Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wychowanie

Mały buntownik

Sprawdź, jak poradzić sobie z atakami złości dziecka.

Zastanawiasz się, dlaczego dwulatek płacze częściej niż wtedy, gdy był niemowlakiem? To dla niego najlepszy sposób, by wyrazić uczucia.

Dwuletnie dziecko nie musi krzyczeć, gdy jest głodne. Może po prostu powiedzieć: „Chcę jeść” albo wziąć np. ciastko ze stołu. Ale płacz jest mu nadal potrzebny, żeby wyrazić emocje: złość, strach, frustrację. Sprawdź, jak omijać takie kryzysowe sytuacje i jak z nich wybrnąć.

Unikaj konfliktów

W drugim roku życia twoje dziecko staje się coraz bardziej samodzielny. Jest zdeterminowany, by zrobić coś po swojemu, a jednocześnie nie rozumie, że coś może być niebezpieczne. Dlatego płacze, gdy nie pozwalasz mu wbiec na ulicę albo nie zgadzasz się, by pobawił się nożem. By uniknąć stresów, najlepiej wyprzedzaj myśli dziecka. Usuwaj z jego otoczenia przedmioty, których nie może brać do ręki (np. buteleczki z lekarstwami). Omijaj z daleka strome schody, na które szkrab na pewno będzie chciał wejść, nietrzymany przez nikogo za rękę.

Bądź konsekwentna

Gdy dziecko chce zrobić coś, na co absolutnie nie możesz pozwolić, nigdy nie negocjuj. W takich sytuacjach rodzicielskie „nie” musi znaczyć „nie”. I choćby nie wiadomo jak dziecko protestowało, nie zamieniaj go w „tak” czy „ale tylko raz”. Choć dziecko wtedy płacze i złości się, dostaje ważną informację, że w jego świecie istnieje pewien ład i porządek.

Ignoruj ataki złości małego buntownika

Płacz, rzucanie się na podłogę, bicie, kopanie... A to wszystko po to, by zmusić mamę do kupienia batonika, uniknąć kąpieli albo zwrócić na siebie uwagę. Obserwuj, kiedy ataki zdarzają się dziecku najczęściej – może gdy jest głodne, zmęczone albo znudzone? Gdy napad się zbliża, chwyć je mocno w ramiona i przytul – jest szansa, że zaskoczone, szybko się uspokoi. Psychologowie radzą też w takiej sytuacji ignorować zachowanie małego buntownika. Nigdy nie „nagradzaj” go za napad złości (np. nie kupuj mu batonika, którego się domagał), by tylko mieć spokój.

Zrozum uczucia małego buntownika

Dwulatki nade wszystko potrzebują ciepła i czułości. Gdy dziecko przewróci się, biegnie do mamy, by się wypłakać. Jeśli pocałujesz bolące miejsce, szybciej przestanie szlochać niż wtedy, gdy będziesz go strofować za łzy. Małe dzieci chcą usłyszeć: „Wiem, że cię boli” – bo wtedy wiedzą, że rodzice rozumieją ich uczucia i nie lekceważą tego, co dla nich ważne.

Nie wyśmiewaj jego lęków

Gdy dziecko ma dwa lata, jeszcze nie wie, gdzie przebiega granica między tym, co realne, a tym, co jest tworem jego wyobraźni. Dziecko może bać się ciemności, starszego pana lub nawet małego pieska. Nie dziw się tym lękom i wszystkie traktuj poważnie. Wyśmiewanie się z nich, mówienie: „Przecież nie ma się czego bać” – tylko pogłębią dziecięcą frustrację.

Zobacz też: Jak być szczęśliwą mamą zbuntowanego dwulatka?

Bunt dwulatka - film

płacz noworodka
Fotolia
Zdrowie
Dlaczego noworodek płacze
Płacz to jedyny sposób, w jaki dziecko komunikuje się ze światem i z tobą. Jak nauczyć się rozpoznawać, dlaczego noworodek płacze? Jak mu pomóc?

Dlaczego noworodek płacze? Płacz to język noworodka. Płacząc, noworodek doskonale potrafi informować o swoich uczuciach. Jego płacz ma wiele odmian, każda z nich oznacza coś innego. Na początku wydaje ci się bardzo trudne rozpoznanie, dlaczego noworodek płacze, rozróżnienie rodzajów płaczu, a przede wszystkim właściwe zareagowanie na płacz noworodka. Nie martw się tym. Wkrótce zaczniesz rozumieć przyczynę płaczu noworodka (psychologowie nazywają ten fakt dostrojeniem się do siebie.  Noworodek płacze, bo jest głodny Jeśli dziecko po obudzeniu się marudzi, wkłada piąstkę do buzi, próbuje ją ssać, możesz usłyszeć mlaskanie, a zaraz potem zaczyna płakać, to najprawdopodobniej płacze dlatego że dziecko jest głodne . Płacz spowodowany głodem jest wysoki, krótki, krzykliwy; dźwięk rytmicznie unosi się i opada, słychać w nim "błagalny" ton. Im młodsze dziecko, tym częściej jest głodne. Pamiętaj, że jeśli odpowiednio szybko zareagujesz na pierwsze sygnały głodu, uda ci się uniknąć płaczu. Płacz z powodu bólu brzucha Płacz spowodowany bólem brzuszka jest inny. Pojawia się nagle, jest przenikliwy, rozpaczliwy. Dziecko może płakać długo, z przerwami, pręży się, zaciska piąstki. Tylko na chwilę udaje ci się je uspokoić, gdy przystawisz dziecko do piersi lub delikatnie pogłaszczesz jego plecki. Noworodek jest chory Płacz sygnalizujący chorobę jest dość słaby, nosowy, "smutny", ma niższy toni niż ten informujący o bólu czy zmęczeniu. Dziecko jest rozpalone, nie patrzy ci w oczy ( zmierz temperaturę , jeśli przekracza 37,5 stopni Celsjusza u noworodka, zadzwoń do lekarza ), z płaczem przerywa ssanie (może mieć katar). Czasem w ogóle odmawia jedzenia. Tym objawom towarzyszyć może biegunka. Gdy dziecko pociera główką o materacyk, upewnij się, czy to nie zapalenie ucha. Jeśli masz wątpliwości, zadzwoń do lekarza....

chłopcy potrzebują wsparcia  w wychowaniu emocje
Adobe Stock
Wychowanie
Masz syna? On potrzebuje więcej wsparcia niż dziewczynka!
Rozwój chłopców i dziewczynek przebiega inaczej. Zwłaszcza jeśli chodzi o emocje. Właśnie dlatego w przypadku syna twoje reakcje będą w pewnych sytuacjach bardzo ważne.

Dwulatek potrafi być trudnym dzieckiem. Wybuchy złości, ośli upór, częste protesty, a nawet ataki agresji potrafią każdego rodzica wyprowadzić z równowagi. Okazuje się, że od tego, jak będziesz reagować w trudnych sytuacjach, zależy to, czy twój syna nauczy się radzić sobie z negatywnymi emocjami. Przepracujcie złość i strach Zamiast karać złość i frustracje syna bądź wyrozumiała i postaraj się dziecko zrozumieć . Jeśli tego nie zrobisz, twój syn nauczy się w przyszłości internalizować uczucia i odczucia. Oznacza to przyjmowanie za własne cudzych postaw, poglądów i wartości. A to może rodzić w dorosłym życiu wewnętrzne konflikty i problemy emocjonalne. Dwa sposoby reagowania Naukowcy przebadali wpływ na dzieci w wieku 33 miesięcy dwóch rodzajów reakcji rodziców. Pierwsza reakcja polegała na umniejszaniu emocji i uczuć dziecka , np. poprzez mówienie "Nie zachowuj się jak małe dziecko". Drugim typem reakcji było karanie za niepożądane zachowanie poprzez wysłanie do malca pokoju, aby tam się wypłakał lub "przemyślał" swoje zachowanie. Pół roku później przepytano rodziców, jak obecnie zachowują się ich dzieci i jakie problemy wychowawcze stwarzają. Kara za emocje szkodzi Okazało się, że rodzice karzący dzieci za ich strach czy frustrację zgłaszali, że ich pociechy są niespokojne i wycofane . Szczególnie dotyczyło to chłopców, którzy wcześniej mieli skłonność do negatywnych emocji. Karanie chłopców za nie sprawia, że uczą się je ukrywać. A ukrywanie ich budzi w nich niepokój i lęk. Boją się, że gdy okażą złość lub lęk, spotkają się z przykrymi konsekwencjami. Czas zmienić podejście do synów W naszej kulturze płaczący mężczyzna uważany jest za słabego . Uważa się, że prawdziwy facet powinien panować nad sobą i swoimi emocjami. Emocjonalne są przecież kobiety, nie mężczyźni... Ale takie...

mama, niemowlę, płacz, smutek
Panthermedia
Wychowanie
Co robić, żeby nie wybuchnąć na dziecko? Radzi psycholog
Są chwile, gdy dziecko wyprowadza cię z równowagi. O tym, jak radzić sobie z gniewem, a nawet dostrzec w nim siłę, rozmawiamy z Justyną Biernacką, trenerką psychospołeczną.

Dziecko płacze, nie chce zasnąć, kłóci się z tobą lub nie chce jeść… – czujesz, że tracisz panowanie nad sobą. Masz nawet ochotę nakrzyczeć albo, co gorsza, złapać je za ramiona i mocno potrząsnąć... Na szczęście, nad złością można nauczyć się panować.  Dziecko złości cię i denerwuje? Przeczytaj nasz wywiad z psycholog Justyną Biernacką, trenerką psychospołeczną i działaczką Fundacji Mama. Justyna Biernacka prowadzi warsztaty dotyczące opanowywania trudnych emocji „Gniew – jak go wyrazić nie krzywdząc innych”. Trudno przyznać się – przed samą sobą i przed innymi – że dziecko złości albo denerwuje. Justyna Biernacka: Warto spojrzeć na emocje trochę inaczej niż zwykle. W opinii wielu z nas złość czy gniew to złe emocje. Tymczasem nie warto dzielić ich na lepsze czy gorsze i oceniać ich. Każdy z nas odczuwa całą gamę emocji – i bez względu na to, czy to przyjemne, czy nie, są one cenne. I niezwykle potrzebne. To znaczy, że jest jakiś pożytek z tego, że złoszczę się na dziecko?! JB: Wszystkie emocje to znaki-sygnały, które informują nas, w jakim jesteśmy stanie. Złość albo gniew są jak lampka ostrzegawcza w samochodzie, która informuje nas o pustym baku. Co robimy wtedy, kiedy podczas jazdy taka lampka się zaświeci? Tankujemy na najbliższej stacji benzynowej, prawda? Tak samo jest ze złością: jej pojawienie się informuje nas, że jakieś nasze potrzeby są niezaspokojone. Zobacz też: Gdy puszczają nerwy. Jak okiełznać emocje? I co powinnam zrobić, kiedy poczuję złość? JB: Przyjrzeć się jej, ale tak, jak przyglądamy się naszemu sprzymierzeńcowi. Pomyśleć: „To, że ja ją odczuwam, to dobrze, bo ona podpowiada mi, jakim jestem człowiekiem, czego potrzebuję”. Nie próbujmy jej stłumić, bo to się nie uda. Taka tłumiona złość pozostaje w nas i...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak