Strach przed psem jest czymś zupełnie naturalnym u małego dziecka i nie należy próbować go zupełnie likwidować. Obawa w granicach zdrowego rozsądku jest wręcz pożądana, ponieważ łatwiej nauczyć dziecko, aby nie zbliżało się do obcych zwierząt, które mogą okazać się niebezpieczne.

Reklama

Jednak zbyt duży lęk przed psami może również mieć negatywne skutki, np.: strach przed wyjściem na dwór czy nieracjonalny strach przed przejściem obok obcego psa na ulicy. Lęk taki pozbawia dziecko korzystnego kontaktu ze zwierzęciem, które od pradawnych czasów jest uważane za przyjaciela człowieka. W tym wypadku należy zminimalizować lęk do takiego stopnia, aby dziecko nie bało się kontaktu z zaprzyjaźnionym psem, który jest podopiecznym kogoś w rodzinie czy znajomych.

Jak przygotować dziecko do kontaktu z psem
Najlepiej zacząć od rozmowy z dzieckiem na temat psów — o tym jak wyglądają, jak się zachowują, co jedzą, w co się lubią bawić, zaprezentować „jak pieski mówią”. Dobrze przy tym pokazywać obrazki i zdjęcia psów, przeczytać książeczkę. Należy przy tym przedstawić psa jako przyjaciela, stworzenie dobre, które nie chce zrobić krzywdy a jedynie chce się poznać, zaprzyjaźnić i pobawić. Jednak jednocześnie należy uczulić dziecko na to, że nie wszystkie pieski, które są na ulicy można głaskać i dotykać, bo niektóre z nich mogą być niebezpieczne.

Pierwsze spotkanie
Po takich rozmowach można zorganizować spotkanie z psem, pokazać jak się psa głaszcze, wytłumaczyć co znaczy warczenie, szczekanie, machanie ogonem. Aby zmniejszyć lęk dziecka przy pierwszym kontakcie z psem najlepiej trzymać go na dystans (np.: żeby psa na smyczy trzymał jego właściciel, a dziecko żeby było u rodzica na rękach). Nie wolno przy tym dziecka zmuszać do dotknięcia ani pogłaskania psa. Spotkania ze zwierzęciem najlepiej organizować tak długo aż malec sam się przekona do pogłaskania go.
Czasami najlepszym sposobem na przełamania strachu jest kupienie psa. Nie może to być jednak niespodzianka, ale wcześniej zaplanowana i podjęta razem z dzieckiem decyzja. Natomiast kiedy pies już pojawi się w domu, nie należy zmuszać dziecka natychmiastowego kontaktu z psem; najlepiej poczekać a samo się przekona i podejdzie do nowego przyjaciela.

Reklama

Na co dziecko uczulić
Aby kontakt z psem (także innym zwierzęciem) był bezpieczny i aby nie ryzykować niebezpiecznych sytuacji trzeba nauczyć dziecka postępowania ze zwierzęciem. Należy unikać zachowań, które zwierze uzna za zagrożenie dla siebie. Do podstawowych zasad należą:
- nie wolno zbliżać się do obcych zwierząt na ulicy, ponieważ mogą być chore, groźne lub niebezpieczne i mogą ugryźć;
- nie wolno ciągnąć psa za ogon i uszy, nie wolno psa bić. Trzeba go traktować delikatnie, głaskać po karku, grzbiecie;
- nie wolno dotykać ani zabierać jedzenia psa;
- dziecku nie wolno zbliżać się do zwierząt bez opieki osoby dorosłej;
- nie wolno przy psie zachowywać się agresywnie, krzyczeć, bić go zabawkami i drażnić go zabieraniem jego zabawek, kości do gryzienia itp.

Zobacz także
Reklama
Reklama
Reklama