Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
dzieci, zabawa
Wychowanie

Jak oswajać dziecko z liczbami?

U każdego dziecka bez problemu można rozwijać myślenie matematyczne. Maluch nie musi dziedziczyć twojego wstrętu do liczb. Zrób pierwszy krok do jego sukcesu na maturze.

Już półroczne niemowlę zaczyna ćwiczyć przeliczanie, gdy paluszkiem pokazuje przedmioty, które ty musisz nazwać. A dwulatek bez kłopotu odróżnia większy stosik cukierków od mniejszego. Dzieci rodzą się gotowe do nauki liczenia. Są wyposażone w tzw. intuicje matematyczne, które możesz rozwijać w codziennych sytuacjach. Wybierz się w podróż po własnym mieszkaniu, by zobaczyć, ile naukowych możliwości dają zwyczajne przedmioty.

Przyporządkowanie na stole

Dzieci lubią nakrywać do stołu, a przy okazji mogą rozwiązywać ważne matematyczne zadanie: ile osób usiądzie do stołu, tyle talerzyków, filiżanek, krzeseł trzeba przygotować. Rozkładając sztućce, malec ma szansę podzielić je na kategorie: łyżki, widelce, noże. Stara się zapamiętać kierunki: z lewej strony widelec, z prawej nóż, u góry łyżeczka (orientacja w przestrzeni to ważna matematyczna podstawa).

Nauka rozmiarów w okolicy piekarnika

Wspólne pieczenie szarlotki to okazja do porównywania wielkości. Poproś malucha, by ułożył jabłka według wielkości: mniejsze, średnie, duże, a po ich obraniu niech porówna długość skórek, przykładając jedną do drugiej.
Zagniatanie ciasta to przykład na zmianę formy: z kuli można uformować placek i odwrotnie. A pieczenie według przepisu pokazuje, co znaczy kolejność działań – nie będzie ciasta, jeśli najpierw nie wsypiecie mąki, cukru, jajek itp.

Nauka objętości w łazience

Napełnianie wodą kubeczków i przelewanie jej z jednego naczynia do drugiego – czy jest jakiś maluch, który nie bawi się tak w kąpieli? Młodsze dziecko poznaje przy okazji pojęcia „pełen”, „pół” lub „pusty”. Starsze, jeśli ma dwa różnej wielkości naczynka, przekona się, ile wody mieści się w jednym, a ile w drugim. A po zabawie, myjąc jedną nóżkę, a potem drugą, mały matematyk uczy się, że pewne części ciała są parzyste, a inne nie.

Nauka klasyfikacji w garderobie

W szafie dziecka jest osobna szufladka na skarpetki, majteczki, bluzy, piżamki. Taki podział to nic innego jak klasyfikowanie. Po wyprasowaniu dziecięcych rzeczy układajcie je razem na półkach. Spodnie do spodni, czapki do czapek itp. Podobne zasady obowiązują przy porządkowaniu zabawek – klocki do klocków, misie do pluszaków, a autka na parking.

Dyskutuj na forum babyonline.pl: Nauka literek

Dlaczego nie powinniśmy porównywać rozwoju naszych dzieci? Rady mamy 1,5-rocznej Michaliny

przedszkole Montessori
fotolia.com
Edukacja
Przedszkole wg Marii Montessori
Przedszkole Montessori działa według innych założeń niż zwykłe przedszkole. To bardzo przemyślane środowisko, w którym dzieci we współpracy z nauczycielem Montessori uczą się przez obserwację i działanie. Zobacz, jak jest w przedszkolu Montessori!

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 10.0px 0.0px; font: 11.0px 'Trebuchet MS'; -webkit-text-stroke: #000000} span.s1 {font-kerning: none} W przedszkolu Montessori dzieci uczą się samodzielności, koncentracji oraz szacunku do pracy i porządku. Same wybierają czas, rodzaj i miejsce pracy, a ich działania nie są motywowane przymusem czy nagrodą, tylko własną chęcią i zainteresowaniem. Nauczyciel pełni tu ważną rolę – jest łącznikiem między dziećmi a otoczeniem. Najpierw obserwuje dziecko, dzięki czemu wie, z czym ma trudności, a co dobrze mu wychodzi. Następnie przygotowuje mu otoczenie tak, by zaspokajało bieżące potrzeby rozwojowe dziecka . Magdalena Skotnicka, dyplomowana nauczycielka Montessori zapewnia, że przedszkolaki chętnie uczestniczą w zajęciach, jeżeli nie są do nich zmuszane. Dzieci mają bowiem naturalną chęć do uczenia się i rozwoju. Spis treści: Edukacja w przedszkolu Montessori Organizacja przestrzeni Kadra pedagogiczna Praktyczne pytania o przedszkole Montessori Edukacja w przedszkolu Montessori W przedszkolu Montessori dzieci uczą się liczyć, dodawać i dzielić. Uczą się o świecie przyrody i o zachowaniach społecznych. Uczą się także pisać oraz czytać – właśnie w tej kolejności. Jednak nie będą tu ćwiczyć szlaczków ani zbierać się na zajęcia o konkretnej porze. Nauka prowadzona jest bardziej „organicznie” – od konkretu, którego można dotknąć (na przykład ruchomy alfabet), do abstrakcji, jaką są wyrazy i ich znaczenie. Dziecko samo decyduje , kiedy chce w niej uczestniczyć, a nauczyciel mu to umożliwia. Jest dla niego jasne, że dziecko uczy się tego, na co jest gotowe. Realizowana jest więc podstawa programowa, ale w warunkach na miarę i możliwości małego dziecka. Jak to się wszystko odbywa? W przedszkolach Montessori stosuje się metodę uczenia wielozmysłowego . Ucząc się pisać, dzieci zaczynają od...

ciasto na dzień babci i dziadka
AdobeStock
Święta i uroczystości
Ciasto na Dzień Babci i Dzień Dziadka [proste, pyszne i szybkie PRZEPISY]
Ciasto na Dzień Babci i Dziadka dziecko może wykonać samodzielnie, będzie to wspaniałą niespodzianką dla dziadków! Przedstawiamy przepisy na pyszne i szybkie wypieki dla babci i dziadka.

Ciasto na Dzień Babci i Dziadka będzie cudownym prezentem dla nich, ponieważ zostanie w nie włożona praca (i serce!) dziecka. Najwspanialsze są te prezenty wykonane własnoręcznie przez wnuczka lub wnuczkę. Pomysłów jest dużo: kolorowanka z babcią i dziadkiem , piękna laurka , wierszyk dla babci i dziadka . W tym roku możecie przygotować coś bardziej zaskakującego, jak np. własnoręcznie wykonane ciasto. Mamy dla ciebie kilka łatwych, szybkich i - co najważniejsze - przepysznych przepisów na ciasta.  Proste ciasta na Dzień Babci i Dziadka Jakie ciasto przygotować na Dzień Babci i Dziadka ? Przede wszystkim musi być ono dobre, ale może być także szybkie. Przedstawiamy nasze propozycje na placek na Dzień Babci i Dziadka.  Pyszne i szybkie wypieki: Stefanka bez pieczenia Chlebek bananowy Ciasto jogurtowe Ciastka owsiane Śmietanowiec Stefanka - szybkie ciasto na Dzień Babci i Dziadka Jeśli malec chce wykonać jak najwięcej samodzielnie, świetnym rozwiązaniem są ciasta bez pieczenia. Jeśli jeszcze rzadko staje przed kuchenką, wcześniej dokładnie przypomnij mu zasady bezpieczeństwa. Składniki: 5 paczek herbatników 1 litr mleka 1 kostka masła 1 szklanka cukru 1 szklanka kaszy manny 2 łyżki kakao Polewa czekoladowa 1/2 kostki masła 1/2 szklanki cukru 3 łyżki kakao 3 łyżki wody Sposób przygotowania: Do rondelka wlać mleko, dodać masło i cukier, następnie zagotować. Powoli dodać kaszę manną, mieszając grzać na małym ogniu do czasu, gdy zgęstnieje. Dodać kakao i wymieszać. Spód blaszki wyłożyć połową herbatników i wylać przestudzoną masę. Następnie ułożyć drugą warstwę herbatników. Składniki na polewę umieścić w garnuszku i rozpuścić. Gotować ok. 3 minut cały czas mieszając. Gdy lekko przestygnie polać ciasto, można udekorować wiórkami...

Wychowanie
Zabawa i nauka w plenerze
Wszystko, co znajdziecie w parku, w lesie czy piaskownicy, może być wspaniałą „pomocą naukową”.

Listki, szyszki, kawałki kory, piórka... Wszystko, co znajdziecie w parku, na placu zabaw, w lesie czy piaskownicy, może się stać wspaniałą „pomocą naukową”. Zarówno dla dwulatka, jak i przedszkolaka. Troszkę matematyki nie zaszkodzi... Nawet gdy malec ma dwa latka? Ależ tak! Nie chodzi jednak o zmuszanie dziecka do nudnej nauki. Nic z tych rzeczy. Zresztą żaden porządny malec w tym wieku nie dałby się do tego zmusić. To raczej zabawy, które pomagają zrozumieć pewne pojęcia, zachęcają do logicznego myślenia, ułatwiają rozpoznawanie cyferek, figur geometrycznych. Zaskoczą Cię swoją prostotą! Chcesz spróbować? Oto nasze propozycje: 1. Kamyk do kamyka Potrzebne będą: kamienie różnej wielkości i kształtów. Mogą być ogrodowe, kupione w jednym ze sklepów ogrodniczych. Dla dwulatka - Małe czy duże? Daj dziecku kilka kamieni (na początek trzy, cztery) wyraźnie różniących się wielkością. Pokazuj je, mówiąc: "Ten kamyk jest duży, ten mały", "Ten jest największy, a ten najmniejszy". Ułóż kamienie od największego do najmniejszego, opisując, co robisz. Poproś malca, by pokazał, który kamyk jest duży, a który mały. Ułóżcie je według wielkości. - Budujemy wieżę . Pokaż, jak z trzech, czterech płaskich kamieni zbudować wieżę, niech smyk zrobi swoją. Musi wybrać kamyki według wielkości, od największego, inaczej wieża się zawali – pomóż mu. Uwaga! Twoje dziecko może mieć kłopot z porównywaniem wielkości, ale powinno już zacząć je rozróżniać. Będzie pewnie chętniej burzyło wieżę, niż budowało, ale to, co do niego mówisz, i tak zapamięta. I już wkrótce wykorzysta! Dla trzylatka Więcej czy mniej? Pogrupuj kamyczki na dwa zbiory. W każdym ma być inna liczba kamyków, różnica powinna być wyraźna. Poproś malca, by pokazał, w której kupce jest ich więcej. A potem razem spróbujcie je policzyć....

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Dzień Wagarowicza
Czas wolny
Dzień wagarowicza 2023 – kiedy obchodzimy i jak go spędzić?
Dominika Bielas
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
pierwszy dzień wiosny
Czas wolny
Pierwszy dzień wiosny 2023 – kiedy wypada, jak się obchodzi? (tradycje i zwyczaje)
Ewa Janczak-Cwil
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Marzanna: co to jest i jak wygląda? Co symbolizuje obrzęd topienia marzanny?
Aktualności
Marzanna: jak wygląda, co symbolizuje topienie marzanny?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak