Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
dzieci, sanki, zima, sporty zimowe, uśmiech
Panthermedia
Wychowanie

Jazdy na sankach to nie tylko przyjemność

Zimą łatwo się zarazić. Nie tylko chorobą, ale także miłością do ruchu na świeżym powietrzu. I bardzo na tym skorzystać.

O tym, że ruch na świeżym powietrzu czyni dziecko zdrowszym, wiedzą wszyscy. Lecz zimą sporo osób zachowuje się tak, jakby nie wiedziało. No bo jak wytłumaczyć obawy: nie wyjdę z nim na dwór, bo się przeziębi (oraz dane przedstawione w ramce niżej). Skoro więc ta prawda oczywista nie zachęca do wychodzenia z domu, podajemy kilka innych powodów, dla których warto wybrać się na sanki. Po saneczkowaniu twoje dziecko będzie bardziej:

• Pogodne – czy wśród małych saneczkarzy widać jakieś smutne buzie? Owszem, zdarzają się trudne chwile, gdy przytrafi się bolesny upadek. Ale zwykle radość szybko osusza łzy. Dzięki wydzielanym podczas ruchu hormonom szczęścia (tzw. endorfinom) i światłu słonecznemu (w pochmurne dni, jakich nie brakuje zimą, w domu jest bardziej ponuro niż na dworze) twoje dziecko zatrzyma pogodny nastrój i będzie mniej marudzić po powrocie do domu.

• Spokojne – zabawa na świeżym powietrzu to świetny sposób na rozładowanie nadmiaru energii, pozbycie się stresu i ostudzenie emocji (to przydaje się szczególnie rozentuzjazmowanym dwulatkom). Maluchowi, który zimą spędza większość czasu w mieszkaniu, brakuje przestrzeni i swobody. Jeśli dziecko nie zaspokaja swojej potrzeby ruchu, może mieć problemy ze skoncentrowaniem się na spokojnej czynności. Gdy malec na zimowym spacerze wykrzyczy się, wybiega, to potem zrelaksowany zajmie się układaniem klocków albo po prostu uśnie.

• Wytrwałe – zjeżdżanie z górki jest przyjemne, ale by zjechać kolejny raz, trzeba znów zdobyć szczyt. Nawet jeśli maluch nie ma ochoty ciągnąć sanek i podrzuci je tacie lub mamie, niech sam próbuje dreptać po zboczu. W ten sposób pozna prostą zasadę, że najpierw trzeba się postarać, a potem będzie miła nagroda.

• Mądre – dzieci aktywne fizycznie szybciej się uczą. A dlaczego? Bo podczas ruchu lepiej ukrwiony jest mózg. Wraz z krwią dociera do niego więcej tlenu (dzięki zimowym zabawom może być go nawet o 70 proc. więcej) oraz glukozy, która jest paliwem dla mózgu. Bieganie i skakanie przyczynia się do powstania nowych połączeń nerwowych. Może to właśnie podczas jazdy z górki maluchowi uda się pojąć wreszcie, która to strona lewa, a która prawa.

• Sprawne – tylko trening czyni mistrza. Twoje dziecko też może mieć zgrabne ruchy, dobry refleks, nie musi przewracać się na śliskim chodniku, a z wdziękiem łapać równowagę, ale musisz dać mu szansę na ćwiczenie takich umiejętności. Maluchy, które wpadają nosem w zaspę, trzymając rączki za plecami, chyba jej nie miały. Zjeżdżanie z górki na sankach umacnia wiarę we własne możliwości, która w przyszłości przełoży się nie tylko na sprawność fizyczną. To co? Wyciągamy sanki?

Po pierwsze: sanki
Saneczkarstwo to pierwszy zimowy sport, który mogą „uprawiać” już niemowlęta. Dziecko, które pewnie siedzi, możesz wozić na sankach z oparciem, z nieco starszym pozjeżdżasz z górki. A trzylatek sam spróbuje swoich sił na małym zboczu.

Chwila prawdy
Większość polskich dzieci spędza wolny czas biernie, tak jak ich rodzice. Choć sporo o tym piszemy, Polacy niestety nie mają jeszcze wpojonej kultury ruchu i konieczności aktywności fizycznej.
- Jak wynika z badań AWF w Warszawie, problem dotyczy ponad 60 proc. dzieci z różnych środowisk.
- Jak podaje GUS, ok. 12 proc. dzieci przed telewizorem i komputerem spędza ok. 4 godzin dziennie (dwulatki ok. 1,5 godziny, pięciolatki prawie 3 godziny). Zalecany czas na dzienną aktywność to co najmniej jedna godzina dziennie.

 

dane za www.aktywniepozdrowie.pl

 


Konsultacja: Joanna Madey, psycholog, pracuje w Polskim Komitecie Olimpijskim, współpracowała m.in. z kadrą narodową saneczkarzy.

 

Dlaczego nie powinniśmy porównywać rozwoju naszych dzieci? Rady mamy 1,5-rocznej Michaliny

Tata i dziecko na sankach
Panthermedia
Wychowanie
10 pytań o zimowe zabawy na śniegu
Śnieg i mróz – nieodłączni towarzysze dzieciństwa, najbardziej cieszą wtedy, kiedy są połączone z zabawą. A do tego najlepiej nadają się sanki, łyżwy i narty. Zobacz, jak najlepiej wykorzystać je do świetnej zimowej zabawy.

Zabawy na sankach 1. Kto może iść na sanki? Sanki mogą być drugim pojazdem dziecka, zaraz po wózku . Dzieci można zabierać na sanki właściwie od chwili, kiedy potrafią już samodzielnie siadać. Wcześniej lepiej nie – dziecko wpatrzone w zachmurzone niebo nie będzie czuła się w sankach tak komfortowo jak w wózku. A od kiedy siada, właściwie jedynym ograniczeniem jest siarczysty mróz. Gdy temperatura spadnie poniżej –15 st. C, zostańcie w domu. 2. Jak ubrać dziecko na sanki? Podstawą bezpiecznego jeżdżenia na sankach jest właściwy ubiór. Dziecko nie może zmarznąć. Sanki trzeba wyłożyć kocykiem, a dziecko ubrać na tzw. cebulkę. Do tego czapka, rękawiczki i nieprzemakalne buty. Dziecko, tak jak dorosły, najwięcej ciepła traci przez głowę, stopy i dłonie, dlatego powinny być najlepiej zabezpieczone przed mrozem. Organizując wyprawę na sanki, bez względu na to, czy zamierzamy spacerować, czy szaleć, musisz też zadbać o swój strój , czyli ubrać się ciepło, odpowiednio do aury. Jeśli tego nie zrobimy i się rozchorujemy, sanki będą stały w kącie – nie będzie komu spacerować i bawić się z maluszkiem.   3. Jakie sanki wybrać dla dziecka? Dla niemowlaka najwygodniejsze będą drewniane z oparciem . Są droższe od plastikowych, wcześniej idą też w odstawkę, ale w takich królewskich saniach spacer będzie naprawdę przyjemny. Później, kiedy maluch ma już 2-3 lata, sanki powinny być płaskie . Na tych z oparciem niewygodnie zjeżdża się z górek. Polecamy zwłaszcza sanki z metalowymi płozami, bo plastikowe niszczą się (ścierają) na posypanych żwirem drogach i odśnieżonym asfalcie. Inwestycja większa, ale opłacalna. 4. Jak się bawić na sankach? Zabaw z sankami są dziesiątki, począwszy od gonitw, przez zjeżdżanie z pagórków i górek, po efektowne wywrotki. Dziecko samo da znać, które najbardziej mu się podobają. Ważne...

dzieci odrabiają lekcje
fotolia.com
Edukacja
Czy nasze dzieci są zbyt zajęte?
Prace domowe odrabia aż 2/3 dzieci w przedszkolu i zerówce! Im dziecko starsze, tym więcej czasu spędza przy biurku. Na swobodną zabawę na świeżym powietrzu zostaje mu zaledwie kilka godzin tygodniowo. Czy twoje dziecko też to czeka?

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 11.0px Helvetica; -webkit-text-stroke: #000000} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 11.0px Helvetica; -webkit-text-stroke: #000000; min-height: 13.0px} span.s1 {font-kerning: none} Raport z badania „Dzieci po szkole - wolne czy zajęte” (SW Research, 2016) jest umiarkowanie optymistyczny. Co prawda dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym czas wolny najczęściej spędzają na świeżym powietrzu z rówieśnikami (74%), ale odrabianie lekcji zajmuje im średnio 1-2 godziny dziennie. To naprawdę dużo dla takich maluchów. Im dzieci starsze, tym dłużej nad nimi siedzą.  Gdy dziecko przestąpi próg szkoły, ilość pracy po lekcjach błyskawicznie wzrasta. Zadania domowe dostaje aż 98% dzieci w klasach 1-3, a odrobienie lekcji zajmuje im zazwyczaj 1-2 godziny dziennie. To duże obciążenie zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców, którzy często pomagają dzieciom w nauce. Co ciekawe, znacznie mniej pracy domowej dostają wychowankowie szkół prywatnych.  Rodzice mówią: pracy domowej jest za dużo Jak się okazuje, wielu rodziców uważa, że dziecko dostaje za dużo pracy domowej (43 proc. ankietowanych), a 30 proc. jest za tym, by nauczyciele nie mieli prawa zadawać dzieciom nic do domu. Odsetek tych opinii jest trochę niższy wśród rodziców przedszkolaków, a wynika to z tego, że tam prac domowych jest znacznie mniej niż w szkole. Natomiast 32 proc. spośród tych rodziców  jest zdania, że prace domowe zadawane w przedszkolu są „bezużyteczne”. Uczniowie odrabiają lekcje, przedszkolaki się bawią Przedszkolaki nie mają jeszcze wielu zajęć dodatkowych . Na zorganizowane kursy chodzi zaledwie 10 proc. maluchów. Najczęściej są to taniec, basen lub inne zajęcia sportowe. Zdecydowaną większość czasu po pracy i przedszkolu dzieci spędzają w domu lub na podwórku. Sporo, bo...

dziecko przed komputerem
Adobe Stock
Wychowanie
Dziecko przed komputerem – ile czasu spędzanego przed ekranem to bezpieczna dawka
Dziecko przed komputerem to częsty widok w wielu domach. I dobrze, bo umiejętność obsługi telefonu, tabletu i komputera jest dzisiaj niezbędna. Niestety zbyt częsty i za długi kontakt dziecka z ekranami komputera i smartfonu niesie ze sobą ryzyko uzależnienia. Sprawdź, ile godzin dziecko może spędzać przed komputerem.

Czas, który spędza dziecko przed komputerem, telewizorem czy telefonem ma znaczenie nie tylko dla jego rozwoju, ale i zdrowia. Ważne jest, aby nie było go zbyt dużo. Nie żyjemy w próżni, trudno jest więc izolować dziecko od współczesnej technologii, dlatego całkowity zakaz korzystania z elektroniki jest krokiem radykalnym i stosowanym, gdy dojdzie do uzależnienia. W jego zapobieganiu kluczowy jest zdrowy rozsądek. Oprócz szeregu wad spędzania czasu przed ekranem, kontakt z wartościowymi programami czy filmami, a nawet grami (tak, grami również!) może być korzystny dla rozwoju dzieci. Najlepiej byłoby więc podejść do tego tematu z głową i dopilnować, żeby dziecko przed komputerem nie siedziało bezmyślnie całymi godzinami. Spis treści: Dziecko przed komputerem – ile czasu Ile godzin przy komputerze to uzależnienie Dlaczego warto ograniczać dziecku czas spędzany przed ekranami Dziecko przed komputerem – ile czasu Zalecenia Amerykańskiego Stowarzyszenia Pediatrów mogą być cenną wskazówką dla rodziców, jak dozować dzieciom w różnym wieku czas przed ekranem telewizora, komputera czy tabletu.  do 2 roku życia – idealnie, gdyby w ogóle nie oglądały telewizji, nie grały na komputerach, tabletach czy telefonach (badania wykazują jednak, że coraz więcej rodziców dzieci poniżej 2 roku życia daje dzieciom smartfony, żeby je czymś zająć i uspokoić. Technologia stała się odpowiednikiem smoczka). od 2-5 roku życia – do godziny dziennie, wartościowe programy i bajki, bez reklam, gry edukacyjne na tablet i telefon. od 6 roku życia – amerykańscy pediatrzy zalecają zachować rozsądek: jeśli ok. 12 godzin dziennie dziecko spędza czas na zabawie, w szkole, otrzymuje odpowiednią dawkę ruchu – wtedy pozostały czas (poza spaniem) może być czasem przed ekranem. Nie zostaje tego dużo: nadal ok. godziny-dwóch....

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak