Klocki powinny znaleźć się w domu każdego dziecka. Półroczny maluch z ciekawością podnosi je, ćwicząc chwytanie, i z radością rzuca na ziemię. A dwulatek buduje już pierwsze konstrukcje.

Reklama

Zabawa klockami stymuluje rozwój na wiele sposobów. Próby ustawiania wieży z dwóch elementów pomagają rocznemu dziecku ćwiczyć mięśnie dłoni i paluszków, koordynację ręka–oko (przyda się przy nauce rysowania, pisania). Zabawa klockami wyrabia też orientację przestrzenną. To pomoże w przyszłości czytać mapy i odnaleźć drogę.

Klocki - zabawka uniwersalna

Klocki są zabawką uniwersalną. Dzieci bawią się nimi nawet w wieku szkolnym. Na rynku dostępne są najrozmaitsze zestawy, od grzechoczących sześcianów z zabawką w środku (pozwalają niemowlętom poznawać kształty i faktury), poprzez geometryczne klocki drewniane aż po zestawy Duplo dla dwulatków. Tu jednak, jak wszędzie, sprawdza się zasada: im prostsza zabawka, tym bardziej rozwija wyobraźnię. Z prostego kompletu drewnianego można zbudować dowolną budowlę, podczas gdy zestawy tematyczne umożliwiają wykonanie tylko jednej konstrukcji.

Jakie klocki wybrać dla dziecka

Dla małego dziecka wybierz duże klocki o wyraźnych kolorach i zaokrąglonych brzegach. Jeżeli nadal bierze wszystko do buzi – lepsze będą z plastiku. Z kolei dobrze dobrane drewniane klocki mogą służyć twojemu maluchowi przez kilka lat.

Wybierz klocki sprawdzonej firmy, odpowiednie do wieku dziecka. Jeśli kolorowe drewniane, to malowane nietoksyczną farbą, a plastikowe koniecznie bez ostrych krawędzi.

Zobacz także
  • Pamiętaj, że zabawki dla maluchów poniżej 3 lat nie powinny zawierać małych elementów, którymi dziecko może się zadławić.
  • Przeznacz na klocki pudło, skrzynkę lub koszyk. Zadbaj, by maluch miał do nich swobodny dostęp.
  • Nie zmuszaj do „prawidłowej” zabawy. Gdy roczne dziecko nie jest zainteresowane budowaniem, może z radością będzie burzyć twoją wieżę?
  • Traktuj orientacyjnie wskazówki z poradników, które określają, jak wysoką wieżę maluch powinien budować w tym wieku. To kwestia indywidualna.

Zabawy klockami dla dzieci - stymulują rozwój!

Klocki ustawione jeden na drugim układają się w tradycyjną wieżę, a jeden za drugim mogą być: ulicą, torem dla samochodu, jadącym pociągiem. Dwa klocki obok siebie to buda dla pieska (też klockowego), a kilka niebieskich klocków to woda, po której płynie „klockowy” statek. Opowiadając historyjkę, można korzystać z klocków jako rekwizytów, wzmacniając ważne elementy. Pamiętajmy jednak, że nadmiar słów, pomysłów, innych zabawek wokół może męczyć i nadmiernie rozpraszać. Do twórczej zabawy potrzebne są przestrzeń i pomysły podsuwane przez rodziców, ale też odkrywane czasem zupełnie przypadkiem przez malucha.

Katarzyna Floryan, psycholog, na Uniwersytecie dla Rodziców w Warszawie prowadzi terapię dzieci i wspiera rodziców w trudnościach wychowawczych.

Reklama

Zobacz też: Koordynacja ruchowa - najlepsze zabawy dla maluchów! Film

Reklama
Reklama
Reklama