ile kosztuje przedszkole
AdobeStock
Wychowanie

Ile kosztuje przedszkole: czesne, opłaty za wyżywienie, zasady dofinansowania

Ile kosztuje przedszkole w 2022/2023 roku? Wbrew pozorom nawet publiczne przedszkole nie jest w pełni darmowe. Z kolei prywatne przedszkole oferuje więcej zajęć i udogodnień, ale jeszcze bardziej obciąża portfel polskich rodzin. Które zatem warto wybrać?

Koszty przedszkola zależą od wielu czynników: przede wszystkim od typu placówki i miejsca zamieszkania dziecka. Opłaty za przedszkole to, niestety, dość duże obciążenie budżetu domowego. Największy koszt ponoszą rodzice, którzy posyłają swoje dziecko do prywatnego przedszkola. Za publiczne placówki teoretycznie nie trzeba płacić, jednak tutaj też są wydatki, np. w kwestii opłat za wyżywienie malucha. Sprawdź, ile kosztuje przedszkole twojego maluszka.

Spis treści:

  1. Ile kosztuje przedszkole publiczne? Opłaty
  2. Ile kosztuje przedszkole prywatne?
  3. Opłaty za wyżywienie w przedszkolu
  4. Orzeczenie o niepełnosprawności, a opłata za przedszkole
  5. Dofinansowanie opłat za przedszkole

Ile kosztuje przedszkole publiczne? Opłaty

Wielu rodziców pewnie zadaje sobie pytanie, czy za przedszkole publiczne trzeba płacić, a jeśli tak – ile kosztuje przedszkole publiczne? Nie, nie trzeba za nie płacić, taka usługa jest bezpłatna. W przedszkolu publicznym również wszystkie dodatkowe zajęcia są bezpłatne. Przedszkole publiczne nie może też zmuszać rodziców do kupowania książek i innych pomocy naukowych.

Ile godzin w przedszkolu jest bezpłatnych?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami w przedszkolach dzieciom do 5 lat zapewnia się pięć godzin bezpłatnego nauczania, wychowania i opieki niezależnie od tego, w której godzinie zostanie przyprowadzone przez rodziców do przedszkola. Przy okazji nowelizacji ustawy w 2017 roku zdecydowano również, że rodzice nie będą płacić za dodatkowe zajęcia dziecka w przedszkolu państwowym – są one całkowicie darmowe.

Ile kosztuje dodatkowa godzina w przedszkolu?

Za każdą kolejną godzinę rodzice muszą jednak zapłacić. Zgodnie z art. 53 ust. 1 ustawy z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych organ prowadzący np. rada gminy ustala wysokość opłat za świadczenia udzielane przez przedszkole w czasie przekraczającym powyższy bezpłatny wymiar zajęć, dlatego też w różnych miejscowościach opłata ta może być inna. Zazwyczaj jest to 1 zł za każdą kolejną godzinę, chociaż np. w Lublinie stawka wynosi 1,60 zł. Rodzice pracujący zwykle muszą zostawić dziecko w przedszkolu na ok. dziewięć, dziesięć godzin. To koszt ok. 5 zł na dzień (w przypadku dziewięciu godzin przez miesiąc rodzice zapłacą 100 zł, w przypadku dziesięciu – 130 zł). Jeśli dziecko będzie chore, rodzic nie musi płacić za godziny, których dziecko nie spędziło w przedszkolu.

Do niedawna rodzice musieli się bardzo postarać, by znaleźć dla swojej pociechy miejsce w przedszkolu. Niektórych zniechęcał długi czas oczekiwania, a skutkiem tego było to, że korzystali oni z ofert przedszkoli prywatnych. Od 2017 roku prawo do miejsca w przedszkolu państwowym przysługuje każdemu dziecku w wieku od 3 do 5 lat. Jeśli dziecko ma 6 lat – urząd gminy lub miasta musi zapewnić dla niego miejsce w przedszkolu, ponieważ sześciolatki obejmuje już obowiązek przedszkolny.

Ile kosztuje przedszkole prywatne?

Nie istnieje narzucona z góry stawka za przedszkole prywatne. Ustala ją bowiem instytucja lub osoba prywatna, do której takie przedszkole należy. W zależności od miasta, w jakim posyłamy dziecko, miesięczne czesne może wynosić od 800 do 2000 złotych plus koszty żywienia. W dużym mieście koszt takiego przedszkola będzie wyższy niż w małej miejscowości lub na wsi.

Przedszkola prywatne często są profilowane i w ramach opłaty mają bogatą ofertę zajęć dodatkowych. Oprócz opłaty miesięcznej rodzice często muszą zapłacić wpisowe, które może wynieść nawet kilkaset złotych. Czesne w przedszkolach prywatnych często jest stałe bez względu na to, czy dziecko chodzi do przedszkola, czy nie: to oznacza, że jeśli dziecko będzie chore lub z innego powodu nie pojawi się w placówce, rodzice i tak będą musieli zapłacić pełną kwotę.

Opłaty za wyżywienie w przedszkolu

Wszystkie dzieci uczęszczające do przedszkola (niezależnie od tego, czy jest to przedszkole publiczne, czy prywatne) muszą płacić za wyżywienie. Wysokość opłaty zależy od tego, czy wykupimy dla malucha dwa, czy trzy posiłki dziennie. Istotna jest także lokalizacja (w większych miastach opłaty są często większe) oraz to, czy przedszkole ma kuchnię, czy korzysta z kateringu.

Koszt „dniówki” za wyżywienie w przedszkolu waha się od 8,5 do 25 zł (miesięcznie to około 200 zł). Rodzice dokonują nadpłaty za cały miesiąc z góry, a w kolejnym miesiącu odliczana jest kwota za nieobecność (niewykorzystane posiłki). W przedszkolach prywatnych można liczyć na bardziej zróżnicowane posiłki. Oprócz diety ogólnej są często także diety bezglutenowe czy dla alergików. 

Orzeczenie o niepełnosprawności a opłata za przedszkole

Przedszkole publiczne jest bezpłatne dla każdego dziecka, również dla dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności. W przypadku przedszkoli prywatnych niektóre placówki oferują rodzicom dzieci z niepełnosprawnością rabat – jest to jednak kwestią indywidualną i ustalaną zazwyczaj z dyrekcją placówki.

Warto wiedzieć o tym, że na dzieci z niepełnosprawnością samorządy otrzymują specjalne fundusze. Kwotę subwencji ustala się odgórnie na każdy rok, stała stawka mnożona jest przez wskaźnik odpowiadający rodzajowi niepełnosprawności. Pieniądze te przeznaczone są na organizacje kształcenia specjalnego. Obowiązkiem każdej placówki jest zrealizowanie zapisów z orzeczenia, które posiada dziecko. Mowa tutaj o zapewnieniu mu odpowiednich warunków do nauki (z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb, zarówno rozwojowych, jak i edukacyjnych). 

Dofinansowanie opłat za przedszkole

Organ prowadzący przedszkole może częściowo lub całkowicie zwolnić z opłat np. rodzinę w trudnej sytuacji materialnej, rodzinę wielodzietną czy z dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności. Dotyczy to przypadków szczególnie trudnej sytuacji materialnej rodziny lub zdarzeń losowych. Jeśli dziecko zamieszkuje obszar gminy, na której znajduje się przedszkole, rodzice mogą też ubiegać się o dopłatę z budżetu gminnego.

W kwestii dofinansowania opłat za przedszkole także pracodawca, który zatrudnia rodziców małego dziecka, może udzielić im wsparcia. Pokrywa on wtedy część kosztów związanych z pobytem dziecka w przedszkolu (w przypadku przedszkoli niepublicznych może być to wyżywienie albo zajęcia nadprogramowe). W przedszkolach niepublicznych coraz częściej udaje się negocjować ceny.

Zobacz także:

Redakcja poleca

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
ferie kiedy
Aktualności
Ferie zimowe 2024 – terminy ferii w poszczególnych województwach
Luiza Słuszniak
Przysłowia o nauce
Cytaty i przysłowia
Mądre przysłowia o nauce i wiedzy – 40 motywujących sentencji
Joanna Lechowicz
życzenia urodzinowe dla córki
Święta i uroczystości
Życzenia urodzinowe dla córki: piękne, wzruszające, mądre, od mamy i od taty
Joanna Biegaj
dekoracje świąteczne, śnieżynka
Święta i uroczystości
Śnieżynki z papieru – 7 wzorów do wycinania
Agnieszka Szumigaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
800 plus: od kiedy i czy trzeba składać wniosek
Prawo i finanse
800 plus: od kiedy na kontach i czy trzeba składać wniosek?
Luiza Słuszniak
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
Alimenty z funduszu
Prawo i finanse
Alimenty z funduszu: co trzeba zrobić, żeby otrzymać pieniądze? Nowe przepisy
Agnieszka Majchrzak
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
jak odpieluchować dziecko
Pielęgnacja
Odpieluchowanie dziecka: kiedy i jak to zrobić? Sprawdzone sposoby
Małgorzata Wódz
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA