Karmienie ptaków sprawia dzieciom przyjemność i daje ogromną satysfakcję - miło mieć świadomość, że dzięki nam będą mogły przetrwać ciężką zimę!

Reklama

Obejrzyj film: Dokarmianie ptaków zimą

Dzięki zawieszonemu w ogródku albo na balkonie karmnikowi, dziecko może obserwować swoich stołowników: podziwiać różnorodność ich kształtów, kolory piórek, sposób, w jaki się poruszają, grację, z jaką dziobią ziarno... Potem może narysowac karmnik i sikorkę jedzącą słoninę albo ulepić z plasteliny stukającego w pień dzięcioła.

Przywiązany do swoich podopiecznych kilkulatek z pewnością zainteresuje się przyrodą. Podczas zimowych spacerów zwracaj mu uwagę na jej piękno: pokazuj sople zwisające z dachy, uwielbiane przez jemiołuszki kolorowe owoce głogu, uginające się pod ciężarem świerki. Zabierz go do lasu i pokaż mu, jak wyglądają na śniegu ślady zwierząt. Może dopisze wam szczęście i zobaczycie sarny skubiące siano z paśnika?

Karmnik dla ptaków

Karmnik dla ptaków powinien mieć daszek, który chroni pożywienie przed śniegiem, oraz podwyższony brzeg, by ptaki nie rozrzuciły pokarmu.
Można przybić go do altany albo postawić na słupku, w miejscu osłoniętym od wiatru.

Zobacz także

Karmnik trzeba czyścić z niezjedzonego pokarmu (również dlatego, że ptaki mogą traktować go nie tylko jak jadalnię, ale i toaletę).

Zamiast karmnika można wykorzystać siateczki po warzywach, które napełnia się tłuszczem z nasionami i wiesza na drzewie.

Uwaga! Jeżeli zaczniemy z dziećmi dokarmianie, trzeba je kontynuować całą zimę (wtedy, gdy jest śnieg), bo ptaki przyzwyczajają się do swojej stołówki i dłuższe przerwy mogą być dla nich niebezpieczne. Na szczęście dzieci zwykle pilnują, by głodne ptaszki nie przylatywały rano do pustego karmnika.

Obejrzyj FILM: Jak dbać o karmnik dla ptaków?

Czym karmić ptaki?

Ptaki - podobnie jak dzieci - trzeba karmić zdrowo

  • Dbaj, by pokarm był świeży. Nie może być zepsuty albo spleśniały.
  • Nie wieszaj sikorkom solonej słoninki. Świeża nie powinna wisieć dłużej niż dwa tygodnie, potem koniecznie trzeba ją wyrzucić.
  • Ptakom wodnym podawaj rozdrobnione pożywienie, np. surowe lub gotowane bez soli warzywa, ziarno, kasze, płatki owsiane. Tylko tyle, ile mogą zjeść na jeden raz. Rozmoczone pieczywo może wywołać choroby.
  • Drobne ptaki, np. sikorki i wróble, karm mieszanką nasion. Najlepiej ziarnami słonecznika (cały lub łuskany), konopii, prosa (dla wróbli). Dobrym sposobem jest zatopienie ziaren w niesolonym łoju lub smalcu.
  • Pożywienie wystaw rano, ptaki są najbardziej głodne po zimowej nocy.
  • Przerwij dokarmianie w czasie odwilży i kiedy nie ma śniegu. Ptaki muszą nauczyć się jak poradzić sobie bez pomocy człowieka.

Konsultacja: dr n. wet. Andrzej Kruszewicz, ornitolog, szef sekcji ptaków w warszawskim ogrodzie zoologicznym, autor programów edukacyjnych dla dzieci.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama