Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
dziecko, mama, deszcz, parasol
fotolia
Wychowanie

Mali kałużowcy, czyli zabawy z dzieckiem w deszczu

Doskonale wiemy, co na widok kałuży myśli twoje dziecko: „Ale fajna woda! Ciekawe, czy głęboka? Zaraz sprawdzę”. A może pobawisz się razem z nim deszczową wodą?

Deszczowa jesień jest dla dzieci ciekawą i pełną odkryć porą roku. Wprost zachęca do eksperymentów. Nie musisz czekać, aż przestanie padać, wystarczy, że ubierzesz dziecko odpowiednio do pogody. Maluchy nie boją się deszczu, a kałuże po prostu uwielbiają!

Wreszcie można robić coś innego niż zbieranie kolorowych liści czy kasztanów. Chlapanie się w wodzie to wielka frajda. Może twój maluch zechce sprawdzić, jaki będzie plusk, gdy wrzuci do wody kamyk, albo wskoczy w sam jej środek bosymi stopami. Trudno mieć pretensje do dziecka, gdy tak się bawi, nie zważając, że na nogach ma lekkie, zamszowe buciki. Lepiej od razu przed spacerem załóż kalosze maluchowi i sobie – i razem zobaczcie, jak świetnie można się bawić deszczową wodą. Nie bój się, że twój mały eksperymentator się pobrudzi, błoto łatwo się spiera. A jeśli zamoczy ubranko? Trudno, trochę wilgoci jeszcze nikomu nie zaszkodziło. Zadbaj tylko, żeby było mu ciepło. Jeśli po mokrej zabawie naprawdę jest przemoczony, zabierz go do domu i przebierz. Z tego powodu na deszczowe spacery lepiej nie wybieraj się zbyt daleko od domu.

Zasady zabaw z dzieckiem w deszczu

Musisz jednak pamiętać, żeby jasno wytłumaczyć dziecku, że nie zawsze i nie do każdej kałuży może wchodzić. Zabawa „w kałuże”, jak każda inna, powinna mieć swój czas i miejsce. Kiedy wybieracie się do babci czy do lekarza, nie chcesz przecież, by maluch dotarł tam ubłocony. Ustal więc jasne zasady: do kałuży można wchodzić tylko w kaloszach i jedynie wtedy, gdy mama lub tata na to pozwoli. Na początku z pewnością nie będzie łatwo przekonać małego wodniaka, że dziś musi omijać błoto, skoro wczoraj pozwoliłaś mu w nim brodzić do woli. Jeśli będziesz konsekwentna, mimo początkowych protestów w końcu zrozumie, że chodzenie po kałużach to zabawa, a nie norma.

Jakimi słowami tłumaczyć dziecku, nie powodując zamętu z powodu zmiany zasad, że czasem trzeba omijać kałuże?

Maluchy mogą źle reagować na nowe reguły, bo dopiero się ich uczą. Zmiany powodują zamieszanie, dobrze jest więc uczyć malca kojarzenia faktów. A rodzice muszą przewidywać różne sytuacje. Aby dziecko mogło zachować się tak, jak tego chcemy, należy stworzyć mu warunki. Jeśli padał deszcz, zakładamy kalosze, kurtki lub peleryny. Wtedy nie będzie afery, a maluch do woli się wybawi. Gdy zależy nam, by się nie pochlapał, lepiej powiedzieć, co ma robić, niż czego mu nie wolno. Zamiast krzyczeć: „Nie wchodź do kałuży”, przypominaj: „Chodzimy tylko po chodniku”, „Daj mi rękę” albo: „A teraz zabawa, kto nie wpadnie do kałuży!”. Skuteczność tych poleceń bywa o wiele większa. Warto jednak pamiętać, że zabawa w błocie i znajdowanie skarbów, na które dorośli patrzą z powątpiewaniem, to ważny element zabawy i odkrywania świata przez malca.

Jak bawić się z dzieckiem w deszczu?

Zanim pozwolisz dziecku wejść do kałuży, sprawdź, czy nie jest za głęboka, czy na jej dnie nie czai się błoto, na którym można się poślizgnąć, albo patyki i kamienie, o które łatwo się potknąć.

  • Zabawa wodą sprawdzi się, kiedy nie jest zbyt zimno. Nie łudź się, że maluch ograniczy się tylko do grzecznego brodzenia po niej. Pewnie będzie mokry od stóp do głów.
  • Załóż dziecku wysokie kalosze, zabezpieczone przed wlewaniem się wody dodatkowym ściągaczem. Krótkie są urocze,ale zupełnie niepraktyczne.
  • Pilnuj przestrzegania ustalonych zasad. Przypominaj, że do kałuży można wchodzić tylko wtedy, gdy mama na to pozwoli.
  • Jeśli zależy ci na tym, by dziecko dotarło do celu suche, wybieraj drogę, która mniej obfituje w atrakcje. Albo staraj się odwrócić uwagę malucha, pokazując mu np. wiewiórkę na drzewie.

Zobacz też: 31 zabaw na jesienne wieczory

Konsultacja: Justyna Święcicka, psycholog, pracuje w Uniwersytecie dla Rodziców, prowadzi warsztaty dla dzieci zdolnych.

Jak zrobić pszczółki z szyszek

Pielęgnacja
Jesienny spacer
Koniec wakacji to nie powód, by spędzać z malcem mniej czasu na świeżym powietrzu. Przeciwnie!

Koniec wakacji to nie powód, by spędzać z malcem mniej czasu na świeżym powietrzu. Przeciwnie! To doskonała pora, by zahartować dziecko, zanim nadejdą prawdziwe chłody. Wrzesień to wymarzony miesiąc na wyprawy do parku albo lasu. Często jeszcze świeci słońce, a nawet gdy pada, jest dość ciepło. Oto nasze rady, dzięki którym jesienny spacer przyniesie dziecku same korzyści, niezależnie od pogody. Łap promienie słońca Korzystaj ze złotej polskiej jesieni i codziennie wychodź z malcem na dwór, by pooddychał świeżym powietrzem. Spacer najlepiej zaplanować około południa – wtedy zazwyczaj świeci słońce i jest najcieplej. Wybieraj miejsca z dala od ruchliwych ulic, żeby uniknąć hałasu i wdychania spalin. Nie bój się deszczu Jeśli malec jest zdrowy, nie ma powodu, by zamykać się z nim w domu (chyba że leje jak z cebra). Trzeba tylko ubrać go stosownie do pogody. Gdy jedynie kropi, załóż na wózek maluszka folię przeciwdeszczową, a starsze dziecko ubierz w nieprzemakalną pelerynkę i kalosze (więcej piszemy o tym na stronie 9). Ubierz malca na cebulkę Nie za lekko, ale też nie za ciepło. W razie potrzeby będziesz mogła bez trudu zdjąć ubranko lub założyć dodatkowe. Pamiętaj, że maluch jadący w spacerówce marznie szybciej niż wtedy, gdy biega. Aby sprawdzić, czy jest odpowiednio ubrany, wystarczy dotknąć jego karczku – jeśli skóra będzie ciepła i sucha, wszystko w porządku. Nie zapomnij o kremie Gdy jest piękna pogoda, posmaruj buźkę szkraba kremem z filtrem przeciwsłonecznym. W chłodniejsze dni chroń ją przed zimnymi podmuchami wiatru – najlepiej kremem na każdą pogodę. Nie chodź po sklepach Taki niby-spacer polegający na bieganiu od warzywniaka do spożywczego itd. nie przynosi niczego dobrego. Dziecko narażone jest wtedy na ciągłe zmiany temperatury i kontakt z wieloma – niekoniecznie zdrowymi – osobami,...

dzieci, jesień, kałuża, skakać
Panthermedia
Wychowanie
Nie siedź z dzieckiem w domu! Jesień nie gryzie!
Jesień (nie tylko złota, polska, ale też ta deszczowa) to naprawdę fantastyczna pora roku. Tylko trzeba to dostrzec. Dlaczego warto iść na jesienny spacer? Dokąd się wybrać? W co się bawić? O czym pamiętać?

Jesień nie zawsze jest złota. Za oknem plucha? Wybór jest prosty: możesz siedzieć  w domu i narzekać, czekając na wiosnę (zarażając ponurym nastrojem dziecko) albo w myśl zasady: „Nie ma złej pogody, są tylko nieodpowiednie ubrania” wycisnąć z jesieni , co się da: całą radość i wszystkie kolory. Lepsze to drugie!   5 powodów, dla których warto iść na jesienny spacer Dziecko potrzebuje spacerów przez okrągły rok, a nie tylko wtedy, gdy pogoda jest idealna. Dzięki nim: 1. Oddycha świeżym powietrzem. Wilgotne, chłodne powietrze jest jak balsam dla wysuszonych przez centralne ogrzewanie śluzówek. 2. Jest zdrowsze. Ma okazję się hartować, czyli przyzwyczajać do zmian temperatury. Nie ma obawy, że wyrośnie na piecucha. 3. Ma lepszy apetyt… Nawet niejadki nabierają ochoty na obiad po harcach na dworze. 4. …i dobry humor. Ruch na świeżym powietrzu  i światło słoneczne poprawiają nastrój. Dlatego trzeba korzystać z każdej okazji, by naładować akumulatory. 5. Poznaje świat. Jesień to prawdziwa uczta dla zmysłów. Można dotykać gładkich kasztanów i szorstkiej kory, wodzić palcem po żyłkach liści, ścierać dłonią kropelki wody z ławki, słuchać bębnienia deszczu o parasolkę. Szkoda by było to wszystko przegapić! Tak naprawdę są tylko dwie sytuacje, gdy lepiej nie wychodzić . Pierwsza: gdy wieje wyjątkowo silny wiatr albo jest bardzo zimno i paskudnie. Druga: gdy maluch jest chory. Przeczytaj także: 9 sposobów na zachowanie zdrowia jesienią     8 rzeczy, które można robić podczas jesiennego spaceru Za zimno na  robienie babek z piasku? Nie szkodzi. Na twojego smyka czeka na dworze masa atrakcji: 1. Dreptanie i skakanie. Niech dziecko chowa się za drzewem, chodzi po krawężnikach, wchodzi pod górkę (nawet tysiąc razy). Nie będzie się nudził ani marzł. 2. Karmienie...

brudne dzieci, higiena, brudne ręce, jak dbać o czystość, jak uczyć dziecko higieny, zarazki, bakterie, mycie dzieci, szczęśliwe dzieci
fotolia
Wychowanie
Dzieci brudzą się, bo mają ku temu ważne powody. Jakie?
Szczęśliwe dzieci to brudne dzieci – to zdanie każdy słyszał nie raz. I choć wielu rodziców bierze je sobie do serca, czasem nasza wytrzymałość się kończy. Czy rzeczywiście mamy pozwalać na wszystko i chodzić ze szczęśliwym, ale wiecznie umorusanym maluchem? Sprawdź, dlaczego dzieci po prostu nie mogą być czyste.

Dlaczego zależy nam, by dzieci były czyste? Bo boimy się, że na brudnych rękach osiądą miliony zarazków, od których tylko krok do groźnej choroby. Bo martwimy się, że maluch przyzwyczai się do brudzenia i wyrośnie na abnegata, który nie wie, co to schludny wygląd . Bo nie chcemy, żeby inni myśleli o nas źle, widząc naszą umorusaną córcię lub ubłoconego synka. I pewnie można by przytoczyć jeszcze kilka powodów. Ale zamiast je mnożyć i stresować się wyglądem dziecka , które wraca z placu zabaw, zamiast obawiać się, co pomyśli teściowa lub pedantyczna sąsiadka na widok twojego malca w zabłoconych bucikach, warto pamiętać, że (a nawet o tym głośno mówić): dzieci wychowywane w skrajnej czystości wcale nie są zdrowsze ( sterylne środowisko sprzyja rozwojowi alergii ). maluchy nie brudzą się na złość dorosłym lub dlatego, że je źle wychowujesz, tylko dlatego, że mają ku temu ważne powody. Oto te najważniejsze, do których dołączyliśmy kilka praktycznych rad. Dziecko brudzi się, bo jest mniej sprawne Zasadnicza różnica między dorosłymi a dziećmi polega na tym, że my wszystko umiemy (no prawie wszystko), a dzieci nie umieją nic albo bardzo niewiele. Wszystkiego uczą się od początku. Mają nieporadne ręce, mało skoordynowane ruchy, często coś rozlewają, rozsypują, w coś wdeptują, przewracają się i ślizgają, co - jak wiadomo - odbija się na ich wyglądzie. Tak, ale: Jeśli często zwraca się dziecku uwagę, że się czymś oblało, w coś weszło, można zahamować jego ciekawość świata . Maluch zamiast dziarsko podejmować różne działania, będzie nieśmiało siedział w kącie, w obawie, że się pobrudzi. Polecamy: 27 pomysłów na zabawy dla dzieci   Brudząc się, dziecko może się czego nauczyć Małe dzieci poznają świat wszystkimi zmysłami, nie tylko patrząc i słuchając jak uczeń w szkole, ale także...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak