Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
dobry żłobek, dzieci w żłobki, opiekunka w żłobku
RF
Wychowanie

Dobry żłobek - wiemy, jak go wybrać

Nie raz słyszałaś o okropnym traktowaniu dzieci w żłobkach. Martwisz się, że twoje dziecko też może źle trafić. Zobacz, na co zwrócić uwagę, by wybrać jak najlepiej.
Żłobek z monitoringiem, z lekcjami francuskiego albo rysunku. Czy to ma znaczenie? Dobrze prowadzony powinien przede wszystkim zapewnić twojemu dziecku bezpieczeństwo i dobry rozwój, a tobie spokój, gdy jesteś w pracy. Zobacz, jak go znaleźć. 
 

Sprawdź, czy żłobek jest wpisany do rejestru 

Rejestr żłobków prowadzi gmina. Posyłając dziecko do placówki, która widnieje w gminnym rejestrze, zyskasz pewność, że jest objęta nadzorem burmistrza lub wójta. Jeśli chcesz zapisać dziecko do żłobka spoza rejestru, uważniej mu się przyjrzyj. W gminnym rejestrze nie ma niektórych placówek prywatnych. Mają one czas do 2014 roku, aby dostosować się do nowych przepisów. 
 

Zapytaj o kwalifikacje opiekunek pracujących w żłobku

Jeśli żłobek nie podlega nadzorowi gminy, to pytanie jest szczególnie ważne. W pozostałych placówkach obowiązek sprawdzania kwalifikacji spoczywa na gminie. W żłobkach powinny pracować osoby, które mają dyplom ukończenia odpowiednich studiów, np. wychowania przedszkolnego, pedagogiki albo edukacji wczesnoszkolnej. Ważne jest też, by odbyły kurs pierwszej pomocy. Może się zdarzyć, że w żłobku pracują panie bez odpowiedniego wykształcenia, ponieważ zezwalają na to przepisy. Muszą mieć jednak co najmniej dwuletnie doświadczenie w pracy z dziećmi do 3 lat lub szkolenie w opiece nad dzieckiem odbyte pod kierunkiem osoby z odpowiednimi kwalifikacjami. Ideałem byłoby, gdyby miały ukończony 80-godzinny kurs uzupełniający.
 

Weź pod uwagę opinie innych rodziców

Żłobek językowy albo artystyczny - takie nazwy nie mają większego znaczenia. Nie kieruj się reklamą. Najważniejsze jest to, czy zostawisz swoje dziecko w dobrych rękach. Czy może ono liczyć na mądre traktowanie, swobodną zabawę, czy osoby nim się opiekujące będą wrażliwe na jego potrzeby. Pytaj o zdanie innych rodziców, np. na forach w internecie albo wybierając się w okolice żłobka, gdy odbierane są dzieci, i osobiście z nimi rozmawiając. 
 

Upewnij się, czy zawsze możesz tam przyjść

Żłobki powinny być zawsze otwarte dla rodziców. Nie tylko wtedy, gdy zaprowadzasz lub odbierasz dziecko, ale także  jeśli chcesz zostać na jakiś czas w sali lub chcesz pomagać w opiece na zasadzie wolontariatu, np. gdy dziecko dopiero przyzwyczaja się do żłobka. Placówki, które realizują ideę otwartych drzwi, często organizują spotkania dla rodziców, zabawy, występy, w których maluszkom towarzyszą najbliżsi. 
 

Wybierz się na zwiedzanie żłobka

Nie warto skąpić czasu na wizytę w żłobku. Dokładne obejrzenie placówki, spotkanie z osobą kierującą żłobkiem oraz z opiekunkami, które będą zajmować się twoim maluchem przyniosą wiele cennych informacji. Rozmowa twarzą w twarz, poczucie atmosfery miejsca ułatwiają podjęcie decyzji.
 

Dowiedz się, co żłobek oferuje dzieciom

Pierwsze trzy lata życia mają ogromne znaczenie dla rozwoju dziecka, pomyłką byłoby posyłanie malucha na kilka godzin dziennie w miejsce, w którym tylko się je tylko karmi, przewija i pozwala wyspać. Sprawdź, jak jest wyposażona sala, w której dzieci się bawią, jak wyglądają zabawki, czy dzieci wychodzą na dwór i ile czasu tam spędzają. Zapytaj o program edukacyjno-wychowawczy, a w gminie dowiedz się, czy rozlicza żłobek z jego realizacji. 
 

A gdy już podejmiesz decyzję o wyborze odpowiedniej placówki, zostanie ci jeszcze jedno bardzo ważne zadanie przygotowanie dziecka do rozstań. Nawet jeśli bardzo dobrzez zaaklimatyzowało się w żłobku, bądź czujna na jego reakcje. Jeśli dziecko nagle reaguje płaczem, gdy je tam prowadzisz, źle śpi, gorzej się czuje, sprawdź, czy nie dzieje mu się tam krzywda. A może warto będzie jeszcze raz rozważyć inne rozwiązania dotyczące opieki na dzieckiem: żłobek, a może babcia lub opiekunka.
 

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

żłobek
fotolia.com
Wychowanie
Co zrobić, żeby dziecko polubiło żłobek?
Ważne są pierwsze dni w żłobku i nastawienie rodziców do nowej formy opieki. Jeżeli mama i tata denerwują się rozstaniem z dzieckiem, adaptacja będzie tym trudniejsza. Przeczytaj, jak sprawić, żeby dziecko chodziło do żłobka z przyjemnością.

Adaptacja do żłobka Niektóre żłobki oferują rodzicom możliwość uczestniczenia w adaptacji. Mama lub tata mogą wtedy przychodzić do żłobka razem z dzieckiem i towarzyszyć mu przez pierwszy tydzień lub dwa tygodnie. Warto potraktować to poważnie.  Dobrze, żeby dziecko czuło, że wyjście do żłobka to coś pozytywnego. Nawet, jeżeli ma niewiele ponad roczek i nie zrozumie, co to znaczy, że "świetnie spędzi czas z rówieśnikami", pamiętaj, żeby o żłobku mówić przy dziecku w wesołym tonie i z uśmiechem. Adaptacja to także czas dla rodziców, żeby przyzwyczaili się, że od teraz ktoś inny będzie zajmował się ich dzieckiem. Podczas adaptacji zastosuj się do próśb i poleceń pań opiekunek. To one będą pracować z twoim dzieckiem przez następne miesiące. Podczas adaptacji masz szansę pokazać dziecku, że to akceptujesz. Nie chcesz też, żeby dziecko kojarzyło żłobek jako miejsce konfliktów. Interweniuj tylko wtedy, gdy to naprawdę konieczne.  A może punkt opiekuna dziennego?  Punkt opiekuna dziennego to miejsce, w którym obecność rodziców jest wręcz wymagana. Rodzice zapisują się na dyżury raz w tygodniu i pomagają opiekunkom zajmować się grupą 5 dzieci. To może być dobre rozwiązanie dla rodziców, którzy mają bardziej elastyczny czas pracy lub nie pracują (np. jedno z nich), ale chcą, żeby dziecko przyzwyczajało się trybu, który będzie obowiązywał w przedszkolu. W punkcie adaptacja trwa tyle czasu, ile potrzebuje dziecko, nawet miesiąc.  Gdy żłobek nie przewiduje czasu na adaptację Są takie żłobki, gdzie rodzice już pierwszego dnia zostawiają dziecko samo. Paradoksalnie, taka adaptacja może przebiegać łatwiej, bo dziecko dostanie jasny komunikat – teraz zajmuje się mną ta pani, a nie mama czy tata. Jest to opcja trudniejsza dla rodziców, którzy na pewno będą się denerwować, czy dziecku w żłobku nie dzieje...

Program Maluch Plus
AdobeStock
Aktualności
Całonocne kolejki, żeby zapisać dziecko do żłobka! O 2.00 rano już nie ma po co się zjawiać
W tym roku rodzice znowu stoją przez całą noc w kolejkach. Program Maluch Plus wszedł w życie w 2017 roku. Czas na kolejne rewolucje z nim związane, bo w żłobkach wciąż brakuje miejsc.

Całą noc liczna grupa rodziców stała przed wodzisławskim żłobkiem, aby zapisać dzieci do jednej z placówek w pierwszym dniu rekrutacji. Absurd? Jeśli chcesz, by twoje dziecko dostało się do państwowej placówki, może nie być łatwo. W Wodzisławiu lista kolejkowa zaczęła tworzyć się dzień wcześniej, przed godziną 21.00. Osoby, które dołączyły o 2.00 czy 3.00 nad ranem, ustawiały się na szarym końcu. Nie jest tak wszędzie, ale jednak wielu rodziców ma problem, by zapisać dziecko do państwowej placówki. Na szczęście szykują się zmiany, które mają poprawić sytuację żłobków , a tym samym rodziców, którzy potrzebują takiego wsparcia, by wrócić na rynek pracy. Będzie łatwiej dostać się do żłobka Po rocznym urlopie rodzicielskim wiele osób musi podjąć trudną decyzję. Jeśli rodziny nie stać, by jedno z rodziców zostało na bezpłatnym urlopie wychowawczym , czas znaleźć opiekę nad maluchem . Ci, który mają dużo szczęścia, mogą liczyć na instytucję babci. Jeśli rodziców nie stać na nianię lub prywatny żłobek zostaje walka o miejsce w żłobku państwowym. Minister Elżbieta Rafalska poszukuje rozwiązań dla problemu braku miejsc w żłobkach dla dzieci. Receptą ma być program Maluch Plus. Jak podaje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w zeszłym roku dzięki niemu dofinansowano ponad 50 tysięcy placówek i stworzono 23,1 tysięcy nowych miejsc przeznaczonych dla dzieci do 3. roku życia. Na koniec bieżącego roku liczba miejsc w żłobkach i klubach dziecięcych ma wzrosnąć do 185 tys. 450 mln zł na dotacje Wzrost liczby żłobków i klubów nie byłby możliwy, gdyby nie program Maluch Plus — podkreśla Rafalska. W jego ramach resort rodziny przyznaje dofinansowanie z budżetu państwa na uruchamianie nowych miejsc w placówkach oraz na pokrycie bieżących kosztów utrzymania w już istniejących. W 2019 roku na program zostanie przekazane...

żłobek prywatny
Fotolia
Wychowanie
Czy prywatny żłobek to zawsze dobry wybór?
Wybór placówki, w której dziecko będzie spędzało cały dzień to jedna z poważniejszych decyzji. Wielu rodziców skłania się bardziej ku żłobkom prywatnym wierząc, że tam ich dziecko dostanie lepszą opiekę.

Jeśli planujesz wrócić do pracy po rocznym urlopie rodzicielskim, najlepszym momentem na rozpoczęcie poszukiwań żłobka jest moment, gdy maluszek kończy sześć miesięcy. Trzeba się liczyć z tym, że poszukiwania odpowiedniej placówki i oczekiwanie na wolne miejsce może zająć nawet kilka miesięcy .  Wielu rodziców decyduje się na żłobek prywatny, gdyż wierzy, że maluszek będzie miał tam lepszą opiekę. Czy płatny znaczy lepszy? Choć mogłoby się wydawać, że w prywatnym żłobku zabawki i wyposażenie są znacznie lepsze, nie zawsze tak jest. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, koniecznie przyjrzyj się wyposażeniu żłobka , stanowi technicznemu budynku czy lokalizacji, w jakiej mieści się placówka. Warto także sprawdzić, jaki jest stan czystości w salach i toaletach. Nie zawsze opłata jest gwarantem, że powyższe elementy będą na najwyższym poziomie. Żłobki tematyczne W przypadku żłobka prywatnego masz większy wachlarz placówek do wyboru. Wiele z nich jest profilowanych np. ekologiczne, katolickie, muzyczne. W ramach comiesięcznej opłaty możesz liczyć na zajęcia tematyczne. Warto zaznaczyć, że w przypadku żłobków prywatnych znacznie częściej zatrudniane są młode osoby z mniejszym doświadczenie pedagogicznym, panie takie także często się zmieniają. Jednocześnie osoby takie mogą mieć bardziej "nowoczesne podeście" realizując program. Niektóre prywatne żłobki posiadają monitoring, co może być niewątpliwie plusem. Nie tylko jakość zabawek czy opieki jest ważna. Wybierając prywatny żłobek, rodzice rzadziej zwracają uwagę na lokalizację. Jednak w przypadku dojazdów warto dobrze to przemyśleć . Szczególnie w okresie zimowym maluszek może nie być zachwycony porannym wstawaniem, a do tego trzeba doliczyć czas na "małe awarie". Koszt prywatnego żłobka Opłaty w placówkach prywatnych mogą się bardzo różnić. W...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak