Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
dwa, lata, czyta, dziecko
Wychowanie

Ma dwa lata i czyta

Niektóre dwulatki interesuje nauka czytania. Czy to odpowiednie tempo rozwoju dziecka?
Beata Chrzanowska - pedagog specjalny, psycholog, terapeuta rodzinny
Beata Chrzanowska-Pietraszak
Konsultacja merytoryczna

Gdy okazało się, że moja Weronika sama z siebie interesuje się literkami, ucieszyłam się. Ciągle pyta o literki. Ma dwa lata i potrafi rozpoznać niektóre słowa, np. „kot”. Czy na taką wiedzę nie jest za wcześnie? Dorota

Proszę się nie martwić, takie zainteresowanie nie jest zjawiskiem niepokojącym, nawet gdy dotyczy dwulatki :) Jeśli córka sama składa literki w słowa, a nie jest do tego zmuszana, to można jej na to pozwolić. Może to chwilowa fascynacja? Jeżeli tak, to szybko minie. Jeśli to trwałe zainteresowanie, to malutka zapewne szybko nauczy się czytać. Najważniejsze, by nie spędzała czasu, siedząc wyłącznie z nosem w książce, ale by bawiła się też z rówieśnikami. W takim wypadku pozostaje cieszyć się, że Weronika jest takim zdolnym dzieckiem.

Jak dziecko poznaje swoje ciało - film

mama, maluch, czytanie, książka, lato
Wychowanie
Dlaczego to dorosły (a nie dziecko) powinien czytać na głos?
Kiedy dziecko powoli zaczyna czytać samodzielnie, kusi cię, by to już zawsze ono czytało na głos książeczki, a nie ty. Błąd! Jak dowodzą badania, lepiej byś to ty czytała dziecku na głos. Dlaczego? Sprawdź!

Dziecku, które nie umie jeszcze płynnie czytać na głos, powinnaś czytać ty. Dlaczego? 1. Głośne czytanie jest dla dziecka stresem Kilkulatek czytający na głos, próbuje łączyć literki i sylaby w słowa, a ponieważ mu to nie wychodzi, zaczyna się denerwować. Takie czytanie może zniechęcić go do dalszych prób. Może też zachwiać jego poczuciem własnej wartości . Zobacz też: O poczuciu własnej wartości, czyli jak wychować szczęśliwe dziecko 2. Dziecko czyta na głos bez zrozumienia Kilkulatek skupia się na płynnym łączeniu liter w wyrazy i wyrazów w zdania, nie jest więc w stanie skoncentrować się na treści czytanego tekstu. To wykształca nawyk czytania bez zrozumienia , który może doprowadzić do wtórnego analfabetyzmu. Nie dotyczy to oczywiście czytania pojedynczych wyrazów i sytuacji, w których dziecko samo chce się pochwalić znajomością literek. Zobacz też: Znam wszystkie literki 3. Dziecko czytające na głos ma problem z koncentracją Czytając głośno, dziecko uczy się czytania powolnego , bo wykształca w sobie „wewnętrznego lektora”, czyli osobę, która głośno czyta tekst w głowie. Ludzie bez takiego nawyku lepiej się koncentrują na treści i mogą czytać nawet 1000 słów na minutę, podczas gdy czytanie z lektorem ogranicza tempo do ok. 250 słów na minutę. Jeśli zatem dziecko prosi, by poczytać mu na dobranoc ulubioną książkę, nie odmawiaj. Pamiętaj, że to jeszcze jedna okazja do tego, by spędzić razem czas. Zobacz też: Najciekawsze książki dla przedszkolaka – typy redakcji Na podstawie książki Natalii i Krzysztofa Minge „Jak kreatywnie wspierać rozwój dziecka?”  

dziecko, literki, chłopiec, okulary
Psychologia
Nauka czytania - kiedy i jak to zrobić?
Można uczyć malca literek, jeszcze zanim pójdzie do szkoły. Ale są dwa warunki. Pierwszy: dziecko musi interesować czytanie. Drugi: domowe lekcje mają być waszą wspólną zabawą!

Gdy mój starszy synek Maciek miał dwa lata, znał już wszystkie literki. Jednak nauczył się czytać dopiero pod koniec zerówki. Bardziej niż przypinanymi przeze mnie na lodówce i drzwiach napisami interesował się klockami oraz samochodzikami. Młodszy Marcin nauczył się czytać sam, mając trzy lata. Dzisiaj obydwaj lubią książki, ale... to ten, który nauczył się czytać później, wprost nie może bez nich żyć! Może więc nie warto uczyć dziecka wcześniej czytać, tylko wystarczy poczekać do zerówki? Biorąc pod uwagę to, jak wiele dzieci ma problemy z dysleksją i rozumieniem czytanego tekstu (co wychodzi na sprawdzianach po podstawówce), myślę, że jednak warto. Tylko trzeba znaleźć sposób, by malec przy tym dobrze się bawił. Rozbijanie wyrazów na literki Zwykle robimy tak: kupujemy dziecku magnesowe literki do przyczepiania na specjalnej tablicy lub lodówce albo klocki z literkami i mówimy: „Zobacz, to jest »a«, »b«, »c«”. Problem w tym, że dla przedszkolaka litera nic nie znaczy. On przecież nie wie, że „babcia” składa się z „b”, „a”, „b”, „c”, „i”, „a”. Do tego, by tak „porozkładać” wyraz na poszczególne literki, potrzebna jest umiejętność analizy i syntezy głoskowo-literowej, czyli głoskowanie. W dodatku smyk musi wiedzieć, że w „babci” mamy litery „c” oraz „i”, a nie „ć”. Do takiego rozbioru jest zwykle zdolny dopiero sześcio-, siedmiolatek. To właśnie dlatego młodszemu dziecku tak trudno jest nauczyć się czytać, mimo że doskonale zna już wszystkie pojedyncze litery. Kiedy uczyć dziecko czytać? Przedszkolak może jednak czytać, nie znając wcale liter! Wydaje ci się to niemożliwe? A jednak! Jako pierwszy na pomysł takiego uczenia wpadł amerykański lekarz-terapeuta Glenn Doman....

Książka Mały Książę dla najmłodszych - okładka
materiały prasowe
Gry i zabawy
Mały Książę teraz także dla najmłodszych!
Tego bohatera nie trzeba nikomu przedstawiać. Znają go dzieci i dorośli na całym świecie. Mały Książę powraca, teraz także w wersji dla najmłodszych.

Jeśli do tej pory wydawało ci się, że twoja pociecha jest jeszcze za mała, żeby w pełni zrozumieć przesłanie książki „ Mały Książę ”, to mamy dla ciebie dobrą wiadomość. Teraz „Mały Książę” jest dostępny także w wersji dla najmłodszych . Opowieść została przygotowana specjalnie z myślą o najmłodszych dzieciach, bo na tę ponadczasową historię z pięknymi klasycznymi ilustracjami nigdy nie jest za wcześnie! A oprócz czerpania przyjemności z lektury, dzięki 4 specjalnym wydaniom tej książki twoje dziecko będzie mogło poznać literki, cyferki, nauczyć się dobrych manier, a także pomoże zasnąć. Mały Książę uczy dzieci przez zabawę Mały Książę zaprasza do wspólnego poznawania świata. Dzięki 4 różnym wydaniom przygotowanym specjalnie dla najmłodszych dzieci, maluchy mogą w łatwy i przyjemny sposób nauczyć się nowych rzeczy. Mały Książę uczy literek – w tej publikacji Mały Książę w kilku prostych, ale mądrych wskazówkach uczy najmłodsze dzieci alfabetu. Dzięki takim lekcjom pobieranym od samego bohatera, twoje dziecko z pewnością już wkrótce będzie mogło samo przeczytać swoją ulubioną książkę. Mały Książę uczy cyferek -  dzięki tej książce twoje dziecko szybko i bez stresu pozna cyferki i nauczy się liczyć do 10. Mały Książę na dobranoc - to propozycja dla wszystkich rodziców, których dzieci nie mogą zasnąć. Ta wyjątkowa książka zawiera techniki szybkiego zasypiania opracowane przez psychologa. Czytaj tekst zgodnie ze wskazówkami, a twoje dziecko odpręży się i bez problemu uśnie. Do książki dołączono relaksującą kołysankę oraz audiobook do pobrania w wykonaniu Anny Cieślak (znanej z roli filmowej Róży). Mały Książę uczy dobrych manier – „Dzień dobry, proszę, dziękuję, przepraszam – to słowa klucze,...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Dzień Wagarowicza
Czas wolny
Dzień wagarowicza 2023 – kiedy obchodzimy i jak go spędzić?
Dominika Bielas
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
pierwszy dzień wiosny
Czas wolny
Pierwszy dzień wiosny 2023 – kiedy wypada, jak się obchodzi? (tradycje i zwyczaje)
Ewa Janczak-Cwil
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Marzanna: co to jest i jak wygląda? Co symbolizuje obrzęd topienia marzanny?
Aktualności
Marzanna: jak wygląda, co symbolizuje topienie marzanny?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak