Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ile kosztuje przedszkole
AdobeStock
Wychowanie

Ile kosztuje przedszkole: czesne, opłaty za wyżywienie, zasady dofinansowania

Ile kosztuje przedszkole w 2022/2023 roku? Wbrew pozorom nawet publiczne przedszkole nie jest w pełni darmowe. Z kolei prywatne przedszkole oferuje więcej zajęć i udogodnień, ale jeszcze bardziej obciąża portfel polskich rodzin. Które zatem warto wybrać?

Koszty przedszkola zależą od wielu czynników: przede wszystkim od typu placówki i miejsca zamieszkania dziecka. Opłaty za przedszkole to, niestety, dość duże obciążenie budżetu domowego. Największy koszt ponoszą rodzice, którzy posyłają swoje dziecko do prywatnego przedszkola. Za publiczne placówki teoretycznie nie trzeba płacić, jednak tutaj też są wydatki, np. w kwestii opłat za wyżywienie malucha. Sprawdź, ile kosztuje przedszkole twojego maluszka.

Spis treści:

  1. Ile kosztuje przedszkole publiczne? Opłaty
  2. Ile kosztuje przedszkole prywatne?
  3. Opłaty za wyżywienie w przedszkolu
  4. Orzeczenie o niepełnosprawności, a opłata za przedszkole
  5. Dofinansowanie opłat za przedszkole

Jak rozpoznać dobre przedszkole? - film

Ile kosztuje przedszkole publiczne? Opłaty

Wielu rodziców pewnie zadaje sobie pytanie, czy za przedszkole publiczne trzeba płacić, a jeśli tak – ile kosztuje przedszkole publiczne? Nie, nie trzeba za nie płacić, taka usługa jest bezpłatna. W przedszkolu publicznym również wszystkie dodatkowe zajęcia są bezpłatne. Przedszkole publiczne nie może też zmuszać rodziców do kupowania książek i innych pomocy naukowych.

Ile godzin w przedszkolu jest bezpłatnych?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami w przedszkolach dzieciom do 5 lat zapewnia się pięć godzin bezpłatnego nauczania, wychowania i opieki niezależnie od tego, w której godzinie zostanie przyprowadzone przez rodziców do przedszkola. Przy okazji nowelizacji ustawy w 2017 roku zdecydowano również, że rodzice nie będą płacić za dodatkowe zajęcia dziecka w przedszkolu państwowym – są one całkowicie darmowe.

Ile kosztuje dodatkowa godzina w przedszkolu?

Za każdą kolejną godzinę rodzice muszą jednak zapłacić. Zgodnie z art. 53 ust. 1 ustawy z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych organ prowadzący np. rada gminy ustala wysokość opłat za świadczenia udzielane przez przedszkole w czasie przekraczającym powyższy bezpłatny wymiar zajęć, dlatego też w różnych miejscowościach opłata ta może być inna. Zazwyczaj jest to 1 zł za każdą kolejną godzinę, chociaż np. w Lublinie stawka wynosi 1,60 zł. Rodzice pracujący zwykle muszą zostawić dziecko w przedszkolu na ok. dziewięć, dziesięć godzin. To koszt ok. 5 zł na dzień (w przypadku dziewięciu godzin przez miesiąc rodzice zapłacą 100 zł, w przypadku dziesięciu – 130 zł). Jeśli dziecko będzie chore, rodzic nie musi płacić za godziny, których dziecko nie spędziło w przedszkolu.

Do niedawna rodzice musieli się bardzo postarać, by znaleźć dla swojej pociechy miejsce w przedszkolu. Niektórych zniechęcał długi czas oczekiwania, a skutkiem tego było to, że korzystali oni z ofert przedszkoli prywatnych. Od 2017 roku prawo do miejsca w przedszkolu państwowym przysługuje każdemu dziecku w wieku od 3 do 5 lat. Jeśli dziecko ma 6 lat – urząd gminy lub miasta musi zapewnić dla niego miejsce w przedszkolu, ponieważ sześciolatki obejmuje już obowiązek przedszkolny.

Ile kosztuje przedszkole prywatne?

Nie istnieje narzucona z góry stawka za przedszkole prywatne. Ustala ją bowiem instytucja lub osoba prywatna, do której takie przedszkole należy. W zależności od miasta, w jakim posyłamy dziecko, miesięczne czesne może wynosić od 800 do 2000 złotych plus koszty żywienia. W dużym mieście koszt takiego przedszkola będzie wyższy niż w małej miejscowości lub na wsi.

Przedszkola prywatne często są profilowane i w ramach opłaty mają bogatą ofertę zajęć dodatkowych. Oprócz opłaty miesięcznej rodzice często muszą zapłacić wpisowe, które może wynieść nawet kilkaset złotych. Czesne w przedszkolach prywatnych często jest stałe bez względu na to, czy dziecko chodzi do przedszkola, czy nie: to oznacza, że jeśli dziecko będzie chore lub z innego powodu nie pojawi się w placówce, rodzice i tak będą musieli zapłacić pełną kwotę.

Opłaty za wyżywienie w przedszkolu

Wszystkie dzieci uczęszczające do przedszkola (niezależnie od tego, czy jest to przedszkole publiczne, czy prywatne) muszą płacić za wyżywienie. Wysokość opłaty zależy od tego, czy wykupimy dla malucha dwa, czy trzy posiłki dziennie. Istotna jest także lokalizacja (w większych miastach opłaty są często większe) oraz to, czy przedszkole ma kuchnię, czy korzysta z kateringu.

Koszt „dniówki” za wyżywienie w przedszkolu waha się od 8,5 do 25 zł (miesięcznie to około 200 zł). Rodzice dokonują nadpłaty za cały miesiąc z góry, a w kolejnym miesiącu odliczana jest kwota za nieobecność (niewykorzystane posiłki). W przedszkolach prywatnych można liczyć na bardziej zróżnicowane posiłki. Oprócz diety ogólnej są często także diety bezglutenowe czy dla alergików. 

Orzeczenie o niepełnosprawności a opłata za przedszkole

Przedszkole publiczne jest bezpłatne dla każdego dziecka, również dla dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności. W przypadku przedszkoli prywatnych niektóre placówki oferują rodzicom dzieci z niepełnosprawnością rabat – jest to jednak kwestią indywidualną i ustalaną zazwyczaj z dyrekcją placówki.

Warto wiedzieć o tym, że na dzieci z niepełnosprawnością samorządy otrzymują specjalne fundusze. Kwotę subwencji ustala się odgórnie na każdy rok, stała stawka mnożona jest przez wskaźnik odpowiadający rodzajowi niepełnosprawności. Pieniądze te przeznaczone są na organizacje kształcenia specjalnego. Obowiązkiem każdej placówki jest zrealizowanie zapisów z orzeczenia, które posiada dziecko. Mowa tutaj o zapewnieniu mu odpowiednich warunków do nauki (z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb, zarówno rozwojowych, jak i edukacyjnych). 

Dofinansowanie opłat za przedszkole

Organ prowadzący przedszkole może częściowo lub całkowicie zwolnić z opłat np. rodzinę w trudnej sytuacji materialnej, rodzinę wielodzietną czy z dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności. Dotyczy to przypadków szczególnie trudnej sytuacji materialnej rodziny lub zdarzeń losowych. Jeśli dziecko zamieszkuje obszar gminy, na której znajduje się przedszkole, rodzice mogą też ubiegać się o dopłatę z budżetu gminnego.

W kwestii dofinansowania opłat za przedszkole także pracodawca, który zatrudnia rodziców małego dziecka, może udzielić im wsparcia. Pokrywa on wtedy część kosztów związanych z pobytem dziecka w przedszkolu (w przypadku przedszkoli niepublicznych może być to wyżywienie albo zajęcia nadprogramowe). W przedszkolach niepublicznych coraz częściej udaje się negocjować ceny.

Zobacz także:

Rekrutacja do żłobka
Adobe Stock
Wychowanie
Rekrutacja do żłobka 2022/2023 – zasady. Kiedy złożyć wniosek?
Rekrutacja do żłobka trwa cały rok, ale najwięcej wniosków składanych jest od kwietnia do czerwca. Można otrzymać dodatkowe punkty przy rekrutacji m.in. za pochodzenie z rodziny wielodzietnej. Premiowane są także zaszczepione maluchy. Gminy i konkretne placówki określają zasady i terminy rekrutacji do wybranego żłobka. Opisujemy szczegóły naboru dzieci.

Rekrutacja do żłobka nie ma jednej ogólnopolskiej zasady. Warunki przyjmowania dziecka są ustalane w zależności od placówki i można znaleźć je na stronie internetowej danego żłobka, urzędu miasta, gminy lub bezpośrednio w placówce. Najgorętszy czas składania przez rodziców wniosków o przyjęcie dziecka do żłobka to zwykle koniec kwietnia, maj i czerwiec. Ale o miejsce w placówce można starać się przez cały rok, jeśli dziecko spełnia podstawowe kryteria wiekowe. Do publicznego żłobka może uczęszczać dziecko mające: co najmniej 20 tygodni, nie więcej niż 3 lata. Warto wiedzieć, że nie w każdym żłobku znajdują się oddziały dla niemowląt. Trzeba to sprawdzić w statucie żłobka, do którego chcemy zapisać dziecko. W wyjątkowych sytuacjach, np. z powodu braku miejsca w przedszkolu, żłobek może przyjąć również dziecko powyżej 3. roku życia.  Rekrutacja do żłobka – szczegóły: Zapisy do żłobka – terminy Jak zapisać dziecko do żłobka? Jak złożyć wniosek do żłobka? Dokumenty potrzebne do rekrutacji do żłobka Zasady rekrutacji do żłobka – dodatkowe punkty Rekrutacja do żłobka a opłaty Rekrutacja do żłobka prywatnego Zapisy do żłobka: terminy Aby dziecko zostało przyjęte do żłobka, musi wziąć udział w rekrutacji do placówki. Każdy rodzic może znaleźć listę aktualnych placówek w rejestrze żłobków na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej lub w Biuletynie Informacji Publicznej swojego urzędu gminy albo miasta. Każde miasto w Polsce określa swoje kryteria przyjęć do żłobków, ale co do zasady odbywa się ona w okresie wiosennym, od kwietnia do czerwca i dotyczy miejsc, które będą wolne od września . Jeśli w żłobku będzie zwalniało się miejsce po wrześniu, istnieje możliwość przyjęcia innego...

ile kosztuje dziecko
Adobe Stock
Aktualności
Ile kosztuje dziecko w 2022 roku – ile trzeba wydać na utrzymanie dziecka miesięcznie i do 18. roku życia?
Mało kto myśli, ile kosztuje dziecko, jeszcze przed jego narodzinami. Dopiero po porodzie do rodziców dociera, że to ogromne wydatki! Jakie dokładnie? Niejeden złapie się za głowę, bo miesięczne utrzymanie dziecka w 2022 roku to spora część przeciętnej pensji. A utrzymanie dziecka do 18. roku życia kosztuje nas tyle, co zakup mieszkania.

Ile kosztuje dziecko – to pytanie zadaje sobie wielu młodych rodziców. Dobrze się przygotujcie, bo szykowanie się do narodzin pochłonie niezłą sumkę. Później, z każdym rokiem będziecie potrzebować miesięcznie coraz więcej pieniędzy, by w końcu na całe utrzymanie dziecka do 18. roku życia wydać tyle, co na kawalerkę. Brzmi mało optymistyczne? Na szczęście rodzicielstwo ma też inne, o wiele piękniejsze odsłony i nie wszystko można przeliczać na pieniądze. Ile kosztuje dziecko w 2022 roku? Wydatki na dziecko zaczynają się, jeszcze zanim urodzisz. Jak wynika z deklaracji polskich rodziców, koszty związane z przebiegiem ciąży oraz przygotowaniami do przyjścia dziecka na świat to średnio wydatek ok. 8,5 tys. złotych . Od tego momentu będziesz potrzebować dużo pieniędzy. Niestety, z każdym rokiem utrzymanie dziecka będzie pochłaniać coraz więcej. Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt utrzymania i wychowania jednego dziecka w Polsce w 2022 roku wynosi 265 tys. zł , a dwójki dzieci – 439 tys. zł . Jeśli zaś dziecko pozostaje na utrzymaniu rodziców również w okresie studiów, muszą oni liczyć się z kolejnym wydatkiem. Koszt utrzymania dziecka to wydatek porównywalny z ceną mieszkania w dużym mieście w Polsce. W ciągu ostatniego roku koszty utrzymania dziecka wzrosły o 4,3 proc. Wiąże się to ze spadkiem konsumpcji ilościowej (kupujemy mniej niż rok temu). Gdybyśmy kupowali tyle samo, co w 2021 roku, to koszt wychowania jednego dziecka  w kwietniu 2022 roku wzrosłyby aż do 300 tys. zł. Ile kosztuje utrzymanie dziecka? Utrzymanie dziecka do 18. roku życia generuje olbrzymie koszty przede wszystkim ze względu na koszty żywności, mieszkania i edukacji. Za co konkretnie płacimy? Urodzenie dziecka niemal automatycznie oznacza: zwiększenie rachunków za prąd,...

300 plus
AdobeStock
Prawo i finanse
300 plus 2023 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Co z 300 plus w 2023 roku? Już od 1 lipca można składać wniosek o szkolną wyprawkę w ramach programu Dobry Start. Od terminu złożenia wniosku uzależniona jest wypłata pieniędzy. O świadczenie mogą ubiegać się również dorośli. Sprawdź, jak złożyć wniosek i kiedy będzie wypłacane to świadczenie.

Program 300 plus (znany również jako rządowa wyprawka szkolna lub program Dobry Start) to potoczna nazwa wsparcia dla rodzin, które mają dzieci w wieku szkolnym. Zobacz, kiedy i  jak składać wniosek o 300 plus w 2023 roku i dla kogo dokładnie przeznaczone jest to świadczenie. Spis treści: Dla kogo wyprawka 300 plus? Od jakiego wieku 300 plus, co jeśli dziecko jest dorosłe? Kto może złożyć wniosek o 300 plus?   Jakie dokumenty do 300 plus? Kiedy składać wniosek o 300 plus? Kiedy wypłata 300 plus? Podatek od 300 plus Komu przysługuje 300 plus Świadczenie 300 plus przysługuje rodzicom na każde uczące się dziecko  bez względu na to, jakie dochody posiada rodzina. Jeśli masz dwoje dzieci – otrzymasz 600 zł, jeśli troje – 900 itd. Prawo do otrzymania rządowej wyprawki mają nie tylko obywatele Polski, ale także mieszkający w naszym kraju cudzoziemcy (m.in. obywatele Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego czy Szwajcarii, osoby posiadające zezwolenie na pobyt czasowy lub kartę pobytu z „dostęp do rynku pracy”, jeżeli mieszkają w Polsce z rodzinami).  Wiek dziecka a 300 plus Pieniądze na wyprawkę dostaną rodzice wszystkich uczniów – począwszy od pierwszoklasistów, na dwudziestolatkach kończąc. Program 300 plus obejmuje także dorosłą młodzież, górną granicą wieku, do którego wypłaca się rządową wyprawkę, jest ukończenie przez dziecko 20 lat . Dorosła młodzież musi jednak kontynuować naukę w szkole średniej. Świadczenie otrzymają również uczniowie szkół policealnych i szkół dla dorosłych, którzy spełniają kryterium wiekowe (300 plus nie przysługuje tylko studentom, nawet jeśli mieszczą się w kryterium wieku). Dzieci niepełnosprawne mogą liczyć na finansowe wsparcie państwa aż do ukończenia przez nie 24. roku...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak