
Już półroczne niemowlę zaczyna ćwiczyć przeliczanie, gdy paluszkiem pokazuje przedmioty, które ty musisz nazwać. A dwulatek bez kłopotu odróżnia większy stosik cukierków od mniejszego. Dzieci rodzą się gotowe do nauki liczenia. Są wyposażone w tzw. intuicje matematyczne, które możesz rozwijać w codziennych sytuacjach. Wybierz się w podróż po własnym mieszkaniu, by zobaczyć, ile naukowych możliwości dają zwyczajne przedmioty.
Przyporządkowanie na stole
Dzieci lubią nakrywać do stołu, a przy okazji mogą rozwiązywać ważne matematyczne zadanie: ile osób usiądzie do stołu, tyle talerzyków, filiżanek, krzeseł trzeba przygotować. Rozkładając sztućce, malec ma szansę podzielić je na kategorie: łyżki, widelce, noże. Stara się zapamiętać kierunki: z lewej strony widelec, z prawej nóż, u góry łyżeczka (orientacja w przestrzeni to ważna matematyczna podstawa).
Nauka rozmiarów w okolicy piekarnika
Wspólne pieczenie szarlotki to okazja do porównywania wielkości. Poproś malucha, by ułożył jabłka według wielkości: mniejsze, średnie, duże, a po ich obraniu niech porówna długość skórek, przykładając jedną do drugiej.
Zagniatanie ciasta to przykład na zmianę formy: z kuli można uformować placek i odwrotnie. A pieczenie według przepisu pokazuje, co znaczy kolejność działań – nie będzie ciasta, jeśli najpierw nie wsypiecie mąki, cukru, jajek itp.
Nauka objętości w łazience
Napełnianie wodą kubeczków i przelewanie jej z jednego naczynia do drugiego – czy jest jakiś maluch, który nie bawi się tak w kąpieli? Młodsze dziecko poznaje przy okazji pojęcia „pełen”, „pół” lub „pusty”. Starsze, jeśli ma dwa różnej wielkości naczynka, przekona się, ile wody mieści się w jednym, a ile w drugim. A po zabawie, myjąc jedną nóżkę, a potem drugą, mały matematyk uczy się, że pewne części ciała są parzyste, a inne nie.
Nauka klasyfikacji w garderobie
W szafie dziecka jest osobna szufladka na skarpetki, majteczki, bluzy, piżamki. Taki podział to nic innego jak klasyfikowanie. Po wyprasowaniu dziecięcych rzeczy układajcie je razem na półkach. Spodnie do spodni, czapki do czapek itp. Podobne zasady obowiązują przy porządkowaniu zabawek – klocki do klocków, misie do pluszaków, a autka na parking.
Dyskutuj na forum babyonline.pl: Nauka literek