dziecko, zabawa, rodzinne uroczystości
Fotolia
Gry i zabawy

31 zabaw na jesienne wieczory

Jeśli już w całym domu zabrakło wykałaczek i patyczków na ludki z kasztanów, malec wciąż domaga się ciekawych zajęć, a ty czujesz też, że nie dasz rady tysięczny raz rysować z nim wspomnień z wakacji, czas na nasze propozycje!

6 zabaw rozwijających wyobraźnię

  1. Pantomima. Co to za zwierzę, które biega na czworakach, obskakuje gości i podnosi nogę przy każdej ścianie? Jakie stworzenie drapie się po głowie i robi miny? Wcielajcie się w różne postaci (kapryśną księżniczkę, groźnego potwora itd.).
  2. Teatr. Deska do prasowania albo kij od szczotki ułożony na oparciach krzeseł oraz prześcieradło lub koc wystarczą. I publiczność (nawet jednoosobowa), która nagrodzi przedstawienie brawami. Pacynki można zastąpić pluszakami albo choćby nadzianymi na widelec jabłkami. Treść sztuki dowolna. Aha, najfajniej jest wówczas, kiedy tekst powstaje na bieżąco.
  3. Pałac sułtana. Nie trzeba wiele, by przeobrazić dziecięcy pokój w komnatę z bajki. Wystarczy drobiazg (np. szal do okrycia krzesła, by powstał tron), a resztę (np. skarbiec) można sobie wyobrazić. Ważne są okrzyki („Nie dotykaj! To jest zaczarowane”).
  4. Muzyka. Włączcie odtwarzacz CD, zamknijcie oczy i puśćcie wodze fantazji. Jakie obrazy nasuwa melodia? Dostojne damy w sukniach? Kołyszące się drzewa?
  5. Burza mózgów. Co można zrobić z patyka? A z gazety, szklanki? Żaden pomysł nie jest głupi. Kto powiedział, że ze szklanki nie można zrobić szklanej góry dla królewny zamienionej w ślimaka?
  6. Udawanie. Wyobraźcie sobie, że w waszym domu zamieszkał energiczny hipopotam. Karmcie go, głaszczcie, bawcie się z nim, a jeśli zacznie rozrabiać, przywołajcie go do porządku.

Zobacz też: Ludziki z kasztanów

6 zabaw zajęć dla małych paluszków

  1. Malowanie po ścianie.  ...i nie tylko! Pozwól dziecku malować na przypiętym do ściany arkuszu brystolu, kolorową kredą na drzwiach szafy (bez trudu można je potem umyć) albo tłustą kredką lub szminką po lustrze (z myciem jest trochę gorzej, za to jaka frajda!) – byle po pionowej powierzchni. Warto rysować po własnym ciele, rękach, nogach czy twarzy, niekoniecznie własnej (czy mamie będzie do twarzy z wąsami?),  gazetach, pudłach, doniczkach i płachtach papieru. Starszemu przedszkolakowi warto narysować tor wyścigowy w kształcie leżącej na boku ósemki. Trasę można  „przejechać” kredką albo ulubionym resorakiem. 
  2. Wycinanie. Warto ciąć nożyczkami  nie tylko papier, ale też wełnę, folię, skrawki materiałów, szczypiorek, natkę, a nawet wałeczki plasteliny.  Ze skrawków różnych materiałów można robić kolaże. Co powiecie na zrobienie nowych fryzur (np. z wełny) wyciętym z gazet aktorom i politykom?
  3. Lepienie. Plastelina to klasyka, ale warto użyć i innych materiałów, np. gliny lub masy papierowej (do kupienia w sklepach papierniczych) albo zrobionej w domu masy solnej czy eksperymentować z różnymi narzędziami: robić wzorki widelcem, grzebieniem, końcówką pędzelka. Do masy solnej można dodać odrobinę farby albo barwnika spożywczego, a plastelinowego ludzika ozdobić piórkami, pestkami dyni,  cekinami, papierem itd.
  4. Wyginanie drucików. W sklepach z zabawkami można kupić kolorowe włochate druciki. Da się je wyginać, łączyć i robić z nich zabawne rzeczy: zwierzątka, kółka, spiralki.
  5. Nawlekanie. Bransoletki, korale, wisiorki, breloczki itd. można robić nie tylko z koralików, ale także makaronu (warto go przedtem pomalować albo posmarować klejem i posypać brokatem), kolorowych wacików kosmetycznych, pociętych na kawałki słomek do napojów, cekinów, guzików. Chłopca można namówić do nawlekania, proponując mu zrobienie indiańskich ozdób.
  6. Układanie puzzli. Ćwiczy nie tylko paluszki, ale także rozwija spostrzegawczość. Gotowe puzzle przyklejcie na tekturkę.


Zobacz także: Jak rozwijać zdolności manualne dziecka?

Jak zrobić pszczółki z szyszek

dziecko, dziewczynka, przedszkolak, rysowanie, nauka pisania
Fotolia
Wychowanie
Gdy dziecko nie lubi rysować - 12 sposobów, by to zmienić
Rysowanie jest bardzo ważne, bo przygotowuje rękę do pisania. Niestety nie wszystkie dzieci lubią to robić. Nie musi tak być!

  Jeśli dziecko nie znosi rysować  albo znacznie odstaje od rówieśników (np. uczy się zamykać kółko, podczas gdy inni rysują już domki czy pieski) warto pomóc mu już teraz, by nie miało kłopotów w szkole.  Co może pomóc? 1. Palec, szminka, patyk Fakt, że  dziecko trzyma się z dala od kredek, nie oznacza, że zrezygnuje z frajdy jaką daje robienie „pieczątek" łapkami umoczonymi w farbie do malowania palcami.   Może też rysować palcem po po zaparowanym lustrze, talerzu posypanym kawą,  kaszą lub innym sypkim produktem. Rysować można także kredą po chodniku, węglem rysunkowym po dużym arkuszu brystolu albo papieru pakowego, szminką po czym się da (np.lustrze albo własnej nodze czy  buzi),  patykiem po ubitym piasku, klejem w sztyfcie po kartce (potem można posypać kartkę brokatem), znikopisem.   2. Karton, ściana, tatuaż Biała kartka nie zachęca do rysowania? Nie szkodzi. Malować i rysować można po wszystkim: kartonowych pudłach (można zrobić z nich skrzynki na listy),  figurce z masy solnej, talerzu, szybie drzwi balkonowych,  wielkich arkuszach szarego papieru, ścianie (możesz  pomalować ją farbą tablicową ), płótnie naciągniętym na ramę, chodniku, własnej albo cudzej skórze  (tatuaże!). 3. Kalka Rysowanie przez kalkę biurową to wielka  frajda -  można zrobić  dwa albo nawet trzy  rysunki za jednym zamachem!   4. Coś  ekstra W sklepach papierniczych i internetowych jest mnóstwo ciekawych materiałów plastycznych, np.  farby metalik (karoseria  namalowanego nimi auta wygląda jak prawdziwa), fluorescencyjne, witrażowe, do malowania buzi, do malowania placami. Można też kupić bardzo grube flamastry i  kredki, którymi da się rysować  pod wodą, np., po wannie. Są nawet zestawy do malowania w 3D (rysunek robi wrażenie...

jak zrobić aniołka z masy solnej
Adobe Stock / mamotoja.pl
Święta i uroczystości
Jak zrobić aniołka z masy solnej? Instrukcja krok po kroku
Przedstawiamy instrukcję, jak zrobić aniołka z masy solnej w dziewięciu prostych krokach. Święta to dobra okazja, by obdarować kogoś własnoręcznie zrobionym prezentem. Taki aniołek może być piękną pamiątką i ozdobą domu.

Aniołek z masy solnej to prosta i efektowna dekoracja na chrzciny lub święta. Ładnie wygląda też w dziecięcym pokoju. I co najważniejsze, taką ozdobę możesz przygotować wspólnie z dzieckiem. Ono będzie świetnie się bawić, a ty zyskasz małego pomocnika. Podpowiadamy, jak zrobić aniołka z masy solnej w 9 krokach. Sprawdź instrukcję z obrazkami! Jak zrobić aniołka z masy solnej? Najpierw przygotuj masę solną . Potrzebne ci będą: szklanka mąki szklanka soli 125 ml wody. Wskazówka: Jeśli chcesz ulepić małego aniołka, do masy dodaj jeszcze 100 g mąki ziemniaczanej i więcej wody – w sumie powinnaś jej mieć 150 ml. Jeśli natomiast planujesz zrobić dużego aniołka, do podstawowego przepisu dorzuć jeszcze szklankę soli. Możesz też dodać dwie łyżki oleju, by masa była bardziej elastyczna. Zapisz sobie zdjęcie ze składnikami na masę solną, żeby zawsze mieć je pod ręką: Sposób wykonania: Wszystkie składniki połącz i ugnieć do uzyskania jednolitej masy. Kiedy będzie gotowa, pomóż dziecku ulepić z niej aniołka. Możecie też wykrawać kształty aniołków z foremek do pierników , a dopiero potem ozdabiać dekoracje z masy solnej. Jak piec masę solną? Gotowe ozdoby z masy solnej mogą schnąć po prostu w pomieszczeniu, ale wówczas potrzeba na to ok. 2 dni. Pieczenie masy solnej w piekarniku znacznie skróci ten proces. Wystarczy rozgrzać piekarnik do 60-70 stopni i włożyć do niego solne dekoracje na ok. 45-60 minut. Po tym czasie nadają się już do upiększania ich, np. za pomocą farb do masy solnej czy brokatu.  Aniołek z masy solnej krok po kroku Do zrobienia aniołka oprócz masy solnej potrzebne ci będą jeszcze: papier, wykałaczki, nożyczki, farby plakatowe, brokat, mazaki, pędzelek.   Krok 1. Rozłóż kartkę papieru na stole i poproś dziecko, by przyłożyło do niej swoje dłonie...

masa solna przepis i ozdoby z masy solnej
AdobeStock
Gry i zabawy
Masa solna – jak zrobić idealną masę solną krok po kroku [PRZEPIS]
Masa solna to świetny materiał dla dzieci – można z niego tworzyć dekoracje bądź drobne upominki. Wyjaśniamy, jak zrobić idealną masę solną krok po kroku. Opisujemy, jak ją wypiekać, suszyć i malować!

Masa solna to świetny wynalazek do przygotowania m.in. ozdób świątecznych oraz prezentów. Możesz ją zrobić w kilkanaście minut i nie musisz wydawać pieniędzy (sól, mąkę i wodę na pewno masz w domu, wystarczy tylko znać odpowiednie proporcje). Aby zrobić coś ładnego z masy solnej, nie musisz mieć nawet talentu plastycznego, mnóstwa czasu ani cierpliwości: najprostsze (ale za to efektowne) ozdoby możesz wyciąć przy pomocy foremek do pierniczków . Spróbujcie też z dziećmi przygotować coś ze wzorów dostępnych w internecie – znajdziecie tam mnóstwo inspiracji.  Przedstawiamy kompendium wiedzy o masie solnej dla dzieci: proporcje, przepisy i sposoby ozdabiania! Jeżeli twój maluch lubi takie zabawy - koniecznie sprawdź, jak zrobić slime  i inne masy plastyczne dla dzieci .  Spis treści: Masa solna – przepis podstawowy Masa solna – przepis z olejem Masa solna – przepis na Thermomix Jaka mąka do masy solnej? Modyfikacje przepisów na masę solną Jak lepić z masy solnej? Masa solna – pieczenie Co można zrobić z masy solnej? Jak barwić masę solną? Czym malować ozdoby z masy solnej? Białe ozdoby z masy solnej też są piękne! Masa solna – przepis podstawowy Składniki: szklanka soli drobnoziarnistej szklanka mąki 1/3 – 1/2 szklanki wody Wykonanie: Zmieszaj dokładnie sól z mąką. Bardzo powoli (!) dolewaj wodę i ugniataj jak ciasto na posypanej mąką stolnicy. Wyrabiaj je tak długo, aż będzie gładkie. Do wycinania kształtów foremkami rozwałkuj ciasto. Do lepienia figurek wystarczy oderwać bryłkę odpowiedniej wielkości. Masa solna – przepis z olejem Składniki: dwie szklanki wody szklanka soli dwie szklanki mąki dwie łyżki oleju barwnik spożywczy (opcjonalnie)...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Dzień Wagarowicza
Czas wolny
Dzień wagarowicza 2023 – kiedy obchodzimy i jak go spędzić?
Dominika Bielas
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
pierwszy dzień wiosny
Czas wolny
Pierwszy dzień wiosny 2023 – kiedy wypada, jak się obchodzi? (tradycje i zwyczaje)
Ewa Janczak-Cwil
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Marzanna: co to jest i jak wygląda? Co symbolizuje obrzęd topienia marzanny?
Aktualności
Marzanna: jak wygląda, co symbolizuje topienie marzanny?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak