż je znajdziesz (nie wolno mu wychodzić ze sklepu czy dworca, wsiadać z nikim do samochodu, a w lesie czy w górach nie wolno mu zbaczać ze szlaku), albo poprosić o pomoc osobę budzącą zaufanie: kobietę z dzieckiem, policjanta, ratownika na plaży, osobę pracującą w jakimś miejscu (sprzedawczynię itd.). Trudno tu o ścisłe reguły.
  • Kup prosty telefon. Dzięki niemu będziecie mogli skontaktować się, gdy dziecko się zgubi. Wybierz aparat prosty w obsłudze. Najlepiej taki, który pozwala na połączenia wyłącznie z zaprogramowanymi numerami oraz ma przycisk SOS, dzięki któremu można jednym kliknięciem nawiązać kontakt z kimś bliskim (jeśli dziecku nie uda się dodzwonić do mamy, telefon automatycznie wybiera numer taty, babci).

    Zobacz też: Kiedy kupić dziecku telefon komórkowy?
     
  • Zapisz dane. Na czas podróży (i nie tylko) można przyczepić dziecku do ubranka breloczek, np. taki do kluczy – z okienkiem i karteczką, na której zmieści się numer telefonu. Możesz też zapisać go flamastrem na dłoni, na spodzie koszulki lub na specjalnej bransoletce albo zamówić przez internet z odpowiednim napisem.
  • Zapamiętaj ten numer: 116 000 - Fundacja ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych uruchomiła wraz z TP SA całodobowy, bezpłatny numer interwencyjny 116 000 (czynny przez 24 godziny, siedem dni w tygodniu), pod który można zadzwonić, gdy zaginie dziecko. Telefony odbierają specjaliści z fundacji ITAKA. Nie ograniczają się do przyjęcia zgłoszenia. Współpracują z policją, zbierają oraz weryfikują dane od informatorów, włączają w poszukiwania media (także zagraniczne), pomagają w organizacji poszukiwań, wspierają i udzielają porad prawnych.

Co robić, gdy smyk zniknie?

Przede wszystkim nie trać czasu na szukanie dziecka po znajomych. Jeśli masz pewność, że maluch zaginął, to:

  1. Zawiadom policję – Trzeba to zrobić NATYCHMIAST – przekonuje Aleksandra Kiełczewska z Zespołu Poszukiwań i Identyfikacji ITAKA. – To nieprawda, że od zaginięcia musi upłynąć doba, żeby policja przyjęła zgłoszenie. Ma obowiązek zrobić to od razu, bo liczy się każda minuta. Nie ma obawy, że jeśli maluch szybko się odnajdzie, rodzice będą mieć jakieś nieprzyjemności za wszczęcie przedwczesnego alarmu. Nic takiego się nie zdarzy, nawet jeśli w akcję będą zaangażowane dziesiątki osób, psy tropiące i helikoptery. Warto skontaktować się także z ITAKĄ – można liczyć na ogromną pomoc.
  2. Zaangażuj w poszukiwania innych – Jeśli dziecko zgubi się w sklepie, na dworcu itd., trzeba od razu zgłosić to komuś z ochrony, by jak najszybciej rozpoczęto monitorowanie wyjść z budynku, ogłoszono komunikat i rozpoczęto poszukiwania – radzi Aleksandra Kiełczewska. – Proś o pomoc, kogo się da.
  3. Staraj się panować nad nerwami – To niełatwe, ale płacząc i biegając bezładnie w kółko, trudno zdziałać coś sensownego.

120 zaginięć dzieci rocznie

Co roku policja notuje około 120 zaginięć dzieci poniżej siódmego roku życia (na pewno jest ich znacznie więcej, bo rodzice często szukają pociech na własną rękę). Większość maluchów odnajduje się w ciągu kilku godzin dzięki nagłośnieniu sprawy w mediach i zorganizowanej akcji poszukiwawczej, w którą angażuje się mnóstwo osób – policjanci, strażacy, rodzina, sąsiedzi, nieznajomi. Niestety, nie wszystkie zakończenia są szczęśliwe, bywa, że maluch odnajduje się za późno albo przepada jak kamień w wodę. Na stronie prowadzonej przez ITAKĘ znajduje się baza osób zaginionych. Są tu dane i fotografie osób, które zaginęły jako dzieci i pomimo upływu lat się nie odnalazły.

Sprawdź, czy twoje dziecko wie, jak się zachować, gdy się zgubi.
 

Histeria u dziecka – przyczyny, jak reagować?

dziecko, przedszkolak, ssie palec
fotolia
Aktualności
Nie zgub mnie, mamo! - Dzień Dziecka Zaginionego (26 maja)
Wystarczy chwila, by maluch zniknął nam z oczu. Żeby zwrócić uwagę na ten problem, Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych organizuje w najbliższą sobotę (25 maja) Dzień Dziecka Zaginionego.

Pracownicy i wolontariusze Fundacji wezmą udział w piknikach organizowanych w Warszawie i okolicach. Będą rozdawać dzieciom opaski na rękę , na których można wpisać dane kontaktowe opiekuna. Tworzywo z którego są wykonane opaski uniemożliwiają dziecku samodzielne zdjęcie jej z rączki   Fundacja przypomina także, że   przy zaginięciu małego dziecka szczególnie ważny jest czas: pierwsze godziny po zaginięciu. Malucha trzeba szukać NATYCHMIAST przy pomocy wszelkich dostępnych metod (policja, pomoc innych ludzi media), bo czyha na niego wiele zagrożeń.    Od 2009 roku Fundacja ITAKA o prowadzi numer 116 000 - Telefon w sprawie zaginionego dziecka  i nastolatka. Całodobowy bezpłatny numer skierowany jest do rodziców i opiekunów, którym zaginęło dziecko, a także do nastolatków przebywających na ucieczkach i osób mających informacje na temat zaginionych dzieci.   Dzień Dziecka Zaginionego  ma także zwrócić uwagę na przyczyny zaginięć małych dzieci. Najczęściej takich sytuacji można  uniknąć, przestrzegając kilku prostych zasad. Dlatego:    Nie pozostawiaj  do lat 10 w domu bez opieki osoby dorosłej. Nie pozostawiaj dziecka do lat 7 samego na podwórku. Ucz dziecko, jak powinno zachowywać się   wobec zaczepiającej je osoby dorosłej. Jak najwcześniej naucz dziecko jak się nazywa i gdzie mieszka.  Pilnuj malucha.  To my, rodzice jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo naszych dzieci i to my powinniśmy ich pilnować.   Koniecznie przeczytaj, jak nie zgubić dziecka i co robić, gdy malec zniknie ci z oczu.   

Fotolia.pl
Aktualności
Maję udało się wyrwać z rąk porywacza dzięki Child Alert. Czym jest? Zobacz film
Sukcesem zakończyło się wczoraj odnalezienie 10- letniej Mai. W Polsce rocznie zgłaszanych jest 4 tys. zaginięć dzieci. Dlaczego dopiero w tej akcji poszukiwawczej po raz pierwszy uruchomiono system Child Alert? Czym jest i jak działa ten mechanizm?

10-letnia Maja z Wołczkowa (okolice Szczecina) została odnaleziona dzięki systemowi Child Alert . Zaginęła we wtorek, wracając do domu ze szkoły. Ślad po niej zaginął  w uliczce kilkadziesiąt  metrów od domu.  Tam ostatnio dziewczynkę zarejestrowały kamery z monitoringu. Zawiadomienie o zaginięciu dziecka złożył ojciec. - Podejrzenia odnośnie porwania potwierdzało coraz więcej faktów - relacjonował podczas konferencji prasowej rzecznik policji Mariusz Sokołowski. Policja szybko zaczęła poszukiwała samochodu, który był w pobliżu miejsca zaginięcia dziecka. Okazało się, że pojazd może jechać w kierunku Niemiec.   Maję uwolniono z rąk niebezpiecznego porywacza Po uruchomieniu mechanizmu Child Alert bardzo szybko pojawiła się informacja zwrotna. Dziewczynka zaginęła we wtorek po południu. W środę przed południem już do policji niemieckiej dotarła informacja, że poszukiwany samochód stoi przy autostradzie w miejscowości Friedland. Byli w nim podejrzewany o porwanie mężczyzna i dziecko. Okazało się, że był on już notowany za uprowadzenie 9-letniego dziecka w Wielkiej Brytanii, gdzie odbywał za to wyrok. Policja informuje, że tzw. Child Alert uruchomiono w nocy, gdy była pewność, że doszło do przestępstwa.   Czytaj też: By się nie zgubić   Sukces dzięki systemowi powiadamiania i reakcji ludzi Jak informowała policja sukces odnalezienia porwanego dziecka było możliwy dzięki pracy 150 funkcjonariuszy polskiej policji i współpracy z innymi krajami - w tym z policją niemiecką, gdzie zatrzymano mężczyznę, z którym była poszukiwana dziewczynka. Informacja o zaginięciu dziecka podawana była m.in. w Niemczech na billboardach i w środkach komunikacji. Rozpowszechniano też informację o poszukiwanym samochodzie. To dzięki niej rozdzwoniły się telefony i jeden z nich powiadomił o stojącym przy autostradzie w Niemczech...

Dziecko zgubiło się na plaży
AdobeStock
Aktualności
6-latka zgubiła się na plaży. Odnaleziono ją 8 km dalej, poza granicami Polski
Jak to możliwe, że dziewczynka odeszła tak daleko od rodziców? Podpowiadamy, jak przygotować dziecko i siebie na taką sytuację.

6-latka była na wakacjach z rodzicami w Świnoujściu. Podczas zabawy zgubiła się, a rodzice zgłosili zaginięcie. Cała historia dobrze się skończyła. Odnaleziono ją na niemieckiej plaży Ahlbeck. Okazało się, że przeszła aż 8 kilometrów . Dużo? Niekoniecznie... Taka sytuacja to nie jest to odosobniony przypadek. Nawet jeśli przebyte kilometry robią wrażenie, to każdego dnia w pełni sezonu gubi się kilkanaścioro dzieci. Rodzice siedzą na kocu, a dzieci cieszą się morzem i piaskiem. Opiekunom często nawet nie przychodzi do głowy, że ich dziecko mogłoby odejść , czy się zgubić. Tymczasem maluchy biegające po plaży zupełnie się nie męczą, tracą poczucie czasu i z pewnością "nie mają czasu" na pilnowanie się rodziców. Dlaczego dzieci odchodzą? Wydaje nam się, że im starsza pociecha, tym lepiej wie, że nie można się oddalać, ale czy rzeczywiście dzieci widzą, co to znaczy? Każdego dnia poruszają się po ograniczonej przestrzeń - po ogrodzonym podwórku przy domu lub na osiedlu, na placu zabaw w przedszkolu lub w parku. Znają ulice, które są blisko domu. Tymczasem plaża to bezkres. Ciężko zobaczyć, gdzie jest, jakakolwiek granica i co za tym idzie do tych ram się stosować. „Nie oddalaj się.”, „Baw się blisko.” - nie są precyzyjnymi określeniami dla kilkulatka. Co gorsza, każdy kolejny falochron, czy parawan wygląda zupełnie tak samo. Dzieci latem łatwo się gubią Wiele osób mówi, że będzie uważać, że nie dopuści do takiej sytuacji. Tyle że z pewnością rodzice zgubionych dzieci także byli czujni. Przy małym dziecku wystarczy chwila nieuwagi. Dlatego oprócz samych zakazów i nakazów warto przygotować i siebie i dziecko najgorszy scenariusz: upewnij się, że dziecko wie, jak się nazywa i gdzie mieszka; starsze dziecko koniecznie naucz numeru telefonu do jednego z rodziców; warto kupić charakterystyczną...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Dzień Wagarowicza
Czas wolny
Dzień wagarowicza 2023 – kiedy obchodzimy i jak go spędzić?
Dominika Bielas
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
pierwszy dzień wiosny
Czas wolny
Pierwszy dzień wiosny 2023 – kiedy wypada, jak się obchodzi? (tradycje i zwyczaje)
Ewa Janczak-Cwil
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Marzanna: co to jest i jak wygląda? Co symbolizuje obrzęd topienia marzanny?
Aktualności
Marzanna: jak wygląda, co symbolizuje topienie marzanny?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak